poster

Van Gogh: Příběh (TV film)

 • Velká Británie

  Van Gogh: Painted with Words

Drama / Dokumentární

Velká Británie, 2010, 80 min

Kamera:

Graham Smith

Střih:

Adam Recht

Scénografie:

Andy Harris
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ledzepfan
  ***

  Scénář vlastně jen kopírující korespondenci postav je nesporným plusem tohodle dokumentu stejně jako předváděčka některých méně známých vincentových maleb a kreseb(především z raných období). Na druhou stranu, herecké projevy většiny přítomných jsou nepřesvědčivé až rušivé - především Cumberbatch si tam něco strašně na sílu onanuje (a určitě je u toho přesvědčený, že si zrovna dává nejlepšího Vincenta všech dob), ale mě to prostě lezlo na nervy.(15.7.2014)

 • aniiicka
  *****

  Jeho malby jsou nádherné. Vždycky jsem tohoto jedinečného umělce obdivovala, proto bylo velmi smutné sledovat detailně jeho nelehký životní osud. Jsem však velmi ráda, že jsem si tento vynikající dokument vyhledala. Vyprávění formou dopisů, které si vyměňovali s bratrem Theem bylo intimním nahlédnutím Van Goghovi osobnosti. Bratr byl možná jediný, kdo mu kdy rozuměl. Během příběhu se herci střídají v přednesu obsahu své korespondence, výklad pak doplňuje příjemný vypravěč, který nám podává okolní informace a vše je podkresleno krásnou hudbou a ukázkami maleb ve skvělém kvalitním rozlišení - a to jak od Vincenta, tak od dalších umělců, kteří jej v jeho práci ovlivnili. Malby Van Gogha zde skutečně působí tak živě, že je vážně požitek je sledovat. Celek pak na mě hluboce zapůsobil. Když Van Gogh četl úryvek Johna Keatse nebo obdivoval Turnerovy západy slunce, byla jsem, jak by se řeklo - deeply moved. :) Benedict Cumberbatch byl skvělý. Četla jsem zde, že se Van Goghovi příliš nepodobal, ale myslím, že svým zajímavým hereckým zjevem jej ztvárnil výborně a například u scén, kdy popisuje bratrovi své pocity z prostředí ústavu, kam byl Van Gogh umístěn po známé příhodě s jeho uchem, jsem málem ani nedýchala. Stejně tak když v depresích promlouval textem dopisů k divákovi. Dále se mi líbilo i jeho expresivní vyjádření malířových tvořivých období, kdy byl Vincent Van Gogh popisován jako umělec velkých vášní a nadšení. Při obdivu barev, krajiny, slunce,...postavu nikdy nepřehrával, což by bylo vzhledem k celkové dramatičnosti příběhu snadné. No, upřímně já vím proč mám pana Cumberbatche v oblíbených hercích (a podezření s fanynkování mi vůbec nevadí, proč skrývat obdiv :) ). Spojení všeho, včetně závěru, který mě už kompletně emočně rozebral - mi nedává jinou možnost než tento počin ohodnotit pěti hvězdami. Nyní mě také nesmírně těší, že po vidění tohoto dokumentu vím, alespoň u jeho známějších obrazů, kdy přibližně byly namalovány a co ho momentálně ovlivnilo. :) A ty barvy, všude tak jasné barvy :) Mou nejoblíběnější malbou je asi Hvězdná noc nad Rhonou (1888). A jen pro závěrečnou informaci, celý dokument nebo jednotlivé kratší klipy jsou na youtube......I wish they would only take me as I am...... http://www.youtube.com/watch?v=QQRDGdhe7WI * http://www.youtube.com/watch?v=MIDkTBl9pfg&feature=plcp(28.4.2012)

 • joker.george
  ***

  Dokument byl pro mě zajímavý nejen díky samotnému malíři, ale i kvůli tomu, že je tvořen z pouze korespondencí přítomných. Cumberbatch zahrál Gogha parádně a dokázal správně přenést emoce na diváka. Potěšil mě i dostatek prostoru, který byl věnován čistě obrazům. Ale neoblíbil jsem si přednes herců přímo k divákovi a tak to na mě působilo docela divně.(20.8.2014)

 • emma53
  *****

  Zcela hodnověrné drama předložené zajímavým dokumentárním způsobem o jednom z největších malířů své doby, kde jsem se neubránila soucitu a lítosti nad jeho životem a každopádně mě motivuje ke zhlédnutí Van Goghových jiných životopisných filmů. Benediktovi se podařilo odhalit Vincetovu bolavou duši velmi uvěřitelně a za to mu patří můj dík. Smutné a krásné zároveň.(24.5.2015)

 • evulienka3
  *****

  Pamätám si že citáty z knihy Smäd po živote som použila aj vo svojej maturitnej písomnej práci, pretože som v tom čase ( a to už je pekných pár rokov) bola fascinovaná týmto dielom Irvinga Stovna, ktorý nádherným spôsobom spracoval v tejto knižke životný príbeh Vincenta Van Gogha. A tak ako je pre mňa táto knižka fascinujúcim knižným dielom, tak je tento film skvelým zobrazením jeho života vo filmovej podobe. Máloktoré životopisné filmy sú tak hodnoverné, pretože kvôly filmovému spracovaniu obsahujú množstvo domyslených častí a historických nezrovnalostí . Práve túto časť tento film zvládol dokonale. Dokumentárno hrané zobrazenie deja dobre vyvážené a výkon Benedicta Cumberbatcha v role Vincenta skutočne skvelý.(2.5.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace