Domek z karet (TV seriál)

• Česko

Dům z karet

House of Cards

USA, 2013–2018, 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara, Corey Stoll, Kate Lyn Sheil, Molly Parker, Jimmi Simpson, Kristen Connolly, Constance Zimmer, Larry Pine, Sandrine Holt, Ben Daniels, Jayne Atkinson, Kim Dickens, Tawny Cypress, Boris McGiver, Daisy Tahan, Kathleen Chalfant, Al Sapienza, Wass Stevens, Curtiss Cook, Gerald McRaney, Reed Birney, Kevin Kilner, Michael Ahl, J.C. MacKenzie, Suzanne Savoy, Karl Kenzler, Francie Swift, Charlie Dreizen, Bill Maher, Mozhan Marnò, David Clennon, John Scurti, Sam Page, Benito Martinez, Jenna Gavigan, Emily Dorsch, Rachel Maddow, Terry Chen, Joanna Going, Gil Birmingham, Malcolm Madera, Malcolm Goodwin, Carme Boixadera, Catalina Parks, Gene Jones, Spencer Garrett, Ben Hyland, Laura Poe, Kara Jackson, Erin Fritch, Angela Christian, Armand Schultz, Gabrielle Senn, Alex Webb, Lyon Beckwith, Monica Sanchez, Olivia Luccardi, Anthony Hackett, Lars Mikkelsen, Naděžda Tolokonnikovová, Pjotr Věrzilov, Marija Aljochina, Elizabeth Marvel, Paul Sparks, Christina Bennett Lind, Kristof Konrad, Christian Camargo, Annie Parisse, John Henry Cox, Rick Zahn, Lance E. Nichols, Armando Gutierrez, Deanna Dunagan, Mark Falvo, Poorna Jagannathan, Jeremy Bobb, Jean Brassard, Andy Clemence, Isabelle McNally, Michael Siberry, Robert Eli, Maryann Plunkett, Geoffrey Cantor, Dominique McElligott, Chance Kelly, Derek Cecil, Murphy Guyer, Alex Russo, Thomas Gobena, Theodore A. Adams III, Monica Lee Bellais, Jamie Nocher, Bill Phillips, Dennis Miller, Silvia Baldassini, Kenneth Tigar, David Andrews, Phyllis Somerville, Dan Ziskie, Peggy J. Scott, Charles Borland, Cotter Smith, Tanis Parenteau, Litefoot, Erik Jensen, Scott Thurman, Stephen Colbert, John Rue, Shawn Doyle, John Doman, Ellen Burstyn, Chuck Cooper, Waleed Zuaiter, Mark Lotito, Rick Crom, Finnerty Steeves, Richard Toth, Eisa Davis, Mike Hayes, Ben Livingston, Dave Quay, Heidi Armbruster, John King, Kelly AuCoin, Lester Holt, Neve Campbell, Joel Kinnaman, Cicely Tyson, Jimmy Gonzales, Damian Young, Michael Beasley, Richard Barlow, Ed Moran, Jose Miguel Vasquez, Devin Druid, Colm Feore, Erika Rolfsrud, Seán Cullen, Allie McCulloch, Wendy Moniz, Julian Gamble, Andrew Polk, Jeremy Holm, Lance Lewman, Katie Carpenter, Christopher Mann, Sean Cullen, Dan DeLuca, Vincent De Paul, James Saito, Ian Blackman, Jessica J. Stowes, Karen Pittman, Sam Freed, Mark Zeisler, Corey Maher, James Martinez, Carolyn Michelle Smith, Lindsley Register, Annie Chang, Moses Brings Plenty, Sean M. Brown, Miguel Martinez, Ashleigh Banfield, Patricia Clarkson, Kwajalyn Brown, Campbell Scott, Laura Cayouette, Cliff Moylan, Charlie Rose, Steve Coulter, Stephen Michael Ayers, William Hill, Paton Ashbrook, Sophie von Haselberg, Amanda Warren, Ken Barnett, Estes Tarver, Reese Madigan, Bill Hoag, Amy Parrish, Barbara Rosenblat, Kayla Blake, Susan Pourfar, Aaron Costa Ganis, Phil Nee, John Mankiewicz, Van Jones, Tom Kemp, Nikki Estridge, Al Nazemian, Scott Drummond, David Healy, Kate Tilley, Daniel Bridges, Kelley Davis, Joe Inscoe, Brooke Mulkins, Darren Alford, Alessia Sushko, Cindy Cheung, Drew Matthews, Jim Dougherty, Cody Fern, Greg Kinnear, Diane Lane, Bonnie Johnson, Jenna Stern, Parisa Fitz-Henley, Pippa Pearthree, Hadi Tabbal, Danny Johnson, C.J. Wilson, Kevin Murray, Marc Kudisch, Sakina Jaffrey, John C. Vennema, Jason Tottenham, Matt Bai, LisaGay Hamilton, Peter Jay Fernandez, Robert C. Trevelier, Chase Crawford, Caroline Clay, Athena Karkanis, Chip Zien, Linda Powell, Nini Le Huynh, Ron Canada, Boris Kodjoe, Darwin Shaw, John Ellison Conlee, Dan Daily, Timothy Britten Parker, Thomas Kopache, Lawrence O'Donnell, Martha Raddatz, Jenny Gulley, Angelo Reyes, Tom Day, Willa Fitzgerald, Neil Hellegers, Gameela Wright, Kaili Vernoff, Asher Grodman, Kristen Sieh, Pete Burris, Jefferson White, Laura Chaneski, Michael Park, Spencer Trinwith, Soledad O'Brien, Donny Deutsch, Holly Twyford, David Corenswet

Komentáře uživatele 0verseer k tomuto TV seriálu

Prvá séria atmosferického House of Cards rozhodne zaujala, aj keď som vzhľadom na vysoké hodnotenie čakal ešte niečo pútavejšie. Výber hlavných protagonistov v podaní Kevina Spacey-ho a jeho nežnej (aj keď sa toto slovo zrovna ku charakteru Claire moc nehodí) polovičky Robin Wright tvorcom perfektne vyšiel. Takúto chémiu totiž medzi dvoma postavami človek na filmovom (či seriálovom) plátne moc často nevidí. Underwood rovnako ako revír jeho pôsobenia je sebecký, cynický, egoistický, čo žiaľ (ale zároveň našťastie ak hodnotíme hodnovernosť seriál) odráža realitu. Vrcholné tempo malo však len niekoľko záverečných epizód, preto sa tentokrát síce vyhnem absolútnemu hodnoteniu, no zároveň sa teším, čo ponúkne ďalšia séria.(14.9.2017)

Od otváraku som nič extra nečakal, tie tradične totiž slúžia na oboznámenie s postavami. Napriek tomu treba povedať, že som už videl seriály, ktoré dokázali strhnúť hneď prvou časťou. House of Cards síce do tejto kategórie nepatrí, vysoké očakávania však prechádzajú na to, čo bude nasledovať ďalej. 7/10(9.8.2017)

Viacmenej dohra prvej epizódy, ktorá sa drží nastoleného tempa. Francis nám vtĺka do hlavy, že jeho hra je len na počiatku a máme sa tešiť na niečo veľké, takže dúfam, že svoje slová čo najskôr naplní. 8/10(9.8.2017)

Po štyroch epizódach platí stále to isté. Je to dobré, ale doposiaľ nič extra.(10.8.2017)

Zatiaľ najlepšia časť série, deviata epizóda konečne dosiahla úroveň, ktorú som od toľko vychvaľovaného House of Cards od začiatku očakával. Už len dúfam, že rovnaké tempo budú mať aj epizódy nasledujúce.(12.9.2017)

Dobre vygradovaná posteľová epizódka, ktorá po predohre ponúknutej úvodnými ôsmimi časťami rovnako ako tá predchádzajúca pekne tlačí na pílu. Som zvedavý, či Frank nasadil Peter-ovi definitívne K.O. alebo sa ešte z toho chlapec pozviecha...(13.9.2017)

Pojmu "ísť si za niečím cez mŕtvoly" dal Frank v tejto epizóde v rámci seriálu House of Cards vcelku nový rozmer. Mierny odklon od autentického ponímania prvých epizód sa kompemzoval vyššou mierou dramatickosti, takže sa opäť nemôžem sťažovať.(13.9.2017)

“If we never did anything we shouldn't do, we'd never feel good about doing the things we should.” Na druhú sériu som sa maximálne namotal a práve táto séria ma prinútila pridať House of Cards do kategórie obľúbené seriály. Kevin Spacey si po celý čas svoju úlohu zjavne užíva a človeka vystavuje obavám z toho, čo by bolo keby v reále nebol hercom, ale politikom ;) Ak by som mal vyzdvihnúť jednu vec, ktorá sa mi na HoC tak páči, bola by to akási vyzretosť. Ako celok totiž pôsobí veľmi dospelo, čo mu dáva potrebný pocit uveriteľnosti. Druhá séria nastavila latku veľmi vysoko, no napriek tomu dúfam, že v tretej uvidím ešte viac...(8.10.2017)

"There's but one rule: Hunt or be hunted. Welcome back.(18.9.2017)

Emočne ide o doposiaľ najviac vygradovanú epizódu a zároveň názorný príklad toho, že s dobrým scenárom a hercami netreba k vytvoreniu skvelej drámy žiadne veľké lokácie a exteriéry.(24.9.2017)

Aj za to, že Frank urazil čínskeho investora tým, že jeho majetok prirovnal k HDP Slovenska musím opäť oceňovať plným počtom...(24.9.2017)

“Do you think I'm a hypocrite? Well, you should. I wouldn't disagree with you. The road to power is paved with hypocrisy. And casualties. Never regret.” Jedna z najlepších epizód seriálu, ak nie najlepšia. Mám však tušenie, že to najlepšie je ešte len na ceste a teším sa ako bude Frank v dalších epizódach vracať údery, ktoré teraz utŕžil.(30.9.2017)

“The only thing more satisfying than convincing someone to do what I want, is failing to persuade them on purpose. It's like a "do not enter" sign, it just begs you to walk though the door.” Síce nešlo o takú jazdu na plný plyn akú predviedla predchádzajúca časť, napriek tomu však musí byť každému jasné, že to najlepšie nás čaká v posledných troch epizódach.(30.9.2017)

Scenáristický úlet s trojkou Frank + Claire + Meechum mi tu dvakrát nepasoval, každopádne slušná epizóda aj napriek tomu, že Frank stále na Tuska neudrel plnou silou a drží sa zatiaľ v defenzíve...(1.10.2017)

"What is it?" "Something I've been working on for a very long time. And it's nearly finished. Jackie, help us finish it."(2.10.2017)

”You're right, Tusk is a hand grenade. We need to pull the pin and throw him at Walker before Walker pulls the pin, throws him at us.” Klop, klop, Frank môže svoj rituál odteraz konečne praktizovať na prezidentskom stole...(8.10.2017)

Priznávam, že som mal spočiatku určité obavy, či si udrží seriál grády aj po tom ako sa Frank zmocnil prezidentskej stoličky. Už podľa plného počtu hviezd musí byť jasné, že sa to tvorcom podarilo. Boj o udržanie sa na vrchole je totiž ešte tvrdší ako samotný výstup naň. Z nových postáv chválim najmä Petrova, ktorý je v podaní Larsa Mikkelsena veľmi presvedčivý. Príbehová linka s Rachel ma od začiatku unavovala, takže jej radikálny koniec v závere série tvorcom kvitujem. Nezaškodilo by ani zredukovať čas venovaný dvojici Jackie & Remy, ktorí sú mi obaja nadmieru nesympatický, ale budiž, 9/10.(18.10.2017)

“Oh, I wouldn't be here if I had a choice. But I have to do these sorts of things now. It makes me seem more human. And you have to be a little human when you're the president.” Prvá časť je zameraná najmä na Douga, ktorý rozhodne patrí medzi hlavné postavy, napriek tomu nepochybujem, že sme však všetci chceli vidieť viac od pána prezidenta Underwooda. Každopádne verím, že nám to v dalších častiach plne vynahradí, 7/10.(6.10.2017)

Frank spoločne s Claire cíti, že ich domček z karát sa môže veľmi rýchlo zrútiť a tak začínajú hrať v tejto partii o všetko vabank. A ja môžem povedať, že sledovať ich je pekelne dobrá zábava...(8.10.2017)

”I'd push him down the stairs and light his broken body on fire just to watch it burn, if it wouldn't start a world war.” Odhliadnuc od toho, že Vladimir by sa nad správaním svojho serialového “ja” = Viktora zrejme pousmial ide o slušne odviazanú epizódku.(9.10.2017)

”Love. That's what you're selling? Well, I don't buy it.” Okrem toho, že Frank získal nového konkurenta, ku ktorému sa so zahmlenými pohnutkami pridal aj Doug, sa tu v nič podstatné neudialo. Na druhú stranu som zvedavý ako sa mu podarí dostať hlavu z oprátky, ktoré sa okolo neho čoraz viac uťahuje...(10.10.2017)

”No writer worth his salt can resist a good story, just as a politician can't resist making promises he can't keep.” Frank sa konečne opäť dostáva na koňa, protivníci však určite na protiútok nebudú dlho čakať. Tretia sezóna začína tlačiť na pílu, dúfajme, že nastolené tempo čo najdlhšie vydrží.(10.10.2017)

”Do you really want to discuss "courage", Claire? Because anyone can commit suicide, or spout they're mouth in front of a camera. But you want to know what really takes courage? Keeping your mouth shut, no matter what you might be feeling. Holding it all together when the stakes are this high.” Hviezdička dole za (politickú) naivnosť, ktorú Claire na konci vyparátila a ktorá pôsobí na pomery tohto seriálu dosť neuveriteľne (z pohľadu vykreslených charakterov rozhodne neuveriteľnejšie ako hádzanie ľudí v metre pod vlak ;)) Na druhú stranu je to po stránke dramatickej priam skvelé a za hádku Francisa so svojou nežnou polovičkou v závere to sčasti stálo.(10.10.2017)

Epizóda nesúca sa v melancholickej nôte, kde hlavným bodom programu bolo postupné udobrovanie sa Franka s Claire. Raz za čas to nie je zlé, očakávam však, že v ďalšej časti sa veci opäť dajú do pohybu, 7/10.(11.10.2017)

Imagination is its own form of courage. Frank síce musel tentokrát ustúpiť, zdá sa však, že nepriaznivý vývoj osudu dokáže opäť obrátiť vo svoj prospech. Ďalšia podarená epizóda.(12.10.2017)

”You don't have the right to ask me that question, and if you do anything that endangers his health again I swear to God I will put you in your fucking grave!” Osobnejšia epizóda, ktorá zabŕdla do zakutí charakterov niektorých postáv a ponúkla aj opätovný návrat strateného “syna” Douga.(12.10.2017)

”Sometimes I think the Presidency is the illusion of choice.”(15.10.2017)

”Such a pity how much ruthless pragmatism gets weighed down by family values. Skvelá epizóda. Frank sa tentokrát dosť prerátal a napriek tomu, že to mal dobre rozohrané si to výrazne skomplikoval svojím egom. Finále sa blíži a je cítiť, že bude tradične strhujúce.(17.10.2017)

”I have only one thing to say. Go fuck yourself. Doug sa vrátil do hry ako pán a Underwoodovcom spadol veľký kameň zo srdca. Vyzerá to, že sa predsalen Frank v prezidentskom kresle udrží, ale nechajme sa prekvapiť.(17.10.2017)

”All I am hearing is, it's not enough. That the White House is not enough. That being First Lady is not enough. Not enough.” “No. It's you that's not enough.” Nejde o záver, ktorý by človek očakával, ale aj vďaka tomu je tento seriál tým, čím je - úplnou špičkou čo sa dramatickej seriálovej tvorby týka.(18.10.2017)

Štvrtá séria House of Cards bola vskutku jedinečná a hviezdičku dávam dole po výslednom spriemerovaní hodnotení jednotlivých epizód len s veľmi ťažkým srdcom. Nebyť slabšieho rozjazdu bolo by to bez pochýb za plný počet. Oceňujem tvorcov za odvahu experimentovať, čo prinieslo niekoľko vskutku nezabudniteľných scén a prekvapení. Chváliť slovne Kevina Spacey-ho nemá zmysel, to sa musí jednoducho vidieť a nebojím sa povedať, že spolu s Bryan Cranston-om v úlohe WW ide o najlepšie výkony naprieč seriálmi vôbec. Scéna konfrontácie s Cathy v Oválnej pracovni Bieleho domu je skvelým príkladom toho, že ten chlap snáď nemá (herecký) limit. Záver je tradične veľmi silný a opäť ukončí sériu v tom najlepšom, takže motivácia pokračovať v sledovaní aj ďalej rozhodne nechýba, pretože pravý boj o fascinujúci domček z kariet Franka s Claire začína práve teraz. ”We don't submit to terror. We MAKE the terror.(27.10.2017)

”But you're right, I am still white trash. I just happen to be white trash that lives in the White House.” Už tradične (s výnimkou 2. série) vlažnejší úvod. Frankovi sa problémy vo vzťahu s Claire aj s veľkým pričinením náhody podarilo pre tentokrát zahrať do autu. Otázne je ako dlho vydrží ťahať kampaň bez nej.(19.10.2017)

Tak zrovna keď som si začínal myslieť, že štvrtá séria sa bude niesť v znamení úpadku, na mňa tvorcovia vyrukujú s týmto. Šokujúce, geniálne, návykové, proste House of Cards!(20.10.2017)

"And I feel the same about Francis. Nothing." Udalosti sa hýbu nezadržateľne vpred, bez ohľadu na to, že Frank nie je v stave, v ktorom by ich mohol ovplyvniť. Najnevypočítateľnejšou postavou sa stala Claire, u ktorej to zatiaľ vyzerá, že bez ohľadu na Franka si chce vynahradiť celý čas, počas ktorého bola v jeho tieni a chopiť sa moci. Je príjemné sledovať, že seriál dokáže v ktorejkoľvek fáze vytiahnuť späť zo zabudnutia staré známe tváre a vrátiť ich späť do hry. 8/10(20.10.2017)

”I said you were nothing, in the Oval, without me. It's the other way around.” Frank je podľa očakávaní späť v hre a jeho návrat sa nezaobišiel bez nutnej dávky sentimentality. Musím však priznať, že udalosti, ktoré sa diali počas jeho bezvedomia boli vcelku zaujímavé, takže by mi osobne ani neprekážalo, keby ho ešte pár epizód nechali tvorcvia poležať. Tak snáď ma ďalšie epizódy presvedčia o opaku...(23.10.2017)

(Frank medzi obrazmi Kennedyho a Reagana)”Hmm, all three of us took bullets. Well, I know why we're smiling. We survived.” Frank sa bez nejakých okolkov vracia späť priamo proti novému konkurentovi, čo sa mi spočiatku zdalo ako príliš unáhlené, ale radšej nech sa dej hýbe rýchlo vpred ako by mal stagnovať na mieste. Frank hláškuje vo svojich monológoch, ktorými po dlhej dobe konečne opäť oslovuje diváka a navyše znovuzískal stratenú chémiu s Claire, ktorá bola v posledným častiach značne narušená. Proste je na čo sa pozerať... ”Francis, are you there?” “We're going to destroy them.” “Yes, we are.”(24.10.2017)

”The only problem with common sense is that it's so... common. Epizóda, ktorá podľa očakávaní pokračuje v predvolebnom boji, avšak tentoraz bez scén, z ktorých by padala sánka. Na pomery House of Cards slabší priemer.(24.10.2017)

”If you were a Democrat, you'd be unstoppable. You'd be the new JFK.” “And if you were a Republican, who'd you be? Nixon?” “Nixon was a far more effective president. The only reason people glorify Kennedy is because he got shot.” “Well, you've got that going for you, too, now, don't you?” Skvelá epizóda, ktorá opäť pekne zamiešala kartami. Malá hra Underwoodovcov sa nečakane obrátila proti nim a zdá, že Conway bude pre Franka ešte tvrdší oriešok ako Dunbar. 10/10(25.10.2017)

”No, we didn't kill anybody. But we would have... if it was necessary. (25.10.2017)

• Chapter 50 (S04E11) (epizoda) (2016)

Ten nápad vytvorenia mileneckého trojuholníka, ktorý samotný Frank dokonca odsúhlasí a ráno si všetci pekne sadnú za spoločný stôl a budú predstierať harmonické spolunažívanie ja vážne na poriadnu facku tvorcom, ktorá by im pomohla sa spamätať. Túto epizódu doslova zabili...(26.10.2017)

Ticho pred búrkou. Tak by mohli pomenovať tvorcovia túto epizódu v prípade, že by upustili od tradičného číslovania. Frankovi tiká tesne pod zadkom časovaná bomba a najlepšie je, že zatiaľ o nej ani len netuší. Rozhodne sa je opäť na čo tešiť.(26.10.2017)

”That's right. We don't submit to terror. We MAKE the terror.” Záver štvrtej série patril jednozačne medzi to najlepšie, čo sme v House of Cards mohli doposiaľ vidieť. Odstrašujúco dokonalé.(26.10.2017)

”Here we are again. You know, if you ignore all the pomp and circumstance, the most perverse thing is that I actually believe in the presidency, its importance, what it means around the world, even symbolically - but I believe in power even more, for its own sake. Gore Vidal once wrote that power is an end to itself, and the instinctive urge to prevail the most important single human trait. I've always told myself that everything I did was for her, but maybe it wasn't. Maybe I love power more.” Nebudem chodiť okolo horúcej kaše a napíšem na rovinu to, čo je už podľa priemerného hodnotenia jasné. Piata séria House of Cards je zatiaľ to najslabšie, čo seriál ponúkol. Stále však nechýbajú zaujímavé momenty, kvôli čomu si rozhodne u diváka, ktorý videl všetky predchádzajúce časti, zaslúži pozornosť. Aj s ohľadom na to, že po zverejnení Spaceyho 30 rokov starého prešľapu a následnom prerušení nahrávania 6. série, môže ísť trochu neplánovane o sériu poslednú. Vlažný úvod a stred sezóny zavŕšil trochu šialený záver, v ktorom sa tvorcovia rozhodne (aj cenu značnej straty vierohodnosti) nebáli riskovať. Od začiatku to síce bola fikcia narážajúca na aktuálne problémy a morálku v politických kruhoch, piata séria však svojím zbesilým zakončením vytvorila ešte akúsi fiktívnejšiu fikciu. Ťažko to ale scenáristom vyčítať po tom, čo postupne začal seriál strácať “drive”. Ak pokračovanie predsalen vznikne, budem rovnako ako mnohí sledovať už skôr zo zvedavosti a zotrvačnosti ako to celé napokon dopadne, pretože pocit, keď som sa v predchádzajúcich sériach doslova tešil na ďalšie epizódy je nenávratne fuč. Napriek všetkému nemožno aktuálnu sériu označiť za nejaký prepadák => 7/10(4.11.2017)

”Did you think I didn't already have him, that I would have left him out there somewhere? I thought you knew me...”(27.10.2017)

"This is our house. We are not leaving." Tak uvidíme či sa Frank bude mýliť alebo nie, každopádne som čakal, že tesne pred zahájením volieb vytiahnu obaja kandidáti ešte nejaké eso z rukáva, nič zásadné sa však nestalo.(29.10.2017)

”The American people don't know what's best for them. I do. I know exactly what they need. They're like little children, Claire. Children we never had. We have to hold their sticky fingers and wipe their filthy mouths. Teach them right from wrong. Tell them what to think and how to feel and what to want. They even need help writing their wildest dreams, crafting their worst fears. Lucky for them they have me, they have you.” Deň D nastal a každému, kto sériu sleduje musí byť jasné, že Francis sa len tak ľahko nevzdá a použije všetky prostriedky na to, aby sa v Bielom dome udržal...(30.10.2017)

"The identity of the next President of these United States is once again in the hands of a bunch of self-serving, money-hungry, boot-licking, power-seeking politicians who can be seduced or sucker punched or blackmailed into submission. And all I need is just one more vote than the other guy." Mimo obrazovky sa dej posunul o 9 týždňov po voľbách, na obrazovke to tak rýchlo už ale nenapredovalo. Claire slušne naložila Donaldovi, inak sa nič veľké neudialo...(30.10.2017)

”I'm proud of her. She deserves this. Even if it only lasts for a couple of weeks.” Claire dostala šancu odskúšať si na krátky čas aké je to byť prezidentkou a Conway sa začína psychicky dosť rútiť. Frank, na ktorom sa celý seriál zakladá je monentálne mierne v úzadí a miesto bezvýznamnej kefovačky Gallowaya s nejakou sprievodkyňou by som radšej vydával viac jeho...(31.10.2017)

”We both know something the rest of the world refuses to acknowledge. There is no justice, only conquest” Zaujímavá dejová perlička, ktorá (aspoň v tomto diele) nebola maximálne využitá, pretože takéto kardinálne spiknutie proti Underwoodovcom si zaslúžilo omnoho väčšie napätie a fatálnejšie dôsledky ako abdikácia jedného generála. Na druhú stranu ešte Frank tak úplne nevytiahol svoje eso z rukáva, s ktorým sa však už stihol pochváliť svojmu rivalovi. Snáď ďalšie častie opäť zvýšia celkové obrátky, pretože začínam mať pocit, že aktuálna séria prešľapuje na mieste...(31.10.2017)

"History is earned. You win the day. And then you win the day after. And then you do the same thing every day until you're dead. And you're remembered not for the winning, but because you never lost. Tvrdý predvolebný boj s Conwayom si zaslúžil predsa len veľkolepejšie zavŕšenie. Miesto toho sa Frank prechádza po lesíku na kempe sekty mocných a napriek tomu, že ho tam všetci majú radi ako tŕň v oku, mu na rozlúčku ešte darujú nahrávku, ktorá môže okamžite pochovať všetky doterajšie snahy o prezidentstvo jeho úhlavného nepriateľa. Zdá, že tvorcom dochádzajú nápady a seriál začína mlieť z posledného...(1.11.2017)

”The office of President. Yes, here we go again. Secretary of State. That's what I wanted. That's all I wanted. That's what I was promised. And now, here I am, President of these United States.” Je pomerne zaujímavé vidieť túto epizódu niekoľko dní po tom, čo Kevin oficiálne vyrukoval s pravdou von a priznal svoju orientáciu. V predchádzajúcich epizódach počas priebehu minulých sérií mi tieto vykrúcačky s Underwoodovou sexuálnou inklináciou (trojka s Meechumom, blízky vzťah s kamátom z vojenskej akadémie a neskôr aj Yatesom) pripadali zvláštne, zbytočné a otravné. Teraz je už jasné, že Spacey celý čas prostredníctvom svojej postavy dával nápovedy k tomu ako to s ním v skutočnosti je...(1.11.2017)

”Why did you have to go talk to him? There has to be a way out, Francis.” “Does there? Is there? Or is this my presidency? Forever with a target on my back. Haunted and hunted.” Konečne sa začína opäť niečo diať. Síce sa tak akosi dalo čakať, že si Frankova arogantnosť vyberie svoju daň a Walker vypustí pravdu na povrch, musím však uznať, že za Frankov nasratý pohľad na Ushera v závere epizódy to po dlhej dobe konečne stálo za motivačný plný počet. Snáď to bude odrazový mostík k poriadne vygradovanému záveru tejto na pomery House of Cards priemernej série.(2.11.2017)

”Were the men before us any more moral? Any more worthy of the power and position that they had found themselves in? Any more capable of doing a single goddamn thing for the public? Well, yes and no. History has a way of looking better than it was. Or perhaps Shakespeare was right. We're all just madmen leading the blind. Z Franka sa pomaly stáva možno aj trochu oprávene paranoidný big brother a musím priznať, že sa mi piata série konečne začína páčiť.(3.11.2017)

”Oh don't deny it, you've loved it. You don't actually need me to stand for anything, you just need me to stand. To be the strong man, the man of action. My god you are addicted to action and slogans. It doesn't matter what I say... it doesn't matter what I do... just as long as I am doing something, you are happy to be along for a ride. And frankly I don't blame you. With all the foolishness and indecision in your lives why not a man like me? I don't apologize. In the end I don't not care whether you love me or you hate me, just as long as I win. The deck is stacked, the rules are rigged.” House of Cards je opäť v tej najlepšej forme, trvalo to takmer celú piatu sériu kým sa do nej dostal, ale stálo to za to!(3.11.2017)

”Gore Vidal once wrote that power is an end to itself, and the instinctive urge to prevail the most important single human trait. I've always told myself that everything I did was for her. But maybe it wasn't. Maybe I love power more.” Áno je to fikcia, áno je to už menej uveriteľná fikcia ako predtým, ale čert to ber. Na posledné diely piatého ročníka House of Cards sa konečne po vlažnom úvode pozeralo tak dobre ako na predchádzajúce série. Je pravda, že tvorcovia viac riskujú a vzdiaľujú sa realite čím ďalej tým viac, ale po toľkých epizódach je to zrejme jediný spôsob ako pridať seriálu šťavu, ktorú začínal postupne strácať.(4.11.2017)