Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

• BoPo

Dlhšie som nevidel český film. Voľba padla na pokus o niečo súčasnejšie. Snaha o to, že aj v ČR ide urobiť thriller, ktorý nemá plnú prdel odkazov na českú minulosť. Keby sa jednalo o pilotný diel nového krimi seriálu, tak by som mal možno väčšie pochopenie. No takto vidím akože drsnú realitu pôsobiacu nepravdepodobne a nelogicky. Keby sa Olda ožral a nahý na záver zaspieval národnú hymnu, bolo by aspoň o čom hovoriť. Bohužiaľ, nie je o čom.(21.3.2013)

Žánrový experiment, který se povedl. Pomalu budovaná atmosféra, minimalistická režie a nekompromisnost, která je alespoň v rámci českého tragikomického rybníčku rozhodně osvěžující. Zároveň jde o velmi promyšlenou hru s diváckými očekáváními, která jde naprosto proti své promo kampani slibující jednoduchou "soubojovku" dvou mužů. Zápletka ohlodaná až na nutný základ někdy sice klesá k samoúčelnostem (vážná hudba apod.), ale i tak nelze neocenit toto kvalitní a morálně nejednoznačné psychologické "drama", které se velmi sympaticky odlišuje od tuzemské žánrové zabředlosti. Jako debut vynikající.(29.1.2013)

• Matty

Intenzivně nenápadité využití jistého „kdo-viděl-ví“ exploatačního schématu (stereotypy se týkají zejména zkorumpovanosti policie a zkaženosti mládeže) doplácí na nadbytek lokací, postav i nedůležitých informací (ty podstatné naopak chybějí). Na přímočarou over-the-top žánrovou lahůdku nejde film v žádném ohledu dost do krajnosti a za každým náznakem drsňáctví je cítit póza. Díky dobrým hercům (po studentské předehře doceníte i přehrávajícího Vetchého) jsem film ochoten přijmout nanejvýš jako vícestupňovou psychologickou hru, kdy musíme několikrát přehodnotit svůj názor na to, kdo je lovcem a kdo obětí. Ale ani zde si nejsem jist, znal-li režisér pravidla. 40%(6.11.2011)

Drsné ... dost drsné. Příběh je neuvěřitelný, tvrdý a krutě pravdivý. Život je prostě někdy opravdu hnusný a člověk by nejraději všechno vymazal, změnil, ujišťoval se, že sní, že se brzy vzbudí a ta noční můra bude pryč, ale kdepak ... ta kolem vás bude lítat do doby, než si pohár hořkosti dopijete až na samé nahořklé dno ... Kdo ví jak by se v takové situaci sám zachoval ... jestli by ten svůj ukazováček neměl slabý a neklidný a nestiskl to.(17.11.2013)

Na české poměry nekompromisní a surové, skvělá kamera a herecké výkony v čele s Ondřejem Vetchým, Igorem Chmelou a Lucii Šteflovou. Zásadní problém jsem měl s postavou Oldřicha Kaisera, která je v příběhu naprosto zbytečná. Kampan filmu je vystavěna na osudovém duelu na život a na smrt mezi Vetchým a Kaiserem ačkoliv lesní správce v podání Kaisera se do příběhu nachomítne naprosto náhodně a slouží pouze jako prostředek pro zaplnění stopáže snímku. Rozhodně nečekejte nic na způsob Friekdinova Štvance s Tommy Lee Jonesem a Benicio Del Torem.(16.12.2011)

• - Samotné natáčení trvalo pouhé tři týdny. (AngelusCZ)

• - Role jednoho z policistů byla psaná přímo pro Igora Chmelu. (PinokKio)

• - Závěrečná scéna mezi Pochmanem (Ondřej Vetchý) a Mazurou (Oldřich Kaiser) měla dle původního záměru vypadat jinak, avška kvůli komplikacím se muselo natáčení přešunout na jinou lokaci. Režisér Ondruš tak musel upravit scénář doslova pár hodin předtím, než byl závěr nafilmován. (PinokKio)