Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: Prekliatie králikolaka

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie, 2005, 85 min

Zábavná, často dokonca veľmi zábavná plastelínová blbostička s takým miliónom rôznych odkazov a narážok (z ktorých som väčšinu pravdepodobne ani nezachytil), coolovým Gromitom a skvostne priblblým záporákom Victorom Quartermainom. Nič viac, nič menej. U mňa čírych 8/10 a celému tomu nekritickému nadšeniu okolo moc nechápem...(5.2.2006)

Mějte oči na stopkách - nabijte pušky zlatem, uzamkněte všechny melouny, obežeňte lilky ostnatým drátem, hlídejte pečlivě své mrkve! Hrozivé prokletí noci se blíží jako stín - přerostlé tlapky, huňaté uši tyčící se proti úplňku, přerostlé přední klofáky a nenasytná chuť po zelenině! Hrůza, no hrůza!(12.2.2015)

Celkom zlatučký animák, no po zhliadnutí minisérií musím stiahnuť hviezdičku. Milučký príbeh aj zápletka typická pre takéto filmy, no niečo mi tam chýbalo. Možno pôvodná grafika, ale hlavne svižnosť krátkych dielov. A myslím aj niečo také ako viac a lepšie spracovaný záver, niečo viac dojímavé, čo ide viac na city. Rozhodne nemal na animáky typu 'Shrek', či 'Monsters i.n.c.'. 70%.(21.3.2006)

prakticky moje první pořádné setkání s Wallacem a Gromitem a po tomhle zážitku rozhodně ne poslední.. vytvořit takhle propracovaný, vtipný a strhující film z plastelíny, to je kumšt.. do toho roztomile vyjící králíci (kteří si očividně ulítávají na King Kongovi) a chybí jen málo, abych dal 5 hvězd :)(15.9.2010)

Po technické stránce nelze snímku vytknout absolutně nic. Do poslední mrtě propracované městečko žije ve všech aspektech, v rámci možností miniatur obdivuhodná práce s kamerou dává vyniknout i těm nejmenším detailům a do toho Park s Boxem skvěle mixují příběh, který by si však možná zasloužil více než jenom kadenčně velmi bohatou sérii gagů bez celistvějšího dějového spojení. Kdyby se děj filmu zahustil do dalšího kraťasu, či by některé partie byly ještě vygradovanější a nebyly lacině odseknuty humornou pointou (byť zatraceně vtipnou) jednalo by se po všech stránkách o dokonalou podívanou. Takhle zde zůstává další řadový kousek do tzv. „zdvihačů nálady“, kterému však díky výše vypsanému nemůžu dát plné hodnocení.(26.3.2006)

• - Peter Sallis namluvil Wallace již v prvním krátkém filmu, který Nick Park vytvářel ještě během studia na univerzitě. I když nahrávka vznikla již v roce 1983, Cesta na měsíc byla dokončená až o šest let později a doletěla si až pro nominaci na Oscara. Další příhody Wallacea a Gromita – Nesprávné kalhoty (1993) a O chloupek (1995) – už zlaté sošky získaly. Nick Park má doma ještě jednoho Oscara za filmík Pohodlíčko, které vyfouklo cenu Cestě na měsíc. (imro)

• - Lady Campanula Tottington je pojmenovaná podle Parkovy oblíbené květiny. (imro)

• - Vzhled Lady Tottington se během přípravné fáze změnil téměř 40krát. (imro)