Kříž cti

Petter Næss

Daniel Voldheim

Scénografie:

Udo Kramer

Spoiler: Námět samozřejmě zajímavý, ale vytěžit šel určitě lépe, než že si dvě skupinky vojáků budou hrát na co největší kretény, budou se donekonečna hádat o tom, kdo je za čárou, kdo má právo sedět u stolu a která strana jsou větší zmrdi, aby si nakonec zachlastali, spálili Mein Kampf a stali se nejlepšími kámoši pět minut předtím, než jedny odkrágluje - v dobré víře jednající - norskej partyzán, aby to těm druhejm mohlo být líto.(24.9.2012)

Určitě bych k tomu měl celou řadu pochvalných slov - netradiční, dojemné, místy vtipné, silné v jednotlivostech i jako celek a sloužící k zamyšlení. Ale na úplný vrchol bych to neviděl. Prostě se jedná o kvalitní a zajímavou podívanou, ale abych pravdu řekl, nijak extrémně mě to nedostalo. PS: I když se tam úplně nehodí, tak hláškující Rupert Grint byl v originálním znění výborný. :D 75%(25.1.2014)

Dokážu si představit, že v Americe takovej film zazdili. On totiž nabízí klasické evropsky-lidské téma, který náleží hlavně nám, Evropanům. Respektive představuje příběh z války o absurdnosti války, což není poprvé, ale ani naposled. Taková ruská Kukuška předvedla něco podobného a také se na ní hrozně hezky koukalo. Vlastně úplně stejně jako na Kříž cti. Vlastně se jednalo o hodně podobný film, což není vůbec na škodu. I u tohoto jsem nakonec skončil s pěti hvězdami. Takové příběhy by se totiž měly tesat do paměti všech. Člověk nikdy neví, kdy by se mohly hodit...(15.4.2016)

Předvídatelné drama o vzniku přátelství mezi nepřáteli na pozadí 2. světové války, které však čpí člověčinou a je okořeněné civilními hereckými výkony zúčastněných, ničeho není víc ani míň. Tyhle obyčejné příběhy bez ždímacích emocí mám rád čím dál tím víc.(29.10.2013)

Náhodná okolnost a boj o holý život vytvořily z původních válečných nepřátel opět civilně lidsky uvažující bytosti. Tohle se tedy švédsko-norskému filmovému štábu velmi slušně povedlo. Bravo. (Podobný námět smíření zdánlivě neusmiřitelných byl použit ve filmu Útěk v řetězech z roku 1958).(8.10.2012)

• - Replika bombardéru Heinkel He 111 vyrobená pro film je do dnešních dnů k nalezení u silnice poblíž města Grotli. Slouží jako památník události z 27. dubna 1940. (_Irbe_)

• - Německé sestřelené letadlo je bombardér středního typu Heinkel He 111. (Adrai)

• - Až na pár komparzistek ve filmu nehraje větší roli žádná žena. (Čulo)