2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí

(TV film)
  • Itálie Mayan Prophecies and Crop Circles – An Extraordinary Connection
Itálie, 2008, 53 min

Kdysi dávno žili lidé, kteří oplývali značným věděním. Civilizace, jejíž poselství nám byla předána z hlubin času. Národ, jehož proroctví se začínají obdivuhodně naplňovat.Mayové. Nebetyčné znalosti této starobylé civilizace, jejíž paměť už dávno pohltil čas, halí závoj tajemna. Mayský kalendář je známý desítkám badatelů. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že ukrývá poselství, které se dosud nepodařilo plně rozluštit. Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých pět tisíc sto dvacet pět let končí jeden věk a současně začíná nový. Podle několika předpovědí podobná událost opět nastane dvacátého prvního prosince roku dva tisíce dvanáct. Někteří se domnívají, že toto významné datum přinese zásadní změny pro lidstvo i celou naši planetu. Co je na tom pravdy? Na jihu Anglie dochází už několik desetiletí k prapodivnému úkazu, který je fascinující a znepokojující zároveň. Je známý jako kruhy v obilí. V posledních letech se tento jev stal ještě záhadnějším - v polích se začaly objevovat impozantní mayské obrazce. Je možné, že by spolu mayská proroctví a kruhy v obilí mohly nějakým způsobem souviset? (oficiální text distributora)

novoten

Jedna věc je nevysvětlitelný jev, druhá pak nezvratný důkaz mimozemského života. A právě v jednostranném pohledu, který neuhýbá nikam jinam a jenom do nás s čím dál větší kadencí pere to, že někde tam v obilí je pravda, je jediný, ale těžce zásadní problém. Celý dokument předkládá jen účelné útržky informací, slideshow kruhů v pšenici a výpovědi jednoho nadšence a dvou "výzkumníků". Podrobnější ukázky interpretace předpovědí dávných Mayů se smrskávají na "Roku 2006 se objevil znak, který znamená šestku, což znamená, že za šest let, v roce 2012, máme namále." S pár názory z druhé strany mohlo být lépe, ale pevně zakousnutí nadšenci (až fanatici) mi moc dobře nedělají. ()

Eodeon

s málem pečlivě vybraných a kriticky nezkoumaných faktů (a nemálem za fakta vydávaných ne-faktů), s několika odůvodněnými spekulacemi a mořem fabulace plným planých hypotéz lze poskládat přitažlivý, napínavý a divákovu zvědavost neustále navnazující film, (1. nebo také/ 2. a zároveň také) pouhou změť tezí, nepřesvědčivou jak kvůli své chaotičnosti, tak absurditě. účinek je ovšem do značné míry individuální, a tak záleží na každém divákovi, jak dalece u něj uspěl právě tento pseudo-dokument. /// zdánlivé intence (!!vědecky!! prozkoumat fenomén agrosymbolů a obhájit moudrost předkřesťanských civilizací) ustupují nekonečné řadě bezuzdného skládání nejrůznorodějších tezí do nejfantastičtějších celků. spíše jde o hru s mezí lidské představivosti (a slepoty lidské důvěřivosti), než o zodpovědné bádání, které musí být vždy pečlivě dokládáno a verifikováno. když pominu naprosto neuvěřitelné (i to je eufemismus) argumentační přeskoky (doslova) z obilí k mimozemšťanům a z Venuše zpět k velké potopě - jinak též ve filmu interpretované jako duchovní obroda (sic!) - nelze vložit sebeméně důvěry ani v ty závěry, které se drží více při zemi. je mnoho směrů, kterými je možné představené závěry napadnout a úspěšně usilovat o jejich falzifikaci. jistě, pro jejich zevrubné prozkoumání není ve středometrážním snímku místo, ale neodpustitelná je už ta skutečnost, že se zde nikdo o sebemenší zpochybnění nepokoušel. ono by totiž stačilo tak málo, třeba i neškodný malý poukaz na to, jak problematický je převod mayského kalendáře na náš letopočet datovaný (~přibližně~) od Kristova narození, a celá stavba by spadla. ale někteří diváci by ji raději zachovali. věděcký přístup k prezentované látce člověku způsobí přinejlepším migrénu, a proto je lepší od něj odhlédnout. pokud se totiž na druhou stranu budete chtít nechat přesvědčit (vzpomeňte na motto seriálu Akta X: "I want to believe!"), otevřete se tomu po krátký čas sledování filmu, dočkáte se epického dramatu v globálním měřítku, uvidíte katastrofický biják tak nervydrásající, že se mu ubohé hollywoodské polívčičky svými klišovitými historkami nemohou rovnat, a zároveň naleznete duchovní útěchu v kontaktech s božstvy, či spřátelenými mimozemskými národy (vyberte si mezi obojím podle svého uvážení). no považte, co jiného vám nabídne tak mnoho, za tak málo - stačí odhlédnout od logického uvažování! pak film skončí a v klidu to můžete jít spláchnout k Mass effectu nebo čemukoliv co v té době paříte. popřípadě, pokud nemáte dost, je tu Alenka v říši divů a jiná skvostná literatura. /// demagogie a citová manipulace - zde navíc poháněny nekonečným prostorem mnohoznačnosti vykládaných jevů - jsou smrtelné prohřešky v dokumentarismu, ale zároveň jedny z největších předností ryzí fabulace ve fantastických žánrech. mezi těmi dvěma je film rozkročen, a proto hodnotím průměrně, ačkoliv brát film a své hodnocení se smrtelnou vážností, byl bych nucen ho odmítnout. naštěstí ve mě jeho působivá poetika vzbudila dost opojných emocí, abych filmu už za jen to dopřál trochu toho malého, velmi relativního a podmíněného uznání. /// PS. : nemám uspokojivé vysvětlení pro výskyt obrazců v obilí a nechytám se první bláhové odpovědi, která se naskytne. chápu je ovšem jako svérázný druh výtvarného umění (landart) a je mi líto, že dokument po několika minutách upustil od jejich zkoumání a namísto aby se jim věnoval z hlediska historického a estetického, používal je pouze jako padnoucí dílky do šarlatánské mozaiky. nejsem astronom a nevím, co se přihodí v prosinci roku 2012, něco dozajista, však v každém měsíci každého roku dochází na světě k přemnoha významným událostem. bez ohledu na to, pseudo-dokumentární koláž Mayan Prophecies and Crop Circles – An Extraordinary Connection je a zůstane argumentačně naprosto tragickým paskvilem. () (méně) (více)

Zeck

TLESKÁM tvůrcům! Geniálně psychologicky sestavený dokument tak, aby vzbuzoval strach, tajemno, pocit méněcennosti o proti "vládcům hvězd" a tím usazoval diváka do křesla, který jen ohromeně zírá na obrazovku a je podělaný až za ušima (hlavně z těch žvástů o smrti většiny lidstva, očistě, zbavení se "zlých lidí"), nikdo v historii člověka neuměl tak argumentovat, jako strach. Já sám ten dokument hltal asi tak polovinu stopáže, říkal jsem si "hmm, to dává smysl", ale smysl to nedává absolutně žádný. Divákem je záměrně manipulováno, bulvárně jsou mu předhazovány různé jevy, které spolu nemají nic společného. Zároveň je na něj permanentně vyvíjen tlak ohledně apelu na to, že konec je neodvratný, mrtvých bude dost, ale zachrání se hodní, poctiví, věřící. Nejvíce mě asi dostala věta jednoho "odborníka", který udělal díky útvaru v obilí geniální závěr: "to znamená, že existují mimozemšťané, znamená to, že existuje Bůh!" V deseti letech jsem koukal na jeden dokument o 2012, bylo to na VHS kazetě a věřil jsem všemu, co jsem viděl. Bylo mi zcela vážně předkládáno, že na lidi zaútočí jejich domácí spotřebiče, dokument pracoval se stejnou rovinou jako tento - strachem z neznámého a zafungovalo to, argumenty měl skvělé a smysl dávalo vše, co se tam řeklo. Dnes už nevěřím, že mě v roce 2012 zabije tento počítač, který pravidelně zásobuju pornem. Máyové a 2012, to je jen kultivovanější fantasmagorická teorie o konci světa. Dokument nehodnotím, nemohl jsem se na tu skrytou propagandu Boha koukat až do konce. ()

Zíza

To už raději budu věřit tomuhle. Vždyť to je směšné. Kdo hledá, najde. Nakreslim do pole tečku, čárku a křížek a samozřejmě že se v tom najde symbolika čehosi. OMG. ()

igi B.

Zase jednou tedy aligisticky bez hodnocení! I když čistě technicky a ideově jako manipulativní konstrukce by si tenhle >dokument< samozřejmě zasloužil pět hvězd! Tak hlavně, že jde o ty "interpretace", že... (?!) %-] . . . Jen se divím, že bystrým pozorovatelům oblohy a kruhů v obilí furt nedochází (nebo to nedávají hlupáčkům konzumentům najevo), že nějak podivně pletou dávné "mayské" (?) fabulace se současným euroatlantickým křesťanským kalendářem. Co si o tom myslí icikové, muslemíni, křováci a jiní hótntóti je jim zjevně šumafuk. Jinak ovšem jako grafik obdivuju tu práci na vskutku působivých a pěkných obrazcích a piktogramech. Škoda jen té promarněné energie a ztráty času... :-) . . . Resumé? Je fajn, že se lidičky baví a koníčky maj! Já sám se už těším na "šesté slunce", protože 13.13.13 hodlám oslavit padesátiginy a vstoupit do šesté čertoffské díry mé marné bytostně plné existence. Včas bude řečeno, včas bude zváno... ;o))) - - - - - Poprvé viděno se zájmem a lehkým úšklebkem na >binárně prorockém prostoru< na nočního prvního máje, hodnocení bylo by kdyby bylo 306., komentář zde jako čtyřiatřicátý - 2.5.2011) ()

Ainy

Rozhodně zajímavý dokument. Člověk se opravdu mylně domnívá, že naše generace je inteligentnější a vzdělanější než byli staří Mayové, kteří mimo jiné pověstný kalendář psát nezačali, začali ho psát Aztékové. Přesto mám tyhle pořady o tajemstvím zahalených záhadách minulosti moc ráda. ()

*CARNIFEX*

Napriek tomu, že by bolo veľkou utópiou, myslieť si, že sme na tomto svete SAMI, mňa tento dokument veľmi nepresvedčil. Zlý, ale nie je. ()

Ded@M@tes

Fascinující kruhy v obilí a méně zajímavé mayské proroctví, těžko říct jestli mají něco společného. ( Hodnocení: 7/10 ) ()

cheyene

Je jedno, zda jde o snůšku blábolů, hromadu spekulací či fakta, protože jako celek je tento dokument velmi zdařilý. Přináší řadu zajímavostí, otázek k zamyšlení, odpovědí a souvislostí, které do sebe vzájemně úžasně zapadají a vytváří dobrou až mysteriózní atmosféru. Jak to všechno ve skutečnosti je a bude nevíme, dokonce ani tento počin nepřináší jednoznačný verdikt, avšak sami časem uvidíme, co se stane a nestane, vyplní a nenaplní. Doporučuji se zamyslet nad tím, co průvodci dokumentem říkají..např. o tom binárním kódu..Každý, komu to trochu logicky myslí, tak se musí pousmívat. Divák, který však dokumentu '2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí' plně uvěří, tak bude v noci z 20. na 21. prosince 2012 prožívat horké chvíle :) Závěr - nevěřte všemu, co se říká v televizi a píše v tisku. ()

Jacinda

Jak řekl táta: "Konec světa? Tak to si nesmím nechat ujít" (jen pro zajímavost - byl to sarkasmus. Rozhodně si z toho srandu neděláme. Bůh ví co se stane...třeba nic a třeba si to lidi konečně definitivně zavaří. doufám jen, že to odnesou pouze lidé a né nebozí tvorové na této planetě. a planeta sama) ()

Madsbender

Ako film, ktorý má poukázať na podivné javy, prepojenia a rozličné fakty či dôkazy, tento snímok obstojí. Ako faktografický dokument však nie. Pokladá sa totižto iba tie otázky, na ktoré dokáže s určitosťou jeho autorom vlastnou odpovedať a podáva nám tak jediný pohľad na vec - nie je možné aby vytvárali kruhy v obilí ľudia a je to stopercentne odkaz od mimozemskej civilizácie. Na druhú stranu je zaujímavé vidieť veci z tohoto uhlu pohľadu, a tak sa predsa len uchyľujem k vysokému hodnoteniu, keďže ma film zaujal a udržal po celý čas, a zároveň mi rozvíril myšlienky do nových smerov a obzorov. Sem tam nezaškodí aj jednostranne orientovaný "dokument". ()

Pilda17

Jeden z nejlepších dokumentů o roce 2012, spojení věcí, které vědci tvrdí jsou v dokumentu pravdivé. Důkaz je závěr, když říkal, že nastanou klimatické změny v roce 2011 a 2012. Což znamená globální oteplování, hurikány, tornáda (i na místech, kde nikdy nebyli) a různě se posune roční období. Nebude to jako bývalo do teď. Teď je rok 2011 a tyto změny nastali. Dokument byl natočený 2008, tak že být vámi se podívám, protože přesně tohle je dokument, který sedí... 8/10 =80% ()

Cappuccino

Zaujímavý dokument, ktorý však po čase začne omieľať tú istú pesničku a tým pádom aj poriadne nudiť. Jeho jedinou záchranou budiž krátka stopáž. Všetko sú to len teórie, teórie a ešte raz teórie. Možno vďaka svojej paranormálnosti pre určité publikum (mňa nevynímajúc) veľmi interesantné, ale i tak.. patrilo by sa pridať aj zopár overených faktov. ()

Frajer42

Jako dokument pěkné. Zajímavé a dosti složité téma naprosto srozumitelně interpretováno. Napětí srší ze všech stran. Avšak informace sdělené tímto dokumentem jsou velmi snadno zpochybnitelné na styl najdeme na poli šestku a hledáme co by tak všechno šestka mohla zajímavého naznačovat. Co se nám hodí, toho se držíme a snažíme se postupně vyšperkovat celou naši teorii. Nechci zde vést podobné spekulace, které jsou vedeny v dokumentu. Na pravdu nezbývá než si počkat. A nepotrvá to zase až tak příliš dlouho. (21. 12. 2012). Každopádně po dokumentární stránce slušné. Slabé * * *. ()

oje

Dokument více o kruzích v obilí, do kterých májská proroctví zasahují spíš jen okrajově. Přehledně a s ladem skládá do kompaktního celku nejznámější případy a svědectví. Do problematiky se přitom nepouští vědecky a spíš nechává utřídit si fakta a utvořit vlastní závěr. Celé to působí uceleně a svižně, obsahem jsou skutečně ty nejrelevantnější případy historie fenoménu, a tak to lze s odpovědností označit minimálně za jeden z nejlepších dokumentů o agrogramech. ()

Crocuta

Z čistě estetického hlediska se jedná o působivou záležitost - kruhy o nichž je zde řeč jsou opravdu krásné a já nehodlám na tomto místě polemizovat o způsobu jejich vzniku. Jiná věc je ovšem pavědecký balast, který je na ně v tomto dokumentu nabalen, násilné a někdy očividně nesmyslné hledání souvislostí mezi evidentně nesouvisejícími jevy (tsunami, hurikán Katrina, Mayové, mimozemšťani, Ježíš Kristus - chybí snad už jen Franz Kafka a nějaká kravka) a zejména neuvěřitelné pseudointelektuální bláboly jakýchsi vousatých dědků, jejichž vývody tedy opravdu stojí za to! (Jeden citát za všechny: "Utvoř kvadraturu kruhu!") Jestliže se do konce roku 2012 avizovaná proroctví opravdu alespoň částečně naplní a naše civilizace to ve zdraví přežije, na tomto místě si posypu hlavu popelem a před těmi "reaserchery" z dokumentu se hluboce ukloním. Zatím si ale myslím že mne z toho bolet hrb nebude :-) .http://circlemakers.org/ ()