Okno do nebe

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2007, 23 min

Režie:

Pavel Bém

Československá expedice na nejvyšší vrchol světa – Mount Everest. Dokument nejenom o úspěšném výstupu na nejvyšší vrchol planety, ale také o náboženských obřadech a duchovním životě místních obyvatel. (oficiální text distributora)

Šakal

Jsem si plně vědom faktu, že tohle je filmový, nikoliv literární server. Přesto tentokrát nebudu hodnotit snímek „Okno do nebe“ samostatně, ale jako (nedílnou) součást většího celku, tj. knihy Třetí Everest autorského dua R. Švaříček – P. Bém. Je potřeba k tomu tak i přistupovat (tolik k výtkám, byť opodstatněným, uživ. blinkman). Hned vzápětí dodávám, že nebudu hodnotit ani Pavla Béma – politika, ale pouze a jenom Pavla Béma- (horo)lezeckého nadšence. O jeho (ne)politických aktivitách tj., napojení (ještě coby primátora hl. města) na „věčně žíznivého (auto)mobilistu“ pardon lobbistu R. Janouška není nejmenších pochyb. Stejně tak však o jeho více než kladném vztahu k horám může pochybovat snad pouze a jenom onen „novinář“ (čti pisálek toužící po senzaci): „.....je Pavel Bém skutečně v Himalájích....? Je tomu již nějaký ten pátek (18. května 2007), kdy Pavel Bém stanul na nejvyšším bodu (vrcholu) naší planety. Vyřčeno resp. popsáno o tom bylo mnohé viz polemika o těžkosti resp. snadnosti výstupu-tj., nikoliv čistým alpským stylem, s použitím kyslíku.... (Buď jak buď, o svých nepopiratelných lezeckých kvalitách jednoznačně přesvědčil o několik let (1.srpna 2012) později na K2 s Peterem Hámorem). Podobně tomu bylo i v případě výtek k samotné knižní publikaci – (viz kritický resp. značně pokrytecký článek na horydoly.cz). Že kniha (nejspíš) posloužila jako zástěrka („pračka peněz“) pro profinancování výpravy je věcí jinou. To však s dovolením ponechám na posouzení jiným (povolanějším). Osobně se pokusím být stručný a věcný. Přečetl jsem (s horolezeckou tématikou) velké množství knih (počínaje J.Krakauerem, přes J. Simpsona, samorosta J. Rakoncaje ve spolupráci s M. Jasanským, R. Jaroše, M. Herzoga....konče Everestem R.Messnera). Troufám si tedy tvrdit, že snad (i) můžu objektivně posoudit kvality Třetího Everestu. Musím konstatovat jediné, tj., že se rozhodně mezi výše uvedenými tituly neztratí. Na pomyslný vrchol (mého) žebříčku to není ani omylem, to však nic nemění na holém faktu, tj., že její kvality jsou nepopiratelné. Možná než pro samotné horolezce je určena širší („laické“) veřejnosti, tj., pro ty z vás, pro které není Everest pouze samotný výstup a (ne)úspěšný sestup, ale chtějí se dozvědět i něco o samotné zemi, v níž se „matka země“ nachází, o místních obyvatelích, jejich zvycích, (obětních) rituálech..... Samotný úvod resp. prvních cca 90 stran je totiž psáno formou cestopisu (btw, měl jsem neodbytný pocit jako bych sledoval další díl Cestománie) a závěrečné kapitoly jsou pro změnu věnovány jednotlivým zemím tj., Nepálu, Tibetu, Bhůtánu a Indii. Souvislost mi došla až v okamžiku (po) dočtení knihy, kdy jsem si „vygůgloval“ jméno R. Švaříček. Nicméně nemějte obavy, ani o pocity ze samotného výstupu není čtenář ochuzen a to dokonce hned „čtyřma očima“, tj. pohledem Rudy a Pavla. Výsledný resultát: knihu s klidným srdcem doporučuji (to jak z pohledu psaného textu, tak i obrazové (foto)dokumentace). Ty investované peníze za to rozhodně stojí. Přiložené DVD „Okno do nebe“ je už pouze takovou třešínkou na dortu, byť objektivně se dá vytknout řada chyb a musím jednoznačně konstatovat: jako samostatný produkt neobstojí! Na druhou stranu, každý (soudný) člověk moc dobře ví, že tohle nebyla komerční expedice čítající desítky členů a šerpů, ale malá expedice (4+2), přičemž natáčel převážně Pavel a Vlado a v těch vysokých nadmořských výškách máte problémy sami se sebou, natož si dobrovolně nakládat další kg navíc (kamery, foťák....) a „nutit“ se k natáčení, takže se jedná o „malý zázrak“. P.S. kámen s mantrou, lampión, stejně tak i praporce si své místo u mě našly.... Pavle a Rudo. Díky. Mapy prozatím uloženy k ledu (nikoliv na led ke „ kamarádovi Jackovi“), ale jeden nikdy neví. Snít se musí, stejně jako jsou tu sny od toho, aby se plnily resp. pokoušeli jste se o jejich naplnění. Takže, kdoví, třeba jednou....... () (méně) (více)

vesper001

Film je přílohou obsáhlé knihy Třetí Everest. Proto je prakticky nemožné ho objektivně ohodnotit, pokud člověk alespoň část knihy nepřečetl. Já četla a hodnotím. :) O knize už vše podstatné napsal uživatel Šakal, a dokument je jako když si k ní otevřete okno a venku je 20 pod nulou. A tak aspoň nepatrně pocítíte, jaké to asi tam nahoře je. ()

ex.it

Pavla Béma většina lidí nemá ráda, protože jim vadil v politice. Ale já dávám politiku naprosto stranou, protože on je sympaťák a navíc odvážný chlap. Cením si ho. ()

blinkman

Dosiahnutie Everestu vs. natočený dokument. Za prvé samozrejme veľký obdiv, ktorý patrí všetkým horolezcom bez rozdielu na aký vrchol lezú. Ale ako dokument je výkon Pavla Béma katastrofálny. Keď už chcel vydať dokument a ešte k tomu do distribúcie na DVD, tak ho mohol trošku viac doriešiť, doplniť fotkami, dodatočnými rozhovormi s členmi expedície, pocitmi z výstupu. Z celkovej dlžky 27 minút sa človek o expedícii nedozvie takmer nič. Päť minút návšteva budhistického kláštora v tibete, 5 minút zábery z ľadopádu Khumbu, 5 minút z vrcholu a 5 minút oslava výstupu. Nič viac človek v dokumente nenájde, žiadne dodatočné komentáre k expedícií alebo údaje, ktoré by mohli zaujať. Dve hviezdičky sú za autenticitu záberov a krásnu prírodu, nič iné sa tu však nenachádza. Veľké sklamanie patrí taktiež z prevedenia samotného DVD, ktoré za dosť vysokú cenu nemá ani menu. ()