Vojáci Svobody I. - IV.

• Sovětský svaz

Солдаты свободы

(Sovětský svaz)

Drama / Válečný / Historický

Sovětský svaz / Československo / Polsko / Východní Německo / Bulharsko / Maďarsko / Rumunsko, 1977, 420 min

• bohemia_regent

Vojáci Svobody (Ludvíka, brigádního generála) se tu sice vyskytují, ale až v poslední čtvrtině a dost okrajově. Tenhle film opravdu není v první řadě o nich, proto je celkem pochopitelné, že všechny seriozní zdroje uvádějí název Vojáci svobody (s malým „s“). A když distributor ve svém oficiálním textu tvrdí, že mezi koproducenty patří i Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko, má naprostou pravdu.(2.3.2013)

• ragnar1

"Přátelé, komunisté jsou nejstatečnější, nejdůslednější bojovníci proti fašismu. Komunisté jdou v čele antifašistického hnutí, vytvářejí Národní fronty, organizují partyzánské oddíly. Zraky všeho lidstva se obracejí k našemu sovětskému lidu, k jeho statečnosti, které plní své historické osvobozenecké poslání." Netřeba komentovat, v jakém duchu se nese tato prvoplánová rudá agitka. Nejdříve jsem přemýšlel, že nic jiného než ODPAD dát nemohu, avšak v té napěchované stopáži jsem přece jenom našel sekvence, které by šly použít jako příkladný materiál pro studium totalitních režimů. Pouze proto jedna hvězda. Opravdu velká sovětská epopej. Vždy velmi ocením historické snímky se současnými obrazovými přesahy, které se obracejí k divákovi...Ozerov je zkrátka mistr svého oboru. PS: Chudáci ty Sověti, tak rádi by pomohli Polskému národnímu povstání, ale ti všiví imperialističtí odbojáři ho schválně zahájili velmi brzo, protože sledovali pouze vlastní cíle, a německá obrana před Varšavou byla tak houževnatá, že ani hrdinní rudoarmějci si s ní nedokázali poradit...(15.11.2017)

• Flego

Všetky krajiny Varšavskej zmluvy sa dohodli ( resp. Sovietsky zväz to rozhodol ), že sa natočí historická epopej protifašistického odboja. Hlavnou myšlienkou nie sú ani tak udalosti počas vojny, ako skôr história komunistických hnutí vo vtedajšej Európe a ich vklad k porážke nacizmu. Preto sa mal film najprv volať "Komunisti", napokon sa zmenil na "Vojaci slobody". Niektoré české zdroje uvádzajú slobodu s veľkým "s", čo evokuje meno generála Svobodu. Je to omyl. Zaujímavosťou je, že popri zahraničnej produkcii sa na filme podielali rovným dielom Barrandov aj Koliba. Náš rozpočet bol 7,32 milióna korún, na porovnanie to bol rozpočet na vtedajšie dva filmy. Režisér Ozerov zvolil svoj osvedčený spôsob, takže herci rozprávajú vo svojich jazykoch, v našej verzii všetko nahovoril Otakar Brousek. Film ( sedemhodinový 4-dielny film bol zostrihaný aj na seriál ) ako taký je propagandistická znoška, kde sa komunisti vykresľujú v najlepšom svetle a uzurpujú si víťazstvo nad fašizmom, akoby nikto iný vo vojne nebojoval.(1.10.2018)

Je veľa filmov s komunisitckou propagandou ale toto je moc. 3* som mu dal pre to lebo mam rád vojnové filmy z tej doby. A tento nám dáva (ne)pravdivý pohľad z jednej strany. Na tú dobu možno pekný vymývač mozgov a trápne povzbudzovanie morálky dielnickej triedy no v týchto časoch som to fakt dopozeral len kvôli tomu že mam rád filmy z tej doby.(31.3.2013)

• sportovec

Největším tajemstvím tohoto totálně zpackaného filmu je poznání, že odboj proti fašistům vedli budoucí generální tajemníci bratrských komunistických stran typu toporného Todora Živkova nebo úlisného Gustáva Husáka. Zbývající je jakousi vycpávkou. Vlezlý film, který dychtivého diváka připraví o několik hodin času. Času, který je možné strávit jinak, užitečněji.(6.7.2009)

• - Seriál bol označovaný aj názvom Komunisti. (andykovac)

• - Film sa natáčal v nasledovných lokalitách: Strečno, Banská Bystrica, Martin, Vrátna dolina, Liptovská osada, Mošovce, Bratislava, Most a Užhorod. (dyfur)

• - Natáčania filmu sa zúčastnili jednotky ústrednej a južnej skupiny vojsk sovietskej armády prikarpatského vojenského okruhu, bulharskej, československej a rumunskej armády, šiesta výsadková divízia poľskej armády. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)