Skandál (TV seriál)

Scandal

Drama / Thriller

USA, 2012–2018, 89 h 53 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Shonda Rhimes

Chad Fischer

Kerry Washington, Darby Stanchfield, Katie Lowes, Jaden Betts, Guillermo Díaz, Jeff Perry, Joshua Malina, Bellamy Young, Tony Goldwyn, Columbus Short, Scott Foley, Henry Ian Cusick, Matt Letscher, Liza Weil, Erica Shaffer, Leslie Grossman, Megan Gallagher, Samantha Sloyan, Julia Milova, Wes Brown, Arlene Santana, Jasika Nicole, Kate Burton, Jay Jackson, Angelo Tiffe, Erin Ross, Portia de Rossi, Lisa Kudrow, Sam McMurray, Vincent Rivera, Jerrika Hinton, Brenda Song, Michael Petrone, Kelly McCreary, José Zúñiga, Debra Mooney, Vanessa Zima, Dylan Minnette, Jeanette Brox, Liz Gonzalez, Renee Dorian, Bryan Friday, Amy K. Harmon, Julia Cho, Heather Fogarty, Aarti Mann, Steven W. Bailey, Tessa Munro, Lauren Stamile, Grainger Hines, Sarah Aldrich, Mary McCormack, Mimi Kennedy, George Newbern, Paul Adelstein, Sonya Walger, Brenda Strong, Madeline Carroll, Erin Chambers, Mackenzie Astin, Sebastian Roché, Eric Mabius, Sam Page, Sam Anderson, John Barrowman, Michael Cassidy, Josh Randall, Valerie Cruz, Jillian Armenante, Bruno Amato, Brian Letscher, Dan Bucatinsky, Tom G. McMahon, Meg Cionni, Mary Mouser, Kristof Konrad, Matthew Del Negro, Dan Warner, Kari Coleman, Kate McGregor-Stewart, Jaswant Dev Shrestha, Jonathan Davila, Sal Landi, James Urbaniak, Rondi Reed, David Grant Wright, Damarr Calhoun, Kate Miner, Susan Pourfar, Peter Mackenzie, Glenn Taranto, Pilar Holland, Jon Schmidt, Preston James Hillier, Heather Olt, Jeff Doucette, Joe Morton, Dan Gordon, Danielle Rayne, Allan Kolman, Adria Tennor, McNally Sagal, Hilty Bowen, David Meunier, Suzanne Voss, Kimrie Lewis-Davis, Miriam Flynn, Myles Grier, John O'Leary, Marla Gibbs, Madison Mason, Leonard Kelly-Young, Mac Brandt, Saidah Arrika Ekulona, John Getz, Glenn Morshower, Jason Yorker, Jason Boegh, Artemis Pebdani, Charles C. Stevenson Jr., Jolene Kay, Elizabeth Pan, Allan Graf, Wes Robinson, Ilia Volok, Ann Cusack, Patrick St. Esprit, Anzu Lawson, Diahnna Nicole Baxter, Marek Probosz, Marmee Cosico, Brendan Hines, Troy Winbush, JoBeth Williams, Curtis Armstrong, Ellen Woglom, Todd Waring, Simone Missick, Jessica J. Stowes, Leland Orser, Graham Beckel, Amanda Fuller, Sage Kirkpatrick, Emily Harrison, Mark Harelik, Shannon Cochran, Gregg Henry, Jackson Hurst, Wendy Davis, Jimmy Kimmel, Liz Torres, Lorraine Toussaint, John Diehl, Elise Neal, Carol Locatell, Amrapali Ambegaokar, Ricardo Chavira, Jessalyn Gilsig, Larry Sullivan, Robb Edward Morris, Asante Jones, Mark D. Espinoza, Stacy Hall, Ron Perkins, Tina Lifford, Cornelius Smith Jr., Phoebe Neidhardt, Derek Phillips, Stoney Westmoreland, Stefanie Black, Chris Muto, Cathy Lind Hayes, Stacey Turner, Matt Bushell, Anthony Molinari, Zoe Perry, David Warshofsky, Melanie Hill, Alice Amter, Michelle Arthur, Marcos De Silvas, GiGi Erneta, Ryan Cutrona, Steve Stapenhorst, Darren Pettie, Deborah Geffner, Tasha Ames, Shane Johnson, Ivo Nandi, Brice Williams, Chris Butler, Sarah Benoit, Mark Berry, Jennifer Marsala, Carol Mansell, Jennifer Peo, Lauren Plaxco, Norm Lewis, James MacDonald, Jeryl Prescott, Tina Huang, Tim Quill, Tonya Pinkins, Nazanin Boniadi, Cameron Barsanti, Brandon Ford Green, Fran Bennett, Ivar Brogger, Rick Fitts, Rick Scarry, Kacey Taylor, Josh Clark, Kinga Philipps, Bobby Naderi, Tim Ransom, Austin James, Ashley Dulaney, Ursula Burton, Courtney Comer, Melanie Cruz, Brad Greenquist, Scott Hamm, Viola Davis, Tom Irwin, Aja Naomi King, Hank Chen, Andray Johnson, Danielle Pinnock, Mara Hall, Garrett Morris, Jonathan Silverman, Taylor Zakhar, Jay Hernandez, Khandi Alexander, Ayumi Iizuka, Shaun Toub, Dean Norris, Chase Kim, Medalion Rahimi, Faran Tahir, Tony Amendola, Myk Watford, Marcus DeAnda, Brooke deRosa, Charles Maceo, Bess Armstrong, Joseph Piccuirro, Lincoln Melcher, Frank Novak, Santana Dempsey, June Carryl, Anastasia Dextrene, Sal Viscuso, Christopher Avila, Sara Amini, Talya Carroll, Susan Merson, Ivan Hernandez, Julie Claire, Ismail Bashey, Maz Siam, April Parker-Jones, Mel Fair, Brenna Otts, Raymond Forchion, Scott C. Roe, Damien Leake, Raymond Lee, Christopher Maleki, Nicole Shalhoub, Fuschia!, Billy Malone, Greta Jung, Jeris Poindexter, Sandra Bailey, Michael B. Silver, Josh Crotty, Chelsea Kurtz (herec, a.z.), Angela Elayne Gibbs, Peter Holden, Dominic Pace, Alexander Bedria, Kelly Sry, Patrick Fischler, Juliana Dever, Adam Fergus, Sharon Muthu, Peyton Elizabeth Lee, Meeghan Holaway, Mike Dolphy, Marc Underhill, Ashley Bornancin, Vince Melocchi, Alex Désert, Frederick Keeve, Boo Arnold, Bryan Rasmussen, Barry W. Levy, David Douglas, Michael Patrick McGill, Taylor Treadwell, Chet Grissom, Tim True, J. Rene Pena, Shainu Bala, Lorrie Odom, Joanna Lewis, Cantrell Harris, Biff Yeager, Jacquelyn Zook, Brielle Barbusca, James Austin Kerr, Jennifer Sommerfeld, Eve Gordon, Kristin Carey, VyVy Nguyen, Tom Amandes, Audrey Wasilewski, Cullen Douglas, Mina Badie, Mary Pat Gleason, Richard Gilliland, Adam Lazarre-White, Chelcie Ross, Jason London, Patty McCormack, Keiko Agena, Tyrees Allen, Stephen Collins, Jesse D. Goins, Phil Austin, Jennifer Christopher, Billy Mayo, Sonia Rockwell, Barry Bostwick, Amy Rosoff, Kurt Fuller, Lisa Sheridan, Mageina Tovah, Kelsey Crane, Jay Karnes, Lisa Edelstein, Gregory Mikurak, Melinda McGraw, Andrea Bowen, Mary Page Keller, Mark Bloom, Amy Farrington, Deena Dill, Vanya Asher, Tara Platt, Cynthia Stevenson, Mark Moses, Ernie Hudson, Wes Armstrong, Melora Hardin, Patrick Fabian, Roy Vongtama, Jack Coleman, Sally Pressman, Cameron Watson, Teri Reeves, Yara Shahidi, Jon Tenney, Rebecca Lowman, Christopher Murray, Carlo Rota, Juliette Goglia, Jessica Tuck, Kelen Coleman, Michael Bofshever, Liana Mendoza, Kyle Secor, Larry Poindexter, Brian Benben, Juan Javier Cardenas, Michael Trucco, LisaGay Hamilton, Jason Butler Harner, Robert Baker, David Rees Snell, Chad Donella, Layla Alizada, Daniyar, Courtney B. Vance, Chris Mulkey, Susan Santiago, Michael Welch, Aloma Wright, Brian White, Lena Dunham, Jordan Belfi, Emily Bergl, Garrett M. Brown, David Andrews, Lauren Bowles, Hart Bochner, Amy Price-Francis, Emily Rios, Dan Byrd, Christopher Grove, Josh Brener, Jennifer Baxter, Mía Maestro, John Prosky, Rose Abdoo, Delaina Mitchell, Romy Rosemont, Matt Riedy, William Russ, Denise Crosby, Robin DeMarco, Sammy Sheik, Melody Zara, Elyse Mirto, Claudia Doumit, Annabeth Gish, Michael Segovia, Joelle Carter, Emily Montague, Danny Pino, Doug Simpson, Derwin Jordan, Matthew John Armstrong, Geoffrey Rivas, Brenda Koo, Doug Cox, Annie Potts, Patrick Labyorteaux, J. Downing, Scott Alan Smith, Jack Armstrong, Catherine Carlen, Clint Carmichael, Claude Knowlton, Jenny Cooper, Mary Lane Haskell

Po třech sezónách: Nějak stále nemohu zkousnout to pendlování mezi dvěma polohami - politické pletichaření ve stylu House of Cards a akcí ve stylu 24 (nebo jiných podobných seriálů). Nejde mi to dohromady. Olivia Pope na začátku vypadá jako rozhodná tvrdá žena, která se postupem času čím dál tím víc chová nelogicky (ať už v partnerských věcech nebo ve vztahu k otci). Nejvíc mě ale štval Huck, který má podle scénáře zvládat zároveň jak polohu superagenta, tak i technického hackera. Ve výsledku je ale jeho herecký projev tupý a trapný. Na druhou stranu má seriál dobrý námět a výborný spád (snad až na druhou sezónu).(16.5.2014)

1. série mě na tento seriál opravdu dobře nalákala. 80% Dějová linka je skvělá a opravdu se tam něco děje, co má potenciál. Divákovi to představí svůj silný potenciál. Začátkem druhé série jsem to chtěl se seriálem tak trochu vzdát, jenže pak to nabralo na síle a seriál se změnil v nevyzpytatelnou jízdu na horské dráze. silných 90% Na třetí sérii bych chybu opravdu hledal marně 95%. Čtvrtá série (80%) je první sérií, která pokulhává za již nastolenou kvalitou předchozích řad. Ovšem toto pokulhávání vynahrazují kvality příběhů jednotlivých dílů. Doufám, že do budoucna (pátá série dostala zelenou) tvůrci chytnou "druhý dech" a připraví opět sérii plnou zvratů a překvapení.(16.11.2014)

Jelikož o seriálu neustále mluví Ellen DeGeneres, zve si herce do své show a teď tam hraje i její Portia, nedalo mi to a zkoukl jsem první díl. Rychle potom jsem zhlédl celou první řadu, která má pouze sedm dílů. A nutí mě to rychle zkouknout i další díly. Hodně dobře propracovaný seriál se skvělými postavami, skvělou hudbou a dobrým dějem. V podstatě každou chvíli se něco děje a není šance se nudit.(18.11.2014)

Platí pro první 3 série.....Pozlátkový seriál, který pouze dynamicky vrší scénu za scénou,aby divák moc dlouho neuvažoval nad tím,co se vlastně děje. Z pohledu sdělení přináší některá fakta typu "tohle se stalo" (např. sledování tajnou službou, ovlivňování voleb), ale pak vidíte série událostí,kdy se hlavní postava -Olivie- řídí svými vždy spolehlivými instinkty a ty ji nakonec v každém díle zklamou, to stejné platí o "vrahounovi" v jejím týmu,takže často uslyšíte "věř mi,určitě se nemýlím" a ejhle,on se mýlil a tak pořád dokola.Seriál je v tomto děsně schématický a nepřináší nic nového. Ale něco přece jen...nové intrikaření, ve kterém je jako ryba ve vodě. Aspoň to,protože pak přijde na scénu super tajná B613 a jen s vyvalenýma bulvama zírám, kam až jsou tvůrci ochotni zajít v rámci dramatičnosti (a sledovanosti).(11.1.2017)

Skandál je typický seriálový produkt Shondalandu a jako takový je snadno rozeznatelný mezi ostatními seriály. Mezi postavami se nenachází jen krásní jedinci anglosaského původu s alabastrovou pletí, mužského rodu a nejlépe do třiceti let, ale je tam mnoho postav, které jsou barevné, tlusté, malé, staré, homosexuální a nebo jsou to ženy v typicky mužském prostředí. Seriál se odehrává v prostředí vysoké politiky a tak se ve vysokém tempu před divákem objevují skandály, podvody, vraždy a intriky. Postavy se zjevují a zase mizí, odstaveny, znemožněny, uvězněny, zavražděny. Nikdo není kladný hrdina bez poskvrny a bez (nebezpečných) ambicí a vztahů. Přiznám se, že mým oblíbeným antihrdinou je šéf štábu Bílého domu Cyrus Been, který jako by vypadl z nějaké Shakespearovy tragédie a kterého skvěle hraje divadelní hvězda Jeff Perry.(11.1.2015)

• - O hlavnú úlohu Olivie Pope sa uchádzala aj Gabrielle Union. (erapo)

• - Columbusovi Shortovi bola rola Harrisona Wrighta ponúknutá bez konkurzu. (erapo)

• - Replika na konkurze predstaviteľky prvej dámy Bellamy Young pozostávala iba z dvoch viet. (erapo)