Když se kácí les (festivalový název)

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front

Marshall Curry

Sam Cullman

Zvuk:

Paul Hsu

Veľké očakávania zahasené slzavým údolím nastolením maskota filmu Daniela McGowena. „A Story of the Earth Liberation Front" to tak úplne nie je, jedná sa skôr o „Story of McGowen´s misery" – snímka, ktorá môže mať vysoký potenciál dezinformovať verejnosť a demotivovať aktivistov. Chýba viac dialógov s ostatnými členmi ELF, naopak kladne hodnotím rozhovory s detektívmi. Oceňujem snahu režisérov o zviditeľnenie a popis ELF, ktoré sa však v mojich očiach čiastočne vymklo spod kontroly – či cielene neviem. Celkový pocit z filmu je ambivalentný, keďže filmov s touto tematikou je ako šafranu.(17.9.2013)

Vždy to není jak by si člověk představoval a to tu několik lidí poznalo. Těžko říct jestli udělali správnou věc a nebo špatnou věc a jestli někdo bude následovat jejich příkladu nebo jestli se něco změní. Přeci jen 7 let ve vězení pro teroristy za to, že se někdo snaží zachránit stromy a planetu, prostě si člověk klade tu otázku "Co se stalo s timhle světem?". Určitě se o tomhle aspoň dozvěděla veřejnost a snad se trochu změnili a pochopili co se děje. Dobré je, že tu máme i 2. pohledy na ty činy, nejen ze strany aktivistů, ale i ze strany policie a člověk si o tom může udělat svůj obrázek.(1.12.2013)

Povedený dokument, o ideálech a boji za něco, čemu věříte. Nevinný protest však ústí v agresivní revoltu. Snímek mě zaujal především svou nestranností. Nechá každého diváka samostatně rozhodnout, ke komu by se přiklonil. Nevnucuje nikomu názor, že tahle strana je špatná a tady naopak leží dobro. Snaží se zároveň vykreslit agresivitu, ale i lidskost a pochopení. Ukazuje vývoj hlavního „ekoradikála“ od jeho prvního setkání s problémem „ubližování“ přírodě, přes jeho aktivní přístup k nim, až po sebeuvědomění, že činy, které spáchal, nejsou zas tak moc ospravedlníhodné. Hold každý musí nést zodpovědnost za své činy, ať už jsou provedeny s dobrým úmyslem ochránit něco, co nám umožňuje existenci = naši planetu.(15.3.2012)

Hraná VZBURA V SEATTLI je obyčajnejšia, ale pre mňa údernejšia. Keď sa rúbe les je dobrý dokument, šikovne pracuje s pohľadom na vec ekoaktivizmu (ekoterorizmu?). Mne trochu vadila tá americkosť a snaha o emócie, ale to je skôr subjektívny problém. Vtipné, napínavé, poučné... Okrem environmentálnej témy tvorcovia vynikajúco zvládli predovšetkým tú ľudskoprávnu...(21.2.2013)

Dokument o hnutí Earth Liberation Front resp. o jejich činech. Je škoda, že není hlouběji popsán jejich záměr, důvody a fakta. Takto to vypadá jen jako nějaký emocionální výboj hnutí, které přitom může být podloženo tvrdými argumenty. V rozměru dokumentu se s tím však nepočítalo, takže je to v pořádku. Přesto mi to tam ale chybělo.(17.7.2015)