Futurologický kongres

• Austrálie

Drama / Sci-Fi / Animovaný

Izrael / Německo / Polsko / Lucembursko / Francie / Belgie, 2013, 122 min

• Isherwood

Sunset Blvd. digitálního věku šlape náramně do momentu, kdy se srazí s halucinogenním Inception, čímž dostane povážlivé šrámy především ve schopnosti být srozumitelnější ve vyprávění příběhu jako takového, přičemž snaha vybruslit z toho se mění v tvůrčí vršení jednoho nonsensu za druhým, takže druhá polovina filmu nedovede samostatně fungovat, ne natož tak ve fúzi s tou první; cameo "toho chlápka, o kterém už ani nikdo neví, jak se jmenuje" boží, dr. Kubrick úplně mimo (Zlatou malinu za masky, prosím!).(1.9.2013)

Dostalo mě to spíš intelektuálně než emocionálně. Velice originální a originálně formálně pojatá dystopická sci-fi a ve výsledku mnohem depresivnější, vážnější a ambicióznější film, než jsem si troufl očekávat. Hlavně to přepnutí z hrané části do části animované není jen prázdnou, bezvýznamnou efektní manýrou. Futurologický kongres nabízí obrovské množství podnětů k zamyšlení. Možná dokonce tolik, že při své dvouhodinové délce ani nestihne sám všechny dostatečně zpracovat. K absolutnímu nadšení mi ale schází právě ty fungující emoce - v tomto ohledu šel film bohužel úplně mimo mě. Vina imho leží v tom, že ona poměrně dlouhá animovaná sekvence je absolutně monotónně dabovaná a postavičky mají monotónní výraz. V hlasech a obličejích těch postaviček (a především v hlase animované Robin Wright) jsem vůbec nic neslyšel, neviděl a necítil. (KVIFF 48)(10.7.2013)

• Marigold

Protest, který si vypomáhá tím, že věci, proti nimž brojí, bagatelizuje a posouvá do roviny snadno napadnutelné karikatury. Může to pak samozřejmě působit revolučně a radikálně, ale ve skutečnosti je Folmanovo revoltování proti mechanizaci, schematizaci a podmanění reality ještě mnohem mechaničtější a "generičtější" než většina kritizovaných jevů. Chtě nechtě působí Futurologický kongres jako beznadějně děravá metafora zastydlá kdesi v dystopických vizích 90. let, jako uplakaná zpověď vyhaslé hvězdy, zahořklé mrmlání nezávislého filmaře na něco, co se neobtěžoval pochopit a především jako strašně agresivní výpověď, v níž animace na rozdíl od Valčíku s Bašírem neslouží jako prostředek osvobození a distance od traumatu, ale naopak nástroj podmanění a zotročení vnímání diváka (pure ideology, celý ten vizuál, naprostá bagatelizace, glajchšaltace té obrazové informace, jak říkáme my inťouši s nasazovacím vousem). Už dlouho jsem neviděl nedomyšlenější film, který by mě svou prostoduchou žlučovitostí vytáčel do běla. V zásadě mám dvě pozitiva: výtečný soundtrack Maxe Richtera určitě poslouží jako dobrý matroš pod trailery a první, co mě po Kongresu napadlo, bylo: Chci vidět nový film Michaela Baye. Jeho prostá hloupost mě očistí víc než tohle kostnaté a šlachovité podobenství, jehož "intelektuálství" je stejně ostentativně strojené jako karikatura Toma Cruise. P.S. Možná by se měl Folman zamyslet nad tím, že jeho vizi zpracovala zatracovaná fabrika na vizuální psychofarmaka už několikrát neskonale inteligentněji a rafinovaněji. Ale to se do jeho rozhořčené reality nehodí, vím.(31.7.2013)

Zvláštní krása, tahle filmová adaptace povídky Stanisława Lema. Zvláštně krásný jiný film... Po Valčíku s Bašírem se Ari Folman opět vydal cestou experimentu a originální fúze animované a hrané obrazové složky...ony dvě poloviny jsou ale trochu nesourodé - zatímco hraná je obrovsky silná a vzbuzuje emoce (kupříkladu příběh, který vyprávěl během skenování umělecký agent hlavní hrdince a provedl jí spektrem emocí), druhá animovaná část ve mne skoro žádné emoce nevyvolala...až samotný hraný konec... To memento před animovanou oblastí, před realitou stvořenou halucinogeny či průmyslově vyráběnými iluzemi., je zajímavá dystopická reflexe připomínající kultovní Matrix a odkazující k platónskému mýtu o jeskyni...Ari Folman ho vybavil celou řadou popkulturních odkazů a halucinogenní animovaná část se rozvíjí čistě dadaisticky a surreálně...svým vizuálem a charakterem připomene nejvíce asi Žlutou ponorku legendárních Beatles...(14.4.2017)

Slzy v očích. -- Odhoďte svoje ego a nechte se unášet. Robin Wright skvělá a Max Richter může konečně do topky skladatelů. Zážitek, o kterém se těžko mluví.(30.6.2013)

• Fr

,,MOHU SE VRÁTIT TAM, ODKUD JSEM PŘIŠLA?“ … ,,TO MÍSTO, ODKUD JSTE PŘIŠLA, JIŽ NEEXISTUJE....“ /// Zajímavá myšlenka, možná i zpracování…, ale postupně je to fantasie nad moje vnímací schopnosti. Svět chemickejch fantasií zabíjejících minulost – tak jednoduchý (nebo stravitelný?) to zas není. Příběh mi zavírá voka a dávat víc * jen kvůli hraný části a fajn Princezně nevěstě mi připadá nefér. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou povídku, kterou v roce 1971 napsal Stanisław Lem, číst nebudu. 2.) Jsem spíš na ty antiutopie, založený na iluzích... 3.) Thx za titule ,,majo0007“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(28.5.2014)

Velké ambice ještě nutně neznamenají velký zážitek.(5.7.2013)

Je to veľmi dobrá čiastočne animovaná psychologická sci-fi dráma. Má celkom dobrý príbeh o starnúcej herečke, ktorá má svoj vrchol slávy už dávno za sebou a navyše sa práve začína nová filmová éra, v ktorej sa už bude s hercami pracovať len virtuálne a tak predsa len súhlasí a aj sama sa nechá naskenovať. Po dvadstiatich rokoch sa kvôli predĺženiu zmluvy zúčastní špeciálneho kongresu a tak sa zoznamuje s prakticky úplne novým svetom, kde fungujú iné pravidlá, no navyše sa ešte situácia skomplikuje a musí čeliť nečakaným skutočnostiam. So spracovaním som veľmi spokojný, ako celok je toto skutočne mimoriadne zaujímavé, trochu originálne, nepredvídateľné a nadmieru nápadité dielo s viacerými úžasnými a pre mňa nezabudnuteľnými scénami a zaujímavými a rozmanitými prvkami od obyčajnej herečky, ktorá nie je spokojná so svojim stavom až po víziu budúcnosti a navyše som tu aj pocítil veľký rozsah rôznych emócií a nálad. A aj preto som mal v priebehu trochu problém si k tomu vytvoriť plnohodnotný postoj, keďže jednotlivé fázy sa na prvý pohľad venujú niečomu úplne inému a navyše to má aj inú atmosféru. Už hraná, úvodná fáza si ma aj napriek nie až tak atraktívnej tématike dokázala získať a napríklad scéna so samotným skenovaním sa mi skutočne páčila. Potom to na nejaký čas trochu upadne, časť počas samotného kongresu mi prišla skôr len priemerná, ale následne už ide celková zaujímavosť a kvalita len hore, pričom musím pochváliť tú mimoriadnu hravosť, keďže tých rôznych nápadov je tu nespočet, hlavne milovanie pred explodujúcimi lietadlami a celé to vyvrcholí dokonalou záverečnou štvrťhodinou, ktorá mi prišla až dychberúca a obzvlášť samotný prechod alebo aj úplné finále sú skutočne úžasné. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, síce väčšia časť filmu je animovaná, takže o to až tak veľmi nejde, ale aj tak ma Robin Wright v hlavnej úlohe veľmi bavila, zaujímavé postavy tu majú aj Harvey Keitel, Paul Giamatti a Danny Huston, ale nesklamú ani zvyšné postavy a to ani tie animované s väčším priestorom. Réžia a technická stránka sú perfektné, tento typ animácie určite nepatrí medzi tie prvotriedne, no v tomto žánri mi to vôbec neprekáža, hlavne, že celé je to nápadité, prepracované a aj celkom inteligentné. A ako som spomínal, mimoriadne spokojný som s emocionálnou stránkou, takže Ari Folman u mňa stúpol ešte viac. A k tomu ešte tá krásna hudba. Takže rozhodne jeden z najzaujímavejších filmov, aké som videl za dlhú dobu a síce plné hodnotenie zatiaľ nedávam, no len preto, že v priebehu som nebol až tak nadšený, ako na konci, ktorý tomu celému dodal úplne iný náboj. A aj kvôli tomu sú ďalšie pozretia samozrejmosťou a možno už to plné hodnotenie aj dám. 82%(19.1.2014)

Robert Nozick ve svém díle Anarchy, State, and Utopia píše o tzv. "experience machine"; stroji, který by nás ponořil do věčného snu. V této simulované realitě bychom nečelili žádnému utrpení, které známe z tohoto světa. Nozick následně dodává, že řada lidí by si život v tomto alternativním světě nevybrala, z čehož vyplývá, že potěšení nemůže být jedinou hodnotnou věcí v lidském životě, jak tvrdí například hédonismus. Futurologický kongres představuje dvouhodinový rozbor této myšlenky, který osobně nemůžu hodnotit tak vysoko jako ostatní. Ať už proto, že animovaná část na mě působí dějově roztříštěně a oproti hrané části i méně zajímavě, nebo jednoduše proto, že jako celek mě, narozdíl od jiných, Futurologický kongres téměř nijak emocionálně nezasáhl.(1.7.2013)

You gotta love the sheer ambition.(30.6.2013)

Chemická párty! Neskutečný úlet s neuvěřitelným přesahem, ještě teď to můj mozek tráví.(1.7.2013)

WTFuturologický kongres... přeplácané, zbytečně natažené, pohromadě nedržící a jako celek vlastně ani moc nefungující, ale v některých jednotlivostech naprosto úchvatné (skenování Robin, město "budoucnosti" a následný detox).(22.8.2013)

Od poměrně současného tématu virtuálního herectví po kozaté delfíny ve zdegenerované společnosti? Jde to, ale místama je to zbytečně nesrozumitelné a zamotané, přitom hlavní myšlenka rozhodně není nijak složitá. Animace je sice pěkná a je tam pár nádherných okamžiků, ale dost často sklouzává ke zcela zbytečné karikatuře a to navíc v momentě, kde selhává i děj, tahle kombinace stvořila cca dvacet prázdných a nudných minut, které dokonale kazí dojem, přitom závěr je minimálně fajn. Ari Folman je dobrej, ale tady si nejspíš vzal moc velké sousto. Nebo si prostě jenom chtěl kreslit podobné hovadinky jako kozaté delfíny, kdo ví.(12.1.2014)

R. Wright je veľmi sympatická herečka a mám radosť, že som ju po dlhej dobe mohol vidieť v hlavnej úlohe aj keď tak nejak pol-napol. Ide o to, že dobrá polovica filmu je animovaná a je kombinovaná s hraným dejom a živými hercami. Zaujímavý nápad, ale čakal som niečo iné. Prvá tretina filmu super, potom to začalo škrípať a v závere si poviete, o čom to vlastne bolo...Očakával som nejakú podobnosť s filmom Simone s Al Pacinom, ale ako hovorím po prvej tretine to nabralo iný smer. Najsilnejšia scéna je tá "skenovacia" , malo to čosi do seba. R. Wright hrá samu seba, teda herečku, ktorá zažiarila vo filme Forest Gump , ale potom chybou vlastných rozhodnutí zapadla a ťažko hľadala úlohu ktorou by prerazila. Celkovo to nie je film pre každého, zvlášť v tejto kombinovanej podobe , ale stojí za pozornosť. Stačilo málo a mohlo ísť o veľký film, cítil som premárnenú šancu. 60%.(14.10.2015)

Vizuálně neuvěřitelně podmanivé a opojné. Ale potřebuju to vidět ještě jednou, jestli v tom najdu i nějaký smysl.(7.7.2013)

Sunset Boulevard 21. storočia. Alebo Matrix, Inception, Ghost in the Shell, Paprika. Vlastne aj Metropolis. Le Congrès je koniec koncov ničím viac, než povrchne "komplexnou" aktualizovanou variáciou vyššie spomínaného, ktorá sa oddáva bujarým "one-of-a-hell-trip" hrátkam na poli čisto účelnej odosobnenej dystopickej vízie sveta veku X. Splývanie dvoch rovín reality, Langovská utópia života "tam hore" a vytrvalá ignorancia toho "sveta dole", veľké posolstvo ako pozadie pre čisto intímny príbeh jednej ženy. A metamorfózy herca prestupujúceho dekádami nezastaviteľného pokroku (motív, ktorý snáď nemôže byť klišovitejší). Revolúcia sa nekoná, Folman neprináša nič nové - okrem jednej jedinej veci. Keď sa pozornejšie zahľadíte na hore spomínané tituly, udrie vám do očí jedna vec - a to, že sú jasne rozdelené na filmy čisto hrané a čisto animované. Folmanov najväčší, skrytý úspech spočíva v úspešnom vymazaní tohoto rozdelenia v prospech funkčnosti zamotávajúceho sa koherentného systému realít univerza a vnútornej logiky filmu. Rovnosť týchto zložiek audiovizuálneho poňatia, zámerne hraničiaceho s grotesknou karikatúrou a miešajúceho originalitu s odpisovaním a výstrelmi naprázdno, neponúka nič viac a nič menej. Len jeden zvláštny trip, ktorý má istý, tu viac, tu menej funkčný presah. Ale vďaka jeho šialenosti v určitých momentoch a Robin Wrightovej, ktorá je rovnako uhrančivá v oboch podobách, je to miestami napriek všetkému takmer dokonalé. 90%(15.8.2014)

• playboxguest

První polovinu filmu jsem si říkala: "bude to asi něco jako Simone, bezva." V druhé polovině mi hlavou projelo: "aha, tak spíš moderní verze Senzačního světa, super." No a nakonec přišlo vystřízlivění v podobě nepovedené laskominky plné scének a nápadů haprujících mezi jednou a pěti hvězdami. Plné námětů s nevyužitým potenciálem, já sama ve filmu viděla hned několik motivů, z jejichž převzetí by mohlo vyjít mnoho povedenějších filmů. V hrané části stopáže se u mě zábava střídala s nudou fifty fifty, v animované už převládala jen ta nuda, takže sakum prdum, lítám mezi jedním až pěti kusy, za uzívanou podívanou téměř lákající ke zmáčknutí rychloposuvu ale zadrhávám maximálně na dvou a konstatuji - umělé. PS:Filmy s digitální Robin vypadaly na moc pěkné grindhouseovky, příště by měla jít spíš do nich.(29.5.2014)

Připadám si jak upištěná pubertální kravka, která se vzteká, že už ji nebaví mít malá prsa a když ji konečně vyrostou, zase ječí, že si přes ně nevidí na nalakované nehty na nohou... Protože já se těšil, že v kině zase jednou uvidím něco nového, sondu do duše každého z nás, která měla bodovat hlavně probuzením našich emocí. Dlouho to vycházelo, jenže náramně rozměklé srdce zarazily ty omalovánky uprostřed... Supr nápad, propojit takhle dlouhým úsekem animovaný film s hraným, ale já když jsem naměkko, intelektuální přednáška je to poslední, co bych si přál slyšet.(13.8.2013)

Valčík s Bašírem to sice nepřekonalo, ale hudba Maxe Richtera je opět na koupení soundtracku a Ari Folman se řadí mezi už tak dost početnou židovskou filmařskou elitu. A slzy byly.(KVIFF 2013)(1.7.2013)

Satira s metaforami prekypujúcimi fantáziou, fantáziou prekypujúcou metaforami a šedou, krutou a vtipnou realitou. Šancu na komerčný úspech v tom moc nevidím a to je možno dobre. Len tak ten film niekde objaviť, zapnúť a nechať sa prekvapovať. Tak originálny, krásne divný film sa len tak nevidí. 90%(26.1.2014)

Ohromné množství myšlenek v náloži originality. Jen bych raději některé prohluboval než jich nahazoval tolik, zbytečně rychle pak proplují kolem. A nebo bych raději viděl mnoha dílný seriál s obří stopáží. Ohromně líbilo, ale je mi až skoro líto, že s takovou myšlenkou nešli ještě a ještě dál. Jsem nenasytný.(9.3.2014)

Když jsem náhodou v kině viděl trailer tohoto filmu, hned jsem zatoužil ho vidět. Už jenom jeho název FUTUROLOGICKÝ KONGRES mi přijde strašně zajímavý (snad i proto, že s předlohou obeznámen nejsem, neb sci-fi nečtu). A taky mě dostala ta songa Forever Young, pouštím si ji už druhý den pořád dokola a pořád se jí nemůžu nabažit. Jaké štěstí, že jsem do kina vyrazil nedotčen četbou komentářů k tomuto filmu zde na ČSFD! Když jsem se s nimi teď seznámil, moje znechucení dosáhlo vrcholu. Opět žasnu, co jsou někteří jedinci schopni napsat, a především proč vůbec chodí do kina na filmy, které se jim tak příšerně nelíbí a kterými tak ostentativně pohrdají. Snad si tím musí něco kompenzovat, jinak si nedovedu vysvětlit, jaké jiné potěšení jim může přinášet to, mají-li možnost (pseudo)intelektuálně roznést nějaký film na kopytech a vyjádřit nad ním ním tak intenzivní odsudek. Kristebože, já osobně se právě proto vyhýbám filmům, u kterých dopředu tuším, že by mě neoslovily, a pokud už na takový narazím, nemám i problém odejít z kina - život je příliš krátký, než abychom ho marnili sledováním mizerných filmů. Což po mém soudu o tomto filmu neplatí ani omylem, osobně se mi velmi líbil a přišel mi jako nesmírně inspirující a komplikovaná podívaná, kterou není možné docenit na jedno zhlédnutí. A tak jsem se jen nechal unášet do toho báječného světa a užíval si celý ten gejzír filmařské invence a osobitosti, kterou u většiny současné filmové produkce tolik postrádám. Osobně si netroufám tento film podrobovat nějaké intelektuální analýze, protože se k tomu necítím kompetentní, a tak se spokojím se dvojím konstatováním: není to film pro každého, ale pokud vám tak jako mně sedne, pak můžete být doslova unešeni. Původně jsem chtěl dát 4 *, ale když vidím některá nízká hodnocení ostatních, naschvál jednu * přidám. P.S. Výraz dystopie vyskytující se v některých zdejších komentářích slyším prvně - osobně jsem vždy měl za to, že antonymem utopie je antiutopie.(8.9.2013)

Tak toto je naozaj niečo. Občas si počas sledovania poviete, že by to mohlo byť rýchlejšie, ale súčasne chápete, že rýchlejšie tempo by film zabilo. Groteskná vizualizácia pomohla tvorcom navodiť existenciálnosť a ozajstnú, logicky ťažko uchopiteľnú "futurologickosť". Kým v Mijazakiho CESTE DO FANTÁZIE videl všelikto všeličo, ja som japonskú klasiku nepobral, zato Kongres ma ohúril. Nemá to takú emočnú silu ako FONTÁNA či 2001: VESMÍRNA ODYSEA, ale určite sa zaradí madzi najoriginálnejšie scifíčka. Ak na Philipa K. Dicka vravia že fičal na LSD, fakt neviem, čo bral Lem...(17.6.2016)

Folman režisér hlavně neukočíroval sebe samého coby scenáristu. Jakoby nedokázal využít potenciál svobody, který mu námět a animace umožňovali. Takže na rozdíl od Lema nestvořil funkční fantastický svět, ale jen barevnou halucinaci. A smutným výsledkem je, že tahle animovaná halucinace je nakonec méně zajímavá, než živá Robin Wright a další herci.Takže mojí základní emocí jsou nakonec rozpaky.(17.3.2017)

Zaujímavý a nevšedný filmový zážitok, ktorý som si skutočne užila aj napriek pokračilej nočnej hodine (pre mňa určite). Zmes "reality" a animácie, skutočnosti a sna všetko sa tu miešalo. Pri tomto filme je zrejme veľmi dôležité popustiť uzdu svojej fantázii a nechať sa unášať. Ja som to urobila a bola som spokojná...(12.9.2015)

Obdivuhodné. Toto jsem opravdu nečekala. Sice je to takový šňupací depesivní snímek, ale hodně mě bavil. Můžu říct, že realita a animace jsou dokonalé obě dvě a jsou skvěle propojené a propracované. A Robin Wright je opravu ta béčková herečka, které jsem si zatím nikde nevšimla, až tady. Pro mě opravdu velmi milé a zajímavé potěšení.(19.1.2015)

Mistrovské dílo, taková syntéza Matrixu, eXistenZ a Holy Motors, která se však od zmíněných snímků v lecčem odlišuje a někdy i přesahuje. Řemeslně jsem navíc dlouho neviděl tak perfekcionisticky ošetřený film - od přesných hereckých výkonů, přes dechberoucí kamerové kompozice, atmosferickou hudbu až po výborné animované sekvence, to vše zapadá do sofistikované struktury snímku, která s divákem souzní jak myšlenkově, tak emocionálně. Valčík s Bašírem mě nezaujal skoro vůbec, ale tímhle opusem si mě Folman naprosto získal.(30.6.2013)

Pic! Tak tohle je pecka! Úplně mě to rozsekalo! Nebyl jsem absolutně připravený na takovou psycho houbičky jízdu a až do samotného konce jsem byl přilepený k plátnu! To už se mi dlouho nestalo.. Originální zpracování originální knihy, spanilá jízda Robin Wright - a asi nejlepší role Toma Cruise! :-))) Film vypráví o děsivé cestě, kterou se celý filmový průmysl řítí vpřed, aniž by bral na kohokoliv ohledy.. Doufejme, že za dvacet let tady bude stejně mizerně - a né hůř! ;-) Jisté je, že se nepřestaneme mít filmově! Woo.(1.7.2013)

neuvěřitelné - kombinace Matrixu Simone a uplně všech filmů a postav(7.7.2013)

• honajz

Docela by mne zajímalo, co kromě názvu to má společného s Lemovou vynikající knihou? Pravda, i ta obsahuje psychedelické pasáže, ale jen proto, že celé je to o zneužití psychofarmak v budoucnosti, o kritice společnosti mířící jen za zisky, a o lidech, semletých všemi těmi okolnostmi moderního světa,m který už nechápe sám sebe. Tenhle film je o něčem zcela jiném a nejvíce připomíná nějaké ty „drogové“ filmy podle P. K. Dicka (např. Temný obraz), s naprosto minimální výpovědí, zato maximálním zmatkem. Co je mi platné, že jsou zde narážky na současnou popkulturu, když třeba tu americkou neznám do detailů, takže je mi ukradená, a to, co znám, mi přijde zparodované tak nějak vágně. A co všechny ty new age prvky? Rytmus a tempo filmu, zpočátku pomaloučké, kdy půl hodiny trvá sdělit jednoduchou myšlenku, na niž by stačila před 30 - 40 lety ve filmu minuta, má nabrat v animované části, ale tam je jen bez ladu a skladu naházené vše možné, všechny nápady, které asi pana režiséra napadly, a podle toho to vypadá, jako kočkopes. Nelíbí se mi ten film, a je mi protivný už proto, že parazituje na myšlenkově daleko bohatší knižní předloze.(13.1.2014)

Sláva, konečně zas jednou sci-fi, které je trošku na úrovni. Mám docela chuť si přečíst Lemovu předlohu, abych viděl, kolik kamenů vlastně zůstalo na kameni. Je to ale dá se říct jedno, nápad zfilmovat v podstatě nezfilmovatelné pasáže animovaně, neuvěřitelné množství různých popkulturních narážek, které ale nijak nevyčnívají a jen pomáhají dokreslit hlavní podstatu filmu, nádherná animace a výborná hudba -- pro to všechno Kongresu prominu i několik zbytečně kýčovitých scén a pár nelogičností - ale o to vůbec nejde, snímek je gejzírem imaginace, hlavu hoďte při sledování někam za sebe. Bavil jsem se a někdy to dám i podruhé, abych se mohl zaměřit na všechny ty roztomilé detaily v pozadí... 8.5/10(9.8.2013)

barevný trip-mix Matrixu a Inception, který mě po relativně "normálním" začátku svým dalším vývojem děje hodně dlouho příjemně šokoval, fascinoval a bavil, jenže v závěrečné půlhodině se to celé v mých očích bohužel sesypalo jako domeček z karet.. přesto rozhodně nevšední zážitek, který je tak moc "jiný", že jej nelze nedoporučit.. lepší 3*(21.3.2014)

Ďalší príspevok do rodiny filmov, zaoberajúcich sa víziou blízkej budúcnosti. Tá musí byť z princípu horšia, ako tá dnešná, pritom dnes je to o niečo lepšie, ako hocikedy v minulosti. Ale asi nás čoskoro čaká veľký zlom a expanzia civilizácie sa zastaví a začne zmršťovať. Inak by to nemohla byť kritika dnešnej spoločnosti. Na Futurologickom kongrese vám začne byť po čase jasné, že sa jedná o adaptáciu, respektíve film inšpirovaný iným dielom, ako pôvodným scenárom. No a nastávajú problémy typu chaos v deji, zmätočné podávanie informácií a nejasnosť významov. Na druhú stranu je film niečím tak netradičným v našich kinách, že minimálne fanúšikovia sci-fi ho zmeškať nemôžu. Ale pozor, podľa producenta Miramountu je sci-fi béčkový žáner pre menej mysliace publikum, čo sa dá chápať ako také malé vystrelenie si zo seba a možno aj malé alibi v prípade, že vás film neosloví. Veď predsa Folman si je vedomý žánru, v ktorom svoje myšlienky podáva. Podľa mňa je to samozrejme blbosť, pretože sci-fi je žáner, ktorým sa dá vyjadriť úplne všetko a je metaforicky nesmierne silný. Tak sa tvári aj Futurologický kongres a do istej miery mu to žeriem.(29.4.2014)

Originální námět, na mě zde však působí až příliš mnoho různých motivů najednou. Přesto musím ocenit výkon Robin Wright, kuriozní animace a působivé ztvárnění jiného světa. 8/10 [KVIFF 2013](6.7.2013)

Jeden z tých filmov, kde je každá myšlienka prekypujúca nápaditosťou. Celé dve hodiny nám Ari Folman sprostredkúva fantastickú víziu budúcnosti, založenú na feromónoch, fantázií a umelosti. Stáva sa s toho perfektná satira nie len na filmový priemysel, ale aj úlohy človeka v spoločnosti a toho kde končí a kde začína jeho sloboda. Celý príbeh si pohráva so skutočnosťou. Máme tu veci, ktoré odzrkadľujú určité fungovanie sveta v ktorom sa príbeh odohráva a zároveň ho posúva na novú, zaujímavejšiu rovinu. Hovorím o animácií, ktorá určité ladí nie len fanúšikom Ralpha Baksiho, ale aj tým, čo za každou postavičkou hľadajú tú skutočnú( Eastwood, Cruise, Michael Jackson), čím sa táto rovina stáva omnoho zábavnejšou než tá hraná. Obidva kooperujú bez výraznejších prešľapov. Čo vo filme nefunguje, je ale stotožnenie. Robin Wright je síce super herečka, ale jej chovanie je podporené akousi bizarnosťou a strachom, ktorému za celý príbeh nemá kedy čeliť. Chýba tam dramaticky vyhrotená situácia. Tým pádom sa z celého filmu stáva ukecaná záležitosť. Všetky myšlienky sú síce múdre a robia z filmu príbeh presýtený posolstvami a podobenstvami, ale potrebný presah nevytvorí. Skvelá hudba Maxa Richtera, je ale naopak obrovským zadosťučinením. Malý veľký film, ktorý keď niekto objaví, môže objaviť niečo skutočne úžasné, alebo sa bude neuveriteľne nudiť.(17.2.2014)

Najambicióznejšie, najoriginálnejšie, najexperimentálnejšie, najodvážnejšie a najprekvapivejšie sci-fi za posledný roky. Od Futurologického Kongresu som čakal "artový gýč", ktorý bude bez rozmyslu miešať hrané scény s tými animovanými, nakoniec som však dostal originálne poňatý až dystopický sci-fi film, ktorý dokázal naservírovať oveľa vážnejšie témy a depresívnejšiu atmosféru ako som predpokladal. Jedná sa o skutočne ambicióznu psychologickú sci-fi drámu, ktorá postupom času prináša čoraz viac filozofických tém na zamyslenie. Zo začiatku pomaly buduje vzťah k ústrednej postave odpísanej herečky (skvelá Robin Wright), uštipačne rýpe a kritizuje fungovanie Hollywoodu, aby sa po hodine mohla z tejto satiry na filmový priemysel stať prechodom do animovanej časti až taká halucinogénna jazda, akoby ste dostali dávku LSD priamo z obrazovky. Tento prechod do polhodiny trvajúceho animáku má svoje opodstatnenie a nie je len prázdnym, nezmyselným úskokom bez hlbšieho zmyslu. Mení sa tempo, mení sa atmosféra, obmieňajú sa myšlienky a zo satiry sa film zmení na funkčnú metafora súčasnej spoločnosti umelo vytvárajúcej ideály, resp. individualisticky idealizujúcu samú seba. Dokazuje sa tu mimoriadne hravosť režiséra, aj keď mi tá animovaná časť prišla v určitých momentoch až príliš prestrelená s veľmi karikatúrnymi postavičkami, ktoré bola občas nahádzané do záberov bez ľadu a skladu až všetky nápady režiséra pôsobili ako taký mišmaš. Každopádne následný dystopický záver ma doslovne odzbrojil a priniesol prekvapivé vyústenie, pri ktorom som vôbec nečakal, že sa film vydá práve takto odvážnym smerom. Tam už po intelektuálnej stránke pracuje na plné obrátky a začne perfektne fungovať aj po tej emocionálnej (hlavne takmer až šokový prechod z animovaného obrazu späť do toho hraného). Veľkú úlohu zohráva aj vynikajúca hudba od Maxa Richtera, ktorá sa plne prispôsobovala postupne sa meniacej atmosfére a striedala ako hravé, tak aj stiesnené, až omamujúce melódie. A aj keď mám ku Congressu pár ďalších výčitiek ako napríklad kolísavé tempo, tak sa jedná po veľmi dlhej dobe o napodiv inteligentné (nedajte sa vôbec odradiť tým, že prostredná časť je animovaná) a hlavne netradičné sci-fi. V svojej podstate neskutočný filmový trip, avšak s neuveriteľne silným presahom. Pre bežných mainstreamovo zameraných divákov asi nestráviteľné, pre tých náročnejších, ktorí sa neboja odvážnych filmových experimentov však veľmi príjemné prekvapenie (naposledy si takto netradične dovolili zaexperimentovať snáď len súrodenci Wachovski s Cloud Atlasom ... aj keď tie dva filmy samozrejme nie je možné zrovnávať). CELKOVO: 3,5* (7/10)(20.6.2014)

Úvodná herecká 45 minútovka je skvelá. Úžasný námet, zakomponovaná skutočná Robin Wright, množstvo skvelých nápadov. Potom však príde animovaná časť, ktorá je síce tiež plná nápadov a vizuálne je pôsobivá, no už to stráca tú silu a začína nuda a je to už aj mierne neprehľadné. Ale za originalitu si to 4 hviezdy zaslúži.(15.9.2015)

Tak trochu Perfect blue, tak trochu satira o krizi kinematografie, tak trochu Matrix, a tak trochu film, který v mých očích dorovnal, ne-li převýšil kvalit Valčíka s Bašírem. Perfektně pojatá halucinogenní jízda, kde se opět prolíná animovaná část s částí hranou. Max Richter předvedl po Lore další parádní soundtrack, který obzvlášť silně rezonuje během scény "prozření", který má podobný šokový efekt jako scéna s mrtvou holčičkou ve Valčík s Bašírem. Silný zážitek, který si dám určitě znova.(2.7.2013)

A(rt)vatar: Synecdoche, Robin Wright(10.7.2013)

Podobný film jsem nikdy neviděla a doteď nevím, co si mám myslet. Avšak na mě silně zapůsobil, tak jako dlouho žádný jiný.(29.9.2013)

Naprosto necekana filmova pecka, ktera me totalne rozsekala a dokonce bych se nebal prohlasit, ze neco podobneho jsem citil naposledy pred 15ti lety u Matrixu. Tohle tvoril genius na LSD. Vizual, hudba, herci, ale hlavne myslenka pramenici z knizniho dila Stanisława Lema, nad kterou premyslite jeste dlouho dlouho po skonceni, po delsi dobe jednoznacne desitkova zalezitost. 10/10(18.1.2014)

Byl jsem fascinován hranou částí a tématem lidské integrity. Byl jsem překvapen jak se to mohlo obrátit v o poznání méně zajímavé anime o hledání cesty k vlastnímu synovi.(12.7.2013)

• Kaluž

Áha, jakože umění. Po ten tklivý monolog Harveyho Keitela během skenovacího procesu to byla chuťovka. Říkal jsem si, tohle nebude ztráta času, to je dobrý, navíc Robin Wrightovou tajně miluju… no a najednou střih a všechno šlo do háje. Jedna halucinační scéna střídá druhou, sem tam se pomrkává na intelektuální menšinu nějakou tou myšlenkou, ale nic zásadního se prakticky neděje. A i tu Wrightovou mi sebrali. Bod za stylizovanou animaci a výtečnou hudbu, příště si ale raději pustím toho králíka Rogera.(2.8.2014)

• MartinezZ

Tak tohle je něco, čemu říkám ART - festivalák tak vrcholně umělecký, že to sice má možná dobrý nápad ve formě příběhu nebo zpracování, ale ve výsledku se na to moc koukat nedá. Zjevně jsem prostě mainstreemověji zaměřený divák a konzument. Tedy: Nejlepší byly ty neanimované části a právě ten nápad, zbytek vyhodit a hle: máme z toho celkem zajímavý krátký film.(1.2.2014)

Hodně zajímavý námět, zpracovaní je trochu na hraně, ale je to velmi zvláštní dávka LSD na filmovém plátně (na screenu monitoru :) 4* hlavně za neotřelost, kdy Vás jisté momenty donutí k zamyšlení se nad tím, kam to všechno spěje, kam my spějeme, ale emočně je to prázdné, což je obrovská škoda. Jak kdyby toho autor chtěl říct mnoho a nakonec se ztratil, takže druhá polovinu filmu vyznívá úplně jinak, v podstatě si musítě uvědomit, jak to celé začalo a i když se konec filmu snaží navázat na začátek, tak je to uplně jiné. A ted jsem se ztratila ja :)(24.2.2014)

Hodne bizarni film, napul hranej / animovanej. Urcite si to rika o dalsi zhlednuti, nicmene i to prvni bych hodnotil hodne pozitivne!(30.7.2013)

Ari Folman ve Futurologickém kongresu ambicemi opravdu nešetří. Zamyšlení nad hranicemi filmu a jeho budoucími možnostmi, jež se mohou zvrtnout ve zhoubně rozbujelý simulakrum-trip, má až velkofilmově apokalyptický ráz. Prvních nenápadných třicet minut, jež spojují osud skutečné odkvétající herečky Robin Wright se satirou na bezohlednou studiovou mašinérii, je pro mě malým filmovým zázrakem. Velkolepá scéna skenování emočních záchvěvů má jak způsobem natočení, tak hereckým ztvárnění už teď jisté místo v panteonu nejsilnějších filmových scén, které kinematografie dosud přinesla. Když se poté film náhle posune v čase a dostává se do fantasmagorického animovaného světa, působí přechod velmi bolestně. Jakkoli Folman vytváří strhující vizi světa, v němž film definitivně překročí přípustné hranice a realita ztratí své opodstatnění, intimní pouto s postavou stárnoucí herečky rychle povolí. Stane se stejně jednorozměrnou a statickou, jako její animovaná podoba, stává se jen udiveným průvodcem po světě, v němž se není možné ani na chvíli zastavit a prožít jej. Jakkoli hraje odosobnění a všeobjímající chlad v simulakru opodstatněnou roli, jediným pocitem, tryskajícím z plátna, je udivení nad ohňostrojem drobných nápadů a hippie estetiky. Nic víc, svět utopí skličující pouť hlavní postavy, jejíž osud nám začíná být lhostejný. Naštěstí film opět najde své jistoty v závěrečných hraných pasážích, které správně působí jako šokující vystřízlivění a v děsivém kontrastu opět nacházejí hlubší emoce. Ari Folman se tak paradoxně ukázal jako nečekaně vizionářský režisér hraných filmů, zatímco v animovaných pasážích neodhadl míru a zůstal jen u ornamentálního povrchu. Naštěstí měl k ruce hudebního skladatele Maxe Richtera, jehož doprovod mocně dráždil city i během hektických a nestřídmých animací. Nakonec přesto musím smeknout před geniální myšlenkou aplikovat děj Lemovy povídky na filmové médium, klasický sci-fi příběh tím získal na provokativnosti a aktuálnosti, oživila ho řada ohromujících nápadů, které ovšem v předloze věrnější animované části nemohly být více rozvinuty. Film bych sice nenazval promarněnou příležitostí, ale kdyby se celý děj týkal třeba jen intimního dramatu přerodu herečky v její duplikace a jeho psychologických či rodinných důsledků, oslovil by mě daleko více.(6.7.2013)

Nebudu zapírat a rovnou přiznám, že kongres, jakkoli futurologický, byl pro mě značnou část stopáže nelogický a obtížně uchopitelný. Přesto musím uznat, že se jedná o snímek velice podnětný a možná to někdy zkusím ještě jednou v lepší formě. Hrané pasáže se mi zamlouvaly, zejména když skenují Robin Wright a Harvey Keitel začne vyprávět. To bylo silné a skvěle zpracované. Dokonce jsem chvilku uvažoval, že bych za tuto pasáž a za zvláštně a neotřele jímavý závěr dal ty čtyři, ale pestrobarevné malované pasáže šly prostě hodně daleko ode mě.(27.1.2014)

Už slibný trailer ukazoval, že tentokrát nepůjde o prvoplánové, patetické a zbytečné překreslování herců do animovaného světa jako u -dle mého skromného názoru- nadhodnocované tacovačky s Bašírem. Folman -se silnou předlohou v zádech- dokázal natočit fakt inteligentní, střízlivé a ve své velkoleposti komorní sci-fi které bere dech. Halucinogenně disociační(zde označení psychedelický opravdu není na místě) animovaný svět je v přímém kontrastu se světem "hraným" a to jak v rovině fantasknosti, barevnosti a neomezenosti forem, tak v rovině emocionální, kde -pokud jsem to pochopil správně- ona( diváky často kritizovaná) výrazová omezenost postav není filmařskou chybou, ale jasným záměrem který výrazně podtrhuje myšlenku, že barevnější, zábavnější, neomezenější neznamená automaticky hlubší. A možná i naopak- Jak důležitá a nedostatečná je pro vyjádření citů mimika obličeje, když nám např. vášní exploduje celý vnitřní(zde vnější)svět? .......Podle mě se Futurologickému Kongresu povedlo s přehledem zpracovat všechny své zásadní myšlenky do formy se kterou je vnímavější divák už dále schopen pracovat sám, a tím je vlastně formální cíl filmu splněn na jedničku. Jedinou drobnější výhradu bych měl ke kolísavému tempu, ale to rozhodně nemění nic na pocitu, že je to celé Síla a po dlouhé době opravdu inteligentní a až oldschoolově čisté sci-fi. Paráda!(29.11.2013)

Nemůžu se rozhodnout, zda to bylo tak úžasné nebo tak zbytečně komplikované. Hraná část byla dokonalá, Robin Wright je krásná a skvělá a v Princezně nevěstě byla opravdu perfektní. Animovaná část mě překvapila/nadchla/zklamala...sama nevím, co si myslet. Chvíli jsem byla dojatá, chvíli se nudila, zkrátka je to film, který musím vidět ještě alespoň jednou, abych si na něj mohla udělat jasnější názor. Prozatím to je za tři hvězdičky.(5.8.2013)

Témata (matčina láska, filmový průmysl, závislost na pokroku, vyrovnání se s bolestí, stáří, despocie). Hudba. Vizuál. Robin Wright.(2.1.2014)

I když má film rozhodně co říct a má v sobě poselství, které je dáno i tím, že byl příběh převeden do tohoto média, tak je to především forma, která tady zaujme, a to naprostým právem. Chvíli máte pocit, že se jedná o něco dalšího z pera Charlieho Kaufmana, ale přitom je to příjemné sci-fi s krásnou fantazií a nádherně bizarně absurdním vývojem.(29.5.2017)

• Chrysopras

Velmi slibný začátek, jehož další rozvíjení šlo ale dost do ztracena respektive se nějak neprotlo s mou pozorností. Silná scéna skenování provázená zpovědí agenta H. Keitela...(8.2.2018)

Tak, tento kúsok mi riadne zahral na neuróny. Mal som pocit akoby by som, počas sledovania existenciálnej drámy, v ktorej sa rúti svet zabudnutej hereckej hviezdy svet, užil obrovskú dávku LSD, pričom prichádza v snímke moment v ktorom sa herci kopírujú do PC aby tým ušetrili na štábe a náročnom prebiehaní nakrúcania. Potom ako keby som si zapálil DMT a zjedol zopár hlávok psylocybínu. Prišiel moment animovanej časti a už sa to so mnou vlieklo skoro až dokonca. Musím pochváliť naratívnosť a veľmi originálnu vizuálnu stránku, animácia vyzerala perfektne ale hlavne poctivo. A tie narážky na dnešnú spoločnosť, mnohé filmy, popkultúru a post-apokalptický žáner na ktorý som vôbec nečakal. Toto je špica. Na koniec eď už všetky posilené drogy vyfučali s mojej hlavy prišiel chladný koniec. Paráda.(6.1.2015)

Vic vize nez podobenstvi, ale formalne zcela odzbrojujici, i kdyz se nam pan reziser parkrat trochu vic zahledel do sebe.. One woman show, jakou dlouho nebylo videt, Takhle to vypada, kdyz nekdo setrepe okovy...(10.7.2013)

• easaque

-2* tento film mě zajímal už delší dobu pro svůj námět a mé odkládání přerušila možnost ho vidět v televizi na ČT Art. Už se nedivím velmi rozporuplným hodnocením mých oblíbenců, protože tak nudně a nezáživně zpracovaný zajímavé téma jsem už dlouho neviděl. Navíc animovaná pasáž filmu svým stylem připomíná staré známé kreslené porno :-). Proto se připojuji k těm zklamaným divákům, ale kdo má zájem o depresivní futuristický film, tak ať ho zkusí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](1.3.2017)

• Lanark

"Zápletku ponechává otevřenou různým interpretacím." Aneb odnikud nikam. Folman moralisticky kritizuje současnou podobu konzumního světa, přeplácaného vizuálními podněty a symboly, kterým ale byl odňat jakýkoliv hlubší smysl. Ve skutečnosti, ale on sám ve Futurologickém kongresu nenabízí nic jiného. Překolorovaný svět, přeplněný detaily a odkazy, které mají působit oduševněle, ve skutečnosti jsou pouhým pozlátkem, které má upoutat vaši pozornost a nedat vaší mysli dostatek času na přemýšlení. Jinak by vám mohlo dojít, jak prázdný svět máte před očima. Závěrečnou "Wake up" chůzi davem ala Valčík s Bašírem, si Folman nasypal sám popel na hlavu, jelikož zde se v , asi nechtěné, konfrontaci s Valčíkem prázdnota snímku ukazuje nebrutálněji. Wright mě neoslovila, jediná zapamatovatelná scéna je tak ta skenovací, ve které exceluje Harvey Keitel. A autistický synáček aspiruje na jednu z nejnesnesitelnějších a nejnesympatičtějších postav, kterou jsem kdy ve filmu viděl.(23.8.2013)

Tohle je zase jednou film, u kterého jsem chvílemi zapomněla dýchat. Asi si budu ještě dlouho lámat hlavu nad tím, proč realitu kolikrát nejlépe vystihuje fantasmagorie. V tomto případě v tom nejlepším smyslu slova, pokud vůbec nějaký lepší smysl má. Ale chápu, že někomu může realistický popis pracovního oděvu připadat smysluplnější. Tohle je neobyčejný film o životě, který by bez představ a iluzí byl asi stejně tak záživný jako ten popis pracovního oděvu. Jenže často stojí za to prozkoumat, co se pod tím oděvem skrývá.(1.3.2014)

• Maq

Trapně banální sdělení rádoby intelektuálně zabalené. A nebo jsem něco nepochopil.(3.10.2015)

• slunicko2

Opět jeden pokus zfilmovat nezfilmovatelné. 1) Implantovaný děj učinil z nezfilmovatelné povídky film, ale výrazně snížil přesvědčivost výpovědi. Animace ubrala na pochmurnosti a dodala jakousi pohádkovou hravost, která však vyznění díla neprospívá...co kecám, přímo škodí. Povídku jsem (opakovaně) četl se stupňujícím se napětím, film mě nudí. 2) Výstižný koment: honajz.(3.10.2015)

První téměř hodinová hraná část, kterou tvoří víceméně jen několik dlouhých dialogů a monologů, mě bavila hodně. Je výborně napsaná a hlavně výborně zahraná, satiricky se tu rýpe do fungování Hollywoodu a perfektně graduje závěrečnou scénou. Poté děj poskočí o 20 let dopředu a film se přepne do animace, která už není tak emočně strhující, ale vizuálních nápadů je tu tolik, že v hrané podobě by rozpočet musel být několik desítek milionů dolarů. Bohužel tato část sci-fi na tripu působí místy zmatečně a trochu zdlouhavě, naštěstí ale vyústí v působivý konec. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších filmů poslední doby.(12.7.2013)

• Martin741

Pokial bol film o herecke, ktora je uz za zenitom a s postupujucim vekom jej ubuda filmovych roli, tak so m to so zaujmom pozeral. ZaplatKali vsak nie som funda animakov, takze ako film skocil do animovanej casti, stracal sa moj zaujem o film, lebo jednak tento atribut, ktory som uz spominal, a jednak nastupila nuda. Nemam rad nudne filmy, a tento medzi nudne rozhodne patri : 20 %(12.9.2015)

Bez ohledu na všecky švary i nešvary filmu, tohle je věc, která se jen tak nevidí. První půle, ta hraná, je vynikající ukázkou toho co Keitel i Robin Wright dokážou před kamerou. Scéna skenování je dokonalost. Pak přijde trip téměř až do konce a je to nářez takový, že jsem si to musel pak ještě všecko vyguglit, abych to srovnal v hlavě. Už mám holt málo mozkových buněk. Návrat do hrané části (do reality) je velmi sugestivní. Celkově 80% a půjdu do toho ještě jednou. P.S. Po druhé projekci zvyšuji na 90% jelikož mi toho mnohem víc docvaklo samo od sebe....(25.1.2016)

Nečekané. Tak bych jedním slovem vyjádřila tento film. Sci-fi, které se tváří skoro jako normální film (rozuměj non sci-fi). Výkon Robin Wright mě pohlcoval, cítila jsem ten vzdor i nesouhlas, zlomené podvolení se, úzkost... Tolik metafor, odkazů a symbolů najednou, přesah snad do každé oblasti lidského života - pořád to vstřebávám a věřím, že vstřebávat nepřestanu. A takové filmy miluji! P.S. Snazší volba nutně neznamená tu šťastnější. [Pastiche Filmz, Filmový sál - Konvikt Olomouc, 09.10.2013 - s bradl3y a gamkacik] (12.10.2013)

Audiovizuálne nádherné ale po obsahovej stránke ma to príliš nenadchlo. Hmm, čo už. 70%(5.11.2014)

(KVIFF 2013) Jednoznačně nejrozmáchlejší snímek mých letošních Varů. Geniálně namixovaná kombinace dystopického sci-fi a nemilosrdně výstižné společenské satiry, podpořená skvělým výkonem charismatické Robin Wright. Ať si o jejím výběru rolí říká kdo chce, co chce, tohle jí prostě sedlo. Jako na většinu festivalových filmů, i na Kongres jsem šel více méně naslepo, takže ten náhlý rafinovaný přechod do "povinné" animace byl pro mě naprosto nečekaný twist. V tu chvíli se mi úsměv přerodil v němý úžas.(9.7.2013)

(129/2017) / Originálna téma, ale film ma trochu obišiel. Skvelý Harvey Keitel a Robin Wright plus jedna výnimočná "skenovacia" scéna nestačili. (6/10)(5.8.2017)

Asi jsem na poprvé neodhalil to, proč někteří z Vás se cítí tímto snímkem doslova uraženi. Označovat snímek za pseudointelektuální břečku, naznačuje, že sám jsem pseudointelektuálním hovínkem, který chce vykouknout z konečníku a užít si trošku světla. Všechno se mi zdá úměrně tématu a lyrice příběhu, i ty prapodivné hrané výkony Wrightové a Keitela. Animovaná část mě moc bavila svou hravostí, fantazií a předvším svou dyspotickou naléhavostí.(4.3.2015)

Je to Lem,není to Lem? Je to jedno. Parádní film. A to mám předlohu. Což ovšem v tomto případě,nejni žádná výhoda. Možná naopak:-)(23.5.2017)

• C0r0ner

Oceňuji tu myšlenku a originalitu. To je tak všechno. Začalo to bezvadně, ale po půl hodině jsem začal každých deset minut strhávat deset procent, protože to čím dál víc sklouzávalo do sračkovitosti, zmatenosti a nesmyslnosti, aby to nějakých posledních dvacet minut spadlo až na samotné dno. 35%(4.6.2017)

Věděl jsem, že film podle Stanislawa Lema je téměř sázka na jistotu, ale že to bude až taková pecka, o tom se mi ani nesnilo. Dodržel jsem moje pravidlo kinonávštěv: čím méně o filmu vím, tím lépe. Tak trochu tu jsou i vtipné (inteligentní) scény/nápady, které vyvolali u mě jen trošku větší uchytnutí (zbytek Světozoru se smál častěji). Mimo těchto decentních vtípků (soustředěny na začátek) jsem tam nalezl i část Lemových myšlenek sepsaných v Sumě technologii. Ještě, že jsem tuhle nesci-fi přečetl, jinak bych se asi v tom trochu ztratil a byli by to 4*. PS: až tu budou stovky komentářů, tak v pár bude zmínka o Simone, se kterým toho nemá moc společného (asi jen tak na začátku se jí dotkne a ona si toho ani nevšimne ;-)) PPS: Zmínka o Simone netrvala stovky komentářů, stačili desítky (první koment SLOTHa jako 21.)(10.7.2013)

Nějak mě to rozmašírovalo na kousky a nemůžu se slepit, Nebudu tvrdit, že jsem pochopil, co se mi snažili říct a pořád se snažím vstřebat, co jsem právě viděl. Přitom filmově to mělo svoje mouchy. Prakticky do konce jsem si myslel, že tvůrci sami netuší, co chtějí sdělit nebo na co se soustředit, byl to prostě guláš a na konci... já vám nevím. První asi třetina je skvělá, divák si udělá jasnou představu o co půjdu a všechno je super "prásk" něco zcela jiného. Fajn, adaptoval jsem se, byl lehce zmaten a "prásk", celá situace se opakovala. Poslední "prásk" přišlo úplně na konci a tentokrát jsem dostal kovovou tyčkou po hlavě. Animace byla nádherná a hudba dechberoucí. Já těch 5* prostě musel. Chtěl bych 4*, zaslouží si to 4*... ale odrovnalo mě to. PS: Proc ten televizní komentátor vypadá naprosto stejně jako prezident z komiksu/filmu Návrat Temného rytíře?!(9.8.2013)

Samozřejmě takový film není pro každého a i z těch, pro které film byl zamýšlen, ho dobrá polovina nepobere (nebude jím zaujata)... Já byl velmi spokojen. Složitá, ale jasná dějová konzistence, velké, ale nenásilně a přirozeně implementované myšlenky, ta jakoby retro animace... Vadily mi jen maličkosti. 85%(29.9.2013)

Až po zkoumání herců u tohoto filmu, jsem zjistil kdo to vlastně ta Robin Wright je, a sice Jenny z Forresta Gumpa. Nepochybně není náhodou, že na tuto roli film naráží. Herečka tu hraje sama sebe jako herce v alternativní skutečnosti. Ostatně to je rovněž bezchybná první polovina filmu a z ní se dostáváme do sci-fi tripové druhé části. Halucinogeny se tu skutečně nešetřilo, což na jednu stranu podňecuje zajímavé názory a myšlenky, kterými film disponuje, avšak na straně druhé tím zanikají téměř veškeré herecký výkony. Důvodem je poněkud plochá, barvami hýřící animace u které vyniká prostředí nikoliv samotní aktéři. Přesto shledávám dílo zajímavým artovým zážitkem a ta zásadní změnave filmu je pro mě nevídaným a neokoukaným prvkem, který bych uvítal častěji u filmů.(2.1.2015)

• Chegi

První hodina geniální - vtipná, dojemná a se současným vývojem společnosti i uvěřitelná. Paradoxně animovaná část, na kterou jsem se nejvíce těšil, byla zmatečná, nelogická a místy i nechutná. Proto za nápad, za Robin Wright a příjemnou 1/2 filmu dávám 45%. Je škoda, že se nepodařilo příběhu v animované části plynule navázat na hranou část a vytvořit z toho třeba boj jedince proti nemilosrdné korporaci... Tohle apokalyptické psycho bylo na mě prostě moc. (Viděno na KVIFF 48)(1.7.2013)

Velký film hlavně svým odkazem. Folman odvedl velmi náročnou a dobře odvedenou práci. Futurologický kongres je brilantní dílo, které vám ještě dlouho bude tkvět v hlavě a hlodat do vašeho svědomí.(6.7.2013)

Vizuální orgie sloužící k podpoře farmakokracie. Ve své podstatě velmi zdařilá adaptace Lemovy povídky.(9.8.2013)

Masakr. Ubehlo pul dne od shlednuti a stale jsem z toho radne rozlozen. Obrovske prekvapeni. Od satiry na filmovy prumysl s trochou toho sci-fi se tento neskutecny film zvrhl v opulentni utopickou psychedelickou sagu, ktera prekonava Mr. Nobody i Atlas Mraku. Robin Wright dokonala. Na 100 % jeste jednou do kina.(30.6.2013)

• Heraldika

Strašlivá haluz. Co na to říct, kde začít s mým rozhořčením nad trapností tohoto filmu, který možná měl fajn námět s nosnou myšlenkou, vynikající herečku a dechberoucí soundtrack (proto ta jedna hvězda z milosti), ale jinak mě nechal naprosto chladnou, ne vlastně hůř, nechal mě protrápit se dvěma hodinami v kině! Vše po mně povrchně klouzalo, žádné vtažení do děje se nekonalo, emoce nulové. dodívat se bylo doslova fyzickým utrpením, to se mi přételé velmi dlouho nestalo. Asi jsem se měla totálně sjet houbičkami a potom bych tento experiment s trpělivostí diváka docenila, jinak fakt netuším, jak to ostatní přežili..(9.8.2013)

Zvlastnejsi film jsem uz dlouho nevidel, je to takovy ten mnohovrstevny typ, ktery nepochopi uplne kazdy, ale nuti se zamyslet, a to se v dnesni dobe moc nevidi. Kazdy si v tom najde mozna trochu neco jineho, ale je to zajimava vize sveta, ktery radsi zije v iluzi z modernich "antidepresiv", v jakesi chemicky navozene pseudorealite, nez aby vnimal krutou pravdu vsedniho dne. Ovsem paradoxne ona iluze nakonec pomuze hlavni hrdince pochopit a najit svet, tak jak ho vnima jeji nemocny syn, ktery ma vzacne gen. onemocneni oznacovane jako Usheruv syndrom, ktery se klinicky projevi jako hluchoslepota, drive nebo pozdeji. Film jako takovy prejde z hrane sekce do animovane, aby se na chvili opet vratil k realite a skoncil opet jako iluze. Je to takova LSD vize sveta, jako ho mozna vnimaji nevidomi, anebo taky jak ho mozna chceme videt sami...bez nemoci, bez starnuti, bez masek, bez gravitace. Scena se skenovanim Robin Wrightove v prvni pulce filmu je jedna ze nejdojemnejsich co jsem kdy videl a scenarista do ni nacpal s lehkosti snad vsechny emoce. Pisnicka Forever Young dela ze sceny s litanim umelecke dilo a animovany Tom Cruise aka Maverick z Top Gunu byla nejlegracnejsi vec co jsem za poslednich par tydnu videl. Vlastne uvazuju proc tomu nedat pet hvezd, asi proto, ze to fakt neni film pro kazdeho, je depresivni i vesely, animovany i hrany. A nuti myslet. A komu by to nestacilo, muze zkusit predlohu od Stanislawa Lema.(12.8.2013)

super nápad a okouzlující Robin Wright.Jen je škoda,že nejsilnější je film ve své hrané části a ještě ze začátku té animované.Pak se bohužel zvrhne v acidoidní a halucinogenní trip,který je něčím mezi Žlutou Ponorkou a Monty Pythoňáckou animací Terryho Gilliama a i když si myslím,že jsem se vyloženě neztratil,prostě mě to nebavilo...60%(11.9.2014)

• Autogram

Zvláštny úlet do iného sveta od svojich problémov, s ktorými sa borí každý, teda starnutie, choroby, strata blízkych. Že ide o úlet do animovaného sveta, na to ma nikto neupozornil, takže som sa v ňom cítil veľmi stratený, hlavne keď som si predtým nedal ani panáka. To hrdinovia filmu dostávajú iné žrádlo a vracať sa nepotrebujú. Skôr nepríjemný zážitok, ako filmové potešenie.(14.9.2015)

• blueskin

přiznávám, že jsem poselství tohohle filmu nepobral. od titulku "po dvaceti letech" tak pro mě byl přesně tou vizuální drogou, proti níž folman dle všeho brojí. mission failed, další!(19.8.2013)

Originální snímek, v první polovině hraný, v té druhé animovaný. Aneb jak rafinovaně vyřešit stárnutí herců "o dvacet let později" a především levně zobrazit pitoreskní svět budoucnosti. Postavy totiž přes nějaké chemické preparáty vědomě vstoupí do animované zóny, a čeká je tady pěkná haluz. Občas nadmíru působivá a opojná i díky skvělé hudbě, jindy zdlouhavě upovídaná a neurčitá.(4.8.2014)

• irigi

Možná chyba na straně mého očekávání, ale doufal jsem, že půjde o logicky konzistentní příběh, který se na konci nějak pěkně poskládá do nějaké složitější pointy. A ono ne. Pokud mělo jít o nějaký filozofický přesah, pak asi nejsem ten správný typ diváka.(16.5.2016)

• Brejlil

Proč to jsou dva různé filmy dohromady, přičemž jen ten první má jakýs, velmi nevužitý potenciál? Začátek docela funguje, i když hned první režisérová schválnost, kdy nechá hollywoodskou hvězdu bydlet na letišti, je na zabití. Sářina replika "Mohla bys hrát nacistku i oběť" je skoro geniální. Pak příjde dohadování o smlouvě, skenování a podobně. Tyto scény drži nad vodou snad jen Keitel. A pak, pak se jde do animace. Co na tom, že nápadů je spousta, když to nedává smysl. Co na tom, že nedostatek smyslu je omlouván halucinacemi. Já chci ten smysl. Lem svojí povídku napsal jako velmi, velmi černou satiru. Folman z ní udělal barevnou karikaturu, která se snaží pobavit drobnostmi (servírování raka Michaelem Jacksonem např.), ale tyto drobnosti nemají žádný smysl. Hledání Aarona je pak jen romantizující blábol. Film, který se tváří zpočátku jako obžaloba hamižnosti filmových studií pak paradoxně tytéž techniky, které se snaží kritizovat, využívá, protože v principu mezi třírozměrným naskenováním a klasickou ruční rotoskopií není rozdíl. Film tedy podle mně selhal přesně v tom, co chtěl kritizovat. Na všechny ty barevné absurdity se krásně dívá, ale smysl a nějakou obžalobu v nich může vidět jen někdo, kdo nikdy nepřemýšlel nad tím, jak se filmy vyrábějí.(8.9.2013)

Hraná polovina glosuje skvělými monology Keitela a Hustona temnotu filmového průmyslu, zatímco ta animovaná se ztrácí sama v sobě i významech více než Timothy Leary na tripu...(19.1.2014)

Metaforické exhibování, míchající chutě věčného mládí, náročnosti oddané, zralé mysli věcí Sirael. Slyšení vzpurné marionety s lidským přesahem. Svět pod hlavou točící se výhradně na hraně, animovaně. Tvorba předstíraných tvarů emocí na klíč. Sémiotické odkrytí zastíraných pleší. Odešla "životnost" ducha i duší, zůstala jen iluzivní hudba, povrchní salva, převlékající se existence dík ampulce uměl/eck/é inteligence... Obhajoba sebe sama, obhajoba herce jako živého člověka, který nevyšel z módy. Jeho zkušenosti, možnosti, energie, jsou těmi želízky v ohni, ingrediencemi kultury, a ne virtuální pocity, ony bezkrevné emoce aranžované figuríny, vytvořené technologickou pamětí doby, uchovávané pro zhýčkanou smetánku, zlenivělé publikum budoucí éry.(1.3.2017)

Po moment ako porsche opustí hranice neanimovaného sveta končí výborný film a začína sa prefetovaný úlet s humorom a vraj aj hlbokým odkazom. Osobne nedokážem povedať či bol naozaj tak hlboký - mal som totiž problém nezaspať v kine.(23.1.2014)

Zprvu těžko zpracovatelný zážitek s mnoha momenty, u kterých mě napadlo, že je těžko se stejným úžasem uvidím či prožiju u jiného počinu. Od prvotních minut patřících koncertu hereččiny mimické palety přes skenovací proceduru až k mateřskému citu, který přímo tryskal z pouhého pohledu, jsem jen zírala na Robin v němém úžasu. A vzápětí mě polil stud z představy, že ji pořád vnímám jen jako Princeznu nevěstu či Jennu z Forresta. Přechod do animované části potěšil moc. Chvíli jsem sice dumala nad časovými skoky, ale včas jsem to vzdala a jen se nechala hýčkat barvami pro dospělé oko a uchu lahodícímu hlasu Dona Drapera :-). Jsem moc nadšená (děsivé, ale je to tak :-D) z osudu lidí v budoucnosti - takovou, pokud mě paměť neklame, jsem ještě nikde nezaregistrovala a baví mě její věrohodnost.(28.5.2014)

• Perfo

Asi první film, který mě i přes svou podmanivou vizualitu a originalitu vůbec nebavil ...(24.7.2014)

V jádru velice dobré scífko, jen ta animovaná část mě ukrutně nebavila. Herecké výkony jsou perfektní.(16.8.2014)

• honajz2

Já teda nevím... První polovina fajn, scéna "skenování" je dost silná, ale jak se to posune o 20 let, stává se z toho halucinogenní animovaná nuda a tak nezbude nic jiného, než si projít halucinacemi a čekat na konec, který prostě přijde a to je tak vše. Knihu jsem nečetl, asi se na tohle budu dívat jinak, jak si ji přečtu, ale prozatím jenom dvě slabé hvězdy.(7.2.2018)

• Matthew01

Film byl pro mě jedním velkým překvapením. Začátek hodně pozvolný, místy nudný. Po zhruba polovině filmu stále pozvolný až nudný. Finále filmu ..zzzz. :) 40%(8.7.2013)

Kupodivu kompaktní!(29.9.2013)

Mám smíšené pocity z tohoto snímku. Když pominu fakt, že jsem se v půlce děje ztratil a marně jsem se snažil chytit vlak, který mi po spolknutí pilulky evidentně ujel, zážitek byl nakonec velice silný. Nechal sem se unášet na vlnách grafické pošetilosti a ukládal si do paměti záblesky děje, který se mi podařilo rozklíčovat až po důkladné debatě s ostatními účastníky promítání.(13.10.2013)

Mám z toho filmu rozporuplné pocity. Lemovu povídku jsem kdysi četla a kdyby tvůrci chtěli, mohlo z toho být nadčasové temné scifi varující před bezútěšnou budoucností. Jenže Ari Folman stvořil pohádku o princezně, která hledá svého prince a musí projít začarovaným lesem. Filmová verze futurologického kongresu se soustředí na pozitivní věci. Návrat do reality není tak šokantní, jak by měl být (z čeho ti lidé v realitě žijou?), spíš velmi uhlazený. Zpracování trpí egem režiséra, který si mohl odpustit dvouhodinovou stopáž a měl nechat řádit střihače. 50%(29.5.2014)

Zmes Matrixu, Inception, Sunset Blvd... Niektoré pasáže boli dokonalé, niektoré menej, ale konečne dobré sci-fi s množstvom odkazov. Hudba bola krásna, animovaná časť skutočne nebola dotiahnutá do konca, ale nápad kombinácie hraného a animovaného filmu veľmi kvitujem. Jeden z filmov, ktoré treba vidieť aj viackrát, aby človek pochopil a všimol si každý detail a symbol. Niekedy sa na to dám znovu. Každopádne som potešená a dostala som viac ako som čakala.(15.6.2014)

Presne pre pocity aké som mal na konci The Congress milujem filmy. 88%(24.3.2016)

Futurologický kongres průběžně překvapuje, ne vždy úplně příjemně. Čekal jsem meditaci o nechotě zestárnout, postupně jsem viděl film o filmu filmu / filmech / virtuálních světech, nevábnou dystopii, kterou už máme pomalu na krku. A to není to jediné, čím připomene Vanilly Sky. Film se sice nevyhýbá předpokládatelným apokalyptickým klišé o jedu technologií, odvracejících od skutečných životů do pestrých, přesto bledých pseudo-světů, z valné části mu ale nelze upřít originalní pojetí a snahu domýšlet hrozby do působivých detailů. Co oproti očekávání, založenému na výčtu zaangažovaných dílen a manufaktur nenadchne, je poněkud generická animace, těkající se mezi přístupy a pojetími a tvořící cosi s ocáskem nemastné neslané euro-kaše. Hypotézu brát nevalnou kvalitu výtvarné části jako součást sdělelní neberu, přestože... "Přísně animovaná oblast" je přesto jaksi přesně taková, jaký život za zrcadlem vysokého rozlišení mohl být - paranoidní, těkavá, surreálná a paradoxně neuspojivá přesně tak, jako každý solipsistický konstrukt. Zprvu bezmála komorní příběh se přes klasické wtf-momenty brzy ocitá v hádankách, na něž jsou po-promítací diskuze v hospodách krátké a stávají se prostorem pro autistní výklady studentů filmové vědy nebo čtenářů, kteří si z Lema ještě něco pamatují. Ať tak či onak, podnětné.(28.9.2013)

Naprosto šíleně přestřelenej film, kterej sem si pustil asi 3x po sobě, hned jak sem ho napoprvý dokoukal. Zajímavá sonda do technologickýho pokroku ve filmu a za vlasy přitaženej sci-fi nástřel toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby se filmovej průmysl vydal jinou cestou. Trošku bych dramaturgicky změnil strukturu filmu, první polovina byla hodně dobrá, skvělej vztah mezi Robin Wright a Harveym Kaitelem, rád bych věděl víc, nicméně pak přišla druhá polovina, což byla mega šupa, co mi hlava nebrala. Film na 3, spíš 4 hvězdičky, ale osobně jsem z toho byl tak odvařenej, že musim dát 5... Bombové, bombové... jednoduše bombové(31.10.2014)

viděno na 48. IFFKV - rozebrán na kostičky a nesložen zpět. přesně tak si připadám. Kdo zná knihu, bude trochu tušit do čeho jde, ale pro mnohé bude primární volbou k tomuto filmu převážně přislib (naplněný) animované nirvany. Myšlenky sdělované nejen kresbou, ale i opravdu dobrým hraným úvodem excelující Robin Wright jsou k zamyšlení ještě dlouho po opuštění kinosálu. pomalu plynouví příběh, kde tušíte, že happyend nepřijde a pokud ano, tak jen "na oko", hodně dramatický a atmosférický soundtrack Vám pomůže ještě víc prožívat depku herečky/člověka/matky/oběti...(30.6.2013)

Těžko říct, jak mám tenhle experiment hodnotit. Folmanova myšlenka a upozornění je jasné, základ od Lema kvalitiní. Animace neuvěřitelně haluzní, jako od designera na tripu. Zpracování ale neuvěřitelně nudné, matoucí, ukecané a nic nevysvětlující. Závěr naštěstí vrací do tmy nepochopení světlo. Jedno pozitivum to ale má, donutilo mě přečíst předlohu.(1.6.2014)

Dost depresivní sci-fi, která při sledování působí podobně jako LSD (snad, nikdy jsem to nepožil).(10.11.2015)

Dobrá povídka přenesená velmi zdařile na plátno hrané i kreslené. Prchavý stín je život, špatný herec, jenž chvíli svou div prkna nezboří a pak už kde nic tu nic. Příběh, jenž vykresluje své nejlepší já v tom nejubožejším v nás. Je to příběh vypravovaný blbcem. Dojemný leč strašlivý veskrz.(28.12.2015)

Tak tohle pro mě byla největší pecka 48.ročníku KVIFF.Ari Folman mě doslova rozsekal už snímkem Valčík s Bašírem a teď se mu to povedlo znovu!!!Nádherné,dokonalé,kouzelné a znepokojující zároveň.Díky za tenhle zážitek,pane režisére!!!!(7.7.2013)

Pokud animovanou část chápete jako sondu do (značně zfetovaného) ženského podvědomí, kde spousta věcí nedává smysl, a jede se jen na emoce, pak tato část dokonale funguje, a odnesete si z ní ledacos. Pak se ovšem (jinak špičková, hraná) první část jeví jako zbytečná, respektive nekonsekvenční. Je to jako dívat se na dva různé, spolu nijak nesouvisející filmy, které spolu spojuje jen jméno hlavní postavy, a to je škoda. Určitě to stojí za shlédnutí, ovšem prvotní dojem utrpěl právě tím, že třičtvrtěhodinový prolog se nese v duchu existenčního dramatu, a zbytek filmu oproti tomu nabídne psycho emoční gejzír.(1.9.2013)

po třech týdnech rozmýšlení si to vyndavám ze škatulky, ve který mám Scanner darkly, Gattacu a Innocence a dávám do přihrádky k It's All About Love, Code 46 a Fantastic Planet..(13.9.2013)

Hrané části v pohodě, animované tak trochu fantasmagoria.(5.8.2014)

Whau...(12.12.2014)

Spoilery. Film by sa dal rozdeliť na štyri po sebe idúce časti: Realita po prvýkrát, Prvý trip, Realita po druhýkrát a Druhý trip. Realita po prvýkrát: časť, ktorá je asi najsympatickejšia väčšine filmových fanúšikov. Predstavuje väčšinu postáv a hovorí o hodnotách hlavnej hrdinky s dôrazom na zbytočnosť hercov vo svete technológií, kde je vrcholom príbeh Harveyho Keitela v postave agenta hviezd Ala. Prvý trip: asi najdlhšia časť, nie je jasné, kde sú hranice vytvoreného sveta a halucinácie, resp. v podstate splývajú do jedného. Dôraz sa kladie na slobodu, postavám bránia len hranice ich myslí. Realita po druhýkrát: zo sveta sa stalo šedivé bezútešné miesto, väčšina ľudí sa rozhodla pre halucinácie, tu sa mohlo pritlačiť na pílu, veď len tých obrázkov, ktoré parodujú súčasnú dobu ľudí závislých na technológiách je neúrekom, táto fiktívna budúcnosť obišla veľmi dobre, bolo ukázané len málo, ale možno sa stratili rozdiely a všetci jednoducho splynuli do jednej tupej, nehybnej, závislej zombie masy. Táto časť slúži len na zoznámenie sa hrdinky s týmto svetom a čo sa udialo s jej blízkymi. Následne sa rozhodne znova pre svet halucinácií. Trip po druhýkrát: hľadanie samého seba, replay vlastného života. Nekončiaci kolotoč. The Congress je film rozhodne zaujímavý, vizionársky aj myšlienkovo príťažlivý, ale nekonzistentný a miestami nejasný a mohol niekde viac pritlačiť na pílu a inde zase niečo vypustiť. Ale ktovie. Možno najlepší zmysel dáva s LSD a hríbami.(12.3.2016)

Nedokáži zařadit mezi filmy, které jsem viděla. Nemám ráda kombinaci animovaného a hraného filmu, ale v tomhle případě jde o jiný přístup. Nepřekrývají se, ale jsou to dvě odlišné roviny. Velmi fascinují obraz. Ten animovaný vizuálně zastiňuje ten hraný. Hraný naopak vítězí ve vyprávění a srozumitelnosti. Je to krásná podívaná. Zábava sledovat postavy, do kterých se postavy mění (Magrittův obraz, David Bowie, Michael Jackson, Frida Kahlo, královna Alžběta). Film má ambici vést k zamyšlení a silně emotivně působit, to jsem ale postrádala. Vlastně jsem se v příběhu ztrácela a nevěděla jsem, co je halucinace, co realita... Byl to záměr? Možná.(21.11.2017)

"A co je na druhé straně? Pravda..." Možná nejoriginálnější příběh, co kdy byl natočen. Samozřejmě díky jistě skvělé předloze od Stanislava Lema, kterou jsem nečetl. Ne, že bych až tak byl uchvácen zpracováním či hereckými výkony, které byly z větší části stejně kreslené, což mi moc nevonělo, ale chápu, že to dalo svobodu výrazu. Ale ten námět a to, co z něj v člověku zůstane, je opravdu fascinující... "Lepší než čekat na smrt!"(7.5.2018)

Zadny film me jeste neprimel byt tak vdecny za "obycejnou" realitu tohoto sveta. Hluboky zazitek.(1.7.2013)

Futurologický kongres je naprosto nepochopitelně srovnáván s Valčíkem s Bašírem, nechápu proč. Valčík byl víceméně o svědeckých výpovědích k jedné konkrétní akci Izraelské invaze do Libanonu, sestavený z poloviny statickými záběry na dva lidi mluvící v místnosti o faktech nebo o faktech tak, jak si je pamatují oni. Animovaný dokumentární film. Kongres je někde úplně jinde, od faktů přešel k emocím zasazeným v halucinogenním sci-fi prostředí a zas tak moc se v něm nemluví. Kdyby jste chtěli film rozebírat, našli byste mix Matrixu, Inception a Stilnoxu (to není film, ale hypnotikum). Spíš bych ale radil, film nerozebírat, stejně jako v Alcronu nerozebíráte, z čeho je ta působivá hmota složená, kdo jí vařil a jak moc se u toho potil, ale jen hltat ty emoce a atmosféru, kterým dodal na významu výborný Richterův soundtrack. Ale varování: není to moc veselý snímek. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano(29.1.2014)

• Petike

Psík a mačička tortu piekli... Mimo pomerne plytkej, lacnej a detinsky zle podchytenej kritiky súčasného Holý-údu (Folman zjavne nechápe, aké je herectvo dôležité aj v rolách využívajúcich podrobný mo-cap a počítačovú animáciu) má film ešte jeden zásadný problém: Má absolútny chaos v tom, čo "veľké" vlastne chce povedať. Mám dojem, že pán Folman, povzbudený úspechom "Bašíra", len tak nazhŕňal na kôpku rôzne nápady a frustrácie, ktoré v ňom potajme vreli, skrížil ich dokopy so svojími tajnými podlavicovými fanficmi o Robin Wrightovej, odkiaľsi zohnal prachy a presvedčil hercov... a dostali sme... toto. Záverečná tretina filmu mi už pripadá samoúčelná, a Folman a spol. majú asi dojem, že animačno-výtvarné orgie vykompenzujú absenciu zápletky a pointy. Americké postavy (ktorých je vo filme väčšina) sa napriek nominálnej americkosti často správajú skôr ako karikatúry napísané niekým, kto nie je Američan, no má o Američanoch až prehnane vyhranenú predstavu (hm, odkiaľže si Ari, už nepamätám...). Satira konkrétnych reálnych osôb kuľhá hádam najviac, a to už pri výbere ich mien. Navyše, je tu ešte jedna vec, ktorá v mojích očiach pochováva film ako stratu času na maximálne jedno videnie: Naživo zahrané scény ma na filme zaujali viac ako scény animované. To je pre režiséra, ktorý si zakladá na tíme fušujúcom primárne do animácie, naozaj veľká, trestuhodná chyba. A pochybujem, že si ju uvedomil, včas alebo prineskoro. Rada do budúcnosti: Ari, toč ďalej filmy, ale ostaň pri animácii a témach, ktorým riadne rozumieš. P.S. Keď už chcete kradnúť od Lema nápady a námety z jeho pôvodín, tak to kurňa natočte s Ijonom Tichym, atď. ! Hádam by sme to nenechali len na sitkomové prevedenia v podaní ZDF... P.P.S. pre Roba Roya: Nemôžem odhodiť moje ego, ak ho najprv neodhodil Folman. ///// Zaujímavé komentáre: Marigold, wewule44, stephano, kedu, smatana.sk.(15.9.2015)

fetak nebo sebevrah ? oba maji duvod. jen jeden z nich je srab a druhy ne.(6.2.2014)

za časť po skenovanie (to ma naozaj dostalo) tie tri *, za zvyšné lsd bláboly už nula.(3.3.2014)

Slabé tři, jen kvůli hrané první polovině, kde je všechno jak má být - víc než dobří herci , skvostný scénář se zajímavými otázkami a pak se člověk ocitne v psychedelii Žluté ponorky a všechno se ztratí ve fantazii bez... anebo jsem u druhé poloviny usnula?(26.5.2014)

• Zombiepod

Knižnou predlohou nedotknutý divák sa pustí do sledovania vďaka upútavke, ktorá ho navnadí na niečo osviežujúce. Kombinácia hraného filmu s klasickou "kreslenou" animáciou sa dnes vidí už len zriedka, no Congress nie je filmom, ktorý by ste takto chceli vidieť. Po takmer hodinovej nude, kde zažiari len Harvey Keitel svojím trpkým monológom o detstve, začne byť však film ešte nezáživnejším a nezmyselnejším. Druhá polovica, ktorá s tou prvou vôbec nefunguje, očarí len psychedelickým vizuálnym spracovaním, pretože rozprávačsky nedáva žiadny zmysel. Postavy melú nezrozumiteľné repliky, všetko je podávané metaforicky, a divák len čaká na ten boom, kedy to všetko začne dávať zmysel. Lenže to, žiaľ, nepríde. Pseudointelektuálne sci-fi, ktoré malo nápad, zlyhalo na celej čiare.(25.9.2014)

Celý kongres vypadá jako bezbřehé skladiště využitých a nepoužitelných individualit, které v groteskním světě už nevnímají, co je skutečnost. Dost možná v takovém světě žijeme, aniž si to uvědomujeme, říkáme mu vědomí. Mnohdy ale necheme realitu, chceme naději. Ačkoli to tak nevypadá, je jí zde docela dost. Vítejte v nevědomí.(1.1.2018)

Povídku jsem nečetl, ale jestli to tak je napsané, tak klobouk dolu Lemovi, že dokázal, tak přemýšlet dopředu, jelikož první fázi již máme na dosah a tak to bude pokračovat se uvidí, ale vidím to docela reálně, ale ne pomocí chemie, ale spíš skrz techniku. Film má myšlenku a potřebnou hloubku, já jsem se ale místy nudil, ale to není ani tak chyba filmu, ale moje, jelikož nejsem na takový typ filmů zvyklý a moc je nevyhledávám. Animovaný svět mě ke konci už štval, nevím co měli znamenat ty divné mega rychle kvetoucí rostliny (asi metafora či symbolika - fakt nevím). Jinak ale fajn film na zamyšlení. Hodnocení: 67/100.(24.6.2018)

„Prostě si vyberete a cítíte, cokoli chcete. Co si vyberete vy?“(13.9.2013)

Úvod z väčšej časti zbytočný a v pohode odstrihnuteľný (úplne iný film). Animovaná časť pobavila. Záver som evidentne nepochopil. Ale tak to možno malo byť ;-). A predlohu čítať nejdem. No zaujímavé to asi bolo :-). Poznámka na okraj: Postapo exteriéry sú u nás na každom druhom rohu :-).(6.3.2014)

• stephano

Odporná animace všechno ničí, i když první půlka nebyla špatná.(24.3.2014)

Film, který se po prvním shlédnutí opravdu velice těžko hodnotí. Má to myšlenku, má to atmosféru a má to jedinečnou vizuální podobu. Zvlášť ta animovaná část je naprosto fascinující. Celým filmem proplujete způsobem jako byste byli na tripu. Na hodně dobrým tripu! Nejste si sice jisti, zda vše co si po tom všem pamatujete dává smysl, ale jedno víte jistě. A to, že jste si to náramně užili :-)... (48. MFF Karlovy Vary)(3.7.2013)

• kedu

Marigold to napsal za mne a mnohem lépe, než bych to zvládl sám. Plné mínus je pro mne i hudební složka - takže zase nic(7.8.2013)

Úžasná Robin Wright, perfektní Max Richter a nevšední zpracování knižní předlohy od Stanislawa Lema... Pro mě opravdu hluboký zážitek, který ve mně zanechal stopu.(21.8.2013)

3 hviezdičky kvoli tomu, že ma to miestami nudilo. Hlavne naťahujúci sa začiatok (prvých asi 30 minút).(17.5.2014)

Fakt, fááákt zaujímavé...(15.7.2014)

• smatana.sk

Spočiatku herecký koncert Robin Wright, po prechode do animovanej zóny pocit, ako pri sledovaní Žltej ponorky. Chaotické erupcie tvorivosti. Herečka a je menežér mali dobrú intuíciu, keď chceli zo skenovacej zmluvy vyhodiť sci-fi.(11.8.2014)

Tak toto bol asi najzvláštnejší film, aký som doteraz videl. Robin Wright tu hrá samu seba a v neskoršom prevedení prevtelenú do animovanej postavy. Celý dej mi prišiel akosi veľmi scestný a polku som naozaj nechápal. Asi moja chyba. Mám rád filmy, pri ktorých treba aj rozmýšľať, čo sa deje, ale toto bolo nad moje sily. Hraná časť filmu bola v pohode, ale tá animovaná....to už bol pre mňa nonsens. Na druhej strane ale je to film, ktorý vás pripúta do stoličky, lebo netušíte, čo vlastne sa bude ďalej diať a ako to vlastne môže skončiť. Hudba od Richtera to taktiež čiastočne zachraňovala. Avšak u mňa slabé tri hviezdičky. 50 %(26.10.2014)

Vzhledem k tomu, že mám odpor ke všem současným animovaným "velkofilmům", musím srazit aspoň 1*, protože skoro hodina filmu byla přes jeho (tedy spíše předlohy) geniálnost pro mě těžko snesitelná.(28.2.2017)

Dal bych 3*, protože v mnoha ohledech je to takové nedopečené (pomalý rozjezd, hupsnutí do "matrixu" mi prijde moc "easy" - technologie by zasloužila trochu vysvětlení, nakonec z toho čouhá "výchovný aspekt" - při závěrečném hodnocení je analogie onoho virtuálního světa s "běžným" životem na drogách příliš okatá. Ale grafika, animace, hudba, a zřejmě i udržení myšlenky a atmosféry knihy (nečetl jsem) tu další * přidají.(22.5.2017)

V podstatě souhlasím s komentářem StarsFan. Myšlenka zajímavá, ale animovaná část mě bavila jen zpočátku, vizuálně to bylo moc zajímavé, ale místy mi to přišlo poněkud samoúčelné a pro děj nepřínosné. Emoce to ve mně příliš nevzbudilo, ale přinejmenším je to velmi originální. Za zhlédnutí to tedy stojí, i když ne každého to asi tak rozloží či rozebere, jako některé z hodnotících zde.(4.7.2013)

Příběh na který často myslím. Jeden z těch nezfilmovatelnych. Chemický Matrix. Kouzlo.(10.8.2013)

Tento film bol pre mňa samotnou drogou, dvojhodinový trip. Užíval som si ho pocitmi, úplne som sa bol v ňom, geniálne niečo. Koniec trocha sklamal.(22.1.2014)

Bohužel v té animované části velmi pokulhává vyprávění příběhu. Nějak není jasné co se skutečně děje, nebo co si jen představuje, a taky mi připadalo, že tam i přeskakoval čas zepředu dozadu a obráceně. Nechápu ani moc obsah a smysl některých scén. Jediný důvod těch scén jsem shledat ten, že to byly vlastně role, které Wright nechtěla hrát a napsala si to také do smlouvy ( pozn. byl to holocaust, porno a sci-fi - všechny tři epizodky se tam bez smyslu a návaznosti objevily, ale šlo o WTF momenty, které s hlavním dějem neměly nic společného). Bůhví proč to takhle Folman zamotal. Ale pravda je, že tím filmu velm velmi uškodil. Mohla to být skutečná bomba. Pro příští film by mu pomohlo, kdyby písmeno L ve svém jméně vyměnil za R.(16.3.2014)

Film nastiňuje dvě vize budoucnosti, ke kterým jednou určitě dojde: budoucnost filmu s využitím naskenovaných herců a budoucnost člověka jako takového, který se raději uchýli k použití neškodných drog, aby unikl před nesnesitelnou realitou. Škoda, že obě vize jsou zcela izolované a jsou propojeny jen přes Robin Wright a rovněž druhá, animovaná část činí film jako celek hůře stravitelným. Dnes už jsou prostředky, kdy by se tato virtuální realita dala zvládnout "necartoonovským" způsobem. Chtělo by to ale trochu velkorysejší rozpočet.(22.3.2014)

Jistěže to mohlo být lepší, ale má očekávání to výrazně předčilo. Fakt je, že animace mohla být propracovanější a děj dopracovanější, ale i tak jde jak obsahově, tak formálně o velmi nadprůměrný snímek. Nápady starého dobrého Lema posloužily druhé polovině, ale ta první za ní nijak nezaostává. Možná ještě vadí ten příliš viditelný šev mezi oběma polovinami. P.S. Zajímavou hříčkou s podobnou výchozí ideou (digitalizace herců) je S1m0ne Andrewa Niccola.(27.7.2014)

Inu, s předlohou Stanislava Lema to mimo názvu moc společnýho nemá. Film 100% táhne excelující Robin Wright, Keitel jen sympaticky přihrává. Film má v hraný části příjemný tempo, dost dobrou kameru, prostě ok. Ovšem animovaná část? Tam jsem opravdu na rozpacich.Future virtuální realita pojata jako animáky ze 70-tejch let? To mě teda nedostalo... zvlášť když to srovnám s jiným Folmanovým filmem Valčík s Bašírem (2008), kde je animace naprosto funkční a závěrečná "živá" sekvence drtivá. Takže zklamání...(25.8.2014)

Prazvláštny film. Po určitej dobe si už nespomeniete na to, o čom to bolo, no tá forma je jednoducho úžasná. Robin Wright hrá samú seba - herečku, ktorá má už najlepšie roky za sebou a necháva svoju postavu, výrazy, mimiku, gestá, pocity a všetky emócie zoskenovať. Znamená to pre ňu, že si už osobne nikdy nezahrá v žiadnom filme. Avšak jej digitálne ja bude môcť “hrať” vo filmoch prakticky donekonečna v zachovalej zakonzervovanej podobe. V tejto pre niektorých ľudí utopistickej a pre iných dystopistickej spoločnosti sa po niekoľkých rokoch Robin zúčastní futurologického kongresu. Kongres sa nachádza vo fantazijnom a snovom mieste, kde ľudia môžu prísť len v animovanej podobe. Preto sledujeme náhly prechod z hraného filmu na animovaný a na záver opäť hraný film. Okrem zaujímavej myšlienky a spomínanej formy filmu by som najviac vyzdvihol úžasný herecký výkon Robin Wright a podmanivú hudbu. Už teraz viem, že Kongres si musím pozrieť opäť.(31.1.2015)

Halucinácia. Budúcnosť ako halucinácia. V tomto filme asi môže vidieť každý niečo iné. Pre mňa bol o tom, že že svoje rozhodnutia späť nevrátime. Môžme s nimi len ..... žiť. Nikdy sa celkom nedozvieme, či boli "dobré" alebo "zlé". Chvíľami som o filme pochyboval, chvíľami sa v ňom strácal, ale najčitateľnejší bol práve cez emócie. Bez ohľadu na kontext. A to sa s plnou silou ukázalo až v samom závere.(12.9.2015)

Zaslúžené plné hodnotenie. Výborne spracovaný námet, výborná Wright a hlavne prekvapivý spôsob podania. Film si užijete viac ak o ňom nebudete príliš dopredu vedieť. Mňa príjemne šokoval.(15.9.2015)

Tak jo, jestli má člověk z filmu odcházet v depresi a zmaten, tak tenhle film funguje. Zpočátku vše vypadá realisticky, řeší se hodně aktuální témata dnešní doby - alespoň evropsko-americké civilizace - (ne)stárnutí, potomci, vlastní myšlení vs. korporace atp. Náhle se ale vše zlomí a dostáváme se téměř do světa králíka Rogera. Tento skok je pro mě ale naprosto neopodstatněný a působí naprosto účelově, jakoby zadání autorů znělo: "Hele mám tu šikovné animátory a zrovna nemají do čeho píchnout, pojďme natočit film." Přesto oceňuji celkem zajímavý scénář a Robin Wright. Předlohu bohužel neznám, takže z tohoto pohledu nemohu soudit.(6.5.2016)

• LencaN

Tohle šlo mimo mě. Až příliš to hrálo na artovou notu a nepadlo mi to do vkusu. Hraná část byla ještě v pohodě. Je tu spousta možností pozastavit se nad nesmyslnostmi dnešní společnosti, nad honbou za krásou, mládím a penězi. Ale jen na tomhle se nedá utáhnout film. Druhou část napsal Lem snad sjetý nějakými houbičkami, protože toto nevymyslí rozumově běžný člověk. Ani ta animace si mě nezískala. Na konci jsem si odfrkla, že už je to za mnou. Ale stejně s pocitem, že to byla spatlanina, která stejně k ničemu moc není.(22.6.2018)

Po vizuální stránce jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem kdy viděl. Po stránce dějové je to látka, kterou ještě nějakou dobu budu vstřebávat, ale už teď mohu s jistotou říct, že film se dokázal divákovi dostat pod kůži, zaujal, dojal (alespoň mne) a určitě zaujal. 48Th KVIFF Malý Sál(30.6.2013)

Jedním slovem skvělé, i když asi ne lehce stravitelné a pro někoho až sžíravě pravdivé. S tak obtížnou látkou se vypořádal Folman po svém a s neuvěřitelnou grácií. Režijně ukočírovat hlavně tu psychedelickou část a vyhýbat se při tom klišé určitě nebylo snadné. Už si ani nevzpomínám kdy naposledy jsem odcházel z kina a nemohl odpoutat mysl od neustálého přemítání právě viděného. Tolik rozehraných motivů a tak precizně poskládaných, to mi vyrazilo dech. Dojemné, inteligentní, konzistentní a bohužel i aktuální a depresivně bezvýchodné.(8.8.2013)

Nevědel jsem, do čeho jdu. Cestou z kina jsem rozrážel řady chemických otroků mezi Repre a Příkopy - a že jich tam je. Mělo to vše - plán, nespoutanou fantazii, dojetí i přesah. Chápu, že hipster nad něčím takovým ohrne nos, ale já mohu tak okoralého jedince jedině politovat.(19.8.2013)

• wewule44

Tento film mi přijde naprosto zbytečný. Hlavní hrdinka se po letech, co souhlasila, že bude "nahrána", jede zúčastnit futurologického kongresu. Tam jsou napadeni nějakými protestanty a ona upadá do komatu. Oni ji tedy zmrazí a probudí se ani nevíme po kolika letech. Hledá svého syna a dceru. Když dceru najde ani se s ní nejde setkat. Poté se vrací do reality. Vážně divné je, jak tam všichni postávají v bídě a nemocech. Otázka je: Kam zmizeli ti lidé kteří jsou pod vlivem "drog" které je přenesou do animovaného světa? Proč lidé, kteří zůstali v realitě žijí v takové chudobě? Copak kdyby ze světa zmizelo tolik lidí, byla by chudoba? Nebo se to celé odehrávalo pouze v hlavách lidí, kteří tam tak postávali? Konec filmu byl jaksi nepřínosný. Setkala se tedy opět se synem. Byl tohle záměr? Mělo to být to "finále" nebo smysl celého filmu, tedy "srdceryvné" shledání? Pro mě naprostý odpad!(26.8.2013)

• ciapok

Robin Wright je nádherná ale tento film je kokotina.......a čo ten Tom Cruise ???(30.12.2013)

Folman mě jen utvrdil v tom, že některé knihy jsou prostě nezfilmovatelné, obzvlášť vrcholná díla science fiction. Futurologický kongres dopadl sice mnohem líp, než Snídaně šampionů s Brucem Willisem, ale kromě několika replik a scén toho s původním Lemovým příběhem moc společného nemá. Snad jen pesimistickou vizi budoucnosti, ve které permanentně zdrogovaní lidé žijí ve svých halucinacích. Ve filmu už se ale nedozvíte, že se ti lidé do alternativního halucinantního světa milosrdně neodpaří, ale v realitě s nepřítomnými úsměvy na tvářích chcípají v bordelu a mrazivém pekle umírající planety, zfetovaní jako veverky. Z kosmického světoběžníka Ijona Tichého se stala stárnoucí herečka, ukotvená ke svému těžce nemocnému synovi a z rozvojové země, zmítané terorismem a občanskou válkou, jakýsi Animákov, vymalovaný jakoby od hipíků pod vlivem LSD ječivými pastelovými barvami. Ale přesto, že z původní Lemovy geniální povídky nezbylo skoro nic, je film díky Folmanovi celkem příjemnou melancholickou podívanou, při které cíťa i zaslzí. Ovšem není to Lem, ale Folman. Bohužel....(19.1.2014)

no žiadna veľká sláva. Keby animovaná časť bola urobená na spôsob Final Fantasy: The Spirits Within, čiže CGI fotorealistická animácia, tak by to bolo ďaleko viac "realistickejšie" a prijateľnejšie. Takto to je proste len kreslený film s akýmsi filozofickým odkazom, ktorý sa mi ale nezdá nijako zvlášť veľký, skôr sa len tak tvári, závažne, ale pôsobí nedomyslene. Detailnejšie to rozviedol Marigold(30.1.2014)

Ako veľký fanúšik Lema a všetkého čo spravil som na spracovanie tohto diela vyslovene tešil. Od začiatku mi bol ojasné, že niečo také ako otrocký prepis knihy ani nie je možné a bol som nadšený, celé poňatie hlavnej postavy, úvod zdanlivo ani nesúvisiaci s dejom knihy, a emotívnosť tlačiaca mi slzy do očí po celý čas, technické spracovanie viac ako nápadité a nikdy nie "smiešne" ako by sa dalo čakť, a herecké výkony hodné takéhoto silného príbehu, tématicky aj spracovaním ide však o dosť špecifický film, pre veľmi úzky okruh fanúšikov intelektuálnych filmov. Pre mňa Kult !(17.2.2014)

Provedení se mi líbilo. Animace byla dost ulítlá, ale bylo fajn rozeznávat různé postavy a odkazy v kresleném světě. Příběh už ale tak trochu kolísá. Skvělej nápad na začátku o konzervování herců byl taky fajn a já se těšil na to, jak se realita protne s tou kreslenou. Jenomže přišel střih, kterej se posunul do budoucna mílovým skokem a přišla K. Dickovská halucinace. To mě pak taky potěšilo i když s první třetinou filmu to nějak moc nesouviselo. Trailer na super "triple r" film mě přišla jako až příliš vydupaná satira na hollywood. No a odtud už to bylo jen náznak a špatný podání. Spousta nedotažených věcí. Občas mi to připadalo jako by tvůrci chtěli diváka nalákat a pak ho zákeřně zklamat úplně jiným "twistem", než aby se podobali šablonám a raději se vydávají do terénu, po kterém neumí chodit.(3.3.2014)

Film se promění v nečekaně velkou halucinaci. Dobrý výmysl budoucího světa za X let. Originální pojetí u kterého si člověk řekne "A proč by ne". Po většinu filmu jsem si říkal, že to je tak na tři hvězdičky, ale ke konci, možná i díky hudbě, jsem si řekl, že si zaslouží 4.(23.3.2014)

Stanisław Lem je jistě jeden z nejoriginálnějších autorů science fiction a spekulativní prózy.. Jeho kniha je soubor komických grotesek, pojatých jako úryvky z deníků a vzpomínek Ijona Tichého, Dílu neschází parodie, recese a má samozřejmě i filosofický podtext. O to usiluje také film, který naráží, na podstrkování nám falešného věčného mládí farmaceutickým průmyslem a na zánik potřeby živých herců pro natáčení filmů. Lemova představa budoucnosti před cirka 50ti lety se vyplňuje, vše, o čem napsal, se pomalu stává realitou. Co na to Ari? "V první části filmu není s Lemovým románem spjaté v podstatě vůbec nic, použil jsem Futurologický kongres spíše jako inspiraci nežli jako pevnou předlohu pro film. Představuji zde mou vizi budoucnosti, která je velice ovlivněná mým způsobem čtení románu,“ Při začátcích natáčení se Arimu v souvislosti se strojem na skenováním Robin stala zajímavá věc. „Když jsem psal scénář, vůbec jsem nevěděl, že taková věc již existuje. Při hledání dobrého místa na natáčení mi zaměstnanec zavolal a řekl, že stroj na snímání osobnosti, který potřebuji, se nachází v L. A. v natáčecím studiu.“ Problém byl v tom, že zařízení nebylo žádnou kulisou či duplikátem, nýbrž naprosto reálným funkčním přístrojem. Zvláštní film, zvláštní soundtrack. Robin Wright hraje Robin Wright. A k tomu zpívá. Max Richter je známý tím, že příliš nerespektuje zažité hranice a míchá dohromady klasické, elektronické a rockové prvky, což se zrovna k filmu tohoto typu hodí. Dávám body za Lema samotného, za to podstoupené riziko dostat se do divákovy hlubší mysli. Je zřejmé, že hodnocení bude rozdílné, Za mne ****(31.7.2014)

Tak něják jsem nevěděl, co od toho čekat. Prostě jsem šel a koukal. Nápad to byl zajímavý, ale místy velice nudný a ke konci docela smutný. Ale podruhé si ho už asi nepustím...(13.8.2014)

Pět hvězdiček za hranou část, tři za animovanou (zřejmě sledovatelné jen pod vlivem psychotropních látek :-) ). Scéna snímání Robin byla luxusní a dojemná.(19.8.2014)

Přechodem do animované části jsem se chvílemi začala ztrácet. Jedná se spíše o intelektuální film. Lemova povídka je mnohem stravitelnější.(1.11.2015)

• Jurcekk

Úvodná hraná časť mala výbornú atmosféru. A potom to šlo do prdele. Neprinútil som sa prepozerať sa tou nenápaditou animáciou s nudnými dialógmi. Robin stále kočka. Inak maník čistý Clive Owen.(12.3.2016)

Novátorskej snímke uškodil rozorvaný nejednoznačný príbeh a podobne duševne rozhodená hlavná hrdinka. Dve hodiny o úniku do sveta fantázie pred krutou realitou staroby a životných strát bolo priveľa. Najlepší bol monológ Harvey Keitela.(27.4.2016)

Na mě tohle funguje. Mám rád filmy u kterých na konci "nevím". Navíc krásná Robin a úchvatná hudba. Plných 5*(2.3.2017)

Mam nevyhodu v tom, ze Lema mam precteneho několikrát - toto ma s predlohou velmi malo stycnych ploch. Toz: * za Robin, * za hudbu a * za animaci(19.8.2017)

Opravdu originální film, který by mohl být mimořádný, kdyby animovaný svět byl animovaný na úrovni dnešních animačních možností (což by ale asi znamenalo, že by musel být natočený o několik let později a musel by mít násobný rozpočet). Také by bylo potřeba zacelit některé mezírky ve scénáři. I takhle ale rozhodně film stojí za shlédnutí.(6.9.2018)