Vendeta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

A ono to jde - natočit v tuzemsku za pár šupů relativně napínavou a vydatně atmosférickou věc. Do budoucna jen houšť, jelikož Vendeta příliš neselhává po formální stránce a je tím, po čem u nás všichni volají (tedy něčím jiným, než další lidovou tragikomedií ve volném stylu). Bejt to líp napsaný, asi bych byl nadšenej. Takhle jsem jen skoro, jelikož obsahově nabízí Vendeta pouhou revenge pudovku, která není ani zdařilou exploitačkou, ani "závažným filmem".(17.4.2016)

• Matty

Intenzivně nenápadité využití jistého „kdo-viděl-ví“ exploatačního schématu (stereotypy se týkají zejména zkorumpovanosti policie a zkaženosti mládeže) doplácí na nadbytek lokací, postav i nedůležitých informací (ty podstatné naopak chybějí). Na přímočarou over-the-top žánrovou lahůdku nejde film v žádném ohledu dost do krajnosti a za každým náznakem drsňáctví je cítit póza. Díky dobrým hercům (po studentské předehře doceníte i přehrávajícího Vetchého) jsem film ochoten přijmout nanejvýš jako vícestupňovou psychologickou hru, kdy musíme několikrát přehodnotit svůj názor na to, kdo je lovcem a kdo obětí. Ale ani zde si nejsem jist, znal-li režisér pravidla. 40%(6.11.2011)

Film nemá koule (což je přirozený). Bohužel je spousta věcí nedotažených, nedodělaných, takových nijakých - bez emocí. A to by nemělo, když jde o tak těžký téma. Každopádně koule mají tvůrci (což je přirozený), protože konečně někdo naboural českou žánrovou zaprděnost. Proto 3*(21.2.2013)

Tenhle kousek se musí jako debut (navíc český) líbit. Přijít s něčím novým v tématu pomsty (hlavnímu hrdinovi byla spáchaná prasárna na dceři) je hodně obtížné. Divák může předem udělat akorát to, že nebude číst recenze a sledovat trailery. Debutujícímu Miroslavu Ondrušovi se podařil úderný rozstřel, který pak směřuje sice do očekávaných míst, ale stejně spolehlivě splňuje evropský standard. Na jednu stranu je úctyhodné, že nevypráví chronologicky, na druhou škoda, že v téhle přímočaré hře nejsou jeho pokusy o psychologickou drobnokresbu ani zdaleka stoprocentní. Na potřebné pilování dialogů jsme si v tuzemských končinách už tak nějak zvykli, leccos ale spolehlivě zakryjí herci. Od zajímavé oběti Lucie Šteflové, přes úplatného policajta Igora Chmely, hajného Oldřicha Kaisera po opět velmi přesvědčivého, sténajícího i trpícího Ondřeje Vetchého. I dalším postavám vesměs věříme, že na plátně se dějí slušné věci, které chtějí, aby divák neměl čas vydechnout. Vydechne, přesto v něm leccos zůstane. I díky ostřílenému kameramanu Martinu Štrbovi je příběh, který občas trpí nesmyslnými momenty a slušelo by mu trochu doslovnější finále, o poznání výživnější. Přepálené čtyři hvězdy, ale u domácího kousku člověk (když to za to stojí) leckdy to oko přivře!!(21.12.2012)

Tam za vodou v rákosí, ti k blátu přičichnout dám, aneb Ondra Vetchý užírán nebohou paní Pomstou.. Postaveno jen na postavách a ambivalentnímu přijímání jejich jednání - tuzemským filmařským konvencím, diváckým očekáváním explicitního násilí a funkčnosti chronologického děje navzdory. Na debut, klobouk dolů. Jen houšť..(12.2.2013)

• - Na place bylo zejména kvůli dětským hercům zakázáno smát se. Aby byl zákaz spravedlivější, zákaz platil pro všechny. (PinokKio)

• - Miroslav Ondruš na svém autorském díle pracoval již od roku 2008. (AngelusCZ)

• - Vendeta znamená v italštině krevní mstu. Jedná se hlavně o spor mezi rodinnými klany. (Coldrex)