Vendeta

• angličtina

Vendetta

Drama / Thriller

Česko, 2011, 86 min

Žánrový experiment, který se povedl. Pomalu budovaná atmosféra, minimalistická režie a nekompromisnost, která je alespoň v rámci českého tragikomického rybníčku rozhodně osvěžující. Zároveň jde o velmi promyšlenou hru s diváckými očekáváními, která jde naprosto proti své promo kampani slibující jednoduchou "soubojovku" dvou mužů. Zápletka ohlodaná až na nutný základ někdy sice klesá k samoúčelnostem (vážná hudba apod.), ale i tak nelze neocenit toto kvalitní a morálně nejednoznačné psychologické "drama", které se velmi sympaticky odlišuje od tuzemské žánrové zabředlosti. Jako debut vynikající.(29.1.2013)

Mám jinou diváckou zkušenost než většina aktuálních komentátorů, částečně určitě proto, že jsem ještě před projekcí četl scénář a přesně proto věděl, do čeho jdu. Vědel jsem, že synopse a upoutávky dost matou a že je film osekanej na kost a dost přísně zbavenej epizodek i vedlejších významů... A jeho realizace mi imponovala - souhra kamery, střihu a zvuku je na české poměry (nejen ty debutantské) výjimečná a atmosféricky bez problémů pohlcující, zlomový scény adekvátně mrazivý (diktafon, rákosí) a bezmála mccarthyovská koncentrace čistě na konání postav je osvěžující. Hlasitýmu žehrání na hloupost na nelogičnost úplně nerozumím, protože právě to ohlodání látky na dřeň se nějakýmu velkýmu rozebírání a argumentačním bitvám o inteligenci filmu podle mýho vzpírá. 70% Poznámka na okraj: Zaměřením na jednání postav a hutnej a nepříjemnej feeling mi Vendeta evokovala britskej (pravda, výrazně lepší) Seznam smrti, kterej řadím mezi 10 nejlepších filmů roku a jeden z nejintenzivnějších zážitků posledních měsíců. A bolí mě, že tahle svérázná pudová pecka má na CSFD pořád jen 50%.(10.11.2011)

Na české poměry slušný thriller o pomstě se skvělým Vetchým. Z Kaisera jsem měl strach, protože ho mám v hlavě zafixovaného jako baviče, ale svou vážnou roli zvládl parádně. Igor Chmela taky roste v pořádnou hvězdu českého filmu a to český film potřebuje. Trošku mimo byl začátek, kde dialogy byly tragické a mladí herci svou úlohu nezvládli. Celkově jsem čekal, že snímek bude mít trošku temnější atmosféru, jak jsme mohli vidět v traileru. Jako celek to není špatné a jakýkoliv jiný námět než romantická komedie nebo film o komunismu vítám.(3.12.2011)

Velmi působivá syrová a depresivní atmosféra, silné (a mé oblíbené) téma a kvalitní herecké výkony (casting se výjimečně povedl) dokázaly v mém případě celkem hravě přebít příliš zjednodušený a přímočarý, mírně vykonstruovaný a nedotažený scénář, který obsahuje nejeden logický zádrhel. I tak se ale jedná o nadprůměrný psychothriller a o jeden z mála novodobých českých (žánrových) filmů, které dokázaly poměrně dobře ustát ne zrovna malé ambice. 70 %(17.11.2013)

• Pedestrian

Plus k dobru za občasnou naléhavost, jinak bída. Postavy se celý film chovají přesně podle potřeb scénáře, herci nepřesvědčiví a co mě nejvíc sere, je, proč ten film není aspoň trochu odvážný, když už i u nás mohou vzniknout podobné žánrovky. Zkrátka sázka na jistotu, jejíž každý záběr jsme už někde viděli minimálně 400x (francouzské thrillery) a to vždy lépe.(5.11.2011)

• - Miroslav Ondruš na svém autorském díle pracoval již od roku 2008. (AngelusCZ)

• - Vendeta znamená v italštině krevní mstu. Jedná se hlavně o spor mezi rodinnými klany. (Coldrex)

• - V jedné ze scén se ve zpětném zrcátku auta se odráží světlo z chaty, která však má být v tu chvíli již dávno opuštěná. (rakovnik)