poster

Zimný semester (TV film)

Rodinný

Československo, 1982, 75 min

 • mchnk
  ****

  Kdo si nepřečte oficiální text distributora, může si užít skvělý mládežnický film, dosahující skoro až na vrchol velmi slušného sociálního dramata napříč generacemi. "Úspěšný" funkcionář plánující život sobě i druhým, zhrzená a nahrazovaná manželka zmíněného mamonářského kariéristy, stejně smýšlející synáček, slyšící hlavně na šustění bankovek, (ne)tolerantní přístup kamarádů študentů z intru a mezi tím vším plave pevně se rozhodující, novopečená maminka. To vše se řeší v neznámé inscenaci strkající do kapsy některé daleko známější filmy o studentské mládeži osmdesátých let, která je zde, díky klasicky skvělým výkonům slovenský protagonistů, vyobrazená velmi přirozeně. Jana Nagyová svou študující maminku zvládla na výbornou a společně s velmi dobrou režií a zajímavou hudbou, drží u mě snímek v nadprůměru.(8.3.2015)

 • hygienik
  ****

  SPOILERY! Zaujímavý náhľad do socialistických pomerov. Vonkajšková morálka má prednosť pred vnútornou (čo si pomyslia ľudia). ČSSR a jej ambivalentný postoj k potratom. (Všetci okrem nej chcú, aby šla na potrat, a ten môže povoliť iba lekárska komisia.) Materstvo a štúdium na VŠ sú pokladané za prakticky nezlúčiteľné :) Emancipujúca sa mamička zatĺka meno otca (On mi nič nesľúbil a ja od neho ani nič nežiadam.) a svojmu dieťaťu dáva meno podľa pôrodného lekára. A samozrejme nositeľom negatívnych vlastností je zazobaný riaditeľ podniku. Potešil Maroš Kramár a nadštandartne zariadené (krb, pohyblivé zrkadlo v kúpeľni) socialistické interiéry. Ale rozhodne by som túto drámu nedefinoval tak, ako je to tu (rodinný film).(2.2.2018)

 • jan72
  ***

  scenár: Zora Krištúfková, +hrali: Oľga Zollnerová, Kamila Magálová, Peter Rúfus, Sylvia Mrvečková, Ján Gallovič, Viktor Blaho, A. Bada, O.Gallová, Zuzana Jezerská, Anna Kubeková, Jana Plichtová, Viera Radványiová, Eva Večerová, Hana Gregorová, kamera: Jan Osten, vyrobila ČST Bratislava 1981(2.2.2018)