Nepřítomen (festivalový název)

Drama / Thriller

Argentina, 2011, 87 min

Marco Berger

Marco Berger

Tohle byl docela alternativní film. Ani ne tolik svou tematikou, na podobné téma bylo natočeno mnoho filmů. Bohužel v tomhle filmu chyběla nějaká ta "akce". Celkově vzato tam vlastně k ničemu nedošlo, původní zápletka "lži" je poněkud chabá a nelogická a všechno působí poněkud prvoplánově. Zbytečně. Což sice nemění nic na tom, že jsem i tak byla překvapená vývojem událostí během filmu, ale pro příště by to chtělo dělat méně záběrů na přemýšlící obličeje bez jakéhokoli monologu...(29.3.2011)

• Siegmund

K tomuto filmu jsem pojal nedůvěru hned při prvních záběrech. Snaha režiséra vydávat 24letého Javier De Pietra za 16letého chlapce uprostřed puberty je víc než naivní. Oč zajímavější je námět filmu, o to horší je jeho zpracování. Pokud by se na tento film chtěl někdo podívat, tak jen proto, aby mohl vidět, jak film s takovým tématem nemá vypadat.(8.12.2012)

• jendamaty

tak tohle jsem si věru moc nedal, film, který by s dal odvyprávět běžným tempem za 10 minut tady trvá hodinu a půl. dobře, proč ne, epika to tedy asi zrovna nebude, kdyby měl režisér co říct... jenže NEMÁ! dementní dialogy, 10000 pohledů do prázdna, které asi mají vyjadřovat nějakou psychologii a myšlenkové pochody postav, které jsou ovšem tak BANÁLNÍ, že to působí neskutečně KOMICKY... nejhůře nasnímaná smrt v dějinách filmu :-) jo a fakt mě fascinují oficiální propag. materiály k filmu, kde jsou fotky celkem dobrých borců (plavců) a pak až uvidíte film... celkem kontrast, no :-)(29.3.2011)

• Adiemus

Režisér měl zjevně vysoké ambice, které se ale bohužel nenaplnily. Skoro mi připadá, že hodnocení knihy, kterou právě dočetla Sebastianova přítelkyně Mariana, je i režisérským krédem. Je fajn, když je tvůrce spokojen se svým dílem, ale mohl by taky trochu myslet na diváky a nebombardovat je téměř statickými záběry, zbytečnými scény a (pro tento příběh) přepálenou stopáží. Z nudy stěží vytrhne symbolická scéna míjení a stylizace profesora Sebastiana do role sv. Šebestiána (viz Martinovo konstatování "Ty krvácíš"), pěkná hudba a sympatičtí herci.(16.6.2014)

Snímek Nepřítomen zaujme svým tématem, které bylo sice ve své podstatě už několikrát viděno, ale zde je to zasazeno do prostředí školy, které vzbuzuje jistá divácká očekávání (alespoň z mé strany). Nicméně hlavním kamenem úrazu jsou scény, které přicházejí vniveč, či jsou podivně zkonstruované. Hudební doprovod sice odpovídá žánru thriller, ale na tento film se to vůbec nehodilo, protože hudba a povaha scény byla často hodně v rozporu. Jak už jsem říkal, tak příběh nebyl až zase tolik špatný, ke konci se tvůrce uchýlil k náhlému zlomu, ale úplný závěr mohl být lepší. Zkrátka průměrně natočený snímek, který si spíše více sám sobě škodí, než aby se snažil upoutat diváckou pozornost.(22.3.2014)