Vražda v salónním coupé (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1997, 92 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Jan Klusák

Jednorázově povedené, ale opakované zhlédnutí Vraždě dost škodí. Nakonec musím říct, že jde o jednu ze slabších, i když stále pěkných kousků.(9.2.2011)

Mrzela mě nepřítomnost Svěráka (viděno na DVD) a Bruknera, ostatní členy tohoto spolku příliš nemusím, seminář mě nepobavil (až na "V tomto svém...no, letáku...v tomto svém letáku na straně 428..." :)). Přesto se ve hře najdou světlé chvilky, Smoljak v roli inspektora neskutečně perlil.(8.9.2012)

Toto představení je poněkud nevyvážené. Jak v semináři, tak v samotné hře jsou velmi podařené momenty i hlášky, ale pak se také objevují poněkud slabší, řekněme zpomalující, psasáže, které ubírají na dynamice. Nadprůměr je to ale určitě.(8.12.2006)

"Támhleten to je, ten s těmi Uhry" Ale ne ten uhrovatý, ten mezi těmi maďary!" -"Krásná krajina, pole obdělané... inu Turecko....."(14.9.2005)

Ani repertoár Divadla Járy Cimrmana sa nezaobišiel bez slabších, menej nápaditých a najmä menej vtipných hier, medzi ktoré patrí i Vražda v salónním coupé. Aj v nej je možné nájsť pozoruhodné perličky, ale celok nezachránili. Seminár je už mierne nudiaci a u hry je pozitívne najmä to, že oproti filmovej verzii (Rozpuštěný a vypuštěný) je ju možné absolvovať bez negatívnych pocitov.(11.3.2014)

• - Praktikant Hlaváček je nejoblíbenější rolí Petra Bruknera. (Kulmon)

• - Báseň Maralík se jmenovala původně Minařík. Objevil se však v divadle důstojník StB se stejným jménem a autoři název raději změnili. (Kulmon)

• - Námět na hru dal Jaroslav Weigel. (Kulmon)