Železná díra

• Slovensko Trou de fer: Železná diera (více)
všechny plakáty
Trailer
Dokumentární
Slovensko, 2011, 56 min

Trou de Fer znamená v preklade „Železná diera“. Ide o jedinečný a veľkolepý prírodný fenomén. Vďaka sopečnej činnosti sa tu Zem prepadla do obrovskej hĺbky a vytrvalé dažde vyformovali dielo, ktoré nesie označenie najvyššieho stupňa obtiažnosti aký vôbec existuje. Je to Mount Everest medzi kaňonmi. Do jeho útrob môžu zlaniť len tí najlepší z najlepších, avšak ani to nezaručuje, či sa z neho dokážu vrátiť. O tom rozhoduje sama príroda. Nachádza sa totiž na najdaždivejšom mieste sveta - na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Ročný úhrn zrážok tu dosahuje rekordných 10 metrov. Vďaka svojej neprístupnosti a obrovskému množstvu vody sa toto miesto nepodarilo doteraz dobre filmársky zdokumentovať. 5 členov expedície (Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš a Martin Chroumal) sa však o to pokúsilo... (oficiální text distributora)

Trailer

FlyBoy

[IFF 2011, Bratislava] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám. ()

ripo

Niektorí frfľali, že minutáž 52 minút filmu uškodila. Mne sa to nezdalo. Boli sme priamo vtiahnutí do deja, do džungle Réunionskeho pralesa, do nekonečnej vlhkosti, do hukotu padajúcej vody, do vypätia svalov a do orgastického zážitku. Pavol Barabáš nám na začiatku predstavil svoju tvorbu a svojich partnerov, s ktorými preliezol všetky kúty sveta. Viac takýchto nenápadných, odvážnych a skvelých ľudí ako je Pavol Barabáš!!! ()

ScarPoul

Každý ďalší film je potvrdením Barabášového filmového majstrovstva. Akékoľvek prostredie - či už sa jedná o exotický dažďový prales, alebo o veľhory, dokáže zachytiť špecifickým spôsobom - využívajúc rôznorodú techniku a subjektívny pohľad, ktorý s jeho filmov, robí dramatické a dobrodružné spektákle. Trou de fer zachytáva štvoricu - s Palom - päticu dobrodruhov, ktorý chcú tento kaňon prejsť. Či už zachytenie príprav, samotného postupu, ktorý má rôznorodú náročnosť, alebo značne štylizovaných záberov - ktoré využívajú počítačovú animáciu, je podané ako snaha návratu k prírode zo všetkým čo k tomu patrí. Barabáš zachytil raj, ktorého obklopuje zo všetkých strán voda, a ktorý ukazuje jedno z najzaujímavejších a najnedotknutelnejších miest na našej planéte. Využívanie špecifík - ako zavádzajúca dramatizácia - výpovede účastníkov , ktorý rozprávajú o tomto dobrodružstve s úctou a s iskrou v očiach a monumentálne zábery podfarbené výnimočnou hudbou, tvoria jadro Barabášovej tvorby, ktorú dokáže prekonať, len on sám. ()

gogo76

P. Barabáš už toho natočil veľa, zopár jeho dokumentov som videl, ale tento bude rozhodne naj adrenalínový. Zlaňovať do prepadnutej sopky je veľká výzva plná nebezpečenstva. Smrť hrozí doslova na každom kroku. Miesto Trou de Fer je naozaj výnimočné, nič takéto na zemi vraj neexistuje. Slovensko-český team dobrodruhov musí často potláčať strach a celé dni a týždne čakať na vhodné počasie bez dažďa, pretože je tu jedno z najvlhkejších miest na zemi a takmer denne tu prší. Dokument je dobre zostrihaný, hudba dobre zapadla a scéna s osadzovaním pamätnej dosky na skalu vie trochu dojať. Smrť kolegu Jirky bola nečakaná...Najlepšie sú momenty kde sa spúšťajú po strmých a klzkých skalách dolu do priepasti. Veľa výprav sa na toto miesto nevydalo a ak áno, tak veľmi často došlo k tragédii. Či niekto z predošlých výprav o tom natočil aj film je veľmi málo pravdepodobné. V tomto sme urobili niečo svetové. Skvelý dokument. 100%: ()

Radko

Príliš zamerané na športový výkon. Sprievodný komentár nevyznieva nejako veľmi spontánne a prirodzene, podobne vyznania hlavného aktéra mi pripomínajú nejakú slovnú vatu, skôr ako úprimné vyznania sa vo vzťahu k prírode. Prostredie nádherné, k výkonu mám istý rešpekt. Lenže tam, kde cítim skôr potrebu odprezentovania hodnotného adrenalínového výkonu ako prostú túžbu po zaujímavom prírodnom dobrodružstve, spojenom povedzme s prírodovedným, či etno výskumom, necítim nejakú potrebu sa k tomu vracať a len si nejako si tú hodinku odtrpím. V porovnaní s inými Barabášovými dokumentami jednoznačne slabé. ()

• V dokumentu se zpívají písně „Dej mi víc své lásky“ od Olympicu a „Nad Stadem Koni“ od Buty. (Duoscop)