Prvý raz sa festival konal v roku 1966 v Parku kultúry a oddychu (PKO). Víťazom sa stal Karel Gott s pesničkou „Mám rozprávkový dom“. Festivalu sa pravidelne zúčastňovali najpopulárnejší československí speváci a speváčky. V roku 1974 sa prvýkrát stalo, že Zlatú Bratislavskú lýru získali dvaja interpreti. V nasledujúcom roku 1975 festival prijala Medzinárodná federácia za svojho oficiálneho člena. V tomto roku sa tiež stalo, že udelili dve strieborné a dve bronzové ocenenia. V roku 1989 sa konal posledný ročník.
Víťazi Zlatej Bratislavskej lýry:  1966 - Karel Gott - (Vieroslav Matušík / Eliška Jelínková) - pieseň „Mám rozprávkový dom“
1967 - Eva Pilarová - (Bohuslav Ondráček / Jan Schneider) - pieseň „Rekviem“
1968 - Marta Kubišová - (Jindřich Brabec / Petr Rada) - pieseň „Cesta“
1969 - Karel Černoch- (Karel Černoch / Pavel Žák) - pieseň „Píseň o mé zemi“
1970 - Marcela Laiferová - (Ivan Horváth / Ivan Úradníček) - pieseň „Slová“
1972 - Eva Máziková - (Miroslav Brož / Tibor Grünner ) - pieseň „Krédo“
1973 - Pavel Bartoň - (Zdeněk Marat / Vladimír Poštulka - pieseň „Tou dálkou“
1974 - Karol Duchoň - (Pavol Zelenay / Tibor Grünner) - pieseň „Zem pamätá“
1974 - Helena Vondráčková - (Jindřich Brabec / Jiří Aplt) - pieseň „Malovaný džbánku“
1975 - Waldemar Matuška - (Bohuslav Ondráček / Zdeněk Borovec) - pieseň „Pláňka“
1976 - Jana Kocianová - (Pavol Zelenay / Ľuboš Zeman) - pieseň „Pár nôt“
1977 - Modus - (Ján Lehotský / Kamil Peteraj) - pieseň „Úsmev“
1978 - Marika Gombitová - (Pavol Hammel / Kamil Peteraj) - pieseň „Študentská láska“
1979 - Lešek Semelka - (Pavel Vrba / Lešek Semelka) - pieseň „Šaty z šátků“
1983 - Miroslav Žbirka - pieseň „Nechodí“
1983 - Jana Kocianová - (Jan Kovář / Ľuboš Zeman) - pieseň „Sklíčka dávnych stretnutí“,br /> 1984 - Júlia Hečková - (Peter Hečko / Ľuboš Zeman) - pieseň „Spútaná láskou“
1985 - Olympic - (Petr Janda / Pavel Vrba) - pieseň „Co je vůbec v nás“
1987 - Vašo Patejdl - (Vašo Patejdl / Ľuboš Zeman) - pieseň „Umenie žiť“
1988 - Berco Balogh - (Pavol Kvassay / Monika Kozelová) - pieseň „Farbami dýcha noc“
1989 - Banket - (Richard Müller/Kamil Peteraj) - pieseň „Aj ty!“ (oficiální text distributora)

Flego

Významná spevácka súťaž mala aj medzinárodný rozmer, čo bolo v tých časoch nevídané. Rozhodne to bol dobrý projekt. ()

xaver

Před rokem 1989 zřejmě největší a nejvýznamnější hudební festival v Československu. Každoročně se ho zůčastňovala celá plejáda českých a slovenských interpretů. Z dnešního pohledu na souteži bude asi nejzajímavější to, že mnohonásobný zlatý slavík Karek Gott, vyhrál Bratislavskou lyru jenom jednou!!! A to hned první ročník v roce 1966. Pak už nikdy. Je jenom škoda, že po revoluci se "s vaničkou vylilo i dítě", protože dnes takovýto festival autorské písně velmi chybí. Stupidní televizní souteže typu Česko hledá SuperStar - kolikrát ji ještě budeme hledat - to v žádném případě nenahradí. Zpěváků a zpěvaček máme přehršel, ale se skldateli je to již horší. ()

awerto

Bratislavska lyra, je skoda, ze zanikla. Ale na SK je to zvykom obecne... ved uz nam na SK zrusili aj Zlateho Slavika..... :-) ()