Královna štěstí (TV film)

Pohádka

Československo, 1989

• Jezinka.Jezinka

Marně se divák po pohádkově smutném úvodu ptá, proč králové pozemští mají tendenci lézt do hor a tam hledat bohové vědí co. V daném případě král Michael (předchozí lezec, o jehož tragickém osudu se něco dovíme až těsně před půlkou pohádky a jen si říkáme Rafael, Michael, v dalším díle tedy Gabriel a Ariel?) dolezl až na vrchol čedičové (snad jsem ten kámen v kulisách určila správně) hory, aby se ucházel o ruku princezny, kterou viděl namalovanou na kusu šutru, ale na první pohled se zamiloval do jiné. Jsme kolem desáté minuty pohádky a už to je tak překombinované, že mít víc trpělivosti, pustíme si to snad od začátku. Zkrátím to, ta hodná je shozena ze skály dolů, ale překvapivě se nezabije, ta předpokládaně zlá princezna není zlá a pomatený král je vlastně věrný a uvědomělý, zlá, mocná královna je jen pateticky hysterická a pravděpodobně světloplachá. Pak se nám tam ve vedlejší dějové linii přimotá houslař, vyšívačka a malíř, abychom se dramatickým obloukem dostali zpět ke králi Michaelovi, pak zas do hor a v křečovitém smíchu, při kterém si připadá divák trapně a herci nepatřičně, se dočkáme konce a poučky, že po štěstí musí každý natáhnout ruku sám. Slovy klasika už snad jen: "Štěstí, co je to štěstí? Muška jenom zlatá!" Na štěstí s plácačkou a tomuhle majstrštyku se příště raději vyhnout.(28.6.2014)

• otík

Typická pohádka pro nikoho. Se stylizací pohádky do kamenného království a papundeklových kulis se nemůže ztotožnit ani dětský ani dospělý divák. Navíc celý příběh o zlé kamenné královně, o králi, chudém malíři a jedné dívce je fakt divný, nezajímavý a vlastně zcela zbytečný. Tahle pohádka nemůže ani pobavit, ani rozveselit, ani zaujmout. Neskutečná slabota s typicky temnou hudbou Ladislava Simona.(10.8.2016)

• Pitryx

Další temná studiovka s přihlouplými kostýmy a hodně pitomým dějem. Děti asi prchaly nudou ne?(29.12.2016)

• MBob

odflaknuta pohadka s vetsim potencionalem nez divakovi nabidla(14.8.2016)