Kříž cti

Comrade

(neoficiální název)

Akční / Drama / Historický / Válečný

Norsko / Švédsko, 2012, 100 min

Nic akčního, ani přehnaně válečného, jen hezky podabný příběh o soužití tří Němců a dvou Britů, kteří se vzájemně sestřelil, v dřevěné chajdě v drsné norské zimní přírodě. Nakousnuty jsou otázky (ne)důvěry, (ne)spolupráce, (ne)přátelství. Nutí k zamyšlení, že každá mince má rub a líc a ne každý je svině jen proto, že je určité národnosti. # 70 % # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 7(1.10.2012)

Nečekala jsem mnoho, proto jsem ten film měla dlouho v šuplíku, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Jak z malého, ale přitom silného příběhu pár mužů, který se skutečně odehrál, jasně zaznívá myšlenka nesmyslnosti válek jako takových. A i když první polovina byla trochu vleklejší, tak druhá to bohatě vynahradila silnějšími a emotivnějšími momenty. A za ten závan člověčiny (lidskosti, potažmo přátelství) ve válečných podmínkách díky.(24.3.2013)

Nádherná výprava, minimalistické prostředí, uměřená, byť místy ne úplně důsledná režie (vyhrocené scény brzdí dost křečovité změny perspektiv), humanistické drámo staré školy, které říká, že pod uniformou a ideologií jsou kompatibilní lidské duše. Sympaticky tlumené postavy s malými příběhy, trochu zbytečně vyhrocené tezovité dialogy, ale decentně trefená atmosféra lovecké chaty, kde se odehrává malá válka a malý mír. Skromný film, na který se dívá lehce a s potěšením.(1.5.2013)

Nečekejte žádné epické válečné scény jak z Ryana, tenhle film je totiž úplně o něčem jiném. A konečně nám předkládá pohled na fašistické Němce takovým okem, že i oni (tedy alespoň někteří) byli v první řadě lidmi, které jen semlela hitlerovská ideologie... Očekával jsem další "menší nezávislejší filmeček", ale nakonec se mi dostalo velmi příjemného dramatu, kde se sice víc mluví než střílí, ale to vůbec nevadilo. Zasloužené 4*(13.9.2012)

Šťastné a veselé v Zemi nikoho. Næss je bezesporu divadelní režisér, už podle toho jakým způsobem pracuje s herci a s mizanscénou. Malá dřevěná chata uprostřed pusté krajiny za bílou sněhovou oponou se stáva jevištěm naprosto přirozeně. Bohužel jevistěm, na kterém se odehrává celkem průměrné drama s kosmopolitním a protiválečným poselstvím. Næssovi se určitě daří své postavy zhmotnit do té míry, aby úvodní titulek oznamující, že se jedná o příběh založený na skutečných událostech nepůsobil jako klišé. Bohužel scénář příliš rychle střídá komediální polohy s těmi dramatickými, což znemožňuje potřebnou gradaci jednotlivých situací a zabraňuje divákovi jednotlivé emoce procítit, jelikož jsou příliš brzy přebité jinými. Samotné protiválečné poselství je jistě záslužné, ale v celku vyznívá slabě. Velká škoda.(26.1.2013)

• - Film je založen na skutečných událostech ze dne 27. dubna 1940. Jména německých vojáků nebyla změněna, ale jména britských vojáků změněna byla. Skutečná jména britských vojáků byla kapitán RT Partridge (Davenport) a RS Bostok (Smith). (Dragoni)

• - Replika bombardéru Heinkel He 111 vyrobená pro film je do dnešních dnů k nalezení u silnice poblíž města Grotli. Slouží jako památník události z 27. dubna 1940. (_Irbe_)

• - Až na pár komparzistek ve filmu nehraje větší roli žádná žena. (Čulo)