Novela Kňaz Františka Švantnera sa stala predlohou pre televízny film Tvár v rose. Je to príbeh z dramatických vojnových čias, ktorý dokazuje, že nikto nemôže ostať bokom od zápasu medzi silami dobra a zla. Príbeh kňaza z konca 2. svetovej vojny v osade Vlkolínec. Je to vlastne modelový text so silným existenciálnym nábojom, s dôrazom na epickú líniu a psychológiu postáv. Dominantným znakom je zaujatie postoja človeka v krajnej situácii, kedy sa dostáva medzi mlynské kamene - povstalcov, predstavujúcich vzburu proti poriadku a vojakov, ktorí ho udržiavajú. Švantnerov hrdina však nechce byť na žiadnej strane- uprednostňuje pokoj, preto sa aj napokon pridá na stranu "poriadku".Televízny film Tvár v rose nakrútil v roku 1988 režisér Jozef Banyáka hlavnú úlohu zveril vynikajúcemu Karolovi Machatovi. (oficiální text distributora)

gogo76

Videl som už niekoľko filmov o kňazoch, ktorí padli za obeť a ešte donedávna som netušil, že aj na Slovensku nejaký vznikol. K. Machata je spoľahlivý a presvedčivý herec, ukáže sa aj mladý M. Bahúl, ale Machata je ten na ktorom film stojí. Príbeh sa mi zdal málo naliehavý, chýbal tu nejaký silnejší moment, ktorý by diváka strhol. Keď celý film cítite, že tomu niečo chýba, tak s vami nezamáva ani tragický záver. Na pozretie fajn, ale hodnotenie iba priemerné. 60%. ()

klerik

Predlohu som nečítal a film sa mi zdal byť skvelý. Veľmi dobré obsadnie hercov, zaujímavé spracovanie témy vojny len ako pozadia. Celkovo pekne natočené, pekná kamera i hudba. Ukážka klasického slovenského filmu, kde sú postavy a ich charaktery tým najdôležitejším... ()

honajz

Na televizní film slušné zpracování, jak technicky, tak hereckými výkony, jen to vciťování se časem začne nudit. Ona ta vesnice přitom ani tak životně udělaná není, postavy jsou jen zastánci vyhraněných postojů, a kněz je skutečně pojat jako moudrý stařeček. Přitom stačilo trochu přitlačit, víc ukázat emoce, postavit to na nich, než na dialozích. ()

jhrasko

Naliehavosť plynúca viac z predlohy a charizmatického basu Karola Machatu než z pohyblivých obrázkov. Príliš didaktické spracovanie Švantnerovej predlohy. ()

argenson

Nebylo zvykem, aby se v době komunismu před kamerou stal válečným hrdinou kněz. Tím tenhle příběh stoupá v ceně, ovšem zase naopak klesá celkovým zpracováním. ()

Johnny.ARN

Na jednej strane ma iritujú farári, na strane druhej mentalita slovenského národa. Tak či tak, klasická slovenská inscenácia, kde umierate nudou, lebo všetko je zamerané na postavy, ich myslenie a konanie. Aj tá každodennosť je diskutabilná. Raz stačilo. 1 z 5 ()

Autogram

Filozoficky poňatý príbeh, ako bojovať proti zlu pasívnym spôsobom, ma príliš nezaujal. Všetko je postavené na dialógoch Karla Machatu, najmä s ruským dôstojníkom, ktorý tu prekvapivo na rok 88 predstavuje zlo. ()

Oisean

Tento film mi připoměl podobný film a to "Zlaté časy".Slovenská dědina,tragický konec a poúkaz na nesmyslnost války.V tomto filmu je vidět jak jedinec celé dědiny svým nerozvážným činem ohrozí životy jiných. ()

lepo

Prirodzená herecká kreácia Karola Machatu v roli kňaza v Bohom zabudnutom Vlkolinci, dáva filmu patričnú poetickosť, bohužiaľ s tragickým koncom. Nie je to film o tom, kto sú vo vojne dobrí alebo zlí, skôr je to filozofická sonda do duší ľudí s ich subjektívným a filozofickým sa zamýšľaním, nad pojmom vojny vo všeobecnosti. ()