Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

• Faustka

Co to mělo být..!? Vendeta batolete. Scénář totálně selhal. Emocionální vypětí Ondry Vetchého na mě působí dojmem bezbranného staříka, jemuž přijdou starostlivé dětičky odpomoct od ubohé částky starobního důchodu. Vendeta má totiž jeden zásadní nedostatek… pořádně nabuzenýho chlapa. Verbale pusť se do nich!!(19.10.2012)

Tam za vodou v rákosí, ti k blátu přičichnout dám, aneb Ondra Vetchý užírán nebohou paní Pomstou.. Postaveno jen na postavách a ambivalentnímu přijímání jejich jednání - tuzemským filmařským konvencím, diváckým očekáváním explicitního násilí a funkčnosti chronologického děje navzdory. Na debut, klobouk dolů. Jen houšť..(12.2.2013)

• Peytl

Taclík přísahající na TUTO svíčku a segment trapné partičky Chmela jako policejní parťáci, chachá. Neuvěřitelně tragikomické duo, ostatně jako snad celý scénář včetně přiblblých dialogů. Vetchý ve své lehce hysterické roli mě taky na prdel neposadil, a i když vozembouch Olda stářím nabral třináct kilo kurevského charismatu, přesto jsem skrze jeho pajdání několikrát upajdl do hlubokého kómatu. Tak jak se šablonovité a smutné postavy potácejí lesem, tak stejně zbloudile a nelogicky se plazí i příběhem a to za doprovodu zvukové zvrácenosti debila bez talentu a bez svědomí, tedy pokud si už nehodil laso, to se jentak nevidí. Jasně, ty tři zmrdy bych taky umlátil borovou šiškou, respektive já ano, nejsem žádná karikatura, tedy alespoň ne taková, jaká karikatura se z téhle nepovedené snahy o temný thriller stala vlastně hned po úvodních dvaceti minutách. Nicméně jsem převelice vděčný za tolik nekritických diváků a vylouhovaných mozků, kteří si stříkají evidentně do textilu už u stejně pravdivých včelích medvídků. Pokud by hodnotili jen lidé bez mozkové mrtvice, obrny, bez krumpáče v mozkovém laloku a jiných aspektů zabraňujících plynulému chodu neuronů, pak by nemohlo být hodnocení nad dvacet procent. I já dávám víc, protože jsem dement s verzatilkou v uchu, co navíc snídá durman.(5.3.2015)

• Enšpígl

Tak za tu třaslavou kameru to směřuju na odpad. Ano jistě byla ve filmu celkem málo a hlavně tehdy když hrdinové příběhu běhali, ale i tak pokud si naši filmaři chtějí hrát na Ameriku, tak doporučuju letiště Ruzyně a směr Los Angeles, protože možná to filmařům nedochází, ale do kina chodí diváci a ne fanoušci pouťové atrakce zvaná houpačka. Na druhou stranu nechci být kat režisérského debutanta a tak dám filmu šanci a přihodím klady, ale bohužel i další zápory. Předně si musím povzdechnout nad zoufalou nedotažeností příběhu osudem policajtů počínaje a až trapným koncem konče. Navíc teda logika, taky žádná hitparáda, takhle si představuju Vendetu v podání Pata a Mata a ne dospělýho chlapa, byť psychicky zlomenýho. Naštěstí toho chlapa Ondra Vetchý zahrál za 1s*, věčná škoda, že scénář neumožnil větší prostor pro tandem Vetchý + Kaiser, to by pak šel film hned do vyšší ligy, protože jejich společné scény jsou tím nejlepším co film nabízí. Cením si netradičního, rozuměj syrovýho pojetí filmu a vynikajícího výběru exteriérů. Pokud jde o emoce, tak se zadařilo pouze v prologové části, kdy jsem měl sto chutí vpálit těm třem košťatům kulku mezi oči a ránu zasypat solí, navíc ty emoce vygradovaly při kecech toho policajta, tady jsme tedy cítil úmysl, mě k myšlenkám na kulku a sůl pro ty smrady emotivně dotlačit. Osobně mě mrzí, že jsme jako diváci byli ošizeni o celý násilný akt na oné dívce, ne snad že bych po tom úchylně lačnil, ale protože by to přidalo na celkový síle a intenzitě prožitku. Škoda, někde v prapůvodu to bylo myšleno možná dobře, ale někde na cestě do kin to všechno začalo pajdat.(27.11.2011)

Jednou za čas je dobré přimhouřit obě oči, obzvlášť když jde o celovečerní debut. Vendeta se rozjíždí hodně ztěžka, možná až zbrkle a naivně, ale v průběhu děje se figury začnou vykreslovat, snad i lépe hrát (v případě Ondry Vetchého snad i trochu přehrávat). Jednoznačným oživením je postava zahraná Oldou Kaiserem a občas se vynořivší hudba.(17.4.2012)

• - Natáčení probíhalo v lesích nedaleko města Kostelec nad Labe, nebo také na brněnském předměstí Cejl. (Luccy.m)

• - Natáčení filmu bylo pro všechny velmi náročné. Točilo se hlavně v lesích a na plac se nastupovalo už před pátou ráno. (Coldrex)

• - V jedné ze scén se ve zpětném zrcátku auta se odráží světlo z chaty, která však má být v tu chvíli již dávno opuštěná. (rakovnik)