• dyfur

moja zaujímavosť:Natáčanie filmu Dolina prebiehalo v obci Blatnica v okrese Martin a v Gaderskej doline. (dyfur)(26.9.2014)

Výborná partyzánská psychológia, řešící otázky obrany vlasti, zodpovědnosti za vlastní svědomí, či rozhodnutí o svém osudu. Skvěle podchycená atmosféra, neúprosná hierarchie dobrovolných bojovníků, ocitající se občas v bezvýchodných situacích. Souboj s nadějí i s vlastním rozumem, který pod tíhou okolností semtam zradí. Skvělé vnitřní monology, ale i dialogy jsou okořeněny perfektním prolínáním děje a aby toho nebylo málo,přidává Štefan ještě špetku reality imaginární. Klasický Uherův parťák Ilja Zelenka svým hudebním doprovodem dolaďuje vše. Překrásná Andrejka, nezvyklá role pro Gustáva Valacha a silný závěr. Film je pro mne rozhodně nadprůměrná záležitost.(11.1.2014)

Taký slovenský zákazkový priemer. Mal som pocit, že to žiadneho zúčastneného nijako extra nebaví, len Szomolányi sa snaží o zaujímavé obrázky. Ostatní idú na pol plynu. Film sa bohužiaľ rozbehne až posledných dvadsaťminút, pritom obliehanie ukrytých v skrýši má silný dramatický potenciál, ako sme už neraz videli. Natočili sa u nás silnejšie snímky zo slovenského národného povstania. Niet divu, že film asi nikto nepozná a nemá tu dosiaľ žiaden komentár. Vďaka striedmej dĺžke a prírode je to ale pozerateľné.(2.1.2014)

Jeden z nejlepších filmů o SNP. Partyzáni zachrání skupinu lidí, převážených fašisty z vypálené vesnice. Je mezi nimi zraněná dívka, která zůstává v péči nedostudovaného medika v chajdě, kterou opouští hlavní partyzánská skupina, aby se stáhla výše do hor. Z doliny jim má čtveřice druhů podat zprávu, jak se vyvíjí situace. Mezi Jelkou a medikem vzplane velká láska, medik Jelku přenechává na starosti svým rodičům v blízké vsi, ale jejich láska je příčinou neštěstí několika lidí. Jelka je nucena dovést velitele německé posádky do doliny, stala se rukojmí, ale v rozhodném okamžiku zvolila smrt a postřelila se. Jako ve správně romantickém filmu se právě ve správnou chvíli objevili partyzáni z hor a Němce zlikvidovali. Jelka se zřejmě uzdraví a po válce sei zajisté svého milého vezme za muže... Možná, že ten samotný příběh trošku pokulhává, ale hlavní myšlenka zůstává, aniž by samotné partyzány odlidšťovala. Však také alkohol či nepozornost k jejich problémům dodaly. Filmu korunuje skvělý Emil Horváth, Andrea Čunderlíková byla mou láskou pubertálních let, takže její herectví se mi kriticky hodnotí špatně...(29.5.2017)

• - Natáčanie filmu Dolina prebiehalo v obci Blatnica v okrese Martin a v Gaderskej doline. (dyfur)