Archipelago

Velká Británie, 2010, 110 min

Britská rodina je během společné dovolené konfrontována s významem blízkosti a vzdálenosti. Otec zůstává jen hlasem v telefonu, syn má odjet na jedenáct měsíců do Afriky, matka se snaží naučit spontaneitě a dcera si váží vztahů podle jejich právní platnosti. Mladá kuchařka si nakonec jen počítá své nože a učitel malířství počínání rodiny neschopné upřímnosti označuje za velké dobrodružství. (Morien)

Heroine

On neví co se životem, a jeho sestra je nesnesitelná. Víc obsahu není, víc se toho za těch 110 minut nestane. Že mám ráda Toma Hiddlestona, vydržela jsem to dokoukat do konce. Ale myslím že je to nejnudnější film na světě. A to i přesto že herci všichni dobře hrají, a okolí a počasí splňuje svůj účel. ()

Eeve

Ako som začala pozerať tento film, zdalo sa mi, že je mi to nejako povedomé...dlhé zábery kamery na oblaky, počasie, postavené bicykle pri dome...čo mi to len pripomína...no jasné, Unrelated! Až potom som zistila, že to vytvorila rovnaká režisérka :) opäť sa teda jedná o výjavy a scénky zo života, reálneho života, tentoraz je tu menej nehercov (ale pri počte piatich postáv, ktoré takmer celý film sledujeme, to je aj tak asi taký istý pomer ako v Unrelated:)), postavy sa snažia riešiť si nejaké svoje vnútorné konflikty, všetci samozrejme po svojom. Absolútne neznesiteľná sestra Cynthia, niekoľkokrát som už naozaj dúfala, že jej niekto konečne povie niečo na rozum, nerozhodná, obraňujúca matka, až prehnane empatický syn (hoc som sa v ňom a jeho reakciách najviac videla:)), učiteľ maliarstva, ktorý to tam neustále zapĺňa hlbokými psychologickými rečami, ktorých zmysel ma sem tam obchádzal (niežeby som nevedela po anglicky), a nakoniec kuchárka, ktorá sem prišla len za prácou, na začiatku sa jej možno aj zdalo, že našla dobrých známych a príjemných zamestnávateľov, a nakoniec ušla - aspoň myslím. A to mi na filme aj najviac vadilo, nedoriešené, bez konca, nevypovedané, vieme, že je tam nejaký otec, prečo neprišiel, prečo sa so svojou manželkou nakoniec tak pohádal, a o čom to bolo, čo kuchárka do svojho listu napísala, čo ich všetkých viedlo až do takéhoto stavu....nevieme. A ani sa nedozvieme. Nie som za naservírovanie všetkého ako na tanieri vo filmoch, ale toto sa mi zdalo až príliš, mala som z toho zmiešané pocity a skoro nič mi to nedalo. Inak škoda, lebo prostredie bolo príjemné, herci takisto. Asi takýto typ spracovania filmu nie je pre mňa tá pravá šálka kávy :) ()

Demoiselle

Lehce nedotažený scénář, což ubližuje jinak ambicióznímu snímku. Prázdniny, rodina a 2 týdny v opuštěném domě. Matka, dcera a syn, spolu s kuchařkou, která přihlíží celé nevyrovnanosti v klasickém modelu. Počasí, okolní prostředí a ložnice domu jsou výborné kulisy. Film na 3, ale za Hiddlestona je to 4- ! ()

Fanita

Tento film bol veľmi zvláštny s ťaživou atmosférou, nestráviteľnými dialógmi a temnými vlnami. Bol veľmi nudný, ale netypickým spôsobom. Neskutočné dlhé zábery bez strihu, herci, prostredie, všetko dokopy tvorilo krásny celok, ktorému však nedostatok deja dosť chýbal. Avšak Tomove bicyklovanie som si užila... ()

JitkaCardova

Past privilegovanosti. Infantilní a zároveň tragicky zneschopňující nedospělosti a problémy lidí "prvního" světa, kteří si neumí být doopravdy nablízku, ani sobě samým, ani svým blízkým, natož se něčeho, čehokoli, autoritativně chopit  a garantovat tomu smysl. *** Chvílemi dojemné, většinou prostě naplněné prázdnotou, bezduchostí, jalovostí, ztraceností a marností, nicméně prodchnuté autorskou účastí, pochopením, smutkem, ironií i duchaplností. *** Krásné scény - malebné (doslova) výjevy a spousta promrhaného času a prostoru, geniálně zachyceného. *** Speciálně ve mně zůstala vězet, jako brok, tísnivá a udřená scéna pracného nahánění a plašení lovného ptactva plebsem v podrostu (zámek a podzámčí). *** Výmluvné také bylo neustálé mluvení postav přes sebe, aniž by se vlastně poslouchaly a navazovaly na sebe, a tisíce způsobů, jak se někoho necitlivě dotknout, nebo jak se cítit dotčeně. (Sama v Lib.) *~ ()

• Aby byly náklady co nejmenší, všechny kostýmy pro postavy sestávají z oděvů pořízených v londýnských second-handech a charitách. (Morien)
  • Inspirací pro roli Edwarda byla pro herce Toma Hiddlestona postava chlapce z krátkometrážního filmu Sněhulák (1982). Chlapec ho inspiroval k výběru podobného pyžama, které nosil. (Polinecka)
  • Film se natáčel chronologicky a štáb v místě natáčení i celou dobu bydlel. (Morien)