Reklama

Reklama

Romanzo criminale - La serie

(seriál)
  • angličtina Romanzo Criminale
Krimi / Drama / Thriller
Itálie, (2008–2010), 19 h 51 min (Minutáž: 47–61 min)

Režie:

Stefano Sollima

Hrají:

Riccardo De Filippis, Vinicio Marchioni, Alessandro Roja, Marco Bocci, Daniela Virgilio, Andrea Sartoretti, Giorgio Caputo, Mauro Meconi (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(22)

Recenze (7)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pred tým než vyšla Gomora, to je suverénne najlepší seriál z prostredia talianskej mafie. Nie veľa ľudí ostane nažive či na slobode. A málokto to má charizmu Cira. Má to však inú atmosféru, ide o roky sedemdesiate, ale nie o tie s Kutcherom a Kunis, ale reálny Rím a jeho podsvetie. A naozaj reálne, keďže ide o skutočné príbehy. Nekomediálne, silné, dejom aj konaním postáv. A silné sú aj akoby vedľajšie, no veľmi výrazné ženské postavy. Jedinou chybou je snáď len to, že seriál nebol nikdy predabovaný a ponúknutý na našom trhu. Hlavne, že máme turecké telenovely. ()

flu 

všechny recenze uživatele

Mistrovská adaptace De Cataldova italonoirového "Kriminálního románu", který beletristicky zachytil vzestup a pád Bandy z Magliany, gangu, jenž během nechvalně známých "anni di piombo" vystoupal až do nejvyšších sfér římského podsvětí, aby se posléze rozložil v důsledku nezvladatalného vnitřního pnutí, jakož i působení mocných vnějších sil. Je sice trochu škoda, že klíčové události "olověných let" a jejich aktéři zde slouží jen k dokreslení děje a ozvláštnění jinak přímočaré a zpracováním poměrně klasické kriminálky (skutečná "Banda della Magliana" zabředla do politického násilí oné doby mnohem hlouběji než její seriálová dvojnice), nicméně i přesto se Sollimovi povedlo zachytit atmosféru téhle mimořádně pohnuté kapitoly moderních italských dějin více než zdařile. ()

Reklama

Tjaden 

všechny recenze uživatele

Italský klenot, který bohužel zřejmě zůstane mimo pozornost zdejších uživatelů. 22 dílů ve společnosti nejslavnějšího římského gangu - Banda della Magliana, skutečně stojí za to. Parta mladých podnikavých kamarádů expanduje v divokém období italských dějin (70. - 80. léta) natolik, že začne křížit zájmy Camorry, Cosy Nostry, fašistů i podvratných tajných služeb. Je jasné, že jejich vzájemná oddanost nevydrží nápor milionů lir a vzrůstající moci. Ke konci je to už dosti smutná podívaná, při níž si jdou bývalí přátelé vzájemně po krku a z tvrdého jádra se podaří přežít jen nepatrné hrstce. Nostalgický závěr mě nutí si celý seriál v nejbližší době zopakovat hezky od začátku. P. S. Stefano Sollima umí výtečně pracovat s hudbou, což dokazuje i při svém nejnovějším seriálu Gomorra, který v současnosti běží na ČT2. Jak jsem však psal v úvodu - na rozdíl od něj se Romanzo Criminale na české obrazovky jen tak nedostane :-(. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Viac ako Sollimov tréning pred Gomorrou. V seriáloch sa často nachádza nejaký nováčik, ktorý diváka prevedie prostredím a spoznáva ho vtedy, keď stúpa na nejakom, možno kariérnom, rebríčku. Tu je výhodou, že takýmto nováčikom je celá skupina ôsmich malých rýb vo svete zločinu, ktoré si úspešne odhryzli veľké sústo a mieria do výšin s cieľom ovládnuť podsvetie Ríma. Kto by nechcel byť v spoločnosti nekompromisného vodcu Libaneseho, hedonistu Dandiho, či rozumného chladnokrvného Icea hľadaných spravodlivým detektívom? V každej epizóde sa riešia osobné problémy ľudí a ich emócie, s ktorými sa asi každý stretol, ako honba za úspechom, rivalita, láska a nádej v lepšie zajtrajšky, ktoré sa umocňujú v posledných minútach epizód. Identifikácia s postavami je preto výborná a rovnako aj fandenie im, bez ohľadu na stranu zákona. ()

pushover 

všechny recenze uživatele

Epická sága o vzniku, vládě a rozpadu super gangu, který ovládal v průběhu 70. a 80. let římské podsvětí. Stefano Sollima si tady piluje svůj rukopis. Nebýt těch pár telenovelózních linek, které zřejmě patří k jihoevropskému seriálovému folklóru, dám o hvězdu víc. Cameo Michele Placida, který režíroval filmovou verzi pobavilo. ()

Galerie (168)

Reklama

Reklama