Dosť dobrí chlapi

Československo, 1971, 73 min

Vďaka jednoduchej zápletke a morálneho aspektu sa partia šoférov, pozbieraných z rôznych sociálnych vrstiev ( muž s podmienkou, bývalý advokát, ktorého poznačila normalizácia, mladý sukničkár ... ) správajú ako dosť dobrí chlapi. V tomto je príbeh priamočiary, preto musím zdôrazniť záverečnú scénu s manželkou, ktorá ma potešila. Realistické zobrazenie scén, vhodné exteriéry prašných ciest a kameňolomu, skvelá Liškova hudba a hlavne trio hercov Müller - Machata - Tříska, ktorí na malej ploche dokázali vykresliť svoje charaktery dokonale, sú kladom filmu. Kontroverzne ( nehovorím, že zle ) na mňa pôsobili niektoré scény rozhovorov ústrednej dvojici Mareka a Maca, boli zvláštne nasnímané a vždy v inom prostredí, hoci sa jednalo o rovnakú tému rozhovoru. Slabšie 4 hviezdičky.(21.3.2011)

Socializmus ako vyšitý, ale mňa schvátila nostalgia lebo taká istá tatrovka odvážala hlinu zo základov nášho rodinného domu stavaného práve v tých časoch. Šofér sa veľmi podobal na Müllera a zobral ma párkrát do kabíny ako 5 ročného frkana. Námet a scenár nič moc, no herectvo Třísku, Machatu či Müllera je nadčasové..(20.3.2011)

• Radko

Najlepším liekom na horkosť v duši, spôsobenú neverou vlastnej ženy, je chlapská práca v kolektíve. Veď prevážané haldy kamenia na tatrovkách v rytme hudby Zdeňka Lišku hrkotajú sladšie ako ženské orgazmy a cítiť v sebe hrdosť najlepšieho vodiča sa skutočne nedá zameniť za nič na svete! Prostredie neschodných ciest, prašnej stavby, kameňolomu a umakartových ubytovní sú schopné spoločne so silou kolektívu vyliečiť nielen vzkypené násilné vášne, ale aj zmierniť frajerskosť zvodcovského kohúta. Exteriéry, doplnené pohľadmi na kockaté nevzhľadné stavby, diaľnice a betónové sídliská prispievajú k upevneniu ideálov socialistickej výstavby a výchovy nového človeka. Pomerne spoľahliví herci, spomenutá Liškova hudba a a nechcený humor zvláštne nakrútených dialógov, s výrokmi často mimo realitu všedného života posúvajú tento film od odpadu niekde do pásma obskúrnych podivuhodností normalizačnej éry.(17.1.2008)

Dosť dobrí chlapi sú podľa môjho názoru dosť dobrým chlapským filmom. Drsné prostredie, chlapská rivalita, posedávanie v krčme, otázka samoty a ženy. Tých 73 minút celý čas šľape do pedálov, až človek zabudne na trochu za vlasy pritiahnutú zápletku. O čom film bude, sa dozvedáme trochu neskoro, takže nechcem spoilerovať. Iba toľko, že na podobnú záležitosť by sa všetci vykašľali a rýchlo by sa na celú vec zabudlo, nehovoriac o tom, že nikto nemal v úmysle niečo vyšetrovať. Vlado Muller opäť dokazuje, že na Slovensku nikto nemal takú chlapskú charizmu ako on a Třísku by som si nikdy v úlohe on Juana predstaviť nevedel, ale dokázal to. Komentár č. 5000(15.2.2016)

Kupodivu som čakal podstatne väčší brak. Režucha možno nedokáže vytiahnuť dramatické situácie za mieru únosnosti a celá hrozba je ako keby v pozadí a nikdy nevystupuje do popredia ale parta chlapov, ich osudy a charaktery v mnohom pripomínajú Hollého Havraniu cestu, aj keď jej kvality nedosahujú. Muller je ale pán herec a spolu s Machatom si strihli výraznú dvojicu, ktorá ťahá celý film. Nie je to nudné aj keď to nemá veľmi čo ponúknuť a aj keď to celkom rýchlo vyšumí z hlavy. Film ale stavia na silných charakteroch a tie sú tam vďaka hereckému zoskupeniu prítomné a citeľné. Dosť dobrí chlapi možno nie sú film, ktorý má čo ponúknuť aj dnes, ale v takej Mullerovej filmografií sa rozhodne nestratí. Plus je veľmi zábavné vidieť mladého Třísku ako sa kurví s peknými dievčatami a šoféruje nákladné auto.(3.5.2013)