Pan Pip

V provincii Bougainville na ostrově Papua Nová Guinea zuří občanská válka. Jediným bělochem na ostrově je tajemný učitel Watts (Hugh Laurie), který znovu otevře školu a představí žákům Dickensovy Nadějné vyhlídky. Mladičká Matilda se ztotožní s viktoriánskou dobou popisovanou v románu a uniká tak ve své fantazii z krutého světa, ve kterém je nucená žít. Armáda tzv. Rudých kůží připravená zničit případné povstalce se blíží. Matildě se líbí Pip, proto napíše jeho jméno do písku, což odstartuje vlnu dramatických událostí. Rudé kůže se domnívají, že Pip je vůdce rebelů a chtějí ho dostat za každou cenu. Skvělý příběh o síle představivosti, kdy fikce může mít až katastrofální následky. (HBO Europe)

Dont

Film diváka dlouho nechá v klidu melanéského „ráje“ a dětské školy, kde se odehrává převážná část děje, než dospěje k prvnímu varování. Pořád se ale divák může potutelně usmívat nevědomosti vojenského velitele nebo kroutit hlavou nad zpátečnickou starostlivostí matky o dceru a pokračovat v pozvolně vyprávěném příběhu z pera Charlese Dickense. O to více devastující jsou scény, které přijdou. Nic pro slabé povahy. Nečekaně silný a dle mého soudu i zdařilý snímek. Nevím přesně, odkud jsou herečky, které ztvárnily domorodé ženy (na webu o nich není mnoho informací), ale zahrály své role velmi přesvědčivě. ()

evapetra

Ve filmu hrají důležitou roli Dickensovy Nadějné výhlídky a pro díváka Mr.Pipa je předchozí znalost tohoto románu dost prospěšná. Já jsem sice knihu nečetla, ale hodilo se mi, že jsem nedávno viděla její filmové zpracování. Alespoň jsem tedy věděla, o co jde ve scénách, které si Matilda, zaujatá předčítáním pana Wattse, po svém představuje. Hugh Laurie i roztomilá Xzannjah táhnou svými výkony celý film hodně nahoru. Pouze závěr mi připadal poněkud rozpačitý a už zdaleka ne tak silný jako zhruba ty dvě třetiny, ve kterých byl představitel pana Wattse na scéně. ()

rt12

EMOCIONÁLNÍ NÁŘEZ. „Ví Bůh, že se nikdy nemusíme stydět za slzy, neboť to je déšť na oslepující prach země, který pokrývá naše tvrdá srdce. Bylo mi líp než předtím, když jsem se vyplakal – cítil jsem víc lítosti, víc jsem si uvědomoval svůj nevděk, měl jsem v sobě víc něžnosti.“ Nelze nic nového dodat, pouze bych se opakovala co je zde už napsáno v předchozích vícehvězdičkových komentářích. Pouze se chci omluvit za své kacířské řeči vůči Česku. Po zhlédnutí Mr. Pipa: nejsi vůbec zasrané, zkorumpované, vše zde dokonale funguje a jsem ráda, že tu žiju. ()

verbal

Naordinovat Papuáncům – Novým Guineanům rozbor díla Karla Ocasníka, to je něco jako učit lidojedy, že se neohlodaná holení kost nežere rukama, nýbrž je po malých soustech okrajuje stejkovým příborem a vzít to do pracek je přípustné výhradně jen v případě, je li na menu nějaká slepice. Podivně traumatizovaný Haus, co má za manželku horskou gorilu, však nedbá, a nic netušící divák má tak velmi Nadějné vyhlídky, že se u toho buď ukouše nudou nebo umlátí smíchy při pohledu na zasněné kanibaly hrající si ve viktoriánských kostýmech na indoevropské čajochlemty. Guerille „knihomolských“ goril s kalašnikovy je pak kapku obtížné vysvětlit, že Pyp není rebelský špión, ale jen zplodina Ocasníkova nesporného talentu, aniž by se to po hodině a něco žvanivé literární diskuze s lidoopy o členství v Pykvikově klubu nakonec navíc nezvrhlo v patetický sračkol. ()

dopitak

Kolega verbal má bohužel naprostou pravdu, ještě bych dodal, že aspoň čím bylo nakrmit ty prasata. Tohle snad tvůrci nemohli myslet vážně, kostýmní fraška s opravdu opálenými obyvateli, z jejichž bělostných úst znějí ty neotřesnější dabérské hlasy. Ještě někdy uvěřím místnímu hodnocení, až narazím na "dobrej" novej film... ()

• Film bol natáčaný v Bougainville, Papue-Novej Guinei a na Novom Zélande. (Scraffy)