Domek z karet (TV seriál)

• Česko

Dům z karet

House of Cards

USA, 2013 - 2018, 63 h 6 min (Minutáž: 73x42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara, Corey Stoll, Kate Lyn Sheil, Molly Parker, Jimmi Simpson, Kristen Connolly, Constance Zimmer, Larry Pine, Sandrine Holt, Ben Daniels, Jayne Atkinson, Kim Dickens, Tawny Cypress, Boris McGiver, Daisy Tahan, Kathleen Chalfant, Al Sapienza, Wass Stevens, Curtiss Cook, Gerald McRaney, Reed Birney, Kevin Kilner, Michael Ahl, J.C. MacKenzie, Suzanne Savoy, Karl Kenzler, Francie Swift, Charlie Dreizen, Bill Maher, Mozhan Marnò, David Clennon, John Scurti, Sam Page, Benito Martinez, Jenna Gavigan, Emily Dorsch, Rachel Maddow, Terry Chen, Joanna Going, Gil Birmingham, Malcolm Madera, Malcolm Goodwin, Carme Boixadera, Catalina Parks, Gene Jones, Spencer Garrett, Ben Hyland, Laura Poe, Kara Jackson, Erin Fritch, Angela Christian, Armand Schultz, Gabrielle Senn, Alex Webb, Lyon Beckwith, Monica Sanchez, Olivia Luccardi, Anthony Hackett, Lars Mikkelsen, Naděžda Tolokonnikova, Pjotr Věrzilov, Marija Aljochina, Elizabeth Marvel, Paul Sparks, Christina Bennett Lind, Kristof Konrad, Christian Camargo, Annie Parisse, John Henry Cox, Rick Zahn, Lance E. Nichols, Armando Gutierrez, Deanna Dunagan, Mark Falvo, Poorna Jagannathan, Jeremy Bobb, Jean Brassard, Andy Clemence, Isabelle McNally, Michael Siberry, Robert Eli, Maryann Plunkett, Geoffrey Cantor, Dominique McElligott, Chance Kelly, Derek Cecil, Murphy Guyer, Alex Russo, Thomas Gobena, Theodore A. Adams III, Monica Lee Bellais, Jamie Nocher, Bill Phillips, Dennis Miller, Silvia Baldassini, Kenneth Tigar, David Andrews, Phyllis Somerville, Dan Ziskie, Peggy J. Scott, Charles Borland, Cotter Smith, Tanis Parenteau, Litefoot, Erik Jensen, Scott Thurman, Stephen Colbert, John Rue, Shawn Doyle, John Doman, Ellen Burstyn, Chuck Cooper, Waleed Zuaiter, Mark Lotito, Rick Crom, Finnerty Steeves, Richard Toth, Eisa Davis, Mike Hayes, Ben Livingston, Dave Quay, Heidi Armbruster, John King, Kelly AuCoin, Lester Holt, Neve Campbell, Joel Kinnaman, Cicely Tyson, Jimmy Gonzales, David Alexander, Damian Young, Michael Beasley, Richard Barlow, Ed Moran, Jose Miguel Vasquez, Devin Druid, Colm Feore, Erika Rolfsrud, Seán Cullen, Allie McCulloch, Wendy Moniz, Julian Gamble, Andrew Polk, Jeremy Holm, Lance Lewman, Katie Carpenter, Christopher Mann, Sean Cullen, Dan DeLuca, Vincent De Paul, James Saito, Ian Blackman, Jessica J. Stowes, Karen Pittman, Sam Freed, Mark Zeisler, Corey Maher, James Martinez, Carolyn Michelle Smith, Lindsley Register, Annie Chang, Moses Brings Plenty, Sean M. Brown, Miguel Martinez, Ashleigh Banfield, Patricia Clarkson, Kwajalyn Brown, Campbell Scott, Laura Cayouette, Cliff Moylan, Charlie Rose, Steve Coulter, Stephen Michael Ayers, William Hill, Paton Ashbrook, Sophie von Haselberg, Amanda Warren, Ken Barnett, Estes Tarver, Reese Madigan, Bill Hoag, Amy Parrish, Barbara Rosenblat, Kayla Blake, Susan Pourfar, Aaron Costa Ganis, Phil Nee, John Mankiewicz, Van Jones, Tom Kemp, Nikki Estridge, Al Nazemian, Scott Drummond, David Healy, Kate Tilley, Daniel Bridges, Kelley Davis, Joe Inscoe, Brooke Mulkins, Darren Alford, Alessia Sushko, Cindy Cheung, Drew Matthews, Jim Dougherty, Cody Fern, Greg Kinnear, Diane Lane, Bonnie Johnson, Jenna Stern, Parisa Fitz-Henley, Pippa Pearthree, Hadi Tabbal, Danny Johnson, C.J. Wilson, Kevin Murray, Marc Kudisch, Sakina Jaffrey, John C. Vennema, Jason Tottenham, Matt Bai, LisaGay Hamilton, Peter Jay Fernandez, Robert C. Trevelier, Chase Crawford, Caroline Clay, Athena Karkanis, Chip Zien, Linda Powell, Nini Le Huynh, Ron Canada, Boris Kodjoe, Darwin Shaw, John Ellison Conlee, Dan Daily, Timothy Britten Parker, Thomas Kopache, Lawrence O'Donnell, Martha Raddatz, Jenny Gulley, Angelo Reyes, Tom Day, Willa Fitzgerald, Neil Hellegers, Gameela Wright, Kaili Vernoff, Asher Grodman, Kristen Sieh, Pete Burris, Jefferson White, Laura Chaneski, Michael Park

V pozdějších sezonách už má Fincherovo seriálové dítko i slabší momenty a trochu trpí repetivností, jak jen se dá v politice čekat, ale i tak je to geniální. Herecký a scénáristický koncert, který na poli seriozních seriálů v mých očích přebíjí jedině Newsroom... a to ještě ne racionálními argumenty, ale čistě na emoce. Protože jak by řekl pravý Havlomrd (tedy i já) - pravda a láska pravověrné novinařiny zvítězí nad lží a nenávistí čirého politického zla :) Samozřejmě toto vše platí jen o pěti sériích, ze šesté byl SJW agitací vyhozen Kevin Spacey, na kterém seriál celý stál, takže šestá narychlo spíchnutá řada jako by vůbec neexistovala, seriál nemá zakončení - což je na něm ale jen malá vada. Možná to celé opravdu byla Spaceyho labutí píseň, ale je to labutí píseň která se rozhodně zapíše do filmové historie hodně tučným písmem. 9/10(12.10.2016)

Proč jen za čtyři? Neboť se (pro někoho možná paradoxně) seriál kolem skutečných sudů hnusu, souvisejících se získáváním moci, pouze jemně obtáčí, občas si v nich namočí sáček, někdy si zašmrdolí prdelkou o hranu barelu, ovšem málokdy vyděsí dostatečně. Za vyzdvižení stojí ztvárnění úhlavní dvojice elitářů, jejich selfspokojenost, podtržená aseptickým prostředím jalové domácnosti, je výborným počinem. Téměř i lituji, že není dopřáno většího prostoru myšlenkovým pochodům Robin, protože dokáže při pohledu na ,,řadové" ovčany nasadit skutečně úžasný výraz emočně plochého chlapce, sledujícího mrskání jím odkřídlené mušky. V této drobnosti překonává i pana Spejskyho, kterého mi prozatím nestačila znechutit ani snaživá Papstová.(25.1.2014)

House of Cards! Kevin Spacey! David Fincher! Zprvu ze mě padaly jen tyto výkřiky do prázdna, ale o seriálu jsem vlastně nic bližšího nevěděl. A předlouho jej uchovával ve watch-listu, abych letos do první série konečně vlítnul naplno. A po shlédnutí první série můžu vykřikovat ještě jedno jméno : Kate Mara! Právě ona stojí čelem manimulářské byrokracii amerického Kongresu a Bílého domu...a samozřejmě proradnému kongresmanovi Underwoodovi. A je přitom tak sexy. Nebo právě naopak? Zdráhám se jakýchkoliv spoilerů, to nepolíbeným nemohu udělat. Stačí jen zkonstatovat, že se na této Netflixovské produkci vyřádilo mnoho schopných tvůrců a i když obvykle platí, že více je někdy méně, zde tomu tak není...Je obdivuhodné, jak si House of Cards drží laťku stále stejně vysoko, ba co víc, stále přidává na obrátkách, aby vás seriál následně úplně dostal. Bravo...95%(1.10.2014)

Kde Sir Humphrey končí, tam Frank Underwood začíná. Úvod seriálu je schválně krotší, aby se v posledních dílech první řady proměnil v doslova politický boj o holý život. Pro Kevina Spaceyho skvěle padnoucí (nad poprvé skutečně záporná?) role. A na fantastickou Robin Wright nesmím zapomenout, i když její postava má v poslední třetině na svědomí poněkud samoúčelný dějový zvrat. 70% zatim.(8.1.2015)

Vypadá to, že Golden age seriálové tvorby, jak se o téhle éře mluví, je skutečně tady a v dohledné době neplánuje nikam zmizet. Tradičně vynikajícího Spaceho zde pro mě ještě o třídu přehrává úžasná Robin Wright a to je co říct. Politika, politický žurnalismus, pečlivé plány, hýčkané křivdy, nenaplněné ambice, páky, zrady - House of Cards to má všechno. Sám nevím proč nemám pro tenhle konkrétní seriáolový klenot pátou hvězdu - možná proto, že mě nepobavil tak jako Banshee, nenadchnul mě výpravou jako Řím, či Hra o Trůny, nezanechal ve mě nic zásadního jako The Wire či Sopranos a o politice mně toho neřekl nic, co bych před tím nevěděl, nebo netušil. Co však není, může velice snadno být - na druhé podívání, či s druhou sezónou můžu názor změnit velice snadno. 80%(29.11.2013)

• - Hacker, který pracuje pro FBI a dříve působil jako člen cyberhnutí známé jako "deadsec", je skutečná parafráze na skupinu "lulzsec" a jejího lídra Sabu, který byl také dopaden FBI a byl donucen pro ně pracovat. Díky této spolupráci byla cela skupina dopadena. (Kailo)

• - Série se natáčela od 18. do 30. října 2017 a od 31. ledna do 25. května 2018. (Varan)

• - Ve 3. díle 3. série hrají samy sebe dívky z kapely Pussy Riot (Nadezhda TolokonnikovaMariya Alyokhina). V epizodě se dostanou do sporu s ruským prezidentem Viktorem Petrovem (Lars Mikkelsen), který je seriálovou verzí Vladimira Putina. Kapela Pussy Riot na žádost tvůrců seriálu také složila píseň "Don't Cry Genocide", jež se vyjadřuje k militarizaci lidí a především k nasazování amerických dronů do válek. Píseň zaznívá při závěrečných titulcích zmíněné epizody. (Revivup)