Kříž cti

Comrade

(neoficiální název)

Akční / Drama / Historický / Válečný

Norsko / Švédsko, 2012, 100 min

Válečný film nemusí být jen o megalomanských bojových scénách, výbuších nebo tun prázdných nábojnic. Film Into the White je toho krásným důkazem, že i za malý peníz se dá natočit válečný příběh, který svojí poutavostí zaujme ve všech ohledech. Zaprve je to krajina. Zasněžené kopce Norska jsou překrásné, dokáží být ale zatraceně kruté. Film ale stojí na vzájemném soužití třech Němců a dvou Angličanů, kteří se navzájem sestřelili. Jejich vztah se z prvotní nenávisti a uvědomnění, že válčí proti sobě, stává něčím osobnějším, co je nad jejich posláním ve válce. Uvědomují si, že jsou jen lidé, kteří vykonávají rozkazy druhých. Zrodí se tak vztah, který přetrvá doživotně. Já jsem od toho nic moc extra nečekal a dostal jsem naprostou bombu, která se mi vryla do paměti. Navíc herecké výkony jsou naprosto přesvědčivé. Pro mě jednoznačně za pět.(7.4.2013)

Veľmi jednoduchým spôsobom a formou komorného príbehu opísaná nezmyselnosť vojny. Keby nebolo jej, mohli by všetci piati do sýtosti v tej chate vysedávať a debatovať hoci aj o ženách. Priateľstvo a ľudskosť sú predsa nad všetky vojny. Navyše v závere sa k príbehu pridali aj emócie, ktoré sa stali takou peknou bodkou za celým tým smutným osudom vojakov. Slušný nadpriemer. 80/100(10.3.2018)

Po celou dobu trvání filmu mi v hlavě znuděný Driss říkal, že už tohle vojenské klišé nejednou viděl a že ho nemůže nic překvapit. Naštěstí jsem však na něj nedal a mohl jsem se tak dočkat, sice obkoukané, ale dobré zápletky a neamerického konce o příběhu o lidskosti a přátelství. Navíc mě potěšilo zjištění, že Ronův dědeček byl za války stejnej mamlas jako jeho vnuk.(14.2.2013)

Minimalistický (v dobrém smyslu), nepříliš umě vyvážený mix napětí, zábavy a optimistického pofelu, jenž je poměrně příjemnou jednohubkou. V druhé půli jsem se chechtal pořádně, akorát tipuji, že to tak nebylo úplně zamyšleno. Rupert Grint byl ve své roli překvapivě přirozený, štval mě David Kross, který ve filmech těží ze své podstaty pro dokola obdobné postavy slabomyslných blbečků.(21.4.2013)

Pěkný film a stejně jako většina s podobnou tématikou, velmi předvidatelný. Tady se ovšem povedlo překvapit dobrým scénářem a hodnověrnými postavami. Nejvíc se mi líbil Stig Henrik Hoff ve své roli málomluvného a sympaticky přemýšlejícího německého vojáka. Spolu s Rupertem Grintem, řadovým britským vojákem, rozehrávají asi nejzajímavější linii filmu, jejich zdánlivě nesourodé rozvíjející se přátelství se mne dotklo.(23.9.2012)

• - Až na pár komparzistek ve filmu nehraje větší roli žádná žena. (Čulo)

• - Replika bombardéru Heinkel He 111 vyrobená pro film je do dnešních dnů k nalezení u silnice poblíž města Grotli. Slouží jako památník události z 27. dubna 1940. (_Irbe_)

• - Natáčení začalo 28. března 2011 v norském Grotli. Filmování dále pokračovalo v Trollhättanu a Brålandě ve Švédsku. (PanBlack)