Železná díra

• Slovensko Trou de fer: Železná diera (více)
všechny plakáty

Trou de Fer znamená v preklade „Železná diera“. Ide o jedinečný a veľkolepý prírodný fenomén. Vďaka sopečnej činnosti sa tu Zem prepadla do obrovskej hĺbky a vytrvalé dažde vyformovali dielo, ktoré nesie označenie najvyššieho stupňa obtiažnosti aký vôbec existuje. Je to Mount Everest medzi kaňonmi. Do jeho útrob môžu zlaniť len tí najlepší z najlepších, avšak ani to nezaručuje, či sa z neho dokážu vrátiť. O tom rozhoduje sama príroda. Nachádza sa totiž na najdaždivejšom mieste sveta - na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Ročný úhrn zrážok tu dosahuje rekordných 10 metrov. Vďaka svojej neprístupnosti a obrovskému množstvu vody sa toto miesto nepodarilo doteraz dobre filmársky zdokumentovať. 5 členov expedície (Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš a Martin Chroumal) sa však o to pokúsilo... (oficiální text distributora)

michalkop

Při přímém porovnání s Amazonií vertical nebo návštěvou u kanibalů mě Železná díra opravdu tolik nebavila. Laťka už byla nastavena dost vysoko. Avšak i tak velmi kvalitní kousek. O existenci kaňonu na dovolenkovém ostrovu Reunión, a ještě tak hlubokém jsem neměl, ani tušení. 85%. ()

the_weaver

Dokument o pozoruhodnej a náročnej výprave piatich bláznov bez pudu sebazáchovy do priepasti, kde ich život visí na 1-2 lanách a na tom, či nezačne pršať.↵  Nie je pochýb o tom, že sa jedná o jedinečné zábery majestátnej členitej krajiny. Dokument mi ale aj tak nedokázal objasniť, prečo (za čím) tam vlastne liezli. ()

z17

Veľmi ma zaujali propagačné materiály k tomuto filmu a tak som na to šiel do kina, nebolo mi tam všetko jedno, nakoľko niesom nejaký extrémne nadšený fanúšik podobného žánru, nebol som pripravený na pohľad 1. osoby, ako sa krúti na lane a pod ňou je 200-metrová diera (...a vidieť to ešte na veľkom plátne v kine). Oceňujem rýchly vstup k činom bez dlhých a zbytočných obkecávačiek a prišlo mi divné hovoriť o výške vodopádu LEN 150 metrov, kde trénovali zostupy. Nádherná no nebezpečná príroda, obrovské výhľady, ale aj veľmi humánne gesto - umiestnenie pamätnej tabuľky po zosnulom českom horolezcovi na ostrove neďaleko Madagaskaru... To všetko a ešte viac je možné vidieť v tomto fascinujúcom dokumente Pavla Barabáša. ()