• flu
    *****

    Mistrovská adaptace De Cataldova italonoirového "Kriminálního románu", který beletristicky zachytil vzestup a pád Bandy z Magliany, gangu, jenž během nechvalně známých "anni di piombo" vystoupal až do nejvyšších sfér římského podsvětí, aby se posléze rozložil v důsledku nezvladatalného vnitřního pnutí, jakož i působení mocných vnějších sil. Je sice trochu škoda, že klíčové události "olověných let" a jejich aktéři zde slouží jen k dokreslení děje a ozvláštnění jinak přímočaré a zpracováním poměrně klasické kriminálky (skutečná "Banda della Magliana" zabředla do politického násilí oné doby mnohem hlouběji než její seriálová dvojnice), nicméně i přesto se Sollimovi povedlo zachytit atmosféru téhle mimořádně pohnuté kapitoly moderních italských dějin více než zdařile.(5.10.2016)

  • Tjaden
    *****

    Italský klenot, který bohužel zřejmě zůstane mimo pozornost zdejších uživatelů. 22 dílů ve společnosti nejslavnějšího římského gangu - Banda della Magliana, skutečně stojí za to. Parta mladých podnikavých kamarádů expanduje v divokém období italských dějin (70. - 80. léta) natolik, že začne křížit zájmy Camorry, Cosy Nostry, fašistů i podvratných tajných služeb. Je jasné, že jejich vzájemná oddanost nevydrží nápor milionů lir a vzrůstající moci. Ke konci je to už dosti smutná podívaná, při níž si jdou bývalí přátelé vzájemně po krku a z tvrdého jádra se podaří přežít jen nepatrné hrstce. Nostalgický závěr mě nutí si celý seriál v nejbližší době zopakovat hezky od začátku. P. S. Stefano Sollima umí výtečně pracovat s hudbou, což dokazuje i při svém nejnovějším seriálu Gomorra, který v současnosti běží na ČT2. Jak jsem však psal v úvodu - na rozdíl od něj se Romanzo Criminale na české obrazovky jen tak nedostane :-(.(4.2.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace