Van Gogh: Příběh (TV film)

Van Gogh: Painted with Words

Drama / Dokumentární

Velká Británie, 2010, 80 min

Graham Smith

Adam Recht

Scénografie:

Andy Harris

Čím více nahlížím skrze veškeré dostupné prostředky(dopisy, dokumenty, DW) do hlubin Vincovi duše, začínám rozumět, co chtěl jeho božskými obrazy říci. Cítím, jak trpěl pro zachování jeho duševního zdraví a přitom chtěl jen všechny vysvobodit z 50 odstínů vyjebané šedi trpkého života. Neposlouchali jej a nechápali, ale nyní už ví, že nikdo neviděl na svět krásněji, než právě Vincentýro. Viný, chci ti jen říct, že tenhle svět stejně nikdy nebyl stvořený pro někoho tak obdivuhodného, jako jsi byl ty, bráško. Jednou ti přijedu do Auvers vzdát hold s lahví Absinthu, jemuž si často holdoval. Prohlídneme vířící oblaka ve fialovém oparu a následně ujebem Hvězdné Noci a hvězdy nás dovedou do bledě oranžového úsvitu nekonečna, při kterém se tulipány budou stydět kvést. Začínám šetřit na špičkové loupežnické vybavení, lebo můj pokoj se musí pyšnit alespoň jedním origo Van Goghem, jináč to tu nemá cenu, brahs. VVG4EVER !(2.7.2014)

Zcela hodnověrné drama předložené zajímavým dokumentárním způsobem o jednom z největších malířů své doby, kde jsem se neubránila soucitu a lítosti nad jeho životem a každopádně mě motivuje ke zhlédnutí Van Goghových jiných životopisných filmů. Benediktovi se podařilo odhalit Vincetovu bolavou duši velmi uvěřitelně a za to mu patří můj dík. Smutné a krásné zároveň.(24.5.2015)

Díky kanálu Viasat History (a hlavně díky úžasnému Waldemaru Januszczakovi, který pro ně dělá dokumenty o výtvarném umění) jsem s životem Van Gogha dost obeznámená (pan Januszcak jemu samotnému věnoval 3 hodinové díly - DOPORUČUJI!) a tak jsem byla hlavně zvědavá na BC, kterého jsem zatím v ničem jiném než v roli Sherloka neviděla. A nezklamal mne.(18.9.2013)

deprese jak sviňa - "Every word spoken by the actors in this film was taken directly from the letters of Vincent Van Gogh and from the correspondence and testimony of those around him." Asi tak, všechno funguje ve stylu Klíče, k určování trpaslíků, ale daleko zlovolnější, pomalejší a enormě fascinující cestou (= pro mě, neboť jsme neviděla zatím žádnou jinou inscenaci Van Goghova života). Ben Cumberbatch nevypadá jak Van Gogh (!) a během jeho hereckého projevu na to úplně zapomenete…vím, že jsem žehrala na jeho historické postavy, ale….but well, v jeho typu herectví je něco, co naplňuje postavy duchem oné doby a já nevím jak to dělá…jeden z mála hraných dokumentů, kde jsem obrečela závěr (5* jsem nedala jen protože bych byla podezřelá jako Cumberbitch).(30.8.2011)

Pamätám si že citáty z knihy Smäd po živote som použila aj vo svojej maturitnej písomnej práci, pretože som v tom čase ( a to už je pekných pár rokov) bola fascinovaná týmto dielom Irvinga Stovna, ktorý nádherným spôsobom spracoval v tejto knižke životný príbeh Vincenta Van Gogha. A tak ako je pre mňa táto knižka fascinujúcim knižným dielom, tak je tento film skvelým zobrazením jeho života vo filmovej podobe. Máloktoré životopisné filmy sú tak hodnoverné, pretože kvôly filmovému spracovaniu obsahujú množstvo domyslených častí a historických nezrovnalostí . Práve túto časť tento film zvládol dokonale. Dokumentárno hrané zobrazenie deja dobre vyvážené a výkon Benedicta Cumberbatcha v role Vincenta skutočne skvelý.(2.5.2013)