Skandál kolem krve

všechny plakáty
Francie, 2000, 55 min

Režie:

Emmanuel Amara

Krev používaná při transfuzích je symbolem života. V letech 1980 až 1988 se na světových trzích s plazmou používaly šarže, u nichž průmysloví zpracovatelé krve neprováděli dostatečné kontroly. V honbě za zisky používali s trestuhodnou lehkovážností dokonce neprověřenou krev dárců z rovníkové Afriky a Latinské Ameriky. Výsledkem bylo třicet tisíc hemofiliků nakažených virem HIV, z nichž mnozí již zemřeli na AIDS. Největší skandál v dějinách medicíny XX. století má soudní dohru v řadě západních zemí. Postižení pacienti a jejich rodiny chtějí vědět, jak k trágedii mohlo dojít. (Česká televize)

Lenka_J

Dokument odhaluje skandál, který navždy změnil životy lidí, kteří už jej tak měli těžký. Ukazuje nám, jak na celou věc nahlížejí ti, co to odnesli a jak na ni nahlížejí ti, co to způsobili. To, že jde většinou jen o honbu za penězi a spousta lidí, kteří přispěli k tomu, co se stalo, za to necítí ani morální odpovědnost. Taky ukazuje, jak na jednom konci světa se celá věc prošetřovala a distribuce produktů z této potenciálně nebezpečné krve byla zastavena, zatímco na druhém konci se firmy při snaze z celé věci ještě vytřískat nějaké peníze, prodávali výrobky nadále a vydávali je za bezpečné. V neposlední řadě je zde zmíněna ještě jedna věc, která poukazuje na vlády jednotlivých zemí, a to, jak se po tomto skandálu k nakaženým lidem zachovali, zda uznali chybu a snažili se alespoň částečně odškodnit tyto lidi, nebo jestli celou záležitost chtěli zamést pod koberec. Rozhodně jde o zajímavý dokument, z kterého se člověk dozví o tomto problému to podstatné. ()