poster

Vendeta

 • angličtina

  Vendetta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mcb
  ****

  Žánrový experiment, který se povedl. Pomalu budovaná atmosféra, minimalistická režie a nekompromisnost, která je alespoň v rámci českého tragikomického rybníčku rozhodně osvěžující. Zároveň jde o velmi promyšlenou hru s diváckými očekáváními, která jde naprosto proti své promo kampani slibující jednoduchou "soubojovku" dvou mužů. Zápletka ohlodaná až na nutný základ někdy sice klesá k samoúčelnostem (vážná hudba apod.), ale i tak nelze neocenit toto kvalitní a morálně nejednoznačné psychologické "drama", které se velmi sympaticky odlišuje od tuzemské žánrové zabředlosti. Jako debut vynikající.(29.1.2013)

 • Cival
  ****

  Mám jinou diváckou zkušenost než většina aktuálních komentátorů, částečně určitě proto, že jsem ještě před projekcí četl scénář a přesně proto věděl, do čeho jdu. Vědel jsem, že synopse a upoutávky dost matou a že je film osekanej na kost a dost přísně zbavenej epizodek i vedlejších významů... A jeho realizace mi imponovala - souhra kamery, střihu a zvuku je na české poměry (nejen ty debutantské) výjimečná a atmosféricky bez problémů pohlcující, zlomový scény adekvátně mrazivý (diktafon, rákosí) a bezmála mccarthyovská koncentrace čistě na konání postav je osvěžující. Hlasitýmu žehrání na hloupost na nelogičnost úplně nerozumím, protože právě to ohlodání látky na dřeň se nějakýmu velkýmu rozebírání a argumentačním bitvám o inteligenci filmu podle mýho vzpírá. 70% Poznámka na okraj: Zaměřením na jednání postav a hutnej a nepříjemnej feeling mi Vendeta evokovala britskej (pravda, výrazně lepší) Seznam smrti, kterej řadím mezi 10 nejlepších filmů roku a jeden z nejintenzivnějších zážitků posledních měsíců. A bolí mě, že tahle svérázná pudová pecka má na CSFD pořád jen 50%.(10.11.2011)

 • iamek
  ***

  Na české poměry slušný thriller o pomstě se skvělým Vetchým. Z Kaisera jsem měl strach, protože ho mám v hlavě zafixovaného jako baviče, ale svou vážnou roli zvládl parádně. Igor Chmela taky roste v pořádnou hvězdu českého filmu a to český film potřebuje. Trošku mimo byl začátek, kde dialogy byly tragické a mladí herci svou úlohu nezvládli. Celkově jsem čekal, že snímek bude mít trošku temnější atmosféru, jak jsme mohli vidět v traileru. Jako celek to není špatné a jakýkoliv jiný námět než romantická komedie nebo film o komunismu vítám.(3.12.2011)

 • InJo
  ****

  Velmi působivá syrová a depresivní atmosféra, silné (a mé oblíbené) téma a kvalitní herecké výkony (casting se výjimečně povedl) dokázaly v mém případě celkem hravě přebít příliš zjednodušený a přímočarý, mírně vykonstruovaný a nedotažený scénář, který obsahuje nejeden logický zádrhel. I tak se ale jedná o nadprůměrný psychothriller a o jeden z mála novodobých českých (žánrových) filmů, které dokázaly poměrně dobře ustát ne zrovna malé ambice. 70 %(17.11.2013)

 • Pedestrian
  **

  Plus k dobru za občasnou naléhavost, jinak bída. Postavy se celý film chovají přesně podle potřeb scénáře, herci nepřesvědčiví a co mě nejvíc sere, je, proč ten film není aspoň trochu odvážný, když už i u nás mohou vzniknout podobné žánrovky. Zkrátka sázka na jistotu, jejíž každý záběr jsme už někde viděli minimálně 400x (francouzské thrillery) a to vždy lépe.(5.11.2011)

 • - Miroslav Ondruš na svém autorském díle pracoval již od roku 2008. (AngelusCZ)

 • - Vendeta znamená v italštině krevní mstu. Jedná se hlavně o spor mezi rodinnými klany. (Coldrex)

 • - V jedné ze scén se ve zpětném zrcátku auta se odráží světlo z chaty, která však má být v tu chvíli již dávno opuštěná. (rakovnik)