Zimný semester (TV film)

Rodinný

Československo, 1982, 75 min

Zora Krištúfková

scenár: Zora Krištúfková, +hrali: Oľga Zollnerová, Kamila Magálová, Peter Rúfus, Sylvia Mrvečková, Ján Gallovič, Viktor Blaho, A. Bada, O.Gallová, Zuzana Jezerská, Anna Kubeková, Jana Plichtová, Viera Radványiová, Eva Večerová, Hana Gregorová, kamera: Jan Osten, vyrobila ČST Bratislava 1981(2.2.2018)

SPOILERY! Zaujímavý náhľad do socialistických pomerov. Vonkajšková morálka má prednosť pred vnútornou (čo si pomyslia ľudia). ČSSR a jej ambivalentný postoj k potratom. (Všetci okrem nej chcú, aby šla na potrat, a ten môže povoliť iba lekárska komisia.) Materstvo a štúdium na VŠ sú pokladané za prakticky nezlúčiteľné :) Emancipujúca sa mamička zatĺka meno otca (On mi nič nesľúbil a ja od neho ani nič nežiadam.) a svojmu dieťaťu dáva meno podľa pôrodného lekára. A samozrejme nositeľom negatívnych vlastností je zazobaný riaditeľ podniku. Potešil Maroš Kramár a nadštandartne zariadené (krb, pohyblivé zrkadlo v kúpeľni) socialistické interiéry. Ale rozhodne by som túto drámu nedefinoval tak, ako je to tu (rodinný film).(2.2.2018)

Kdo si nepřečte oficiální text distributora, může si užít skvělý mládežnický film, dosahující skoro až na vrchol velmi slušného sociálního dramata napříč generacemi. "Úspěšný" funkcionář plánující život sobě i druhým, zhrzená a nahrazovaná manželka zmíněného mamonářského kariéristy, stejně smýšlející synáček, slyšící hlavně na šustění bankovek, (ne)tolerantní přístup kamarádů študentů z intru a mezi tím vším plave pevně se rozhodující, novopečená maminka. To vše se řeší v neznámé inscenaci strkající do kapsy některé daleko známější filmy o studentské mládeži osmdesátých let, která je zde, díky klasicky skvělým výkonům slovenský protagonistů, vyobrazená velmi přirozeně. Jana Nagyová svou študující maminku zvládla na výbornou a společně s velmi dobrou režií a zajímavou hudbou, drží u mě snímek v nadprůměru.(8.3.2015)