Macho Dancer (festivalový název)

• Filipíny

Macho Dancer

Filipíny, 1988, 136 min

Lino Brocka
  • d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1989 - nesúťažný výber (?)(12.3.2013)

Filipínské osmdesátkové gay soft porno plné knírků, mýdlových bublin a synťákové hudby - zážitek na celý život.(20.7.2016)

• Cimr

Mladý kluk z chudé rodiny přichází do hlavního města, kde je nucen živit se gay prostitucí. Přitom se s pomocí svého dobrého přítele snaží zachránit dívku ze zajetí prostituce. Pokud jste viděli o 13 let mladší Brockův film Manila ve spárech světla, možná vám tento lehký nástin děje něco připomíná... Ano, v podstatě jde o totožný příběh, ale při porovnání těchto dvou filmů by se s trochou zlomyslnosti dalo říct, že to vypadá, jako kdyby se tvůrce rozhodl jedno téma natočit jednou velmi slušně a podruhé velmi špatně. Macho Dancer totiž v některých místech působí tak trochu jako vykroucená parodie Manily. Tatam je příjemně artová, melancholická nálada. Zde se dočkáme akorát synťákové "výtahové hudby", hromadné onanie, bizarních tanečků, knírků a spousty, spousty mydlinek. Dokoukat celých 136 minut je proto výzvou pro otrlého diváka. Snímek je zajímavý tím, v jakém prostředí se odehrává (u některých až pornografických gay scén mě překvapilo, že vůbec mohly být v mainstreamové produkci v roce ´88 natočeny). Také je fajn, že jde o film záslužný, snažící se v přísně katolické zemi bojovat za práva homosexuálů. I z tohoto hlediska ale nakonec Macho Dancer vychází sporně, protože prakticky všichni gayové v tomto snímku jsou afektovaní, upištění, slizcí buzíci v květovaných košilích, co mladé - často heterosexuální kluky - pouze zneužívají. Otázkou tedy je, zda tento bizarní snímek nedělá gay komunitě spíš medvědí službu.(14.8.2016)