Šumné stopy

Šumné stopy volně navazují na již uzavřený cyklus České televize "Šumná města". Po 66 dílech mapujících moderní architekturu měst a městeček Čech, Moravy a Slezska, se pozornost autorské dvojice Lipus - Vávra obrátila k neprávem opomíjenému a zapomínanému odkazu českých architektů ve světě.  Český stavitelský, technický i architektonický um zanechal své nesmazatelné a respektované otisky na všech kontinentech. Je dobré si připomenout, že Českou republiku dnes ve světě "nereprezentuje" jen semtex, pervitin či korupční aféry, ale ve sféře umění je to vedle vážné hudby, animovaného filmu či jmen spisovatelů jako jsou Hašek, Havel, Hrabal, Kundera a jiní, především stavby českých architektů. (oficiální text distributora)

Radko

David Vávra opäť hravo učí, tentoraz o budovách v zahraničí, postavených pôvodom Čechmi. Metóda spočíva v užasnuto načahovacom pohľade jeho šušľajúco básnickej kolohnátskej postavy, vystreľujúcej tu hlavou, tu nohami aj rukami po rôznych zasunutých, no často charakteristických znakoch stavieb. Humorne poučeným pohľadom žiakov rýmovane oboznamuje s realizáciami plánov tvarujúcimi dané mesto, občas sa pritom prepravujúc v územne príslušnom, a predsa často bizarnom dopravnom prostriedku. Podáva tak zároveň pohľad na premeny mestskej krajiny posledného storočia. Vďaka tejto metóde, modifikovanej do podoby uleteného jazykového kurzu, som sa už dávnejšie naučil obstojne nemecky. No a ešte dávnejšie ma naučil tancovať polonahé vlnivé kreácie v sprievode Arnoštkovho hitu (nezabudnuteľný Šimon Caban predstavujúci plavovlasého anjelského DJa s hlasom Martina Zbrožeka), ako je to tu všetko fajn, fajnové, keď si na diskotéke dá jeden čaj, druhý kolu a pritom je každý sám a všetci spolu. ()

Pepinec

Na deset sraček jeden zajímavý, zábavný a chytrý projekt. To je vizitka naší současné produkce. Buďme ale rádi; mám totiž pocit, že bude hůř, protože my jsme od přírody takoví, že sežereme všecko. A pak nám nemá být šoufl... ()

Vančura

Ambicióznější než Šumná města (Vávra v Šumných stopách vyráží za humna do světa), přesto subjektivně o chlup slabší. V porovnání s běžnou televizní produkcí ale stále vysoký nadprůměr. Celkově se nemohu ubránit dojmu, že je to tak trochu už vyšumělý formát :) ()

Šakal

Tentokrát "žasnoucí architekt" David Vávra diváka neseznamuje s architektonickou krásou měst(eček) českých (moravských a slezských), ale vydávává se po stopách českých architektů ve světě. Dělá to způsobem sobě vlastním, tedy inteligentním, srozumitelným a (v mezích možností) i zábavným. Je to VELMI bohulibý počin a řekněmě si upřímně, už taková smutná skutečnost, že naši přední (nejen) architekti, umělci, lékaři....., kteří dosáhli úspěchů a uznání ve světě, jsou u nás věsměs přehlíženi a nedoceněni. Jedním takovým příkladem za všechny budiž Antonín Raymond, jehož otisk ve světové (americké-viz spolupráce s velikánem Frankem Lloyd Wrightem) a japonské architektuře ( kde Raymondova škola (studio) pokračuje v jeho tradici a náhledu na architekturu jako takovou dodnes) je neoddiskutovatelný. Co říci závěrem: troufám si tvrdit (i díky Davidovi Vávrovi), že tento cyklus se musí líbit nejen "zasvěceným v oboru", ale zejména i širšímu publiku (okrajově se o architekturu zajímající). Děkuji(eme)- 80% ()

Marze

Je neuvěřitelné, kolik věcných informací dokážou Vávra s režisérem Romanem Lipusem vykutat a vtěsnat mezi bavičské výstupy s naivistickou hravostí. ()

Šandík

Upřímně řešeno, pokud v Šumných městech byly bláznivé nápady dua Lipus & Vávra příjemným zpestřením, v Šumných stopách už to celé místy i trochu obtěžuje (zvlášť u Bosny a Hercegoviny). Občas by nebylo od věci dupnou na brzdu a říci si, spolu s Miesem van der Rohe, že méně je více... Trochu problematická je ovšem i celá koncepce. V Šumných městech tvůrci šli programově po architektonické kvalitě, zatímco ve stopách sledují národní nit a upřímně řečeno, místy musí prstíčkem hodně hrabat aby vykutali i jen poněkud zajímavější architekturu. Možná by nebylo špatné buďto být poněkud internacionálnější a nemluvit jenom o Češích (právě tam kde se to děje jsou Šumné stopy nejzajímavější) a nebo udělat podstatně užší výběr pojednávaných staveb. Výdyť na počtu dílů by se to projevit nemohlo. Vždyť kde je Rakousko, Francie, Slovensko či Velká Británie... Celkový dojem: 75% ()

Caszidy

Pro mne rozhodně velice přínosné! Jako čistého laika s občasným zájmem o architekturu mne David Vávra opět výrazně potěšil řadou zajímavých informací podaných velice zábavnou a noblesní formou. Bravo! ()

mr.filo

1- Jan Letzel ................................................................................................................................................................................................... 2- Antonín Raymond 1. díl .......................................................................................................................................................................... 3- Antonín Raymond 2. díl .......................................................................................................................................................................... 4- Bedřich Feuerstein ................................................................................................................................................................................ 5- Jan Josef Švagr ........................................................................................................................................................................................ 6- Antonín Raymond a jeho následovníci ............................................................................................................................................... 7- Karel Pařík 1. díl ...................................................................................................................................................................................... 8- Karel Pařík 2. díl ...................................................................................................................................................................................... 9- Karel Pařík a jeho následovníci ............................................................................................................................................................ 10- Karel Pařík a jeho oponenti ................................................................................................................................................................ Slovinsko - Jan Vladimír Hráský .............................................................................................................................................................. Slovinsko - Max Czeike ............................................................................................................................................................................... Slovinsko - Jože Plečnik............................................................................................................................................................................... Slovinsko - Od Parléře po Bloudka ............................................................................................................................................................. Bulharsko - Rodina Prošků .......................................................................................................................................................................... Bulharsko - Adolf Václav Kolář .................................................................................................................................................................... Bulharsko - Josef Václav Schnitter ............................................................................................................................................................. Bulharsko - Šipkou do Varny ........................................................................................................................................................................ Izrael - Do Svaté země! .................................................................................................................................................................................. Izrael - Kafkův kufr .......................................................................................................................................................................................... Izrael - Bauhaus .............................................................................................................................................................................................. Izrael - Engelmann & Unger ...................................................................................................................................................................... Izrael - Alfred Neumann ................................................................................................................................................................................. Izrael - Pokračovatelé Alfreda Neumanna ............................................................................................. () (méně) (více)

Kaferano

Celkem chápu, že po tolika dílech Šumných měst někomu už nevyhovuje dramaturgie a veršovánky i v Šumných stopách. Mně to ale naštěstí nevadí a pořad na mě stále působí jako relax, u kterého se něco můžu dozvědět. Líbí se mi použití skic, kterými je každý díl proložený a architekturu v cizích zemích si užívám. Pořad není založený na kritice, naopak dýchá srdečnou povahou Davida Vávry. ()

MurielRezek

Bastlova mystická křišťálová koule, která nás, spolu s Davidem Vávrou a jeho půvabnými veršovánky, provedla stavbami architekta z Příbrami, Aloise Bastla, zanechala skutečně zvláštní fluidum nejen v kopuli Etnografického muzea v Záhřebu. Ve videoarchivu České televize jsem zhlédla už všechny díly Šumných stop a už se těším na další, na stopy šumné z Argentiny. Velmi zajímavý, originální a inteligentní pořad o odkazu českých architektů ve světě, který jen tak nevyšumí:-). ()

Stromovous87

Šumná města byl asi nejlepší televizní cyklus, který ČT kdy stvořila. Myšlenka sledovat tentokrát slavné české architekty ve světě, je úžasný nápad. Hned po prvním odvysílaném dílu jsem hodnotil nejvyšším počtem hvězdiček. Ještě geniálnější nápad by byl "cyklus" i o slavných světových architektech - ale snad se jednou dočkám :-) ()

Fifer

Jsem také laik a nezbývá mi, než poděkovat tvůrcům za velice přijemné vzdělávání. Nějak takto by měla vypadat výuka zábavnou formou, Vávra je naprosto jedinečný. ()

closed.eye

Od pokračování slavnýho cyklu o českých městech jsem moc nečekala, ale byla jsem nakonec příjemně překvapena, oba počiny jsou kvalitou srovnatelný. Vzpomínám si, jak jsem kdysi, po absolvování prvního dílu Šumných měst kroutila hlavou, jakej je Vávra už trochu protivně podivnej týpek, ale člověk si brzo na "Alles gute" pohledy do kamery a ujetý rýmování zvykne a je mu při sledování milo :-). ()

Kubaaaa

Zajímavý pořad. Dal bych i o hvězdu, možná dvě, víc, ale mám dost problém s vadou řeči pana Vávry, který tak trošku šišlá. O to horší je, že mluví prakticky po celou dobu trvání pořadu. Po 10 minutách se to již skoro nedá vydržet poslouchat. Škoda... ()

kedu

je velká škoda, že stejně jako i seriál předchozí - Šumná města - uvádí stereotipně "vtipně" Vávra. Je velký rozdíl vidět ho a slyšet ve formě přednášky ilustrované projekcí fotografií na Dobešce v Praze, kde je svůj a vše má mírně kabaretní formu, která posluchače svou hravostí přenáší přes velehory nudných faktů. Televizní zpracování je ale opravdu něco naprosto jiného a zde se budu rozcházet v přístupu k tématu s lidmi, kteří v produkci Vávry hledají v prvé řadě zábavu, která je myslím spíše nepříliš zábavná hlavně díky rozsahu a i formě - tedy díky přičinění samotným Vývrou, kterého buď máte rádi nebo ho přímo nesnášíte a důvod pro zošklivění si Vávry je poměrně prostý - je to infantilní, hloupé a nanicovaté a v důsledku urážející ty, jimž jsou oba cykly věnované. Osobně bych preferoval seriózně zpracovanou látku pokud možno tak, aby míra zábavnosti a exhibice průvodce byla upozaděna například stejně, jako v dokumentech Davida Atennborougha, který má své momenty před kamerou, ale objevuje se poměrně sporadicky a do obsahu se projektuje jeho osobnost naprosto minimálně. Takto formálně uchopené téma české architektury a architektů by mělo mnohem větší hodnotu a přínos z hlediska prodejnosti formátu do zahraničí nebo z pohledu hodnoty nadčasového archivu. Obávám se totiž, že "Šumnost" s odchodem Vávry ze scény vyšumí a nezůstane nic jiného, než pachuť po propitém večeru... ()

subic

David Vávra zestárl a zešedivěl. Pořad už není taková pecka. Chybí i závěrečná kostýmová scénka, jako byla v Šumných městech. Viděl jsem první 3 díly a vlastně mě to už ani moc nebaví. ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin zeměpisu. Žáci se při něm mohou dozvědět informace o různých stopách českých architektů ve světě. ()

jenina

Šumná města jsem vždycky milovala a pan Vávra mi přišel mile potrefený, přesto zábavný. Toužila jsem půjčit si celý komplet a vzdělávat se a bavit se... Dnes jsem usedla k TV, (popkorn a cola a pohoda), a pustila si tento cyklus o našich architektech v zahraničí, konkrétně díl o Zábřehu. Po deseti minutách Vávrova šišlajícího projevu jsem měla pocit, že ještě jedna minuta této exhibice, a začnu řvát, trhat si vlasy a rozbíjet nábytek. Teď, v tom blahodárném tichu, přemýšlím, co je špatně. Zhoršila se Vávrova řečová vada? Došla mu inspirace, smysl pro humor? Nebo se ze mě opravdu stala zapšklá nesnášenlivá babizna? Asi to nevyřeším. Možná to zase někdy zkusím, až zapomenu, jak nepříjemné to bylo. ()