Železná díra

• Slovensko Trou de fer: Železná diera (více)
všechny plakáty

Trou de Fer znamená v preklade „Železná diera“. Ide o jedinečný a veľkolepý prírodný fenomén. Vďaka sopečnej činnosti sa tu Zem prepadla do obrovskej hĺbky a vytrvalé dažde vyformovali dielo, ktoré nesie označenie najvyššieho stupňa obtiažnosti aký vôbec existuje. Je to Mount Everest medzi kaňonmi. Do jeho útrob môžu zlaniť len tí najlepší z najlepších, avšak ani to nezaručuje, či sa z neho dokážu vrátiť. O tom rozhoduje sama príroda. Nachádza sa totiž na najdaždivejšom mieste sveta - na ostrove Reunion v Indickom oceáne. Ročný úhrn zrážok tu dosahuje rekordných 10 metrov. Vďaka svojej neprístupnosti a obrovskému množstvu vody sa toto miesto nepodarilo doteraz dobre filmársky zdokumentovať. 5 členov expedície (Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš a Martin Chroumal) sa však o to pokúsilo... (oficiální text distributora)

FlyBoy

[IFF 2011, Bratislava] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám. ()

Radko

Príliš zamerané na športový výkon. Sprievodný komentár nevyznieva nejako veľmi spontánne a prirodzene, podobne vyznania hlavného aktéra mi pripomínajú nejakú slovnú vatu, skôr ako úprimné vyznania sa vo vzťahu k prírode. Prostredie nádherné, k výkonu mám istý rešpekt. Lenže tam, kde cítim skôr potrebu odprezentovania hodnotného adrenalínového výkonu ako prostú túžbu po zaujímavom prírodnom dobrodružstve, spojenom povedzme s prírodovedným, či etno výskumom, necítim nejakú potrebu sa k tomu vracať a len si nejako si tú hodinku odtrpím. V porovnaní s inými Barabášovými dokumentami jednoznačne slabé. ()

D.Moore

Velmi dobrý dokument. Takřka ani na chvíli (snad s výjimkou písně Nad stádem koní) jsem neměl pocit, že je nějaká situace nahraná výhradně pro kameru, vše působilo autenticky... A to je výjimečný úkaz. ()

ripo

Niektorí frfľali, že minutáž 52 minút filmu uškodila. Mne sa to nezdalo. Boli sme priamo vtiahnutí do deja, do džungle Réunionskeho pralesa, do nekonečnej vlhkosti, do hukotu padajúcej vody, do vypätia svalov a do orgastického zážitku. Pavol Barabáš nám na začiatku predstavil svoju tvorbu a svojich partnerov, s ktorými preliezol všetky kúty sveta. Viac takýchto nenápadných, odvážnych a skvelých ľudí ako je Pavol Barabáš!!! ()

gogo76

P. Barabáš už toho natočil veľa, zopár jeho dokumentov som videl, ale tento bude rozhodne naj adrenalínový. Zlaňovať do prepadnutej sopky je veľká výzva plná nebezpečenstva. Smrť hrozí doslova na každom kroku. Miesto Trou de Fer je naozaj výnimočné, nič takéto na zemi vraj neexistuje. Slovensko-český team dobrodruhov musí často potláčať strach a celé dni a týždne čakať na vhodné počasie bez dažďa, pretože je tu jedno z najvlhkejších miest na zemi a takmer denne tu prší. Dokument je dobre zostrihaný, hudba dobre zapadla a scéna s osadzovaním pamätnej dosky na skalu vie trochu dojať. Smrť kolegu Jirky bola nečakaná...Najlepšie sú momenty kde sa spúšťajú po strmých a klzkých skalách dolu do priepasti. Veľa výprav sa na toto miesto nevydalo a ak áno, tak veľmi často došlo k tragédii. Či niekto z predošlých výprav o tom natočil aj film je veľmi málo pravdepodobné. V tomto sme urobili niečo svetové. Skvelý dokument. 100%: ()

nunka

Fascinujúca adrenalínová krása, kde strmosť svahov a previsov je jedinečná, rovnako ako flóra a vodný živel, ktoré sú súčasťou "Trou de Fer". Pred 5 člennou expedíciou a najmä kameramanom klobúk dole. ()

Frajer42

Hodně dobrá díra. Z přírody toho moc nevidíte. Zahlédnete maximálně nějaký ten vodopád a trošku husté zeleně. Co oceňuji je adrenalin, který všechny zúčastněné zákonitě musel provázet. Napětí by se místy dalo určitě krájet. Já si Trou de fer jako pasivní divák celkem užil. ()

ScarPoul

Každý ďalší film je potvrdením Barabášového filmového majstrovstva. Akékoľvek prostredie - či už sa jedná o exotický dažďový prales, alebo o veľhory, dokáže zachytiť špecifickým spôsobom - využívajúc rôznorodú techniku a subjektívny pohľad, ktorý s jeho filmov, robí dramatické a dobrodružné spektákle. Trou de fer zachytáva štvoricu - s Palom - päticu dobrodruhov, ktorý chcú tento kaňon prejsť. Či už zachytenie príprav, samotného postupu, ktorý má rôznorodú náročnosť, alebo značne štylizovaných záberov - ktoré využívajú počítačovú animáciu, je podané ako snaha návratu k prírode zo všetkým čo k tomu patrí. Barabáš zachytil raj, ktorého obklopuje zo všetkých strán voda, a ktorý ukazuje jedno z najzaujímavejších a najnedotknutelnejších miest na našej planéte. Využívanie špecifík - ako zavádzajúca dramatizácia - výpovede účastníkov , ktorý rozprávajú o tomto dobrodružstve s úctou a s iskrou v očiach a monumentálne zábery podfarbené výnimočnou hudbou, tvoria jadro Barabášovej tvorby, ktorú dokáže prekonať, len on sám. ()

Marek1991

Dobrá kamera, zameranie na výkon, je tam celkom dosť komentárov, no je to také bežné od neho, po toľkých rokoch by som od neho čakal viac, opäť to pre niekoho môže byť len video z dovolenky, aj keď extrémnej. ()

ledzepfan

Nj-respekt.. Tohle byl takový extrém, že nebyl čas ani na tradiční barabášový moralitky..Trošku tam vykukoval sentiment a sem tam nějáký ten lezec vypotil trošku křečovitější moudro, ale já to chápu-o některých věcech se prostě blbě mluví aby to neklouzalo do takového toho subjektivního blábolení :) .... Každopádně výpravička to byla fakt hardcore a některé záběry jsou prostě kulervoucí... Nabízí se jen otázka jestli člověk který se dobrovolně vydá na cestu do čertovy řiti a zpět netrpí nějákou poruchou nebo úchylkou. Vlézt -víceméně pro srandu- někam kde umřu nebo né jen podle toho jestli zaprší nebo né-to už zavání............... Ale jinak, ještě jednou klobouk dolů. ()

FFilipCZ

Na slovenské poměry hodně kvalitní počin. Trou de Fer přezdívaný Mount Everestem mezi kaňony nabízí neskutečné přírodní scenérie, ale především top hardcore cestu pro tuhle partičku nadšenců. Klidně by to mohlo být i delší. ()

Luke7

Na své si přijdou hlavně lidi, co mají strach z hloubky. Pohledy dolů do kaňonu z kamery umístěné na hlavě jsou úžasné. Trochu mě zamrzelo, že jsem neviděl jak se dostali z kaňonu ven do civilizace. Vždy je horší návrat než (výstup) sestup. Shlédnuto v rámci MFOF v Opavě 8.11.2011. ()

rastlinka

Členom tejto expedície patrí môj obrovský obdiv. To, čo dokázali v kaňone je až neuveriteľné. Počas celého filmu som to sledovala so zatajeným dychom, avšak na konci som sa nemohla ubrániť dojatiu a prežívala nesmierne šťastie s nimi. Barabáš je moja srdcovka a všetky jeho filmy sú zážitkom, ale tento bol (až neskutočne) strhujúci a len tak ľahko mi z hlavy určite nevyfučí... ()

tojowoeZNK

Už delší dobu mám sen se na Reunion někdy podívat, vožrat se s negrama a pak zdolat 2 hlavní kopce (Piton des Neiges a Piton de la Fournaise) ale do té ďoury bych teda nevlezl.)) 14 mrtvých z 10ti expedic mluví za vše. Tak klobouk dolů za to že tam nepochcípali a dovezli nádherný záběry abysme si mohli kvalitně vyhonit. Jinak přimej let z Paříže je lambáda, teď jen pobodat pár důchodců a valíme. ()

majo25

Niečo podobné ako v prípade Tepuy - Cesta do hlbín Zeme, aj keď tento dokument nemá tak silnú atmosféru. Zábery a dramatická výprava do málo prebádaných území našej planéty sú však famózne a tradične barabášovsky vysokokvalitne spracované. Pritom ide určite ťažko točiť kvalitné zábery, keď sa neustále musíte sústreďovať na neurobenie chýb pri fyzicky náročnom zostupe. Dokument ubehol ani voda, čo sa mi napr. pri 'etno'barabášovkách takmer nestáva. Netušil som dve veci: že už existuje aj také 'zamestanie' ako kaňonista a že obrie vodopády sa nenachádzajú len niekde vo vnútrozemskej pevnine ale aj na tak malom (a dovolenkovom) ostrove, akým je Reunión (nevem preto, čo pri tagoch robí 'Madagaskar'). Opäť pri barabášovkách chválim doprevádzajúci komentár. ()