Železná díra

Dokumentární

Slovensko, 2011, 56 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Nj-respekt.. Tohle byl takový extrém, že nebyl čas ani na tradiční barabášový moralitky..Trošku tam vykukoval sentiment a sem tam nějáký ten lezec vypotil trošku křečovitější moudro, ale já to chápu-o některých věcech se prostě blbě mluví aby to neklouzalo do takového toho subjektivního blábolení :) .... Každopádně výpravička to byla fakt hardcore a některé záběry jsou prostě kulervoucí... Nabízí se jen otázka jestli člověk který se dobrovolně vydá na cestu do čertovy řiti a zpět netrpí nějákou poruchou nebo úchylkou. Vlézt -víceméně pro srandu- někam kde umřu nebo né jen podle toho jestli zaprší nebo né-to už zavání............... Ale jinak, ještě jednou klobouk dolů.(9.8.2014)

• Radko

Príliš zamerané na športový výkon. Sprievodný komentár nevyznieva nejako veľmi spontánne a prirodzene, podobne vyznania hlavného aktéra mi pripomínajú nejakú slovnú vatu, skôr ako úprimné vyznania sa vo vzťahu k prírode. Prostredie nádherné, k výkonu mám istý rešpekt. Lenže tam, kde cítim skôr potrebu odprezentovania hodnotného adrenalínového výkonu ako prostú túžbu po zaujímavom prírodnom dobrodružstve, spojenom povedzme s prírodovedným, či etno výskumom, necítim nejakú potrebu sa k tomu vracať a len si nejako si tú hodinku odtrpím. V porovnaní s inými Barabášovými dokumentami jednoznačne slabé.(12.5.2013)

Obdivuhodný dokument, ktorý vtiahol do deja a nechcel vás pustiť až kým sa to neskončilo a na konci dokumentu ste mali pocit že ste zažili niečo nečakané a dobrodružné a pritom ste to sledovali cez TV. Pán Barabáš bude vždy pre mňa jednotka!!! Obrovský obdiv a klobúk dole pred skvelými ľudmi čo sa podujali na tejto adrenalínovej expedície na konci som bola veľmi dojatá!(28.2.2012)

[IFF 2011, Bratislava] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám.(14.11.2011)

P. Barabáš už toho natočil veľa, zopár jeho dokumentov som videl, ale tento bude rozhodne naj adrenalínový. Zlaňovať do prepadnutej sopky je veľká výzva plná nebezpečenstva. Smrť hrozí doslova na každom kroku. Miesto Trou de Fer je naozaj výnimočné, nič takéto na zemi vraj neexistuje. Slovensko-český team dobrodruhov musí často potláčať strach a celé dni a týždne čakať na vhodné počasie bez dažďa, pretože je tu jedno z najvlhkejších miest na zemi a takmer denne tu prší. Dokument je dobre zostrihaný, hudba dobre zapadla a scéna s osadzovaním pamätnej dosky na skalu vie trochu dojať. Smrť kolegu Jirky bola nečakaná...Najlepšie sú momenty kde sa spúšťajú po strmých a klzkých skalách dolu do priepasti. Veľa výprav sa na toto miesto nevydalo a ak áno, tak veľmi často došlo k tragédii. Či niekto z predošlých výprav o tom natočil aj film je veľmi málo pravdepodobné. V tomto sme urobili niečo svetové. Skvelý dokument. 100%:(7.6.2015)