Reklama

Reklama

Pan Pip

  • Česko Mistr Pip (více)
Válečný / Drama
Papua-Nová Guinea / Austrálie / Nový Zéland, 2012, 116 min

V provincii Bougainville na ostrově Papua Nová Guinea zuří občanská válka. Jediným bělochem na ostrově je tajemný učitel Watts (Hugh Laurie), který znovu otevře školu a představí žákům Dickensovy Nadějné vyhlídky. Mladičká Matilda se ztotožní s viktoriánskou dobou popisovanou v románu a uniká tak ve své fantazii z krutého světa, ve kterém je nucená žít. Armáda tzv. Rudých kůží připravená zničit případné povstalce se blíží. Matildě se líbí Pip, proto napíše jeho jméno do písku, což odstartuje vlnu dramatických událostí. Rudé kůže se domnívají, že Pip je vůdce rebelů a chtějí ho dostat za každou cenu. Skvělý příběh o síle představivosti, kdy fikce může mít až katastrofální následky. (HBO Europe)

(více)

Recenze (68)

verbal 

všechny recenze uživatele

Naordinovat Papuáncům – Novým Guineanům rozbor díla Karla Ocasníka, to je něco jako učit lidojedy, že se neohlodaná holení kost nežere rukama, nýbrž je po malých soustech okrajuje stejkovým příborem a vzít to do pracek je přípustné výhradně jen v případě, je li na menu nějaká slepice. Podivně traumatizovaný Haus, co má za manželku horskou gorilu, však nedbá, a nic netušící divák má tak velmi Nadějné vyhlídky, že se u toho buď ukouše nudou nebo umlátí smíchy při pohledu na zasněné kanibaly hrající si ve viktoriánských kostýmech na indoevropské čajochlemty. Guerille „knihomolských“ goril s kalašnikovy je pak kapku obtížné vysvětlit, že Pyp není rebelský špión, ale jen zplodina Ocasníkova nesporného talentu, aniž by se to po hodině a něco žvanivé literární diskuze s lidoopy o členství v Pykvikově klubu nakonec navíc nezvrhlo v patetický sračkol. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Tentokrát mě na kolena dostal příběh s velmi silným životním osudem domorodých lidí v provincii, jejíž název neumím vyslovit natož napsat, někde uprostřed Tichého oceánu. Tragické drama, které se za dob nepokojů na ostrově odehrálo, ve mně téměř nastartovalo stejný žaludeční projev jako u jedné tamní dívky, která společně s ostatními musela přihlížet ... To všechno jen kvůli fiktivní postavě, strašlivému nedorozumění a zabedněnosti těch, kteří si říkali armádní vojáci. Věřím, že škoda kulky by pro někoho rozhodně nebyla ... ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Nevydarený mix viacerých nosných tém, od klasickej učiteľskej drámy s charizmatickým mentorom cez náročnú dievčenskú pubertu až po myšlienky o tom, že násilie je zlé. Tak si vyberte. Ale myslím si, že nech už si vyberiete čokoľvek, budete sklamaní. Hugh Laurie tomu dal prekvapivo málo (a navyše strávi na plátne len veľmi málo času). Scenár biedny, plno WTF nápadov (smrteľne vážne hľadanie literárnej postavy) a otravné halucinogénne pasáže s Charlesom Dickensom. Som rád, že som to videl a hlavne som rád, že som to prežil. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

V prvních dvaceti minutách se mě zdálo, že film vaří z vody, ale u Pipa se vyplatí trpělivost, protože od příchodu armády na ostrov se začnou dít věci. Teda dít, on si film pokračuje dál ve svým pomalým skoro nic nedějícím se tempu, jenže najednou jsem všechno vnímal úplně jinak, sledoval jsem velmi silný příběh, plný smyslu dávajících dialogů a já už neměl pochyb o sdělnosti filmu, o úctě k člověku, a o respektu k životu. Hugha většina z nás až na mě zná ze seriálu Dr. House, tak jsem ho viděl hrát poprvé a hned na výbornou, i když o trošku víc se mě líbila Xzannjah, o této mladé herečce nevím absolutně nic, ani nevím odkud je, ale jedno jsem zjistil poměrně rychle, je nesmírně talentovaná a krásná. Do budoucna jí budu držet palce, ať se ve filmovým světě neztratí a mile rád se s ní setkám i v dalších filmech. ()

hrona 

všechny recenze uživatele

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film ve kterém se prolíná život obyvatel Papuy: Nové Guiney, v politicky velmi nestabilní a konfliktní zemi s románem Charlese Dickense Nadějné vyhlídky.Laurie je zde opět nesmírně charismatický jeho úlohou je zžívat se s místními domorodci, učit je a poznávat moderní svět a kulturu, četbou již zmiňovaného románu. Víra, kultura, válčení, metaforizmus a svým způsobem poetika, toť společným jmenovatelem tohoto silného dramatu. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (1)

  • Film bol natáčaný v Bougainville, Papue-Novej Guinei a na Novom Zélande. (Scraffy)

Reklama

Reklama