Porodní plán

• angličtina Birth Plan
všechny plakáty

Jak vypadá porod? Jak může jeho průběh ovlivnit život dítěte? A jak ovlivní život rodící ženy? A za jakých podmínek vlastně v současné době v naší zemi přivádíme děti na svět? V tomto filmu provádíme průzkum terénu, který se místy ukazuje jako poměrně nebezpečný - pohybujeme se totiž mezi velmi znepřátelenými tábory, příznivci lékařsky vedeného a přirozeného porodu. Jejich spor se týká samotné povahy porodu - je to medicínský zákrok, nebo intimní událost v životě ženy? V této situaci nemůzeme být jen distancovanými pozorovatelkami, jsme těmy, kterých se celý tento spor bezprostředně dotýká. Tento film mapuje současné české porodnictví, ale není to běžná, suše objektivní mapa - je to spíš plánek pro naši vlastní potřebu, což ale nebrání tomu, aby byl zároveň zevrubný a přehledný, a aby naše poznatky pomohly v orientaci i dalším lidem. (Doc Alliance Films)

Slarque

Asi je dobré, že takovýto film natočily dvě mladé matky (i když tady na ČSFD je kupodivu uvedena jen jedna z nich). Ale výsledkem filmu je stejně jen to, že jde o téma natolik komplikované, že nejen že nemá žádné jednoduché řešení, ale dokonce ani nehrozí, že by se na tom v nejbližších letech něco změnilo. Opravdu si nemůžeme dovolit, aby každý porodník byl zároveň vystudovaný psycholog, a zjednodušené školení nestačí. Navíc co nastávající matka, to jiný přístup? A když rodíte doma a nastanou komplikace, tak co? Doufat, že záchranka bude zrovna dost rychlá a zdravotníci zachrání aspoň matku nebo dítě? Asi by bylo dobré, kdyby se nad tímto filmem zamyslel porodnický personál, ale nastávající matky bych s ním nestresoval. ()