Železná díra

• Slovensko Trou de fer: Železná diera (více)
všechny plakáty

Trou de Fer znamená v preklade „Železná diera“. Ide o jedinečný a veľkolepý prírodný fenomén. Vďaka sopečnej činnosti sa tu Zem prepadla do obrovskej hĺbky a vytrvalé dažde vyformovali dielo, ktoré nesie označenie najvyššieho stupňa obtiažnosti aký vôbec existuje. Je to Mount Everest medzi kaňonmi. Do jeho útrob môžu zlaniť len tí najlepší z najlepších, avšak ani to nezaručuje, či sa z neho dokážu vrátiť. O tom rozhoduje sama príroda. Nachádza sa totiž na najdaždivejšom mieste sveta - na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Ročný úhrn zrážok tu dosahuje rekordných 10 metrov. Vďaka svojej neprístupnosti a obrovskému množstvu vody sa toto miesto nepodarilo doteraz dobre filmársky zdokumentovať. 5 členov expedície (Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš a Martin Chroumal) sa však o to pokúsilo... (oficiální text distributora)

Autogram

Blázni by bolo asi slabé slovo pre takéto extrémne zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta. Spustiť sa s vypätím všetkých síl a techniky dole do kaňonu, tam ani nevedieť, čo ich čaká, ako sa dostať ďalej po vode, skalách, a nakoniec očakávať ešte ťažší výstup po zarastených kolmých stenách... Ani sa nečudujem, že z tejto poslednej fázy nie sú žiadne filmové zábery, keď išlo o život, a až záverečné šťastné objatia nás uistia, že to naozaj všetci prežili. Nie každý tam mal také šťastie, o čom svedčí štatistika 14 mŕtvych na 10 expedící. ()

poet

Sú miesta kde by som v živote nešiel a Trou de Fer patri medzi ne:) Toto prežiť a ešte aj nafilmovať tak klobuk dole. Plný počet asi nedám len preto že som v ten večer videl aj niečo lepšie ale inak skvelý zážitok.... ()

Rehooo

Pěkný dokumentární film o přechodu největšího kaňonu na světě. Člověk musí smeknout před přírodou i před touto výpravou. ()

Mortishka

Obdivuhodný dokument, ktorý vtiahol do deja a nechcel vás pustiť až kým sa to neskončilo a na konci dokumentu ste mali pocit že ste zažili niečo nečakané a dobrodružné a pritom ste to sledovali cez TV. Pán Barabáš bude vždy pre mňa jednotka!!! Obrovský obdiv a klobúk dole pred skvelými ľudmi čo sa podujali na tejto adrenalínovej expedície na konci som bola veľmi dojatá! ()

guri

Ani nie hodinove dobrodruzstvo, ktore ma prenieslo tisicky kilometrov daleko a umoznilo mi nazriet do jedneho z najuzasnejsich a najnedostupnejsich miest na svete. Vzdavam hold tejto patici a klaniam sa pred ich odvahou a schopnostami... (IFF BA 2011) ()

dakarin

14 mrtvých z deseti expedicí - to je také charakteristika Trou de fer. Slaníž na dno sopky a postupuješ tzv. koridorem, do kterého se postupně vlévají vodopády z okraje vyhaslé sopky. Když tě zastihne déšť, a tím pádem i velká voda, na nevhodném místě, je z toho boj o holý život, ať umíš co umíš. Ti skauti měli každopádně víc štěstí jak rozumu. Ovšem odhodlání, odvahu, vůli a doškrábaná těla jim člověk nemůže upřít. Nádherné záběry méně známých míst. ()

sehe

Môj obdiv nielen k úžasnej prírode,ale aj k obdivuhodným ľudom,ktorí neváhajú riskovať vlastný život,aby našli,pokorili,spoznali a prekonali samých seba.Režisér,kameraman a aj kaňonista Palo Barabáš približuje miesta,ktoré nemáme, ako obyčajní ľudia šancu vidieť.To množstvo odrenín a bolačiek zo zostupu do Železnej diery nezávidím,no pohľad a hlavne víťazstvo nad sebou samým,to závidím. ()

markotter

I když se mi zdálo, že to v té jejich partě tentokrát moc neklape, tak smekám před jejich odvahou a děkuji Pavlovi Barabášovi za zprostředkování dalšího cestovatelského zážitku. ()

Maniik88

WAU! Parádne zábery krásneho kúta Zeme. Opäť partia "bláznov" zdoláva neskutočné zákutia vyhasnutej sopky. Niekedy sa dalo napätie krájať, opäť raz škoda, že to nebolo o čosi dlhšie a mohli by tak viacej ukázať z prechodu údolím. ()

petisek

Myslím, že úspech filmov Pavla Barabáša spočíva najmä vtom, že z materiálu natočeného v extrémnych podmienkach dokáže zostrihat film so silným príbehom a poučením pre diváka. "Trou de fer: Železná diera" ničím nezaostáva za predchádzajucími Barabášovými filmami, možno ich aj čímsi predstihuje. Pre mňa istotne autentickosťou (nápad použiť Go Pro kamery je úžasný - človek má pocit že sám visí na lane a spúšťa sa do neznámych hĺbok kaňonu), druhým silným prvkom filmu je pre mňa ukážka sily priateľstva - pocitu, keď sa človek na toho druhého môže spoľahnúť. Úžasné je ako Pavol Barabáš dokáže sprostredkovať takéto posolstvo bez akéhokoľvek moralizovania, iba ukážkou ľudí so silnou osobnosťou a ich príbehu. ()

Kopite

Milovník prírody akým som aj ja, by takéto dokumenty uvítal častejšie. Možno je to ale práve dobre, že niečo takéto uvidím naozaj len zriedkakedy, pretože je to v konečnom dôsledku balzámom na dušu. Presne o tomto to je, sila priateľstva, divoká príroda a túžba po nespútanom dobrodružstve. Krásne scenérie, kolmé steny, vodopády, poriadna dávka napätia a adrenalínu, príjemný komentár - to je Trou de fer, dokument ktorý vám ukáže pravé hodnoty života. ()

lobo87

Krásny dokument Pavla Barabáša, s ktorého tvorbou, priznám sa, zatiaľ nie som príliš oboznámený. Trou de fer však na mňa zapôsobilo silným dojmom, takže ďalšie Barabášove kúsky sú u mňa len otázkou času a príležitosti. Fanúšikovia kaňoningu určite neváhajú s plným hodnotením. Krásne zábery nespútanej prírody, silné myšlienky, unikátna odvaha. Klobúk dolu pred expedíciou... 80% ()

maniak.sused

V kine to bol naozaj úžasný, miestami až ,,vertigo" zážitok. Je neuveriteľné, v akých situáciách ešte ľudia dokážu natáčať. Navyše film mi úplne sadol čo sa týka načasovania. Ostrov Réunion ma fascinuje už pár mesiacov, keď som objavil reunionský ultra-maratón. O canyoningu som sa dopočul pred pár týždňami a odvtedy fičím na youtube videách s týmto úžasným adrenalínovým športom. Takže Barabášove Trou de Fer alias ,,canyoning na Reunione" sa mi momentálne úplne trafilo do vkusu. A môžem s radosťou konštatovať, že ma nepotešila len téma, ale aj kvalita jej spracovania. Zábery na prírodné scenérie sú dychvyrážajúce, akcia miestami tradične nervydrásajúca (ľudia trpiaci závratmi to chvíľami, hlavne v kine, budú mať naozaj ťažké). Plnému hodnoteniu u mňa bráni len to, že pátosom a emóciami presiaknuté monológy a reflexie účastníkov na mňa pôsobia skôr rušivo. Aj keď proti účastníkom výpravy, samozrejme, nič nemám. Sú to veľkí sympaťáci. Len mám proste rád, keď je v hlavnej úlohe príroda a zase len príroda. Každopádne, Barabáš si môže urobiť ďalšiu čiarku do kolonky ,,skvelý dokument o nezabudnuteľnom dobrodružstve na úžasnom a ohurujúcom mieste". ()

MrClansman1

Absolútne famózny dokument o zdolávaní ľudských cieľoch, snoch a taktiež prekážok, ktoré si príroda pripraví na tých málo paru odvažlivcov, ktorý sa odhodlajú zdolať tak ťažký kaňon akým je Trou de Fer. ()

killa black

V první půlce filmu jsem si skoro až myslel, že tentokrát to Pavol Barabáš nedal. Trochu se to vleklo a ani aktéři mně tentokrát nijak nechytli. Ale druhá půlka všechno zlomila, přišel na řadu standardní Pavolův nářez. A když píšu standardní, tak tím myslím precizní dokument, který nás diváky velmi jednoduše vtáhne do filmu. Průchod koridorem na mne v jednu chvíli působil dost depresivně a skoro bych přísahal, že jsem tam cítil smrt. Pavol Barabáš natočil opět vysoce nadprůměrný dokument. Po Tatrách máme my Češi zase Slovákům koho závidět :) ()