Divadelná komédia G.B.Shawa pranieruje nezmyselnosť vojny a nepriateľstva medzi ľudmi. Dej sa odohráva na konci 19.storočia. Počas vojny na Balkáne dostane sa švajčiarsky inžinier Bluntchli do smrteľného nebezpečenstva, z ktorého sa mu podarí vykĺznuť za pomoci neznámej ženy. Mladou ženou, ktorá mu zachránila život bola snúbenica jeho nepriateľa. Po skončení vojny považuje Blunchi za svoju povinnosť poďakovať žene za jej odvahu. Jeho dobrý zámer sa nestretne s úplným pochopením, spôsobí veľa nejasností, dohadov, ktoré sa v závere hry predsa vysvetlia. (oficiální text distributora)

Autogram

Variácia na tému „inkognito“ s dvomi vojakmi a dvomi krásnymi ženami. Dobre zahrané, ale zaujímavejšie v závere ako na začiatku. ktorý bol trochu zdĺhavý. –––– Plukovník, svet nie je taký nevinný, ako sme si ho my dvaja predstavovali. ()

Flego

George Bernard Shaw napísal vtipnú a zábavnú divadelnú hru a adaptácia Miloša Pietora nestratila nič na atraktivite. Prím patrí duu Huba - Turzonovová, ale potešil aj Kňažko. Druhý komentár. ()