Železná díra

Dokumentární

Slovensko, 2011, 56 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

P. Barabáš už toho natočil veľa, zopár jeho dokumentov som videl, ale tento bude rozhodne naj adrenalínový. Zlaňovať do prepadnutej sopky je veľká výzva plná nebezpečenstva. Smrť hrozí doslova na každom kroku. Miesto Trou de Fer je naozaj výnimočné, nič takéto na zemi vraj neexistuje. Slovensko-český team dobrodruhov musí často potláčať strach a celé dni a týždne čakať na vhodné počasie bez dažďa, pretože je tu jedno z najvlhkejších miest na zemi a takmer denne tu prší. Dokument je dobre zostrihaný, hudba dobre zapadla a scéna s osadzovaním pamätnej dosky na skalu vie trochu dojať. Smrť kolegu Jirky bola nečakaná...Najlepšie sú momenty kde sa spúšťajú po strmých a klzkých skalách dolu do priepasti. Veľa výprav sa na toto miesto nevydalo a ak áno, tak veľmi často došlo k tragédii. Či niekto z predošlých výprav o tom natočil aj film je veľmi málo pravdepodobné. V tomto sme urobili niečo svetové. Skvelý dokument. 100%:(7.6.2015)

Milovník prírody akým som aj ja, by takéto dokumenty uvítal častejšie. Možno je to ale práve dobre, že niečo takéto uvidím naozaj len zriedkakedy, pretože je to v konečnom dôsledku balzámom na dušu. Presne o tomto to je, sila priateľstva, divoká príroda a túžba po nespútanom dobrodružstve. Krásne scenérie, kolmé steny, vodopády, poriadna dávka napätia a adrenalínu, príjemný komentár - to je Trou de fer, dokument ktorý vám ukáže pravé hodnoty života.(24.2.2012)

14 mrtvých z deseti expedicí - to je také charakteristika Trou de fer. Slaníž na dno sopky a postupuješ tzv. koridorem, do kterého se postupně vlévají vodopády z okraje vyhaslé sopky. Když tě zastihne déšť, a tím pádem i velká voda, na nevhodném místě, je z toho boj o holý život, ať umíš co umíš. Ti skauti měli každopádně víc štěstí jak rozumu. Ovšem odhodlání, odvahu, vůli a doškrábaná těla jim člověk nemůže upřít. Nádherné záběry méně známých míst.(21.9.2017)

[IFF 2011, Bratislava] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám.(14.11.2011)

Obdivuhodný dokument, ktorý vtiahol do deja a nechcel vás pustiť až kým sa to neskončilo a na konci dokumentu ste mali pocit že ste zažili niečo nečakané a dobrodružné a pritom ste to sledovali cez TV. Pán Barabáš bude vždy pre mňa jednotka!!! Obrovský obdiv a klobúk dole pred skvelými ľudmi čo sa podujali na tejto adrenalínovej expedície na konci som bola veľmi dojatá!(28.2.2012)