Domek z karet (TV seriál)

• Česko

Dům z karet

House of Cards

USA, 2013 - 2017, 55 h 43 min (Minutáž: 50 min)

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara, Corey Stoll, Kate Lyn Sheil, Molly Parker, Jimmi Simpson, Kristen Connolly, Constance Zimmer, Larry Pine, Sandrine Holt, Ben Daniels, Jayne Atkinson, Kim Dickens, Tawny Cypress, Boris McGiver, Daisy Tahan, Kathleen Chalfant, Al Sapienza, Wass Stevens, Curtiss Cook, Teena Byrd, Gerald McRaney, Reed Birney, Kevin Kilner, Michael Ahl, J.C. MacKenzie, Suzanne Savoy, Karl Kenzler, Francie Swift, Charlie Dreizen, Bill Maher, Mozhan Marnò, David Clennon, John Scurti, Sam Page, Benito Martinez, Jenna Gavigan, Emily Dorsch, Rachel Maddow, Terry Chen, Joanna Going, Gil Birmingham, Malcolm Madera, Malcolm Goodwin, Carme Boixadera, Catalina Parks, Gene Jones, Spencer Garrett, Ben Hyland, Laura Poe, Kara Jackson, Erin Fritch, Angela Christian, Armand Schultz, Gabrielle Senn, Alex Webb, Lyon Beckwith, Monica Sanchez, Olivia Luccardi, Anthony Hackett, Lars Mikkelsen, Naděžda Tolokonnikova, Pjotr Věrzilov, Marija Aljochina, Elizabeth Marvel, Paul Sparks, Christina Bennett Lind, Kristof Konrad, Christian Camargo, Annie Parisse, John Henry Cox, Rick Zahn, Lance E. Nichols, Armando Gutierrez, Deanna Dunagan, Mark Falvo, Poorna Jagannathan, Jeremy Bobb, Jean Brassard, Andy Clemence, Isabelle McNally, Michael Siberry, Robert Eli, Maryann Plunkett, Geoffrey Cantor, Dominique McElligott, Chance Kelly, Derek Cecil, Murphy Guyer, Alex Russo, Thomas Gobena, Theodore A. Adams III, Monica Lee Bellais, Jamie Nocher, Bill Phillips, Dennis Miller, Silvia Baldassini, Kenneth Tigar, David Andrews, Phyllis Somerville, Dan Ziskie, Peggy J. Scott, Charles Borland, Cotter Smith, Tanis Parenteau, Litefoot, Erik Jensen, Scott Thurman, Stephen Colbert, John Rue, Shawn Doyle, John Doman, Ellen Burstyn, Chuck Cooper, Waleed Zuaiter, Mark Lotito, Rick Crom, Finnerty Steeves, Richard Toth, Eisa Davis, Mike Hayes, Ben Livingston, Dave Quay, Heidi Armbruster, John King, Kelly AuCoin, Lester Holt, Neve Campbell, Joel Kinnaman, Cicely Tyson, Jimmy Gonzales, David Alexander, Damian Young, Michael Beasley, Richard Barlow, Ed Moran, Jose Miguel Vasquez, Devin Druid, Colm Feore, Erika Rolfsrud, Seán Cullen, Allie McCulloch, Wendy Moniz, Julian Gamble, Andrew Polk, Jeremy Holm, Lance Lewman, Katie Carpenter, Christopher Mann, Sean Cullen, Dan DeLuca, Vincent De Paul, James Saito, Ian Blackman, Jessica J. Stowes, Karen Pittman, Sam Freed, Mark Zeisler, Corey Maher, James Martinez, Carolyn Michelle Smith, Lindsley Register, Annie Chang, Moses Brings Plenty, Sean M. Brown, Miguel Martinez, Ashleigh Banfield, Patricia Clarkson, Kwajalyn Brown, Campbell Scott, Laura Cayouette, Cliff Moylan, Charlie Rose, Steve Coulter, Stephen Michael Ayers, William Hill, Paton Ashbrook, Sophie von Haselberg, Amanda Warren, Ken Barnett, Estes Tarver, Reese Madigan, Bill Hoag, Amy Parrish, Barbara Rosenblat, Kayla Blake, Susan Pourfar, Aaron Costa Ganis, Phil Nee, Michael Morris, John Mankiewicz, Van Jones, Tom Kemp, Nikki Estridge, Al Nazemian, Scott Drummond, David Healy, Kate Tilley, Daniel Bridges, Kelley Davis, Joe Inscoe, Brooke Mulkins, Darren Alford, Alessia Sushko

Moc zajímavé, jak je jednoduché šedým eminencím či jiným politickým sviním, tahajícím z ústraní za nitky, fandit, když se to člověka nedotýká "osobně". Těžko bych Kevina Spaceyho shledával tak fanděníhodným, kdyby ztvárňoval Marka Dalíka či jinou figurku naší politické scény... Jediné, co se z mé strany dá vytknout, je až nechutná jablečnost House of Cards. Jinak panuje naprostá spokojenost a nedočkavost, co se druhé série týče. Dvanácté místo v žebříčku seriálů zcela zasloužené... Samozřejmě, Spacey se nedá nevyzdvihnout a k němu připojuji i skvělou Robin Wright a Michaela Kellyho. Skvělá hudba a nesmírná finálová gradace, kdy se sledování už tak od desátého dílu nedá přerušit. Rozhodně ne na moc dlouho... 2. série se ještě snese, i když to nekonečné přetahování Tuska s Underwoodem mne spíše unavovalo, než bavilo. Už tady začíná větší podíl zahraniční politiky, který mne ve třetí sérii už vyloženě nebavil. Ve třetí sérii už se zároveň začala projevovat nemohoucnost scénáristů, která, jak tipuji, naplno vypukne v sérii čtvrté. Do té nám chybí sice ještě skoro rok, ale jsem rozhodnut seriál opustit a nechat ho žít svým vlastním životem... 80% (1. série - 100%, 2. série - 80%, 3. série - 70%)(27.4.2015)

Považuju se za racionálního člověka, který se navíc nerad ukvapuje, takže emocemi se nechávám ovládat jen výjimečně - obvykle tehdy, když mi něco těžkého nebo ostrého spadne na nohu. Lásku na první pohled odmítám, přesto jsem už po pár minutách prvního dílu cítil, že mezi mnou a seriálem vzniká silné pouto - zkrátka se dokonale strefil do nálady i mého vkusu. Satiru počítáme mezi komické žánry, obvykle ji spojujeme s nadsázkou a absurditou, s groteskou a černým humorem. Zkrátka u ní předpokládáme salvy smíchu. Svého času mě překvapilo, že morbidní román Kupec dětí, který ve mě vzbuzoval úplně jiné emoce, je recenzenty rovněž označován za satiru. Pod označením politická satira si nejspíš představíme seriály typu Ano, pane ministře, případně hubatější Je to soda. Domek z karet je na první pohled serióznější, jde mu o věrohodnost a nesnaží se vyvolávat salvy smíchu. Na první pohled vychází ze vzorce společenských dramat. Ambiciózní muž, který spojil svou budoucnost s prezidentským kandidátem, očekává po vítězných volbách tučnou kořist. Hostina pro privilegované je mu však zapovězena s tím, že má mít dohled nad závodní jídelnou, která má přece nepopiratelnou kvalitu a nikdo v ní nehladoví. Jenže závodní stravování nemůže uspokojit Francisův mocenský apetit, a proto začne jako zkušený kuchař míchat ingredience tak, aby zasolil šéfkuchaři a vyvolal v kuchyni pozdvižení. Francis je dokonalý technolog moci, intrikán znalý lidské psychologie i fungování státních institucí, manipulátor i obratný vyjednávač. Francisův nadhled, ironické glosy a komentáře, kterými se obrací na diváka, prozrazují, že přes věcnost a snahu o analytický pohled jsme skutečně na půdě satiry. Domek z karet vytváří nelichotivý obraz americké vysoké politiky manipulované lobisty, rozkládané osobními ambicemi a pletichami. Ušlechtilé ideály tady až příliš často podléhají v souboji s cynickým pragmatismem a manipulacemi. Kouzlo seriálu spočívá ve virtuozitě, s jakou Francis prochází příběhem a řídí běh událostí. I ti nejlepší antičtí řečníci by museli vzdát hold za výstup v kostele, kde mistrovským způsobem dokázal zlomit hroty nenávisti a získat sympatie přítomných. ------ Chtě nechtě se musím po čase ke komentáři vrátit. Mýlit se je lidské a já se kajícně ke svému omylu přiznávám. Některé seriály záhy ztratí dech, scénáristovi dojdou nápady a příběh jde do kytek. Tady mám spíš pocit, že jsme se se scénáristou na nějaké křižovatce úplně rozešli. Chtěl jsem v Domku z karet vidět něco, čím objektivně vzato není a ani nechce být. Měl mě varovat už sexuální poměr Franka s ambiciózní mladou novinářkou, protože, upřímně řečeno, mi k jeho postavě a ambicím absolutně nesedl. Frank by se prostě s někým, kdo mu může nabídnout tak málo, nezahazoval. Pravý úder ale přišel s první vraždou. Ve vysoce politice se, to dá rozum, nepohybují neviňátka, ale už slušných pár století bývá dobrým zvykem, že se špinavá práce svěří někomu, kdo se dá v případě potřeby odstranit nebo hodit přes palubu. V ideálním případě někomu, kdo se s objednatelem jen těžko dá nějak spojovat. Frank tady působí spíš jako nevypočitatelný psychopat, než jako velký hráč. Po druhé vraždě jsem nad seriálem definitivně zlomil hůl. Obsazení je sice skvělé, ale to, co scénárista předvádí, slibný potenciál zabíjí. Celkový dojem: z původních nadoblačných výšin jsem v druhé sérii klesl hodně hluboko, takže těch 60 % je svým způsobem kompromis. Navíc s vědomím, že s každým dalším dílem bych šel o pár procent dolů.(8.2.2016)

,,MOC JE JAKO NEMOVITOST. JDE JEN O SPRÁVNÉ ROZMÍSTĚNÍ. ČÍM BLÍŽE KE ZDROJI JSTE, TÍM VYŠŠÍ MÁ VAŠE NEMOVITOST CENU.…“ /// 1.Série: /// Arogance, ambice. POLITIKA. Loď, ve který se při potápění zachraňuje jen jeden. Pomalu plynoucí POLITICKEJ seriál o věcech – no vlastně skoro jako Boss. Jen tady Frank (chce) tvoří dějiny. Obšírný vyprávění o tom, jaká je politika svinstvo a o sílách, který nás všechny převyšujou. Politika jako seriál. Seriál o šancích vyžitejch i promarněnejch. O lidech, kteří neponechávaj věci na osudu. Ale já bych si krom tý dokonalý technický i scénáristický práce dal přece jen víc emocí. Ovšem ten seriál není o vobyčejnejch lidech. Nebo alespoň v něm nehraj první housle. Voliči jsou totiž vždycky tam někde vzadu… ,,ZVOLIL SI PENÍZE NAMÍSTO MOCI. CHYBA, KTEROU V TOMTO MĚSTĚ DĚLÁ SKORO KAŽDÝ…“ /// 2. Série: ,,OD NÁS, KTEŘÍ ŠPLHÁME NA VRCHOL POTRAVINOVÉHO ŘETĚZCE, NEEXISTUJE ŽÁDNÉ SLITOVÁNÍ. JE TU JEN JEDNO PRAVIDLO: SEŽER, NEBO BUDEŠ SEŽRÁN...“ /// Frank je frajer, co na špinavou práci nikoho nepotřebuje. Takže, gratuluji pane VICEPREZIDENTE! Svět politickejch hovad, co slouží ,,svý“ zemi, jak jen to jde nejlíp. (Amerika si totiž nic jinýho nezaslouží!) V týhle sérii spolu vyjebávaj na těch nejvyšších místech a je moc hezký sledovat, jak náš zápornej hrdina míří do politickýho vyhnanství. A jak se hrabe zpět! A 46. prezidentem USA se stává… Zvedám hodnocení na 5*! 3. Série „BEZE MĚ NEZNAMENÁŠ NIC!…“ /// Prezident tvrdej chleba má… Obzvlášť Frank, dosazenej na vrchol bez podpory. Řeší, jak tam setrvat, ale na nějaký hrátky a intriky není moc času. Spíš se stávají jejich obětí, takže čekáme, až je někdo pořádně nasere! Třeba ruskej prezident. Zajímavý ceremoniály Bílýho domu a aktuální politika. Nadchla mě přítomnost Naděždy Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové, tedy Pussy Riot, stejně jako témata ohledně politiky na Blízkým východě. Ubylo politickejch zvratů. Jde o náročnost úřadu prezidenta, vztah mezi Francisem a Claire, taky Doug něco chystá… místy je to dost jednotvárný, ale díky tý politice dobrý. Jména osobností na režisérský židli budí nejen respekt, ale i slibujou dramatickou podívanou. Vydrží vratkej domeček z karet špinavý politiky Underwoodových, nebo se (konečně) rozsype? /// 4. Série: ,,NEJDŘÍV SE NAUČ VESLOVAT A AŽ PAK SE CHYŤ KORMIDLA…“ /// Manželský intriky prezidentskýho páru (už jsme si zvykli, že tihle dva jdou přes mrtvoly…) – ovšem tentokrát (chvíli) stojej proti sobě! Oba ví, jak chutná moc a chtějí ji pro sebe víc, takže nezbyde, než se opětovně spojit a předvýst další várku dokonalýho politickýho intrikaření. Těžkej kalibr mají i protivníci, takže sledujeme tahy a protitahy, a s tím, jak kampaně přivostřujou, přibejvá sarkastickýho (politickýho) humoru. Furt se něco děje, do děje vstupuje téma ISL či únos rukojmích. Do voleb zbejvaj tři tejdny a impérium zdá se bejt v troskách…“SE STRACHEM UMÍME PRACOVAT!“ – inu nezbejvá, než se těšit na další sérii! /// 5.SÉRIE ,,SAMI JSTE SI TO AMERIČANÉ ZAVINILI...“ /// Pátý pojednání o tom, že v politice je víc hanby než cti. A že si za to můžeme sami. Zákulisí prezidentský kampaně, Syrská krize, ale hlavně uzavírání podivnejch spojenectví s podivnejma lidma. Sračky se vymykaj kontrole a trochu mě mrzí, že spíš než politickej (celkem realistickej příběh) sleduju fiktivnější thriller. (Ne Andreji, nemám žádný iluze, jen mě ty intriky bavěj víc, než zločin.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1989 napsal Michael Dobbs jsem nečetl. 2.) Jsem politik a chrápu se šlapkami (ty vod kola se Mirku nepočítaj…). 3.) Jmenuji se Miloš Zeman, Michal Hašek, Jeroným Tejc… 4.) Chcu si zabékat s Pussy Riot! 5.) Thx za titule ,,Clear, Jolinar, Saalis, slaneček. Bladesip“ a ,,Alisch, honzahol, Hurley, iHyi, luciasce, Lucifrid, Mouse1, Thomas" a vlastně celýmu týmu "edna.cz". /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(16.12.2013)

Kde Sir Humphrey končí, tam Frank Underwood začíná. Úvod seriálu je schválně krotší, aby se v posledních dílech první řady proměnil v doslova politický boj o holý život. Pro Kevina Spaceyho skvěle padnoucí (nad poprvé skutečně záporná?) role. A na fantastickou Robin Wright nesmím zapomenout, i když její postava má v poslední třetině na svědomí poněkud samoúčelný dějový zvrat. 70% zatim.(8.1.2015)

Ruthless pragmatism. Vydírání, korupce, (ne)předstíraná (a)morálnost, ctižádost a touha po moci s americkým úsměvem na rtech v hávu vysoké politiky. Znáte ten rozpolcený pocit, kdy na jednu stranu chcete tak strašně moc vidět další epizodu a to nejlépe hned teď, ale zároveň si jí pustit nechcete, jelikož to znamená okradení se o celý jeden díl a tedy nevyhnutelné přiblížení se konci, kde již žádná další epizoda nečeká? Znáte? Tak přesně tohle je v mých očích zámořský remake House of Cards. Jde o remake, který má smysl, protože jakkoli obě verze vycházejí ze stejné situace, tak se každá vydá svou vlastní cestou. Americká verze do značné míry staví na pragmatické dynamice Underwoodovic vztahu a má (ne)překvapivě mnohem blíže ke Dnům zrady než k předloze (což díky Willimonovi není žádná náhoda). Jde o ukecanou politickou intrikárnu, na kterou zdánlivě padne ono okřídlené „sere mramor". Zdánlivě. Ve skutečnosti však těžko najít seriál, kde by to pod povrchem tolik vřelo hmatatelným dusnem. K čemuž až nečekaně dobře sedne i výrazně fincherovsky vycizelovaný chladný vzhled; a to zdaleka nejen v jím režírovaných epizodách. S pozdějšími sériemi tvůrci postupně do seriálu více a více zapracovávají aktuální témata. Což (prozatím) vrcholí v třetí řadě linií s AmWorks a "jakože Putinem"; a překvapivě to ani v jednom případě není ke škodě, přes koleno lámané a nepůsobí to jen jako "nutná vatózní výplň, protože nevíme čím těch třináct dílů na sezónu vyplnit", ale zároveň se nedá popřít, že třetí série se (nejen) díky tomu veze na jiné vlně než ty předchozí a není to vždy jen ku prospěchu. Čtvrtá série pak sice nezačne v úvodních dvou třech dílech nejlépe, ale záhy se vyprofiluje do druhé nejlepší řady; jakkoli mírně přitažené za vlasy. Také je oproti předchozím balastu zbavená a tedy více dynamická; což se projevuje i kratší stopáží jednotlivých epizod (cca 8 minut na díl čili ve výsledku jakoby o dvě epizody kratší). Seriál to nepochybně není bezchybný (ostatně co je; tady vadí především product placement a méně sevřená druhá série, které schází "polidšťující" element à la Peter Russo), jen tak po většinu stopáže působí; především pak ve své úvodní a čtvrté řadě. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 |(10.11.2013)

• - Režii 11. dílu 3. série si vzala na starosti Agnieszka Holland. (Wifinus)

• - Počas piatej republikánskej predvolebnej debaty, dňa 15.12.2015, ktorá sa vysielala v USA celoštátne, bežal počas prestávky v TV falošný republikánsky predvolebný spot znovu kandidujúceho prezidenta USA, Franka Underwooda. Spot bol zároveň spúšťačom reklamnej kampane na 4. sériu House of Cards a stal sa virálnym, keď ho zdieľali všetky americké médiá ešte počas priameho prenosu. Komentáre užívateľov na sociálnych sieťach neskôr naznačili, že spot bol tak dobrý, že zatienil celý obsah prebiehajúcej diskusie a bol jedinou vecou, ktorú si ľudia z daného večera pamätali. K zhliadnutiu tu. (JOZZZKO)

• - V Underwoodovom rodnom meste Gaffney v Južnej Karolíne sa aj v skutočnosti nachádza "Peachoid", obria broskyňa na zásobu vody. (figliar)