Za lepší život

A Better Life

Za lepší život

A Better Life

USA, 2011, 93 min

Skvělý film vyprávějící osud nejednoho mexičana, který kvůli americkému snu ilegálně překročil hranice. V tomto případě jde především o otce, který se s životem pere a snaží se pro svého syna vytvořit ten "lepší život". Příběh je poutavý a má rozhodně něco do sebe. Také hudba v podání Alexandra Desplata skvěle obohacuje děj. Mé hodnocení tedy 85%(12.11.2011)

Prečo ľudia majú deti? Presne ako vo filme odpovedal otec svojmu synovi, aby mali prečo žiť. Je smutné, že nevidia všetko ostatné krásne a vzácne na svete. Je smutné, že nechcú urobiť práve pre svoje deti tento svet lepším. Každopádne otec sa snažil, ako vedel a príbeh bol pútavý a plný emócií, netlačil však na pílu a to sa cení. Keby mal lepšie posolstvo než len to, že rodičia milujú svoje deti až za hrob a gangy sú zlé, možno by dostal odo mňa aj plný počet. Takto len slabšie štyri.(12.1.2016)

Velmi tvrdy American Dream. Bez ruzovych okuliarov , Happyendu a stastnych koncov. Toto je realita ktora sa denno-denne deje nielen na Mexicko-Americkej hranici ale aj na Ukrajinsko-Slovenskej hranici. Ludia utekaju z rodnej krajiny kvoli splneniu si sna popripade kvoli rodine ktorej chcu domov posielat peniaze no ako to povecsine skonci? Popripade kolkym sa to ozaj splni? Minimalnemu percentu a o zvysku hovori tento film. Ludia ziviaci sa iba svojim telom prezivajuci na ulici hladajuci trochu tepla a chleba.Ake maju prava a istoty tito ilegalny emigranti? Existuje iba jedno navrat tam odkial usli.Hlavne postavy ozaj bojuju za stastie a buducnost no vzhladom na to ze nemaju ziadne pravo aku maju sancu na lepsiu buducnost ? Absolutne som necakal taky silny pribeh a take citovo silne drama , ze po skonceni filmu som 10 min. iba tak sedel a premietal si to este raz. Som velmi rad , ze sedim na zadku vo firme som velmi rad , ze som Slovak som proste Kurva rad , ze som Europan. 95%(19.11.2012)

Jak je vidno, tak Hispánci to na jihu Spojených nemají zrovna růžové. Santiago Muñez je jeden z vyvolených el Mexicano (zde je nutné zdůraznit, že Santiago chvilkově zazářil ve snímku Góóól!). Demián Bichir jest pro mne nejpříjemnějším článkem celého filmu. Těžko polemizovat o udělení Oscara za Damiánův výkon. Nejspíše si sošku odnese daleko více profláklý George Clooney, jehož výkon byl s výkonem Damiána dosti srovnatelný. Každopádně, já jsem na výsost spokojen. Prosté, leč výstižné. 86%(25.2.2012)

Po delší době si ke mně našel cestu další film o americkém snu, kterých už jsem měl možnost několik vidět, a opět to byl atraktivní, zajímavý, napínavý a hlavně kvalitní film, který mě utvrdil v tom, že svět a obzvláště život je někdy nespravedlivý a člověk proti je proti nepřízni osudu bezmocný. Toto drama otce a syna, kteří se snaží protlouct každodenní realitou a když už se nadechují k lepším zítřkům, tak jsou sraženi na kolena mě nemohlo nechat chladným. Já jsem to s hlavními hrdiny naplno prožíval, fandil jsem jim a přál jim trochu toho štěstí. Bohužel film nekončí klasickým happyendem, ale na to jsem byl připraven, protože ze všech filmů, které jsem na téma amerického snu viděl měl šťastný konec snad jen jediný film, takže to tak beru, život taky leckdy není procházka růžovou zahradou a tak jsem vděčný, když se film stane v tomhle směru odrazem reality. Musím ale říci, že co mě jako člověka neznalého v právním systému USA zaujalo je to, že otec neměl tamní občanství a byl v zemi nelegálně, ale jeho syn evidentně americké občanství měl. Toto mi nebylo moc jasné, jak k tomu mohlo dojít, jasně, jeho syn se narodil v USA, ale byl synem nelegálních imigrantů, takže jak mohl dostat občanství? Tohle mi docela vrtá hlavou, ale jinak to byl fajn film, který mě donutil nespustit z televize oči a se zájmem sledovat, co se na obrazovce děje. A za to mu ode mne náleží zasloužených pět hvězd.(10.6.2012)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii ve městě Los Angeles. (Terva)

• - Dialogy jsou upraveny tak, aby odpovídaly skutečnému slangu nejen používaném v Los Angeles, ale i v různých ulicích města. (Terva)

• - Název původního scénáře zněl "The Gardener". (Terva)