Zatmění Země (TV film)

Total Blackout

Drama / Thriller / Sci-Fi / Katastrofický

Francie, 2009, 97 min

• MickeyStuma

Příběh začíná scénkou, jakou jsme měli možnost vidět už nesčetněkrát hlavně ve snímcích o asteroidech a kometách. Ale jak vidno, taková geomagnetická bouře je daleko rychlejší. Nejpodivnější však na celé koncepci příběhu je, že vše zhasne, vše se zastaví, nic prostě nefunguje, ale když se zapnou generátory, může být zapnutá třeba televize, svítí světla, dokonce jde i mobilní telefonování. Jak je možné, že na tohle ono pole nepůsobí? A tak to vypadá, že americký Asylum a TV stanice SyFy má zřejmě ve francouzské nízkorozpočtové filmové tvorbě konkurenci. Po dějové stránce se neřeší pouze energetická krize, ale u určitých postav probíhají i rodinná dramata. Takže jakoby měl příběh dvě dějové linky. I když se jedná o ryze televizní snímek, po vizuální stránce to není nejhorší, ale na scénáři se přeci jen mělo hlavně v oblasti logiky daleko více zapracovat. Takže jako katastrofický snímek o výpadku elektrické energie tohle nemá šanci zafungovat. Ve své podstatě je nepřesvědčivý.(2.6.2016)

Velmi žertovný katastrofický film, který by rozhodně neměl ujít pozornosti milovníka špatných filmů. Francouzští tvůrci zaběhlé schéma katastrofického filmu inovativně rozšířili o témata multikulturalismu a enviromentalismu. Jedinou slabinu filmu tak vidím v tom, že autoři pozapomněli do příběhu zakomponovat ještě páreček registrovaných gayů, kteří zoufale hledají svoji čerstvě osvojenou ratolest. Tak, snad příště. 100 %.(24.10.2012)

• darkrobyk

,,Dětský pohled nelže!" To je ale blbost! Televizní film se všemi neduhy, které k tomu většinou patří. Neokázalá výprava prozrazuje malý rozpočet, kamera je mizerná. Trikovou stránku snad raději nezmiňovat. Poněkud roztříštěné mozaikovité vyprávění postrádá patřičné napětí. To se dostavuje jen chvílemi. Obří katastrofa je předváděna velmi skromně a nedůvěryhodně, více se o ní mluví, než aby se něco ukázalo. Jenže film jsou v první řadě obrázky, nikoliv slova. Řada scén je předvídatelných, už ta první s lanovkou. Jen by mě zajímalo, jak mohly na konci fungovat mobilní telefony, když byly zničeny satelity. A ten malej nevychovanej spratek dělal jen problémy! Ostatně postavy příliš sympatiemi nehýřily...(16.8.2012)

• Aluska88

Zatmění Země se v ničem neliší od kvalitativně podobně zpracovaných filmů. Možná jen ve dvou věcech. Nikdy by mě snad ani nenapadlo, že zrovna Francouzi natočí (takový) katastrofický film. Za druhé. Tento film, možná snad jako vůbec první, předvedl ten nejhorší možný výpadek proudu, jaký kdy byl ve filmovém příběhu prezentován. Všechno bylo totiž obráceně. Všechno fungovalo!:) Skoro po celý čas, co jsem toto Zatmění sledovala, výjma posledních asi dvaceti minut, všechna světelná, elektrická a jiná zařízení, běžela na generátory. Zářivky svítily, lampičky taky, v klidu byla zaplá i telka, prostě fajnový výpadek:) Ostatní evropská města a jejich obyvatelé bohužel zřejmě neměli takové štěstí, aby byli zapracováni do tohoto děje, kde po celou dobu jely generátory:) Jestli čekáte, že zde uvidíte nějaké katastrofické záběry či projevy oné bouře, nedočkáte se. Celou dobu se všichni snaží dostat někam jinam, pobíhají, řeší a pláčou nad katastrofou, která je postihla. V příběhu se setkává mnoho rozlišných a problémových postav. Bratři, z nichž jeden trpí astma, rodiče, zločinec, stará paní, skinheadi či lékař. Spousta z nich během katastrofy neopomene řešit své komplikované vztahy. Velká bída, nuda, patos, nelogika. A ke všemu jsou pod to podepsaní Francouzi. Že Vám není hanba:) "Chová se tak trochu jako blázen, ale je to skvělý chirurg", "Vy jste utek, že jo, co jste udělal?" - "Kouřil jsem v hospodě, jsou na to čím dál přísnější."(29.3.2011)

• Snorlax

Manzor by si měl sbalit fidlátka a utíkat do Hollywoodu, tam ho s otevřenou náručí přijmou. Naznačil to již v době, kdy natočil nejslabší část Chabrolova Studeného potu (Sublimační dobrodružství). Dialogy v Zatmění Země jsou zřejmě inspirovány Zemanovým Fantomem Morrisvillu. I ta dáma cloumající harfu by se zřejmě našla, tu svými zdařilými nápady suplovala starostka. Manzor bohužel nepochopil, že Zeman natočil parodii záměrně. Pokud bych Manzorovu hovadinu brala jako parodii také, za nejvydařenější by se dal považovat moment, kdy otec operuje zlosyna a vypráví synkům, kterak se ho zmocnil zlý démon alkohol. To už jsem se smála nahlas.(26.7.2012)