poster

Van Gogh: Příběh (TV film)

 • Velká Británie

  Van Gogh: Painted with Words

Drama / Dokumentární

Velká Británie, 2010, 80 min

Kamera:

Graham Smith

Střih:

Adam Recht

Scénografie:

Andy Harris
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • emma53
  *****

  Zcela hodnověrné drama předložené zajímavým dokumentárním způsobem o jednom z největších malířů své doby, kde jsem se neubránila soucitu a lítosti nad jeho životem a každopádně mě motivuje ke zhlédnutí Van Goghových jiných životopisných filmů. Benediktovi se podařilo odhalit Vincetovu bolavou duši velmi uvěřitelně a za to mu patří můj dík. Smutné a krásné zároveň.(24.5.2015)

 • aniiicka
  *****

  Jeho malby jsou nádherné. Vždycky jsem tohoto jedinečného umělce obdivovala, proto bylo velmi smutné sledovat detailně jeho nelehký životní osud. Jsem však velmi ráda, že jsem si tento vynikající dokument vyhledala. Vyprávění formou dopisů, které si vyměňovali s bratrem Theem bylo intimním nahlédnutím Van Goghovi osobnosti. Bratr byl možná jediný, kdo mu kdy rozuměl. Během příběhu se herci střídají v přednesu obsahu své korespondence, výklad pak doplňuje příjemný vypravěč, který nám podává okolní informace a vše je podkresleno krásnou hudbou a ukázkami maleb ve skvělém kvalitním rozlišení - a to jak od Vincenta, tak od dalších umělců, kteří jej v jeho práci ovlivnili. Malby Van Gogha zde skutečně působí tak živě, že je vážně požitek je sledovat. Celek pak na mě hluboce zapůsobil. Když Van Gogh četl úryvek Johna Keatse nebo obdivoval Turnerovy západy slunce, byla jsem, jak by se řeklo - deeply moved. :) Benedict Cumberbatch byl skvělý. Četla jsem zde, že se Van Goghovi příliš nepodobal, ale myslím, že svým zajímavým hereckým zjevem jej ztvárnil výborně a například u scén, kdy popisuje bratrovi své pocity z prostředí ústavu, kam byl Van Gogh umístěn po známé příhodě s jeho uchem, jsem málem ani nedýchala. Stejně tak když v depresích promlouval textem dopisů k divákovi. Dále se mi líbilo i jeho expresivní vyjádření malířových tvořivých období, kdy byl Vincent Van Gogh popisován jako umělec velkých vášní a nadšení. Při obdivu barev, krajiny, slunce,...postavu nikdy nepřehrával, což by bylo vzhledem k celkové dramatičnosti příběhu snadné. No, upřímně já vím proč mám pana Cumberbatche v oblíbených hercích (a podezření s fanynkování mi vůbec nevadí, proč skrývat obdiv :) ). Spojení všeho, včetně závěru, který mě už kompletně emočně rozebral - mi nedává jinou možnost než tento počin ohodnotit pěti hvězdami. Nyní mě také nesmírně těší, že po vidění tohoto dokumentu vím, alespoň u jeho známějších obrazů, kdy přibližně byly namalovány a co ho momentálně ovlivnilo. :) A ty barvy, všude tak jasné barvy :) Mou nejoblíběnější malbou je asi Hvězdná noc nad Rhonou (1888). A jen pro závěrečnou informaci, celý dokument nebo jednotlivé kratší klipy jsou na youtube......I wish they would only take me as I am...... http://www.youtube.com/watch?v=QQRDGdhe7WI * http://www.youtube.com/watch?v=MIDkTBl9pfg&feature=plcp(28.4.2012)

 • Bane_Boss
  ****

  Čím více nahlížím skrze veškeré dostupné prostředky(dopisy, dokumenty, DW) do hlubin Vincovi duše, začínám rozumět, co chtěl jeho božskými obrazy říci. Cítím, jak trpěl pro zachování jeho duševního zdraví a přitom chtěl jen všechny vysvobodit z 50 odstínů vyjebané šedi trpkého života. Neposlouchali jej a nechápali, ale nyní už ví, že nikdo neviděl na svět krásněji, než právě Vincentýro. Viný, chci ti jen říct, že tenhle svět stejně nikdy nebyl stvořený pro někoho tak obdivuhodného, jako jsi byl ty, bráško. Jednou ti přijedu do Auvers vzdát hold s lahví Absinthu, jemuž si často holdoval. Prohlídneme vířící oblaka ve fialovém oparu a následně ujebem Hvězdné Noci a hvězdy nás dovedou do bledě oranžového úsvitu nekonečna, při kterém se tulipány budou stydět kvést. Začínám šetřit na špičkové loupežnické vybavení, lebo můj pokoj se musí pyšnit alespoň jedním origo Van Goghem, jináč to tu nemá cenu, brahs. VVG4EVER !(2.7.2014)

 • plechulka
  ***

  Díky kanálu Viasat History (a hlavně díky úžasnému Waldemaru Januszczakovi, který pro ně dělá dokumenty o výtvarném umění) jsem s životem Van Gogha dost obeznámená (pan Januszcak jemu samotnému věnoval 3 hodinové díly - DOPORUČUJI!) a tak jsem byla hlavně zvědavá na BC, kterého jsem zatím v ničem jiném než v roli Sherloka neviděla. A nezklamal mne.(18.9.2013)

 • bloodcountes
  *****

  To nebyl Benedict, to byl Vincent! Nějakou dobu jsem se nemohla na některé záběry podívat, aniž bych se nepropadla do směsi ukrutného smutku, nekonečné bolesti a lásky silnější než život i než smrt . Na takovýhle herectví by měl mít Benedict zbrojní pas. Nebo by aspoň mělo být nějaké varování na krabičce: "Tento film obsahuje záběry, které vám způsobí zážitek čirého šílenství." Bravo.(18.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace