Dosť dobrí chlapi

Československo, 1971, 73 min

Dosť dobrí chlapi sú podľa môjho názoru dosť dobrým chlapským filmom. Drsné prostredie, chlapská rivalita, posedávanie v krčme, otázka samoty a ženy. Tých 73 minút celý čas šľape do pedálov, až človek zabudne na trochu za vlasy pritiahnutú zápletku. O čom film bude, sa dozvedáme trochu neskoro, takže nechcem spoilerovať. Iba toľko, že na podobnú záležitosť by sa všetci vykašľali a rýchlo by sa na celú vec zabudlo, nehovoriac o tom, že nikto nemal v úmysle niečo vyšetrovať. Vlado Muller opäť dokazuje, že na Slovensku nikto nemal takú chlapskú charizmu ako on a Třísku by som si nikdy v úlohe on Juana predstaviť nevedel, ale dokázal to. Komentár č. 5000(15.2.2016)

Socializmus ako vyšitý, ale mňa schvátila nostalgia lebo taká istá tatrovka odvážala hlinu zo základov nášho rodinného domu stavaného práve v tých časoch. Šofér sa veľmi podobal na Müllera a zobral ma párkrát do kabíny ako 5 ročného frkana. Námet a scenár nič moc, no herectvo Třísku, Machatu či Müllera je nadčasové..(20.3.2011)

Vďaka jednoduchej zápletke a morálneho aspektu sa partia šoférov, pozbieraných z rôznych sociálnych vrstiev ( muž s podmienkou, bývalý advokát, ktorého poznačila normalizácia, mladý sukničkár ... ) správajú ako dosť dobrí chlapi. V tomto je príbeh priamočiary, preto musím zdôrazniť záverečnú scénu s manželkou, ktorá ma potešila. Realistické zobrazenie scén, vhodné exteriéry prašných ciest a kameňolomu, skvelá Liškova hudba a hlavne trio hercov Müller - Machata - Tříska, ktorí na malej ploche dokázali vykresliť svoje charaktery dokonale, sú kladom filmu. Kontroverzne ( nehovorím, že zle ) na mňa pôsobili niektoré scény rozhovorov ústrednej dvojici Mareka a Maca, boli zvláštne nasnímané a vždy v inom prostredí, hoci sa jednalo o rovnakú tému rozhovoru. Slabšie 4 hviezdičky.(21.3.2011)

• Radko

Najlepším liekom na horkosť v duši, spôsobenú neverou vlastnej ženy, je chlapská práca v kolektíve. Veď prevážané haldy kamenia na tatrovkách v rytme hudby Zdeňka Lišku hrkotajú sladšie ako ženské orgazmy a cítiť v sebe hrdosť najlepšieho vodiča sa skutočne nedá zameniť za nič na svete! Prostredie neschodných ciest, prašnej stavby, kameňolomu a umakartových ubytovní sú schopné spoločne so silou kolektívu vyliečiť nielen vzkypené násilné vášne, ale aj zmierniť frajerskosť zvodcovského kohúta. Exteriéry, doplnené pohľadmi na kockaté nevzhľadné stavby, diaľnice a betónové sídliská prispievajú k upevneniu ideálov socialistickej výstavby a výchovy nového človeka. Pomerne spoľahliví herci, spomenutá Liškova hudba a a nechcený humor zvláštne nakrútených dialógov, s výrokmi často mimo realitu všedného života posúvajú tento film od odpadu niekde do pásma obskúrnych podivuhodností normalizačnej éry.(17.1.2008)

Podla mna vyborny film. Herecke vykony vsetkych posobia velmi prirodzene, moj oblubeny Vlado Muller je proste top. Pribeh ako taky je putavy, zaujimalo ma, ako to napokon vsetko dopadne. Liskova hudba dodala filmu spickovu atmosferu a grady. Skratka, retro jak vysite. V ramci zanru a doby davam rozhodne s kludnym svedomim plny pocet.(7.11.2019)

• - Film získal roku 1972 Hlavní cenu na XVII Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. (M.B)

• - Filmovalo sa v Borinke, Bratislave a Pezinku. (dyfur)

• - Vo filme zaznie prirovnanie Jana Třísku k Jean-Paul Belmondovi. Jan Tříska bol v čase natáčania filmu známy dabér Belmonda. Po emigrácii do USA v roku 1977 ho vystriedal Jiří Krampol. (MAX666)