poster

Když se kácí les (festivalový název)

 • USA

  If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

 • Slovensko

  Keď sa rúbe les

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

USA / Velká Británie, 2011, 85 min

Scénář:

Marshall Curry

Kamera:

Sam Cullman
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sociopath
  *****

  kolly13: Dokedy si šťal na záchodovú dosku, než ti došlo, že to robiť nemáš? Ak odsúdiš niekoho, kto koná radikálne vo veci, v ktorej by sme mali byť všetci logicky zajedno, ponúka sa otázka: ktože je tu vlastne nebezpečný blázon...? Prípadne sa najprv zamysli a až potom niečo napíš. Možno nabudúce nebudeš vyzerať ako úplný debil...(26.9.2016)

 • Charlie84
  ****

  Pokud si už teď myslíte, že přivazovat se ke stromům, rozebírat bagry a kopat příkopy buldozérům před nosem je dobrý nápad, jak zachránit nějaký ten les, raději na to nechoďte. Minimálně první polovina totiž působí jako eko náborový spot a sám jsem se přistihl, jak si lebedím blahem, jak je to všechno cool a free a to i v době, kdy hořely první rekreační objekty. Postupem času sice zjišťujeme, že to všechno zase tak super nápad nebyl, ale ELF jsou do jednoho sympaťáci (i zfetovaný Fergusson), že jim prostě budete fandit. Protiváhu naštěstí tvoří lidští vyšetřovatelé, dřevorobci těžící už xtou generaci a univerzity, které kupodivu skutečně ty genetické pokusy neprováděly. Vážně naštěstí, protože kdyby se je tvůrcům podařilo vykreslit jako zlo, tak se obávám, že by srazy na Šumavě nabyly nového rozměru. A ano...jen WTO je zlo. Opět. Zážitek mi tak nakonec neskazil ani poněkud přecitlivělý konec. Přerod hlavního protagonisty v člověka systémem identifikovaného jako terorista je na jedničku. Vřele doporučuji, ať už se o problematiku zajímáte nebo slyšíte o ELF poprvé (jako před vstupem do kina já).(15.3.2012)

 • neoBlast
  ****

  Bylo by příliš snadné šmahem po přečtení synopse odsoudit Když se kácí les do kategorie levná ekoagitky - tak jak jsem to udělal já po oznámení oscarových nominací... Dokument je to totiž rozhodně mnohem zajímavější než se může na první pohled zdát. Naštěstí vůbec nepoučuje (zdravý, klidně i laický, názor v oboru ekologie má snad každý logicky uvažující člověk), ani se zdlouhavě nezaobírá historií ELF, raději sledujeme názory a vyprávění obyčejných lidí, kteří byli do inkriminovaných činů "ekoterorismu" zainteresováni (z obou stran). Divák správně dostane spíše podněty, než závěry. Tak to má být. 80 %(6.8.2012)

 • PetiRe
  ****

  Povedený dokument, o ideálech a boji za něco, čemu věříte. Nevinný protest však ústí v agresivní revoltu. Snímek mě zaujal především svou nestranností. Nechá každého diváka samostatně rozhodnout, ke komu by se přiklonil. Nevnucuje nikomu názor, že tahle strana je špatná a tady naopak leží dobro. Snaží se zároveň vykreslit agresivitu, ale i lidskost a pochopení. Ukazuje vývoj hlavního „ekoradikála“ od jeho prvního setkání s problémem „ubližování“ přírodě, přes jeho aktivní přístup k nim, až po sebeuvědomění, že činy, které spáchal, nejsou zas tak moc ospravedlníhodné. Hold každý musí nést zodpovědnost za své činy, ať už jsou provedeny s dobrým úmyslem ochránit něco, co nám umožňuje existenci = naši planetu.(15.3.2012)

 • klerik
  ****

  Hraná VZBURA V SEATTLI je obyčajnejšia, ale pre mňa údernejšia. Keď sa rúbe les je dobrý dokument, šikovne pracuje s pohľadom na vec ekoaktivizmu (ekoterorizmu?). Mne trochu vadila tá americkosť a snaha o emócie, ale to je skôr subjektívny problém. Vtipné, napínavé, poučné... Okrem environmentálnej témy tvorcovia vynikajúco zvládli predovšetkým tú ľudskoprávnu...(21.2.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace