Vražda v salónním coupé (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1997, 92 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Jan Klusák

"To byl šrapnel Hlaváčku, už jsme probírali šrapnel?" "Ty, že máš les Majere? Mám. Hovno Majere, hovno máš!" "Ta bezvládná ruka, co mi spadla do klína je Vaše? Mohu si sáhnout? Ne, to není moje ruka." "Když se přiznáte Majere, můžete si vybrat: Krkonoše, Beskydy, Jáchymov..." Absolutně bez pochyb: 5 hvězdiček!(15.11.2011)

Opět jedna z nejlepších cimrmanovských her. Zažil jsem ji ve dvou verzích - jednou nahranou na gramofonové desce před r. 1989, hrál v ní ještě Vozáb, inspektora představoval Svěrák a Hlaváčka Brukner, publikum bylo normální. Druhá verze je cca o 10 let starší, z DVD, kde hraje inspektora Smoljak, Hlaváčka Čepelka a je to natočeno s publikem naprosto studeným. Samozřejmě že první verze je daleko lepší, rázný mírně cholerický Svěrák se do role nekompromisního vyšetřovatele hodí neskonale lépe než pomalejší melancholický Smoljak, Bruknerova nesmělost je přirozená a okouzlující, zatímco u Čepelky poněkud hraná, přeci jenom on je spíš dominantnější typ a sexuální problematika mu rozhodně není neznámá, jak předvedl v Záskoku a zejména pak ve hře Hospoda na mýtince coby sexuální štvanec, spermon či erektik.(22.8.2012)

Příjemně hravá a vtipná parodie na detektivky z roku 1997. Přednáška nás seznámí s Járou Cimrmanem a jeho obdivuhodným nápadem s odlehčeným dřevem používaným na stavbách a jeho následná kriminalistická odborná práce, s jeho neotřelými metodami, jeho úchvatným vyšetřením ukradených šperků. A hra samotná je krásně bublající vyšetřování vraždy (i když se později ukáže, že neúspěšné), kterou vyšetřuje slovutný inspektor Trachta (skvělý Ladislav Smoljak), který postupem podezírá a vyslíchá snad všehny přítomné, včetně svého praktikanta Hlaváčka (skvělý Miloň Čepelka), který je metodami svého učitele doslova uchvácen. Zavražděn, i když špatně, je továrník Bierhanzel (Jaroslav Weigel), majitel továrny masti na lysiny. Prvním podezřelým je továrník Meyer (Pavel Vondruška). Skutečným pachatelem pak vlakový steward (Genadij Rumlena), bývalá oběť masti továrníka Bierhanzela. A tak jako ve správné detektivce nechybí překvapivé zvraty v ději, ale hlavně nadhled a kousavá ironie. Aneb veselá verze Vraždy v Orient expresu.(4.11.2010)

U všech her i seminářů je důležité, v jaké sestavě je představení odehráno.Takže je to houpačka, někdy nadšení, jindy rozpaky.u Smoljaka mi při seminářích vadí, že když se dostane k místu, kde se má publikum zasmát, tak se odmlčí a celé ho zprava doleva očima přejede.Ani jeho smrtka se mi nelíbí, Svěrák je prostě Svěrák.A to platí i pro Trachtu.A Brukner-to byl Hlaváček, Čepelkova parketa je bohužel jinde.A pro bebacka:máš pravdu, hochu, jsem blbec, ale alespoň inteligentní.Ty jsi též blbec, ale úplně vylízanej.(31.12.2017)

„Zamkl dveře třídy tak, že nešli odemknout. Únor: Odemkl dveře třídy tak, že nešli zamknout.“ Absenci Svěráka jsem vůbec nepocítil. Smoljak je naprosto geniální. Hra skvělá, přednáška výjimečně trošku slabší. „Ty, že máš les Meyere? - Mám - Ho*no Meyere, Ho*no máš!“ [Viděno naživo] (82 %)(20.6.2016)

• - Báseň Maralík se jmenovala původně Minařík. Objevil se však v divadle důstojník StB se stejným jménem a autoři název raději změnili. (Kulmon)

• - Námět na hru dal Jaroslav Weigel. (Kulmon)

• - Praktikant Hlaváček je nejoblíbenější rolí Petra Bruknera. (Kulmon)