Pan Pip

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Ngila Dickson

Dramatický příběh na podkladě skutečných událostí z Papue -Nové Guinee, s vynikajícím Hughem Lauriem a nádhernou Xzannjah, coby žačky ve venkovské škole, kde se donucen okolnostmi, ujme výuky právě on, místní běloch, přezdívaný pan Pip.Seznámí děti všeho věku s Dickensonovou knihou a zavede je do jiného světa, který je přerušen válečnou blokádou ostrova ohledně těžby v měděných dolech......dál se dívejte.Je mi jasné jen jedno.Pro určité chlapy není škoda kulky, věřte mi.(6.4.2014)

Ano. Nadějné vyhlídky od Dickense pomohou divákovi rozklíčovat nejednu scénu a hlavně myšlenku, proto doporučuji se s nimi seznámit, nebo si je oživit... Já už od mala miluji Tichomoří a cokoliv tam se odehrávající... O filmu vím již dlouho, ale teprve nyní jsem se k němu dostal. Tohle je film, který musíte vnímat všemi póry těla. Naštěstí to díky nádherné přírodě jde samo. Kamera byla úžasná a já se chvílemi přenášel na Quadalcanal v Thin Red Line... Všechny ty průhledy listovím, hry vlnek na jemném písku lagun, krabíci vlekoucí si svá obydlí z ulit... Nádhera. Do toho příběh bělocha, kterého život zavál daleko od rodné Anglie, na ostrov Bouganville. Zde se stane nechtěně původcem velkého neštěstí, ale předtím se mu podaří u domorodé Matildy probudit fantazii a zájem o Dickensovu knihu - Nadějné vyhlídky. Ta si při jejím veřejném předčítáním představuje hrdiny románu a se zájmem sleduje příběh, kam se posléze sama obsadí do jedné z postav ve své fantazii. Neznalá skutečných reálií viktoriánské Anglie, v jejích představách jsou hrdinové románu domorodci žijící v prostředí ostrovů Tichomoří...To vše se děje během místního ozbrojeného konfliktu a blokády jejího ostrova. Lehce bych to připodobnil k Del Torově Faunovu labyrintu.. Nelze opomenout ani skvostnou hudbu a skvělý herecký výkon jak Hugha Laurie, tak zejména Xzannjah, která hrála roli Matildy. To, že Laurie není jen ten doktor s holí sjetej vicodynem - jsem věděl už dávno. Vážnější role mu sedí a rád bych jej viděl v něčem dalším. On je univerzál, ať už se jedná o hudbu nebo o film. Tohle nebude film pro každého už jen proto, že film je vlastně zfilmovaná knižní předloha, vyprávějící o jiné knize - to vše na pozadí občanské války. Člověk by si řekl, že tam na těch ostrovech, kde už sice mají elektřinu, ale kde stále ty místní lidičky živí hlavně rybolov, chov prasat a příroda nabízející ovoce, je ráj na zemi, že tam musí být klid.... A není... Druhá světová - Japonci... občanská válka... Lidé se prostě musí navzájem zabíjet i v těch nejvzdálenějších končinách světa... šílené. Za mne to jsou jednoznačně 4 ulity u nápisu PIP na pláži! * * * *(27.1.2015)

• tron

Nevydarený mix viacerých nosných tém, od klasickej učiteľskej drámy s charizmatickým mentorom cez náročnú dievčenskú pubertu až po myšlienky o tom, že násilie je zlé. Tak si vyberte. Ale myslím si, že nech už si vyberiete čokoľvek, budete sklamaní. Hugh Laurie tomu dal prekvapivo málo (a navyše strávi na plátne len veľmi málo času). Scenár biedny, plno WTF nápadov (smrteľne vážne hľadanie literárnej postavy) a otravné halucinogénne pasáže s Charlesom Dickensom. Som rád, že som to videl a hlavne som rád, že som to prežil.(14.1.2017)

• verbal

Naordinovat Papuáncům – Novým Guineanům rozbor díla Karla Ocasníka, to je něco jako učit lidojedy, že se neohlodaná holení kost nežere rukama, nýbrž je po malých soustech okrajuje stejkovým příborem a vzít to do pracek je přípustné výhradně jen v případě, je li na menu nějaká slepice. Podivně traumatizovaný Haus, co má za manželku horskou gorilu, však nedbá, a nic netušící divák má tak velmi Nadějné vyhlídky, že se u toho buď ukouše nudou nebo umlátí smíchy při pohledu na zasněné kanibaly hrající si ve viktoriánských kostýmech na indoevropské čajochlemty. Guerille „knihomolských“ goril s kalašnikovy je pak kapku obtížné vysvětlit, že Pyp není rebelský špión, ale jen zplodina Ocasníkova nesporného talentu, aniž by se to po hodině a něco žvanivé literární diskuze s lidoopy o členství v Pykvikově klubu nakonec navíc nezvrhlo v patetický sračkol.(8.8.2014)

Pár týdnů před zhlédnutím filmu jsem četla knihu a trochu musím srovnávat. Kniha také není kdovíjaký literární poklad, ale rozhodně se dá číst, je poměrně krátká a rozhodně zajímavější než film. Dostaneme všechny postavy mnohem komplexnější. Film byl docela naivně laděný a konec byl takový hodobóžový, přestože se předtím staly hrůzy, skoro to vypadalo, že to mladou dámu moc nezasáhlo. Film byl bez rytmu. Jediné, co na něm oceňuju, jsou scény s vysněným Pipem. Jinak průměrný film z místa, které je zasáhnuto občanskou válkou (válečné scény ovšem nečekejte).(16.4.2016)

• - Film bol natáčaný v Bougainville, Papue-Novej Guinei a na Novom Zélande. (Scraffy)