Zločin - Série 1 (série)

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011, 9 h 48 min (Minutáž: 44–46 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Peter Wunstorf

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Brendan Sexton III, Liam James, Brandon Jay McLaren, Evan Bird, Seth Isaac Johnson, Katie Findlay, Garry Chalk, Annie Corley, Kerry Sandomirsky, Tom Butler, Callum Keith Rennie, Ashley Johnson, Kacey Rohl, Richard Harmon, Patrick Gilmore, Colin Lawrence, Lee Garlington, Peter Benson, Brian Markinson, Tasha Simms, Sean Campbell, Eric Keenleyside, Kate Bateman, Barclay Hope, Lindsay Collins, Genevieve Buechner, Frank Cassini, Randal Edwards, Alan Dale, Don Thompson, Peter Kelamis, Fred Henderson, Matthew MacCaull, David Bloom, Stefan Arngrim, Michael Roberds, Merrilyn Gann, Peter Bryant, Leanne Lapp, Jillian Fargey, Lane Edwards, Kirsten Robek, Jay Brazeau, Jarod Joseph, Primo Allon, Diana Bang, Scott E. Miller, Claudia Ferri, Alona Tal, Tahmoh Penikett, Scott Heindl, Bill Dow, Alisen Down, Kevin McNulty, Camille Sullivan, Ingrid Torrance, Patti Allan, Grayson Gabriel, Tim Henry, Candus Churchill, BJ Harrison, Patti Kim, Kathryn Kirkpatrick, Dee Jay Jackson, Marcus Shultz

Ron French

Scénografie:

Michael S. Bolton

Kostýmy:

Kate Healey

Komentáře uživatelů k sérii (4)

Spolitizovaná kriminálna zápletka, v ktorej mi vyšetrovanie samotnej vraždy, prišlo miestami ako druhoradé. Presne pre tieto dôvody nemám rád seriály. Skrátka, vystupuje v nich toľko postáv, tvorcovia sa zameriavajú na osudy toľkých osôb, až mám pocit, akoby unikala podstata samotnej story. Každopádne, podozrivých je viac než dosť, až sa človek ocital v slepej uličke, respektíve začal podozrievať každého kto sa objavil, čiže o zvraty rozhodne nie je žiadna núdza. Toto si však seriál pri toľkých epizódach narozdiel od filmu, jednoducho môže dovoliť. Prvá séria dobrá, škoda, že som sa v jej "jadre" miestami celkom nudil, a tak mi neostáva nič iné, iba skonštatovať, že doposiaľ TOP seriál s obdobnou zápletkou, je pre mňa Švédsko Dánsky "BRON". Samotný záver neuzatvára kruh, čiže musím prekúsnuť aj druhú sériu, čo sa mi až tak nechce, no pokiaľ chcem vedieť koľká bije, nič iné mi neostáva. Určite však vzhliadnem aj Nórsko, Švédsko, Dánsku prvotinu ...(7.10.2017)

První dvě série je to taková nadprůměrná detektivka (dobře, dost nadprůměrná), ale něco mi tam chybělo. Podobnosti prvních dvou sérií s Twin Peaks (obzvlášť začátku tý první) si ale nejde nevšimnout - ani si nemyslim, že to je dobře nebo špatně, spíš to bylo fakt evidentní (resp. pokud to záměr nebyl, tak přímo diletantský, ale tomu se mi nechce věřit): scéna na pláži s čimsi vyplavenym, zavražděná mladá holka, nikdo nic neví, ale spousta otazníků... Samozřejmě mysteriózní složku Killing nemá a tak ta podobnost je spíš náladová než jakákoli jiná, člověk si ale na TP vzpomene. Ale ke Killingu, resp. prvním dvěma sériím - na jednu stranu musim uznat, že tvůrci měli rozjetejch spoustu rovin, který mohly skončit dopadenim vždy jinýho potenciálního pachatele, a že člověk fakt nevěděl, jak to nakonec dopadne, na druhou stranu těch cliffhangerů a jakoby zásadních obratů směřujících proti vždycky proti někomu jinýmu konkrétnímu člověku/skupině bylo až příliš moc na to, aby člověk věděl, že nemůžou bejt braný vážně, protože seriál evidentně následujícim dílem nekončí. Takže většinu prvních dvou sérií jsem strávil ve stavu "oukej, tak si rychle odbyjme další větev, která se zrovna teď má divákům zdát jako ta jasná, a uvidíme, co bude pak" - každopádně rozuzlení zajímavý a promyšlený bylo, to všechna čest! Upřímně řečeno si asi nevybavuju detektivní příběh s lepším finále, a s promyšlenou propleteností a provázání rolí a motivů účastněnejch. I tyhle první dvě série (podle mě slabší než třetí a čtvrtá) ale měly roviny, který obyčejnou detektivku přesahovaly - a za naprosto fenomenální považuju práci s vývojem postav (Richmond a Gwen, Jamie, Richmond, rodina Rosie, Belko... i Mitch, ono se to týká vlastně fakt skoro všech, což je ale něco naprosto mimořádnýho a nevídanýho). O Sarah a Holderovi snad netřeba mluvit, Sarah je nádherně frustrujícím způsobem (kdy člověk furt doufá v nějakou změnu, protože ono jí nejde jen nenávidět) neustále na pěst, a z Holdera se pro mě naproti tomu postupně stala jedna z nejoblíbenějších seriálovejch postav vůbec.(21.3.2017)

Těžce mi to připomíná Tajemnou řeku se Seanem Pennem.(1.1.2018)

Total sešup, pokud se Vám líbí the wire, je to Vaše krevní skupina!(2.6.2018)