Karlos80

Raritní černobílé eurocrimi něco ve stylu těchto filmů "Sequestro di persona", "Barbagia" nebo "Dove volano i corvi d'argento" (opět v podání režiséra Livia-byl to jeho druhý a poslední film). Pěkná realizace a autentičnost, drsné prostředí skalnaté a hornaté Sardinie, hezká úvodní scéna útěku z věznice, silná scéna úmrtí Španěla (Pedro), a hlavně všichni ti obyčejní lidé, uzavřeni ve svém vlastním světě, žijící si svůj život, se všemi jejich vlastními tradicemi a folklórem (ve snímku jsou k vidění zajímavé tance, muzika, a pod). Film po skvělém úvodu a ještě i střední části, jakoby ale chvilkami ztrácel dech, našlo se zde vyloženě několik všedních a slabších chvilek a momentů, ale nikdy mě to vyloženě nenudilo, vzrušující tak že by mě běhal, mráz po zádech to ale taky nebylo. Film je rozhodně zajímavý i z pozice kamery, u které se v titulcích objevilo jméno Aristide Massaccesi. Že vám to nic neříká? Nejste sami, mě také ne, jde o rodné jméno později známého taliánského trashera a uchyla Joea D'Amata, který v 60 letech až někdy do roku '74, pracoval jako kameraman a asistent režie. Nutno dodat že tahleta jeho práce v tomto filmu (v pořadí druhá!) byla opravdu vynikající, škoda že se výhradně nevěnoval jen tý kameře:-) Nenápadný, ale rozhodně zajímavý počin mladého tvůrce Livia. PS; Snad se časem najde nějaká dobrá duše, která film otitulkuje (alespoň aj titulky), jinou verzi než tu v orig. (VHS) v současné době neseženete, film nevyšel nikdy na DVD. ()