poster

Kronika III. říše (TV seriál)

 • Německo

  Chronicle of the Third Reich

Dokumentární / Historický

Německo, 2006, 4x50 min

Režie:

Michael Kloft

Hudba:

Kolja Erdmann
 • ondrula
  ***

  Dokument je udělaný poutavě, ale pro průměrně vzdělanýho jedince nepřináší skoro nic novýho, omílaj se tam notoricky známé věci. Viděl jsem zatím první díl a zaujalo mě akorát národohospodářské pozadí Hitlerova politického úspěchu; je všeobecně známo, že dal nezaměstnaným práci ve zbrojovkách a stavbou dálnic apod., ale je málo známo, že si to mohl dovolit jen katastrofickým zadlužením státu a muselo mu být jasné, že to Německo nebude moct kdy splatit.(6.1.2012)

 • Zeck
  *****

  Kvalitní dokument, který proběhne válku v bleskové rychlosti a o největších událostech a bitvách informuje třeba jen zmínkou. Na druhou stranu mapuje celé nacistické hnutí od začátku až do úplného konce a díky zkratkovitosti obsahuje více informací než jiné dokumentární seriály za deset dílů. Polovina seriálu se věnuje čistě dění v Německu před válkou, takže je to jeden z mála dokumentů o II.WW, který se paradoxně více věnuje dění za období míru, než bitvám a tažením po roce 39. Sympatické je rozhodně i to, že tento dokument je německý a vystupují v něm Němci, kteří jsou až překvapivě sebekritičtí, což je zkrátka zajímavé, protože na podobné dokumenty jsme mohli koukat vždy výhradně díky produkci "vítězných" mocností. 90%(31.8.2012)

 • MartinezZ
  ****

  Ale jo, zajímavější mi přišla tak první polovina minisérie, možná tak i třetí díl, ale už někdy během něho, jak už tu bylo v komentáři řečeno, se začínají omílat notoricky známá fakta a pro alespoň základně vzdělané tak zbytek postrádá informační hodnotu. Navíc sice bylo ukázáno mnohé z historických záběrů, ale mnohé také zůstalo nevyřčeno až zamlčeno, což je poměrně škoda na to, že je to poměrně dlouhá série, 4x 50 minut. Alespoň to ale není rozkouskovávané reklamami, po kterých by se kdákalo to stejné, co před pár minutami, což bohužel bývá u dokumentů zvykem. Celé je to tak spíš pro takové povrchní "uvedení do děje", což splňuje svůj cíl. ~~~ 3,5*(27.12.2013)

 • Arsenal83
  ****

  Vynikajúco spracovaný dokument, ktorý sa zameriava hlavne na život v Nemecku po uchopení moci Hitlerom. Dobové záznamy s prejavmi nielen Fuhrera sú tým najlepším, čo v dokumente uvidíme. Vojnové bitky sú naozaj naznačené len málo, ale to ani nebolo cieľom. Úmyslom tvorcov bolo určite poukázať na príčiny, prečo sa Hitler dostal k moci, dôvody, prečo ho ľudia tak veľmi podporovali. Opäť treba len zopakovať, že nič nebolo ani čierne, ani biele, doba priniesla so sebou svoje a autori zobrazili aj pozitívne stránky III. ríše, najmä v začiatkoch svojej vlády. Vláda nacistickej strany je podľa môjho názoru ukázaná hodnoverne, popisne a pútavo.(28.3.2016)

 • igi B.
  ***

  Spousta unikátních filmových (a i pár televizních!) dobových záběrů, jako prakticky vždy opět sesmolená do tendenčního pořadu, degradovaného navíc komentářem plným blábolů, hodících se do antiněmecké - byť antinacistické - propagandy nějakých těch >vítězněmocnostních< padesátých let. Navíc s dikcí českého dabingu na mě tedy dýchl odér bolševické propagandistické rétotiky, se kterou máme dost svých vlastních zkušeností, že... Komu tohle pořád dokola slouží, desátý rok jednadvacátého století, fakt nevím... A že si to dělají sami němčouři... Trapné... :-| . . . Dalo by se jít bod po bodu a ptát se... Ale proč?... Kašlu na to! . . . Ale jen tak mimochodem, když s takovou oblibou se pořád dokola mele o "kapitálu", podporujícím Hitlera a vzestup a cestu nacistů k moci - kdo asi tak z valné většiny ovládal po první světové v Německu ten kapitál, že... Takže, komu to všechno sloužilo a jak vidno pořád slouží... A mezitím v klidu rostou noví >hitlerové< ... °-/ . . . Pět hvězdiček tedy za ty unikátní dobové obrazové materiály, jedna za slovní doprovod, zprůměrováno prostě na tři - s lehkým sebezapřením nejít za pořad jako takový ještě níže... - - - - - (Poprvé se zájmem - ale dalším rozčarováním z formy takto dnes(!) manipulující obsahem - sledováno v dubnové pondělky na >anachronickém prostoru< , hodnocení 31., komentář zde jako třetí - 19.4.2011)(19.4.2011)