I když Slovenské národní povstání sledovalo hlavně osvoboditelské cíle, ani líté boje nezabránily horoucí lásce dvou mladých lidí, jejichž osudy jsou úzce spojeny s partyzánskou skupinou. (oficiální text distributora)

mchnk

Výborná partyzánská psychológia, řešící otázky obrany vlasti, zodpovědnosti za vlastní svědomí, či rozhodnutí o svém osudu. Skvěle podchycená atmosféra, neúprosná hierarchie dobrovolných bojovníků, ocitající se občas v bezvýchodných situacích. Souboj s nadějí i s vlastním rozumem, který pod tíhou okolností semtam zradí. Skvělé vnitřní monology, ale i dialogy jsou okořeněny perfektním prolínáním děje a aby toho nebylo málo,přidává Štefan ještě špetku reality imaginární. Klasický Uherův parťák Ilja Zelenka svým hudebním doprovodem dolaďuje vše. Překrásná Andrejka, nezvyklá role pro Gustáva Valacha a silný závěr. Film je pro mne rozhodně nadprůměrná záležitost. ()

Anderton

Taký slovenský zákazkový priemer. Mal som pocit, že to žiadneho zúčastneného nijako extra nebaví, len Szomolányi sa snaží o zaujímavé obrázky. Ostatní idú na pol plynu. Film sa bohužiaľ rozbehne až posledných dvadsaťminút, pritom obliehanie ukrytých v skrýši má silný dramatický potenciál, ako sme už neraz videli. Natočili sa u nás silnejšie snímky zo slovenského národného povstania. Niet divu, že film asi nikto nepozná a nemá tu dosiaľ žiaden komentár. Vďaka striedmej dĺžke a prírode je to ale pozerateľné. ()

Flego

Štefan Uher ukázal, že sa dá natočiť vojnový film bez prílišnej komunistickej okázalosti. Vytvoril atmosferický príbeh lásky vo víre vojny a dopomohla mu k tomu výborná Szomolányiho kamera. Príjemne ma prekvapil mladý Horváth. Čunderlíkovú nahovorila Darina Chmúrová. ()

dyfur

moja zaujímavosť:Natáčanie filmu Dolina prebiehalo v obci Blatnica v okrese Martin a v Gaderskej doline. (dyfur) ()

Vesecký

Jeden z nejlepších filmů o SNP. Partyzáni zachrání skupinu lidí, převážených fašisty z vypálené vesnice. Je mezi nimi zraněná dívka, která zůstává v péči nedostudovaného medika v chajdě, kterou opouští hlavní partyzánská skupina, aby se stáhla výše do hor. Z doliny jim má čtveřice druhů podat zprávu, jak se vyvíjí situace. Mezi Jelkou a medikem vzplane velká láska, medik Jelku přenechává na starosti svým rodičům v blízké vsi, ale jejich láska je příčinou neštěstí několika lidí. Jelka je nucena dovést velitele německé posádky do doliny, stala se rukojmí, ale v rozhodném okamžiku zvolila smrt a postřelila se. Jako ve správně romantickém filmu se právě ve správnou chvíli objevili partyzáni z hor a Němce zlikvidovali. Jelka se zřejmě uzdraví a po válce sei zajisté svého milého vezme za muže... Možná, že ten samotný příběh trošku pokulhává, ale hlavní myšlenka zůstává, aniž by samotné partyzány odlidšťovala. Však také alkohol či nepozornost k jejich problémům dodaly. Filmu korunuje skvělý Emil Horváth, Andrea Čunderlíková byla mou láskou pubertálních let, takže její herectví se mi kriticky hodnotí špatně... ()

Biopler

"- Tak zbohom. - To sa nehovorí. Dovidenia. Chystaj svadbu, príde veľa hostí." Vo vojne sa nehodno lúčiť "zbohom", a takí partizáni to vedia dať hlasno najavo. Jednoduchý príbeh o SNP, ktorý sa odohráva v krásnych horských kulisách kde parádne nasnežilo a toto teda filmárom náramne vyšlo. Čo ma však prekvapilo bol výber Emila Horvátha, ktorého ja nepovažujem za nejakého dobrého herca, a už tobôž nie do hôr ako chlapa čo má odolávať útokom v chalupe. Aj v tejto snímke pôsobí mäkko a aj tomu romániku so slečnou ťažko uveriť. Vo filme sa mihnú aj herecké esá, v role kolaboranta starý Šulík, no hlavne SSák Valach, pri ktorých sa mi nepáčilo splietanie slovenčiny/češtiny s nemčinou. A že do takýchto nedostatkov pre potreby filmu klesol aj Uher, to ma sklamalo. ()

OtokPag

Nezvládnutá protipartyzánská akce! Kolosální skandál! S tak tupými vojáky se přece nedá vyhrát válka. Partyzáni kropící padouchy svými špaginy si zaslouží pět hvězdiček na čepice 🤕🤕🤕🤕🤕 ()