Lev Tolstoj

Sovětský svaz / Československo, 1984, 160 min

• Houdini

Křišťálový glóbus(15.5.2007)

• lizardking

Osmdesátiletý režisér těsně před svou smrtí chtěl filmem zřejmě něco sdělit, ale co, to bohužel asi v průběhu natáčení zapomněl. Nemilosrdný Alzheimer byl rychlejší než schvalovací a výrobní proces filmu. Škoda, že střihač tentokráte bohužel odflákl práci, ještě větší škoda, že byl film natočen. Peníze, které stál, se měly věnovat na fond solidarity hladovějícím dětem v Africe nebo se měly aspoň prochlastat.(11.3.2008)

• zette

Klobouk dolu pred kazdym, kdo tento film vidi cely v plne koncentraci. Tolstoj by si urcite zaslouzil film, ktery by pojednaval o jeho zivote a ne jen o jeho posledni kapitole. Ono, co chtit ale od filmu, ktery natoci bezmala osmdesatilety reziser a jeste si zahraje Tolsteho v hlavni roli...(19.1.2014)

Sergej Gerasimov si počkal, až mu bude téměř 80 (od Tolstého ho věkově dělily jen 4 roky), a natočil autorský film o LNT. Zřejmě to měl dlouho v plánu. Zřejmě i jeho bílé vousy byly pravé (?, krk na to nedám). Ze začátku na mě taky šel mikrospánek, ale to mohlo způsobit i skleníkové letní počasí a koncekonců i věk. Přístup k filmu může být i jinak různý: Pro mě bylou základní otázkou, zda a jak podporuje (či ne) tolstojovská studia. Zmíním se jen o několika aspektech (nebo spíš otázkách), které mě v tomto smyslu zaujaly na filmu především: a) Vojna a mír je základní román světové literatury; Anna Karenina už ne, a Vzkříšení ještě méně, přestože oba se snaží řešit problém svědomí, který je pro LNT klíčovým. Ve filmu označují svědomí za jeho boha.Proč váhal se svým odjezdem tak dlouho? Myslel si skutečně, že dojede až na Kavkaz, nebo to měla být jeho labutí píseň, jak se také stalo? Co si s Kavkazem spojoval? Mládí a své tehdejší hrdinské činy? Nebo si myslel, že bude jako bhikšu bloudit krajem (k buddhismu mě vždy sympatie)? b) Jakou roli v tom hrála Sofia Andrejevna? (Její kniha "Sbohem, piš častěji a víc" je hodně vypovídající) Pokud byl LNT ryzí muž (předpokladem je již zmiňované svědomí), potom je Sofia Andrejevna ryzí ženou. A na kruciální (promiňte mi to slovo, ale zde se mi líbí) problém je zaděláno. Zatímco jemu už ztuhla šíje, jí nezbývá než krouti hlavou. c) Dušan (později Petrovič) Makovický, byl velmi vzdělaný a zcestovalý doktor. Od LNT ho dělilo 43 let. Byl Slovákem (i ve filmu je to, byť spoře, akcentováno). Také film je nadabován slovensky, velmi dobře, a také řeč sama tu působí mile a přirozeně. V Rusku měl v době revoluce problémy, ale měl je i tady, protože do roka po návratu spáchal sebevraždu. d) Vladimir Grigorjevič Čertkov je asi nejzajímavější postavou konce života LNT, ve filmu přišel poněkud zkrátka. e) Lev Nikolajevič Tolstoj se považuje za jednoho z posledních (renezančních) velikánů. Pokud ano, pak ne typu jako byli Leonardo či Michelangelo, ale Lope de Vaga nebo Carlo Gesualdo da Venosa. Pozn: na IMDb má film o 20% víc.(5.8.2017)

• gudaulin

Je to už pěkná řádka let, co jsem ten snímek viděl ve filmovém klubu, a proto bych měl být s hodnocením opatrný, ale i po těch letech mě mrazí, když si vzpomenu na tu přetaženou stopáž, která na mě působila spolehlivěji než dvojitá dávka rohypnolu. Od životopisných snímků nečekám akčnost, ale nadhled - a ten tu dokonale chyběl. Je to patetické, bez odstupu, až příliš komorní a znovu, desetkrát podtrženo, příliš dlouhé. Studené jako psí čumák. Celkový dojem: 20 %.(29.10.2007)

• - Snímka sa natáčala v Plaveckom Mikuláši, Moskve a v obci Jasná Poľana. (dyfur)

• - Vo filme je použitá hudba z diel Franza Liszta, Federyka Chopina, Segeja Ivanoviča Tanajeva či Sergeja Vasilieviča Rachmaninova. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)