Železná díra

The Iron Hole

Dokumentární

Slovensko, 2011, 56 min

Pavol Barabáš

// Distribútor: K2 Studio // rešpekt.(10.6.2012)

• Radko

Príliš zamerané na športový výkon. Sprievodný komentár nevyznieva nejako veľmi spontánne a prirodzene, podobne vyznania hlavného aktéra mi pripomínajú nejakú slovnú vatu, skôr ako úprimné vyznania sa vo vzťahu k prírode. Prostredie nádherné, k výkonu mám istý rešpekt. Lenže tam, kde cítim skôr potrebu odprezentovania hodnotného adrenalínového výkonu ako prostú túžbu po zaujímavom prírodnom dobrodružstve, spojenom povedzme s prírodovedným, či etno výskumom, necítim nejakú potrebu sa k tomu vracať a len si nejako si tú hodinku odtrpím. V porovnaní s inými Barabášovými dokumentami jednoznačne slabé.(12.5.2013)

Niektorí frfľali, že minutáž 52 minút filmu uškodila. Mne sa to nezdalo. Boli sme priamo vtiahnutí do deja, do džungle Réunionskeho pralesa, do nekonečnej vlhkosti, do hukotu padajúcej vody, do vypätia svalov a do orgastického zážitku. Pavol Barabáš nám na začiatku predstavil svoju tvorbu a svojich partnerov, s ktorými preliezol všetky kúty sveta. Viac takýchto nenápadných, odvážnych a skvelých ľudí ako je Pavol Barabáš!!!(24.11.2011)

Velmi dobrý dokument. Takřka ani na chvíli (snad s výjimkou písně Nad stádem koní) jsem neměl pocit, že je nějaká situace nahraná výhradně pro kameru, vše působilo autenticky... A to je výjimečný úkaz.(6.5.2018)

P. Barabáš už toho natočil veľa, zopár jeho dokumentov som videl, ale tento bude rozhodne naj adrenalínový. Zlaňovať do prepadnutej sopky je veľká výzva plná nebezpečenstva. Smrť hrozí doslova na každom kroku. Miesto Trou de Fer je naozaj výnimočné, nič takéto na zemi vraj neexistuje. Slovensko-český team dobrodruhov musí často potláčať strach a celé dni a týždne čakať na vhodné počasie bez dažďa, pretože je tu jedno z najvlhkejších miest na zemi a takmer denne tu prší. Dokument je dobre zostrihaný, hudba dobre zapadla a scéna s osadzovaním pamätnej dosky na skalu vie trochu dojať. Smrť kolegu Jirky bola nečakaná...Najlepšie sú momenty kde sa spúšťajú po strmých a klzkých skalách dolu do priepasti. Veľa výprav sa na toto miesto nevydalo a ak áno, tak veľmi často došlo k tragédii. Či niekto z predošlých výprav o tom natočil aj film je veľmi málo pravdepodobné. V tomto sme urobili niečo svetové. Skvelý dokument. 100%:(7.6.2015)

[IFF 2011, Bratislava] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám.(14.11.2011)

Fascinujúca adrenalínová krása, kde strmosť svahov a previsov je jedinečná, rovnako ako flóra a vodný živel, ktoré sú súčasťou "Trou de Fer". Pred 5 člennou expedíciou a najmä kameramanom klobúk dole.(30.1.2012)

Obdivuhodná podívaná, obdivuhodný trek. Respekt.(27.11.2011)

Hodně dobrá díra. Z přírody toho moc nevidíte. Zahlédnete maximálně nějaký ten vodopád a trošku husté zeleně. Co oceňuji je adrenalin, který všechny zúčastněné zákonitě musel provázet. Napětí by se místy dalo určitě krájet. Já si Trou de fer jako pasivní divák celkem užil.(30.9.2014)

Každý ďalší film je potvrdením Barabášového filmového majstrovstva. Akékoľvek prostredie - či už sa jedná o exotický dažďový prales, alebo o veľhory, dokáže zachytiť špecifickým spôsobom - využívajúc rôznorodú techniku a subjektívny pohľad, ktorý s jeho filmov, robí dramatické a dobrodružné spektákle. Trou de fer zachytáva štvoricu - s Palom - päticu dobrodruhov, ktorý chcú tento kaňon prejsť. Či už zachytenie príprav, samotného postupu, ktorý má rôznorodú náročnosť, alebo značne štylizovaných záberov - ktoré využívajú počítačovú animáciu, je podané ako snaha návratu k prírode zo všetkým čo k tomu patrí. Barabáš zachytil raj, ktorého obklopuje zo všetkých strán voda, a ktorý ukazuje jedno z najzaujímavejších a najnedotknutelnejších miest na našej planéte. Využívanie špecifík - ako zavádzajúca dramatizácia - výpovede účastníkov , ktorý rozprávajú o tomto dobrodružstve s úctou a s iskrou v očiach a monumentálne zábery podfarbené výnimočnou hudbou, tvoria jadro Barabášovej tvorby, ktorú dokáže prekonať, len on sám.(2.12.2011)

Na slovenské poměry hodně kvalitní počin. Trou de Fer přezdívaný Mount Everestem mezi kaňony nabízí neskutečné přírodní scenérie, ale především top hardcore cestu pro tuhle partičku nadšenců. Klidně by to mohlo být i delší.(4.9.2014)

Dobrá kamera, zameranie na výkon, je tam celkom dosť komentárov, no je to také bežné od neho, po toľkých rokoch by som od neho čakal viac, opäť to pre niekoho môže byť len video z dovolenky, aj keď extrémnej.(6.1.2014)

Na své si přijdou hlavně lidi, co mají strach z hloubky. Pohledy dolů do kaňonu z kamery umístěné na hlavě jsou úžasné. Trochu mě zamrzelo, že jsem neviděl jak se dostali z kaňonu ven do civilizace. Vždy je horší návrat než (výstup) sestup. Shlédnuto v rámci MFOF v Opavě 8.11.2011.(9.11.2011)

Nj-respekt.. Tohle byl takový extrém, že nebyl čas ani na tradiční barabášový moralitky..Trošku tam vykukoval sentiment a sem tam nějáký ten lezec vypotil trošku křečovitější moudro, ale já to chápu-o některých věcech se prostě blbě mluví aby to neklouzalo do takového toho subjektivního blábolení :) .... Každopádně výpravička to byla fakt hardcore a některé záběry jsou prostě kulervoucí... Nabízí se jen otázka jestli člověk který se dobrovolně vydá na cestu do čertovy řiti a zpět netrpí nějákou poruchou nebo úchylkou. Vlézt -víceméně pro srandu- někam kde umřu nebo né jen podle toho jestli zaprší nebo né-to už zavání............... Ale jinak, ještě jednou klobouk dolů.(9.8.2014)

• hygienik

Pre mňa najslabší Barabáš.(10.8.2019)

Barabáš tankuje SUPER ako Hugo Toxxx...opať topka v obore!!! nazdar(29.5.2012)

Členom tejto expedície patrí môj obrovský obdiv. To, čo dokázali v kaňone je až neuveriteľné. Počas celého filmu som to sledovala so zatajeným dychom, avšak na konci som sa nemohla ubrániť dojatiu a prežívala nesmierne šťastie s nimi. Barabáš je moja srdcovka a všetky jeho filmy sú zážitkom, ale tento bol (až neskutočne) strhujúci a len tak ľahko mi z hlavy určite nevyfučí...(29.12.2011)

Už delší dobu mám sen se na Reunion někdy podívat, vožrat se s negrama a pak zdolat 2 hlavní kopce (Piton des Neiges a Piton de la Fournaise) ale do té ďoury bych teda nevlezl.)) 14 mrtvých z 10ti expedic mluví za vše. Tak klobouk dolů za to že tam nepochcípali a dovezli nádherný záběry abysme si mohli kvalitně vyhonit. Jinak přimej let z Paříže je lambáda, teď jen pobodat pár důchodců a valíme.(11.1.2012)

Zajímavé, víc záběrů přírody než slaňování by potěšilo...(4.5.2012)

Niečo podobné ako v prípade Tepuy - Cesta do hlbín Zeme, aj keď tento dokument nemá tak silnú atmosféru. Zábery a dramatická výprava do málo prebádaných území našej planéty sú však famózne a tradične barabášovsky vysokokvalitne spracované. Pritom ide určite ťažko točiť kvalitné zábery, keď sa neustále musíte sústreďovať na neurobenie chýb pri fyzicky náročnom zostupe. Dokument ubehol ani voda, čo sa mi napr. pri 'etno'barabášovkách takmer nestáva. Netušil som dve veci: že už existuje aj také 'zamestanie' ako kaňonista a že obrie vodopády sa nenachádzajú len niekde vo vnútrozemskej pevnine ale aj na tak malom (a dovolenkovom) ostrove, akým je Reunión (nevem preto, čo pri tagoch robí 'Madagaskar'). Opäť pri barabášovkách chválim doprevádzajúci komentár.(9.8.2019)

Blázni by bolo asi slabé slovo pre takéto extrémne zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta. Spustiť sa s vypätím všetkých síl a techniky dole do kaňonu, tam ani nevedieť, čo ich čaká, ako sa dostať ďalej po vode, skalách, a nakoniec očakávať ešte ťažší výstup po zarastených kolmých stenách... Ani sa nečudujem, že z tejto poslednej fázy nie sú žiadne filmové zábery, keď išlo o život, a až záverečné šťastné objatia nás uistia, že to naozaj všetci prežili. Nie každý tam mal také šťastie, o čom svedčí štatistika 14 mŕtvych na 10 expedící.(9.8.2019)

Oproti jeho ostatnym filmom, tento bol trochu slabsi. Ale stale je to moj najoblubenejsi autor!!(20.10.2011)

Sú miesta kde by som v živote nešiel a Trou de Fer patri medzi ne:) Toto prežiť a ešte aj nafilmovať tak klobuk dole. Plný počet asi nedám len preto že som v ten večer videl aj niečo lepšie ale inak skvelý zážitok....(17.3.2012)

Pěkný dokumentární film o přechodu největšího kaňonu na světě. Člověk musí smeknout před přírodou i před touto výpravou.(5.1.2014)

Obdivuhodný dokument, ktorý vtiahol do deja a nechcel vás pustiť až kým sa to neskončilo a na konci dokumentu ste mali pocit že ste zažili niečo nečakané a dobrodružné a pritom ste to sledovali cez TV. Pán Barabáš bude vždy pre mňa jednotka!!! Obrovský obdiv a klobúk dole pred skvelými ľudmi čo sa podujali na tejto adrenalínovej expedície na konci som bola veľmi dojatá!(28.2.2012)

Ani nie hodinove dobrodruzstvo, ktore ma prenieslo tisicky kilometrov daleko a umoznilo mi nazriet do jedneho z najuzasnejsich a najnedostupnejsich miest na svete. Vzdavam hold tejto patici a klaniam sa pred ich odvahou a schopnostami... (IFF BA 2011)(15.11.2011)

Môj obdiv nielen k úžasnej prírode,ale aj k obdivuhodným ľudom,ktorí neváhajú riskovať vlastný život,aby našli,pokorili,spoznali a prekonali samých seba.Režisér,kameraman a aj kaňonista Palo Barabáš približuje miesta,ktoré nemáme, ako obyčajní ľudia šancu vidieť.To množstvo odrenín a bolačiek zo zostupu do Železnej diery nezávidím,no pohľad a hlavne víťazstvo nad sebou samým,to závidím.(2.12.2011)

Ja sa bojim vysok takze toto bolo pre mna ako cesta za hranice.(18.1.2012)

14 mrtvých z deseti expedicí - to je také charakteristika Trou de fer. Slaníž na dno sopky a postupuješ tzv. koridorem, do kterého se postupně vlévají vodopády z okraje vyhaslé sopky. Když tě zastihne déšť, a tím pádem i velká voda, na nevhodném místě, je z toho boj o holý život, ať umíš co umíš. Ti skauti měli každopádně víc štěstí jak rozumu. Ovšem odhodlání, odvahu, vůli a doškrábaná těla jim člověk nemůže upřít. Nádherné záběry méně známých míst.(21.9.2017)

Ďalšie dokumentárne dobrodružstvo, ktoré vám nedovolí spustiť oko z plátna, či obrazovky.(21.5.2011)

I když se mi zdálo, že to v té jejich partě tentokrát moc neklape, tak smekám před jejich odvahou a děkuji Pavlovi Barabášovi za zprostředkování dalšího cestovatelského zážitku.(12.8.2014)

WAU! Parádne zábery krásneho kúta Zeme. Opäť partia "bláznov" zdoláva neskutočné zákutia vyhasnutej sopky. Niekedy sa dalo napätie krájať, opäť raz škoda, že to nebolo o čosi dlhšie a mohli by tak viacej ukázať z prechodu údolím.(8.1.2013)

Myslím, že úspech filmov Pavla Barabáša spočíva najmä vtom, že z materiálu natočeného v extrémnych podmienkach dokáže zostrihat film so silným príbehom a poučením pre diváka. "Trou de fer: Železná diera" ničím nezaostáva za predchádzajucími Barabášovými filmami, možno ich aj čímsi predstihuje. Pre mňa istotne autentickosťou (nápad použiť Go Pro kamery je úžasný - človek má pocit že sám visí na lane a spúšťa sa do neznámych hĺbok kaňonu), druhým silným prvkom filmu je pre mňa ukážka sily priateľstva - pocitu, keď sa človek na toho druhého môže spoľahnúť. Úžasné je ako Pavol Barabáš dokáže sprostredkovať takéto posolstvo bez akéhokoľvek moralizovania, iba ukážkou ľudí so silnou osobnosťou a ich príbehu.(31.12.2011)

Nedychal som pri tomto dokumente. Obdivujem tych "blaznov", co sa nato dali a presli ten kanon. :)(8.1.2012)

Milovník prírody akým som aj ja, by takéto dokumenty uvítal častejšie. Možno je to ale práve dobre, že niečo takéto uvidím naozaj len zriedkakedy, pretože je to v konečnom dôsledku balzámom na dušu. Presne o tomto to je, sila priateľstva, divoká príroda a túžba po nespútanom dobrodružstve. Krásne scenérie, kolmé steny, vodopády, poriadna dávka napätia a adrenalínu, príjemný komentár - to je Trou de fer, dokument ktorý vám ukáže pravé hodnoty života.(24.2.2012)

Krásny dokument Pavla Barabáša, s ktorého tvorbou, priznám sa, zatiaľ nie som príliš oboznámený. Trou de fer však na mňa zapôsobilo silným dojmom, takže ďalšie Barabášove kúsky sú u mňa len otázkou času a príležitosti. Fanúšikovia kaňoningu určite neváhajú s plným hodnotením. Krásne zábery nespútanej prírody, silné myšlienky, unikátna odvaha. Klobúk dolu pred expedíciou... 80%(1.8.2012)

V kine to bol naozaj úžasný, miestami až ,,vertigo" zážitok. Je neuveriteľné, v akých situáciách ešte ľudia dokážu natáčať. Navyše film mi úplne sadol čo sa týka načasovania. Ostrov Réunion ma fascinuje už pár mesiacov, keď som objavil reunionský ultra-maratón. O canyoningu som sa dopočul pred pár týždňami a odvtedy fičím na youtube videách s týmto úžasným adrenalínovým športom. Takže Barabášove Trou de Fer alias ,,canyoning na Reunione" sa mi momentálne úplne trafilo do vkusu. A môžem s radosťou konštatovať, že ma nepotešila len téma, ale aj kvalita jej spracovania. Zábery na prírodné scenérie sú dychvyrážajúce, akcia miestami tradične nervydrásajúca (ľudia trpiaci závratmi to chvíľami, hlavne v kine, budú mať naozaj ťažké). Plnému hodnoteniu u mňa bráni len to, že pátosom a emóciami presiaknuté monológy a reflexie účastníkov na mňa pôsobia skôr rušivo. Aj keď proti účastníkom výpravy, samozrejme, nič nemám. Sú to veľkí sympaťáci. Len mám proste rád, keď je v hlavnej úlohe príroda a zase len príroda. Každopádne, Barabáš si môže urobiť ďalšiu čiarku do kolonky ,,skvelý dokument o nezabudnuteľnom dobrodružstve na úžasnom a ohurujúcom mieste".(26.11.2011)

Veľmi pekný a predovšetkým veľmi ľudský dokument o jednom krásnom mieste na tejto planéte.(26.11.2011)

Absolútne famózny dokument o zdolávaní ľudských cieľoch, snoch a taktiež prekážok, ktoré si príroda pripraví na tých málo paru odvažlivcov, ktorý sa odhodlajú zdolať tak ťažký kaňon akým je Trou de Fer.(17.1.2012)

V první půlce filmu jsem si skoro až myslel, že tentokrát to Pavol Barabáš nedal. Trochu se to vleklo a ani aktéři mně tentokrát nijak nechytli. Ale druhá půlka všechno zlomila, přišel na řadu standardní Pavolův nářez. A když píšu standardní, tak tím myslím precizní dokument, který nás diváky velmi jednoduše vtáhne do filmu. Průchod koridorem na mne v jednu chvíli působil dost depresivně a skoro bych přísahal, že jsem tam cítil smrt. Pavol Barabáš natočil opět vysoce nadprůměrný dokument. Po Tatrách máme my Češi zase Slovákům koho závidět :)(28.5.2012)

Při přímém porovnání s Amazonií vertical nebo návštěvou u kanibalů mě Železná díra opravdu tolik nebavila. Laťka už byla nastavena dost vysoko. Avšak i tak velmi kvalitní kousek. O existenci kaňonu na dovolenkovém ostrovu Reunión, a ještě tak hlubokém jsem neměl, ani tušení. 85%.(8.1.2013)

Dokument o pozoruhodnej a náročnej výprave piatich bláznov bez pudu sebazáchovy do priepasti, kde ich život visí na 1-2 lanách a na tom, či nezačne pršať.↵  Nie je pochýb o tom, že sa jedná o jedinečné zábery majestátnej členitej krajiny. Dokument mi ale aj tak nedokázal objasniť, prečo (za čím) tam vlastne liezli.(28.12.2015)

Hlava sa mi z toho toci este teraz.(7.12.2011)

Veľmi ma zaujali propagačné materiály k tomuto filmu a tak som na to šiel do kina, nebolo mi tam všetko jedno, nakoľko niesom nejaký extrémne nadšený fanúšik podobného žánru, nebol som pripravený na pohľad 1. osoby, ako sa krúti na lane a pod ňou je 200-metrová diera (...a vidieť to ešte na veľkom plátne v kine). Oceňujem rýchly vstup k činom bez dlhých a zbytočných obkecávačiek a prišlo mi divné hovoriť o výške vodopádu LEN 150 metrov, kde trénovali zostupy. Nádherná no nebezpečná príroda, obrovské výhľady, ale aj veľmi humánne gesto - umiestnenie pamätnej tabuľky po zosnulom českom horolezcovi na ostrove neďaleko Madagaskaru... To všetko a ešte viac je možné vidieť v tomto fascinujúcom dokumente Pavla Barabáša.(8.1.2012)