Ticho na prodej

(festivalový název)
  • Finsko Sallan strategia (více)

Jeden z nejlepších finských dokumentů režiséra M. Tuurna o malém upadajícím městečku v Laponsku a jeho obyvatelích snažících se uprostřed divočiny uživit pomocí turismu. Na Salle a celé Finsko dopadla ekonomická krize způsobující nezaměstnanost a alkoholismus. (Nordfest)

danliofer

Mottem tohoto filmu je PRODAT TICHO, jenže ticho nelze prodat, protože něco se prostě nedá koupit za všechny peníze světa. Tento dokument je názorným příkladem nepochopení základního principu, a to že když do krásné lidskou činností nezasáhnuté přírody navezu hordy turistů, aby se touto přírodou mohli kochat, už se nebudou kochat nezasáhnutou přírodou a z toho vyplývajícím tichem, ale halasným šumem lidské činnosti v regionu. A když jsem slyšela finské developery a podnikatele mluvit o tom, jak ve jménu ekonomického oživení vybudují v plánovaném turistickém středisku (resp. finském disneylandu) kromě pracovních pozic řeku místo přírodního potoka, měla jsem pocit, jako bych slyšela nějaké čínské politické hodnostáře přesouvat hory a narovnávat řeky. Je člověk tak nepoučitelný? Film vřele doporučuji ke zhlédnutí na MUBI do 25.8.2011. Bezplatně. ()