Třetí hvězda

Carlos Catalan

Vaughan Sivell

Kostýmy:

Marianne Agertoft

and there's no tragedy in that...Obvykle se filmů tohoto typu bojím, protože po jejich shlédnutí mám dosti sklíčenou náladu. Tento snímek byl však jiný, jistě je to velmi smutný příběh, ale je zde tolik vynikajícího humoru a vskutku silná britská čtveřice podává skvělé výkony. Rozhodně mi to stálo za opakované shlédnutí. Zejména Benedict Cumberbatch a JJ Feild hrají výborně, i proto že je mám oba velmi ráda, sledovala jsem film se sevřenou dušičkou, že závěr probrečím (což se stalo, záverečná píseň nádherná). Ano, možná by filmu prospělo vynechat některé konfliktní momenty, ale i tak to pro mě zůstavá na 5 hvězd. Myslím, že v reálném životě je velmi vzácné mít takové přátele jako měl James zde. :) Dojal a líbil se mi závěr, i zde byl vkusně umístěn vtip. Citlivý příběh, krásná anglická krajina, vynikající humor a hlášky, báječní herci a soundtrack, mnoho pěkných scén (například když se Miles rozhodne Jamese nést)...vyjimečný film, u kterého se pravděpodobně dostaví smích i pláč. "We're all gonna have to sleep in a tent that was made for fucking anorexic pigmies." "If you start going Brokeback, I'm going to go Rambo." :) trailer - http://www.youtube.com/watch?v=exqPzEYADuk, festival rozhovory s režisérkou a herci - http://www.youtube.com/watch?v=ZHP9ksWqReY, píseň z filmu - http://www.youtube.com/watch?v=ZSe4ketlsgQ(23.2.2012)

Tretia hviezda, tak trochu zo súcitu. Ja som z britskej školy zvyknutý na silnejšei dávky čierneho humoru. Toto bolo také trochu na istotu, aby sa nikto neurazil. Ale hlavne pokial sa všetci chaloší jašili a plácali po ramenách (minimálne do polovice) to bolo fakt jalové a hlavne o ničom. Hádky sú korením života, len škoda že sa ním tak šetrilo. 60%(10.6.2012)

Obsahuje mírný spoiler! Tak nějak vůbec nevím, co napsat. Po dokoukání jsem filmu okamžitě šoupla pětihvězdu a začala uvažovat, který film z mé TOP 10 bude muset z kola ven. Ale pořád si nějak nejsem jistá, co mě na tom tak zaujalo. Koneckonců, příběh je jednoduchý a nepřináší nic nového. Perfektní herecké výkony i skvělá kamera, zajímavé snové sekvence... to všechno má spousta dalších filmů. Možná mě zaujalo to, že celý film se tváří jako smutný, a on je smutný, Jamesova situace je smutná... ale na konci je řečeno samotným Jamesem, že to není tragédie. A to ve mě rezonuje už tři hodiny, ty závěrečné věty pronesené úžasným hlasem Benedicta Cumberbatche. No, jen dvě věci jsou jisté. 1) Už dlouho jsem nebyla tak rozhozená a zmatená z filmu a 2) tohle určitě není naposledy co jsem Third Star viděla. EDIT: Ty závěrečné věty pronesené úžasným hlasem Benedicta Cumberbatche ve mě rezonují už 5 dní a já přesouvám film do mojí TOP 10.(2.10.2013)

Tak trochu jiný nezávislý snímek, tentokráte z britských ostrovů, v němž se prolíná břitký britský humor a tesklivé pasáže slzopudného charakteru. ~ Tento příběh o Jamesi, jenž trpí rakovinou v pokročilém stádiu, a jeho třech kamarádech, je vlastně typickou road movie. Přátelé vezmou Jamesův vozík, strom, který by rádi zasadili, dělobuchy a morfium, a jedou do Jamesovy oblíbené pobřežní oblasti, kde mezi útesy znovu nalézají radost ze života, ale zároveň obnažují svá nitra a polemizují se svými nepovedenými životy a životními postoji. V životě zkrátka nevychází vše tak, jak si člověk vysní. ~ Některé záběry zachycují momentální citové rozpoložení (např. Jamsovo při scéně na pláži, kterak je střih na převalující se kalnou vlnu), z jiných je rozpoznatelný symbolismus (časté zobrazování ptáků, divocí koně). ~ Film je povedeným křížencem černého humoru a vážného tématu předčasného umírání, o tom, jak člověk žije bezúčelné konzumní životy a mrhá časem, který mu byl darován. ~ ~ Nejde o to, jaké ti život rozdá karty, ale o to, s kterými se nebojíš hrát.(15.12.2011)

Film, jehož prvním obrazem jsou oči a nos Benedicta Cumberbatche vznášející se ve vesmíru mezi hvězdami, druhým sekačka likvidující trávu kolem hrobu a ve třetím záběru muž na pláži pohybem ruky nechá rozestoupit vlny. Když jsem viděla toto, získala jsem dojem, že snad nemůže existovat lepší film na této zemi... ale snímek samotný potom ukáže, že to není pravda. Strom, který si s sebou chlapci vezou, je krásný. Scéna s hledačem na kamenité pláži je krásná. Představa návratu do přírody je krásná. Myšlenka vyvěrání hlubokého jen tak mimochodem je krásná. Slzy při pohledu na východ slunce jsou krásné. Přesto mám ale dojem, že nic z toho není dotaženo úplně do konce. Zvláště s přibývajícím časem jsou epizody čím dál méně vypointované a rozlišené a jednotlivé rozhovory splývají a pozbývají to fatální a neobyčejné kouzlo, kterým mi film učaroval v začátku. Což mě vede k přemýšlení, zda režisérka chtěla vytvořit stylizovanou osudovou podívanou a nebo byl naopak jejím záměrem realisticky odvyprávěný příběh, kde (stejně jako v běžném životě) spousta důležitých věcí zanikne nebo vyzní do ztracena. Osobně bych v tomhle případě byla pro větší stylizaci. Myslím si, že potenciál skvělé čtveřice protagonistů zůstal trochu nevyužit. Za jiných okolností by to pro měl byl tříhvězdičkový film, ale za prvé bych chtěla film odlišit od těch, kterým běžně dávám tři hvězdy, protože není stejný a ukazuje známky něčeho vyššího, a za druhé mě k mírnému nadhodnocení vedou niterné pocity.(27.1.2014)

• - Benedict Cumberbatch (James)si chtěl nechat pro film oholit hlavu, aby se vzhledem více přiblížil člověku umírajícímu na rakovinu. Nedovolili mu to však kvůli natáčení Sherlocka (od r. 2010). (patysway)

• - Filmovalo sa na viacerých miestach na juhozápadnom výbežku Walesu, v pobrežnej časti Pembrokeshire. (MikaelSVK)