The Killing (TV seriál)

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011 - 2014, 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Tom Butler, Annie Corley, Gregg Henry, Brendan Sexton III, Amy Seimetz, Garry Chalk, Katie Findlay, Elias Koteas, Hugh Dillon, Bex Taylor-Klaus, Julia Sarah Stone, Peter Sarsgaard, Aaron Douglas, Brandon Jay McLaren, Colin Lawrence, Jewel Staite, Claudia Ferri, Mark Moses, Brian Markinson, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Katherine Evans, Ingrid Torrance, Kerry Sandomirsky, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Ben Cotton, Don Thompson, Kacey Rohl, Randal Edwards, Barclay Hope, Richard Harmon, Chad Willett, Little JJ, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, James Forrester, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini, Kathleen Duborg, Billy Wickman, Paul Moniz de Sa, Mark Burgess, Matthew MacCaull, Merrilyn Gann, Jay Brazeau, Tahmoh Penikett, Patti Allan, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Doug Abrahams, Sarah Strange, Martin Cummins, Chelah Horsdal, Bruce Ramsay, Tantoo Cardinal, Jonathan Cake, Carrie Ruscheinsky, Philip Granger, Hiro Kanagawa, Morgan Taylor Campbell, Sonya Salomaa, Aaron Pearl, Duncan Fraser, Paul McGillion, Anna Mae Wills, Adrian Petriw, Gerard Plunkett, Jonathan Walker, Jennifer Copping, John Reardon, Matthew Kevin Anderson, Serge Houde, Frances Fisher, Tess Atkins, Levi Meaden, Brittany Hobson, Grayson Gabriel, Tim Henry, Shaun Smyth, Jordan Burtchett, Clayton Chitty, Iain Belcher, Carey Feehan, Candus Churchill, Bruce Dawson, Peter Hanlon, BJ Harrison, Vincent Dangerfield, Tyronne L'Hirondelle, Bronwen Smith, John Emmet Tracy, Jeff Gladstone

Doslova a do písmene strhující televizní seriál. Ovace si tu zaslouží každý filmový fragment, ale to nejpodstatnější je jistě důkladná a sofistikovaná zápletka a ústřední herecká dvojice detektivů (Mireille Enos je zde neuvěřitelný tahoun!). Podtrženo sečteno je pro mě The Killing nečekaným, ale o to větším televizním zážitkem. Hodnocení sezón: season 1 – 100%, season 2 – 100%.(11.8.2013)

Naštěstí nás už Ztraceni naučili, že otázky a záhady bývají někdy lepší než odpovědi a vysvětlení, pokud ale neradi hrajete hru "kolik zvratů divák snese aneb škrtni si dalšího podezřelého" a hledáte přímočarost, rychlejší tempo a veskrze kladné a sympatické postavy, nejspíš tenhle seriál není pro vás.(22.6.2011)

Vo všeobecnosti sa odporúča nezačínať čítanie detektívky tým, že si pozrieme ako to dopadne. Ja som sa tohto faux pas dopustil neúmyselne, lebo veľmi som chcel tento seriál vidieť a TV ponúkala iba štvrtú sériu, tak som začal ňou. Ale keď sa bude dariť, tak sa dostanem aj k sledovaniu troch predchádzajúcich sérií. Veď hodnotenie je možné v ČSFD meniť a komentáre preformulovávať.(17.1.2017)

Seriál, co mě obrovsky dostal a já krimi seriály moc nemusím. Nemá hluché místo a když zkouknete jden díl, rovnou si pustíte druhý, a možná i třetí, protože se zápletka krásně na sebe balí. Policista s feťáckou minulostí a tvrdá policistka, která udělá vše, ovšem kromě toho, aby si dala do pořádku soukromý život. A tak se v deštivém, ponurém, zabláceném Seattle rozbíhá vyšetřování vraždy mladinké dívky, jež nás zavede i do politických kruhů. Herecké obsazení nemělo chybu, hlavní představitele jsem prakticky neznala a byli vážně skvělí....huhlavý styl mluvy Joela Kinnamana mě úplně dostal, jeho přihrblá chůze, strnulý, kamenný výraz v obličeji jeho kolegyně, která prakticky nedává najevo své emoce, zoufalý otec dívky, který se tak chtěl polepšit. Její matka, která smrt dcery řeší útěkem, radní, který je poctivý...snad.... a obklopený sehraným volebním týmem.... takže sečteno a podtrženo, pět hvězd. Právě jsem v osmém díle třetí řady, kdy se shodou náhod oba detektivové k sobě vrací spolupracovat, on povýšil, ona degradovaná na práci policistky na přivoze, beze svého synka, kterého vychovává otec.Jenže se vyskytnou podivné vraždy v řadách prostitutek a synek vraha, sedícího v cele smrti, začne opět kreslit u pěstounů smutné obrázky.Jen v nich něco přibylo...a nezletilé bezdomovkyně, některé dohnané zoufalstvím k prostituci, dál hledají azyl.Snad našly...do osmého dílu jsem si říkala -teď to bude za čtyři,ta ponurost, syrovost,....stalo se to, co minule, zvraty v ději, dotýkající se osobně obou policistů,bylo to jako smršť a po tomhle konci, kdy nemůže následovat nic jiného , než další řada, dát pět hvězd je doslova povinnost.(28.6.2012)

Po dlouhé době konečně zase vynikající detektivní seriál, který sází především na maximálně realistické vykreslení prostředí a postav i provázaností více složek společnosti a prolínáním příběhů, čímž se tak trochu podobá legendárnímu seriálu The Wire, stylizací ale asi nejvíce odkazuje k neméně legendární temné detektivce Sedm (typologie postav, jejich vyhořelost a vykořeněnost, rozbitý rodinný / partnerský život, posedlost prací, neustálý déšť, přítmí a neutěšená zákoutí velkoměsta, scenáristicky dokonce i konec třetí série atd.). Ale hlavně ta psychologická drobnokresba jednotlivých hrdinů, to je radost sledovat. (plus taková postava detektivky Lindenové je učebnicovou studií workoholismu...) Dvojice Lindenová & Holder je možná tou nejlepší detektivní dvojkou vůbec, jednak jejich dokonalým lidským skloubením (Lindenová coby prototyp extrémně empatické vyšetřovatelky-ženy, která je navíc obdařena zvláštním instinktem, Holder naopak tvor čistě živočišný), ale i onou prazvláštní chemií jejich vztahu. Ta proměna jejich profesního partnerství v cosi hlubšího, co je ovšem svazováno jak pochmurnou minulostí obou z nich, tak i pochmurnou prací. Největším překvapením však je, že jde o americký remake původního skandinávského seriálu Forbrydelsen a že coby remake je lepší originálu. Seriálový svět se vskutku mění... Výše řečené ale bohužel platí především o strhující první sérii, dál se úroveň seriálu hlavně vinou scenáristických kliček trochu rozmělňuje...na jednu vraždu je těch podezřelých vážně docela dost...na začátku druhé série jsem cítil mírnou diváckou krizi, pak se ale seriál opět dostane do otáček a závěr druhé řady je opět strhující...jen mi není jasné, co bude dál, když už je odhalen ten extrémně pasivní způsob zabití... Třetí řada: tak tedy úplně nový případ, tentokráte z opačného spektra lidské společnosti, to přenesení děje pomezi white thrash bylo velmi dobrým tahem, něco tak pochmurného se jen tak nevidí, druhá polovina série byla čirá televizní deprese. Série 1: 90 % Série 2: 80 % Série 3: 95 %(21.7.2013)

• - Herečka Mireille Enos na sebe prozradila, že před natáčením seriálu ten původní dánský z roku 2007 nikdy dřív neviděla. (Conspi)

• - The Killing je založený na dánském seriálu Forbrydelsen (2007), tímto faktem se sami autoři netají. (iampatrik)

• - Seriál byl dvakrát zrušen a znovu obnoven. Poprvé po druhé sérii, kdy jej následně obnovila znovu původní stanice AMC, podruhé pak po třetí sérii, kdy jej následně obnovila internetová stanice Netflix. (jerry12)