Oktavianus

Film jsem viděl v příšerné kvalitě a bez zvuku na GodTube (správně, křesťanská verze YouTube), tudíž lze z toho vytušit, že žádná hitparáda to nebude. A nebyla. Je to silná moralitka apelující na hrůzy, co po smrti na hříšníky čekají, a její výchovný ráz je více než zřetelný (čímž nemám nic proti křesťanům, nakonec sám ke katolíkům dost inklinuju). Příběh je tak trošku inspirovaný Dickensovou Vánoční koledou, akorát že tady nepřijdou duchové Vánoc, ale starý mizera si čte v Dantově Pekle, zjeví se mu ďábel (který vypadá jako rachitik s černě namalovanými pruhy na hlavě) a chlapík vidí nejrůznější pekelné výjevy. I Danta a Beatrice se dočkáme. A na konci - jaké to překvapení - ať už to byl jen sen, nebo ne, je jako vyměněný a páchá dobré skutky. Tak jo. Stopáž je naštěstí milosrdně krátká, protože je to dost nuda a pekelné výjevy sice nejsou k zahození, leč už v roce 1924 jsme je všichni viděli (namátkou mě napadají tři podobné filmy, mj. i jiné zpracování Pekla z roku 1911). Jsou mírně nechutné, hnusné, makabrózní, hemžení lidských těl je jak semeniště červů, fajn, se závěrečným obřím ďáblem, jemuž se u kotníků plazí ubohé duše, ale chybí v tom všem něco nového, přínosného, zajímavého. Vůbec bych se nedivil, kdyby film sponzorovala nějaká společnost pro vydávání Biblí. ()