Happy, Happy

Norsko, 2010, 88 min

Anne Sewitsky

Ragnhild Tronvoll

Anna Myking

Prvních pár minut jsem měla pocit, že cokoli špatného se Kaje stane, ji budu ze srdce přát. Ale ona se ta postava po chvilce tak nějak uklidní, že jsem ji i začala chápat. Jen ten konec byl příliš předvídatelný. Pár skvělých momentů, ale tenhle norský film má (většinou ty s Noahem) a za ty dostane čtvrtou hvězdičku.(4.6.2012)

Ne každej den je severské posvícení. Musím se přiznat, že námět toho nabízel víc, než přinesl film. Snaha dotáhnout postavy do bodu, kdy divák sepíná ruce a tiše očekává následující děj, se prostě nevydařila. A ačkoli tohle Seveřani umí vcelku poctivě, tady je cítit fušeřina. Kromě této chybky na kráse bych připsala nějakou i nevýrazné postavě Stigveho. Pokud totiž někdo cíleně popisuje rodinný čtyřúhelník a pak tohle odflákne, je to ostuda (stejně jako prostor, který je věnován životu postav, trochu vázne). Dobrá je nenápadná symbolika, která vyvolává alespoň minimální potřebu zamyšlení, tíživý pocit, který je vyvolán díky dokonalé souhře počasí s dějovou linkou, a taky ten odraz severského venkova mě nenechává chladnou ani náhodu. Já jen doufám, že důvod, proč sever tak trpí na ty sebevraždy, nevyplývá právě odtud.(3.11.2013)

Nevím, proč v předchozích komentářích kolegové píší, že to není komedie. Dle mého názoru je to komedie a podle mě hodně vtipná-nepamatuju si, kdy jsem naposledy zažil, že se v kině diváci tak smáli, zvláště u některých scén tohoto filmu. Není to komedie, kde je každý gag prvoplánově jednoduchý, ale např. "neurotický" herecký výkon hlavní hrdinky byl vtipný sám o sobě skrze celý film. Je to taková svěží, jiná, ale určitě zábavná podívaná. Podle hodnocení tady jsem čekal co to bude za nezáživný film a skutečnost mě velice mile překvapila a nebyl jsem sám, komu se film líbil.(3.10.2011)

Maly, mily, zdatne horkosladky s priklonem k horkosti, ale zase silny v seversky ostrym humoru. Jen ten konec jsem uplne nepochytit, prisel mi znacne nadbytecnej. Souzni ale zase s ceskym "prekladem" nazvu, naznacujicim, ze i v dnesni dobe, ktera se projecuje maskou cizich slov, je stesti porad stesti.(5.10.2011)

Musím přiznat, že jsem měl při projekci opravdu velký problém s okolními diváky; téměř celý film se smáli na celé kolo, což bylo pro mě šokující zjištění. Film podle mého názoru je vše, jen ne komedie. Možná, že všichni přítomní diváci žijí ve šťastných manželstvích, ve kterých vychovávají vzorné děti. Pokud tomu tak je, mohou ostatní jen závidět. Film, natočený s pověstnou severskou syrovostí, otevřeností, nekompromisností v dialozích, je spíše o lidské samotě, krutosti života kdesi na severním konci světa, lidském utrpení a také mnoho let skrývané homosexualitě. Mimořádným dojmem na mně zapůsobil výkon neznámé (ne)herečky Agnes Kittelsen, jejíž postava učitelky byla ztvárněna neuvěřitelně přesvědčivě (jako bývalý pedagog jsem pracoval s mnoha učitelkami a její postava naprosto přesně zachytila klasické rysy tohoto povolání - přecitlivělost, snaha o pozitivní vnímání světa, věrnost, trpělivost). Při scénách, kdy syn ústřední dvojice šikanuje adoptovaného černošského chlapce sousední rodiny, kdy ho mučí a ponižuje, se jedna paní (možná slečna) přede mnou hlasitě smála a stejně tak řada dalších diváků. Nejsem si jist, zda by se tak smáli, když by se jednalo o jejich dítě, možná, že už by jim to tak směšné nepřipadalo. Byl to pro mě otřesný zážitek - že se nacházím ve společnosti, se kterou nemám a nechci mít nic společného.(17.11.2011)