Pathfinders - Výsadek v Normandii

• USA Pathfinders: In the Company of Strangers

Pravdivý příběh o americké jednotce "značkařů", dobrovolných parašutistů, jejichž smrtelně nebezpečná mise znamenala přistání Spojenců v Normandii půl hodiny před samotnou invazí. Jejich úkolem bylo označovat cíle pro velké svazy bombardérů a přesné bombardování v nacisty okupované Evropě. Od doby svého založení vedli značkaři hlavní svazy bombardérů RAF. Noc za nocí tvořili při útocích na důležité cíle v Německu hrot letadlům Velitelství bombardovacího letectva. Nyní před nimi stojí nejzásadnější úkol jejich životů - lokalizovat a označit strategická místa dopadu a nastavit přísně tajné navigační zařízení, které bylo potřeba k navádění hlavního výsadkového útoku v Den D. (oficiální text distributora)

Big Bear

Ať se propadnu do pekel, jestli oficiální text distributora není jeden velký blábol... Pathfinders ,,značkaři'' byli jednak američtí paragáni, kteří se rekrutovali z nejlepších mužů z amerických výsadkových skupin. Byli to scouti, obdoba britských SAS. Uměli přežít v malých skupinkách v nepřáteli okupovaném území, navazovali kontakt s domácím odbojem, byli ve spojení s Londýnem a zajišťovali přistávací a shozová místa pro Dakoty, Lysandery a další stroje co na okupovaná území vozily výstroj, vybavení a agenty.... V předvečer dne D koordinovali navádění výsadkových paragánských skupin. O těch je tento snímek. Pak tu máme ještě jedny Pathfindery. Také značkaře, také scouty a také elitní muže. Piloty. Byli to ti nejlepší z nejlepších navigátorů a pilotů co létali jako předvoj převážně bombardovacích svazů RAF (USA mělo na starost denní kypření Třetí říše a na to bylo vidět až až..) a světlicemi značili sektory pro místa shozů pum u kobercových náletů... Němci barevným kaskádám světlic říkali ,,vánoční stromečky'' . Přirozeně žádný výsadkář a to ani chrabrý americký dobrovolník nešel doprostřed Hamburku či Drážďan, nezapálil světlici a pak nečekal až to tam Lancastery, Halifaxy a Stirlingy rozmlátí nacimpr campr.... ! Dobrovolní parašutisté, že tvořili ,,hrot letadlům Strategic command? '' - uff jdu si dát panáka. //// No teď k filmu. Kdo hrál Medal of Honor či Call of Duty na PC, budou mu některé scény připadat povědomé :-). Ti co nehráli, jistě budou srovnávat s Band of Brothers.. jenže ono to moc nejde. Rozdíl je v rozpočtech, samozřejmě. Neznámí herci mi ani tak nevadili, spíše místy debilní dialogy (což trochu zavinil překlad a český dabing). Bohužel dnes je doba, kdy schrastit pár maníků s dobovejma uniformama a kvérama není takový problém. Klubů vojenské historie je i u nás až až, natož v USA. Pak už stačí polepit nějakou tu Dakotu invazníma pruhama a tradá jako do Francie... Odvaze některých novodobých ,,režisérů'' válečných filmů pomáhají čím dál tím více dostupné počítačové animace a tak když na to přijde, tak ani tu Dakotu vlastně nepotřebujete... V tomhle snímku jsem si naštěstí ničeho takového nevšiml, dobové vybavení bylo v pořádku. Nevím jestli tvůrci chtěli rozlišit pro méně bystré diváky americké paragány od německých vojáků (i když vše bylo v temné noci značně nasvěcováno), ale dost mi vadilo že Němci bylli poznat podle chrastících ledvin, ešusů a feldflašek. Prostě když šla nocí německá skupinka vojáků, byl to takový malý kovošrot - alespoň podle zvuků... O jejich hulákání na hlídce se ani nebudu zmiňovat :-)! Při tomhle se asi nejednomu wermachťáckému veteránovi kroutily palce u nohou... I kamera zde byla velmi zvláštní, když zabírala tváře hrdinů zblízka, zvětšovala jim nosy (efekt rybího oka u dveřního kukátka)... Závěrečné moudré kecy jen podtrhly průměrnost tohoto dílka. A přesto si pořád myslím, že i s takovýmto málem by se možná dal natočit solidní válečný film (třeba jako podhodnocená vietnamská Patrola prokletých). Pořád to však ale bylo lepší než Battle force (2011)... Dávám dvě Áčka 82nd na nášivce. * * () (méně) (více)

MartinezZ

Slabota je slabé slovo. Tohle se tak moc nepovedlo, až je mi aktérů líto. Režisér i kameraman museli být padlí na hlavu, protože to, co předváděli, nemá obdoby ani i u vyloženě béčkových filmů. Dlouhé záběry na obličeje, hromada naprosto zbytečných žvástů, které mají navodit atmosféru a namísto toho tápete, proč to vlastně kdo vůbec vypouští z úst, akce, plánování a historická linka nicotné, hudební podkres se prostě "vyskytl". ~~~ Tohohle se měl ujmout někdo, kdo má potuchy, co dělat s filmem. Ani jako béčko tohle neprojde. ~~~ 0,5* za období WW2. ()

Johnny.ARN

Už som si myslel, že film Supervojak SS nič neprekoná. Pathfinders sa mu však solídne vyrovnal. Zlá kamera, réžia, príšerné ba priam amatérske osvetlenie. Dialógy zbytočné, atmosféra nulová. Veľmi nepodarený pokus o kopírovanie Bratstva neohrozených. Hviezda za uniformy a nemeckých chlapcov. 1 z 5 ()

Lucas87

Proč jsem měl pocit, že to má vypadat jako Bratrstvo neohrožených? S tím to má společného akorát tak barvy, jinak je to slabota, prostě válečné béčko. Herci mi přišli jako by si na sebe vzali uniformu a nevžili se do rolí, jejich dialogy byly dost o ničem. Neznámí herci nijak neokouzlí. Ta roztřepená kamera mi lezla na nervy potom přitom jak zajali toho paragána.* za techniku, uniformy a zbraně. Je to prostě ztracený čas to sledovat :( ()

Joppo88

Vojnové filmy sú mojou srdcovou záležitosťou. Viete si teda predstaviť čo vás čaká počas 90 minút, podľa môjho hodnotenia, ktoré je viac ako milosrdné. Vďaka zoprá vtipným scénam z bojového poľa a zákulisia som udelil dve hviezdy. Inak celý snímok je nemastný-neslaný. Chýba dynamika. Možno to bude znieť sprosto, ale aj krv a obete... To je reálne zobrazenie vojny - zvlášť Normandie... Bohužiaľ, toto stvárnenie je len odvarom - a to veľmi, veľmi slabým. ()

Indy21

Souhlasím. Hrozně natočeno. Jeden z nejhorších válečných filmu co jsem viděl. Škoda jen, že se toho neujmul lepší režisér. ()

Virusman666

Doopravdy slabé kafe. Potencionál dobrý - nevyužitý, kamera na američany tak špatná, že to nemá obdoby a výkony herců - neherců - No comment ()

Branicky

Slabé, slabé a ještě jednou slabé. A to zejména v produkci, některých scénách i v kameře. Nějak jsem se nomohl s hrdiny sžít a dlouhé záběry na obličeje mne také nezaujaly. Rád bych také věděl kolik hlídek v kulometném hnízdě se během noci, kdy je hlášen paravýsadek nepřítele, baví tím, že si hlasitě pískají a zpívají. Takové hlídky si snad svoji smrt granátem i zaslouží.... ()

drbimbo odpad!

nic horšího z 2.sv.v. jsem neviděl!! kamera, střih, dialogy, režie....a nejhorší byl osvětlovač, většina filmu je potmě, ale na kažýho svítí reflektor jak na divadle! ()

smalldevil odpad!

Tohle si zaslouží tak akorát záchodovou mísu a ne hvězdičku. Pana Šindeláře by za tohle měli pověsit, neboť mě nepřesvědčil ani o tom, že žvejka je z jůesej. Jeden můj kamarád by se asi při osobním setkání s rejžou zeptal, "Proč tančíš, když máš na nohách pluhy?" Takový pocit bude mít každej, kdo to zhlídne. ()