Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

• paascha

Pochmurně zarostlý Vetchý se konečně přestal připitoměle hihňat a začal hrát zlýho chlápka. Jenže tomu jaksi schází věrohodná zápletka. Proč by někdo tahal kámošku někam do barabizny v pusté prdeli, aby jí tam mohli prcat kámoši, z nichž jeden je nějaká kudrnatá buzna a druhý šikanovaná vepřová tlama? Vždyť by stačilo jen trochu přidat a svlečna by mu lezla do trenek sama. Kaiser pěkně zakulhal, ale jinak nic moc, a kreace Chmely a Taclíka jsem nějak nepochopil.(5.5.2012)

• Traffic

Řeknu vám vtip. Kaiser jede s Vetchým v autě, Vetchý drží v ruce nějaký obal, asi od dvd, s názvem "Vendeta". Kaiser prohlásí "Je to ztráta peněz, já vim." O půl hodiny poté se dozvíme, že to byla videohra. *ba dum tss* A takhle to tady funguje tak nějak všechno. Bojím se ale, že v tomhle konkrétním případě to bohužel nebyl vzácný projev tvůrčí sebereflexe.(29.11.2011)

Uff. Chtělo by se napsat, že Vendeta přináší svěží vánek do poněkud zatuchlých luhů a hájů tuzemské kinematografie. Ale nebyla by to pravda. Vendeta totiž přináší pořádný nemilosrdný vichr, který je cítit blížící se bouřkou a průtrží mračen. Režie debutanta Miroslava Ondruše je výborná a chytře vyprávěný scénář díky ní od první do poslední minuty působí ohromně dynamicky (připadalo mi, že film trvá hodinu), Ondřej Vetchý hraje neskutečně, ani Oldřich Kaiser nemá chybu, Petr Ostrouchov "morriconeovskou" hudbou potěšil, při několika scénách mrazilo až hanba... Rád bych napsal víc, ale momentálně to nějak nejde.(10.12.2011)

Proč se mi film líbil? Na nic si nehrál, slíbil mi thriller a dal mi ho na 100%. Připomenul mi Leroyův film Jako štvaná zvěř. Mnoho mých kolegů filmu vyčítá, že jim do detailů nepovyprávěl, co se stalo s policisty. Já jsem tomu velmi ráda, že vše se točilo kolem hlavní postavy a děj se nerozmělňoval banálními historkami vedlejších postav. Je mi úplně jedno, že Kaiser nebyl přítomen celou dobu. Kluci byli výteční a Vetchému jsem také věřila každý nádech. Někomu možná vadí, že se snímek obešel bez explicitního násilí. Ondrušovi se totiž podařil majstrštyk, natočil giallo film bez krve.(17.11.2013)

CITÁT - To nebyla moje holka, jen kámoška......... Psychologická stránka případu postihne hlavního hrdinu tak tvrdě, že se dostává do transu a má výpadky paměti. Už od začátku je divák připraven na to, že ve scénáři jsou místa které neznáme, ale jen tušíme. Teprve později nám jsou naservírovány a to v nečekaném čase, aby měli větší efekt. Asi po hodině se film teprve dostává do situace , kterou obsahuje oficiální text distributora - v lese je nalezen muž, který si nic nepamatuje. Je to povedený Český film, má dobrý scénář a nakonec přijde i pěkná česká písnička. Zajímavost - Natáčení probíhalo v Praze a okolí.(8.5.2012)

• - Miroslav Ondruš na svém autorském díle pracoval již od roku 2008. (AngelusCZ)

• - Role jednoho z policistů byla psaná přímo pro Igora Chmelu. (PinokKio)

• - Vendeta znamená v italštině krevní mstu. Jedná se hlavně o spor mezi rodinnými klany. (Coldrex)