Za lepší život

A Better Life

Za lepší život

A Better Life

USA, 2011, 93 min

Žijeme si náš obyčejný, fádní život uprostřed Střední Evropy v malé české kotlině, kterou z jedné strany obepínají Krušné hory a ze strany druhé Beskydy. Když se zatopí Holandsko, vadit nám to nebude. Když se potopí i Německo, o to líp, budeme mít moře. A pořád u toho budeme pít to typické české pivo, na které je každý hrdý a málokdo se v té naší zemi v něm opravdu vyzná. A to si říkáme odborníci na pivo...No a na ten náš život, který nám beztak půlka Evropy závidí a zbytek nechápe, neuvěřitelně nadáváme. Nadáváme na politiky. Nadáváme, že odhlasovali tohle a tamto. Že to jsou zmrdi, co jenom kradou jeden halíř za druhým. Vlastně stejně tak, jako čeští fotbalisti, kteří zrovna nedávno odhlasovali, že si nechají proplatit půlku prémií, které mají být pro případný postup na fotbalové EURO 2014. Jsme vychcaný, chceme víc a ve výsledku nebudeme mít nic. A v jednom kuse si stěžujeme a nadáváme. Přitom nám ale vůbec nedochází, že může být hůř. Že může být tak hrozně, že lidé na druhym konci světa na černo utíkají ze své země, aby se jim žilo líp. Utíkají do USA, protože ta nabízí nepřeberné množství možností a hlavně nabízí chuť žít. V tomto světě, který si vůbec během našeho běžného rejpání neuvědomujeme, se denně dějou věci, které nedokážeme pořádně ani pochopit. Věci neuvěřitelně emotivné a smutné, které stojí za to vědět a uvědomit si. Za lepší život totiž bojují i postavy tohoto filmu a musím říct, že bylo něco krásného, ale zároveň něco tak smutného sledovat právě jejich perfektně napsané postavy. Nejsmutnější na tom všem je, že tohle není jenom pouhý film...ale krutá realita. A to by si každý Čech u píva měl uvědomit, než spustí další blamáž nekonečných nadávek. Jen více takových filmů do nás...čecháčků.(12.9.2012)

Nejsilnější drama, které jsem, kdy viděl.Založené na obyčejných hrdinech - otce a synu.Otec, který tvrdě maká a žije skromný život, chce vydělat peníze, aby se přestěhoval se synem do ,,lepší čtvrti" a zajistil mu tak ,,dobrý život".Zcela zasloužená nominace herce - Demián Bichir na Oscara.Výborný snímek, výborné prostředí a skvělý děj.Abych řekl pravdu tak mi na konci tékly i slzy.Zaslouženě 5* !(21.2.2012)

Prečo ľudia majú deti? Presne ako vo filme odpovedal otec svojmu synovi, aby mali prečo žiť. Je smutné, že nevidia všetko ostatné krásne a vzácne na svete. Je smutné, že nechcú urobiť práve pre svoje deti tento svet lepším. Každopádne otec sa snažil, ako vedel a príbeh bol pútavý a plný emócií, netlačil však na pílu a to sa cení. Keby mal lepšie posolstvo než len to, že rodičia milujú svoje deti až za hrob a gangy sú zlé, možno by dostal odo mňa aj plný počet. Takto len slabšie štyri.(12.1.2016)

Na motivy přistěhovaleckých rodin už byly natočeny mraky horších či lepších snímků. A Better Life se právem řadí mezi ty nejlepší a troufám si tvrdit, že on sám může být tím nejlepším. Ale pozor, nic velkolepého, nic, co byste mohli hmotně uchopit, tady nehledejte. To pravé kouzlo úspěchu se skrývá v úplně něčem jiném! V lidech, starostech, útrapách, soucitu, lásce a porozumění. To vše za doprovodu hudby Alexandra Desplata! 80%(24.10.2011)

Viktor Hugo napsal : "Život je čekání na to, kdy se sny změní na skutečnost." Ale v Better life jsme mohli viděti, že touhy, sny a plány nejsou většinou slučitelné s realitou. Je smutné, že při všech těch mnoha negativních zkušenostech stále ještě existuje velké množství lidí, kteří žijí americkým snem. A pak nejen v Americe, ale i u nás vidíme jak "mnozí z imigrantů postávají u kandelábru a - většinou marně - doufají, že si je někdo najme na jakoukoli špatně placenou práci" Velmi dobré drama a to také hlavně díky brilantnímu výkonu Demiána Bichira, ale určitě i jeho syna Luise v podání Josého Juliána, který jak bylo vidět má nejen hezkou tvářičku, ale i talent. Osobně bych chtěla vyzdvihnout moc hezky vykreslený vztah táty se synem i za těch příšerných podmínek a neustálého napětí. Takových filmů na podobné téma jsem už pár viděla a zřejmě ještě uvidím, ale tady emoce fungovaly a to je pro mě podstatný.(19.9.2012)

• - Dialogy jsou upraveny tak, aby odpovídaly skutečnému slangu nejen používaném v Los Angeles, ale i v různých ulicích města. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii ve městě Los Angeles. (Terva)

• - Film je v hollywoodské produkci neobvyklý, protože se odehrává v hispánské komunitě a téměř všichni herci jsou hispánci. (Terva)