Reklama

Reklama

Van Gogh: Příběh

(TV film)
  • Velká Británie Van Gogh: Painted with Words
všechny plakáty
TV spot

Obsahy(1)

Další z dokumentů BBC, tentokrát o "šíleném umělci" Vincentu Van Goghovi s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli.
Film je založen na skutečných dopisech, které Van Gogh posílal svému mladšímu bratrovi Theovi. Díky tomu se divák dozví o skutečných pocitech a myšlenkách Van Gogha. Vzniká tak komplexní portrét o sofistikovaném, civilizovaném, ale přesto zmučeném muži. (Ble.Ble)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (21)

emma53 

všechny recenze uživatele

Zcela hodnověrné drama předložené zajímavým dokumentárním způsobem o jednom z největších malířů své doby, kde jsem se neubránila soucitu a lítosti nad jeho životem a každopádně mě motivuje ke zhlédnutí Van Goghových jiných životopisných filmů. Benediktovi se podařilo odhalit Vincetovu bolavou duši velmi uvěřitelně a za to mu patří můj dík. Smutné a krásné zároveň. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

"And he painted his father's Bible." Celkem mě fascinuje, že i tak rozdílní herci jako Tim Roth a Benedict Cumberbatch můžou vypadat přesně jako van Gogh, když se jim v očích zalesknou slzičky. Ovšem ta procítěnost ve slovech mi začala zhruba ve dvou třetinách lézt na nervy, protože nikam negraduje, jenom se opakuje. ()

Reklama

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Pamätám si že citáty z knihy Smäd po živote som použila aj vo svojej maturitnej písomnej práci, pretože som v tom čase ( a to už je pekných pár rokov) bola fascinovaná týmto dielom Irvinga Stovna, ktorý nádherným spôsobom spracoval v tejto knižke životný príbeh Vincenta Van Gogha. A tak ako je pre mňa táto knižka fascinujúcim knižným dielom, tak je tento film skvelým zobrazením jeho života vo filmovej podobe. Máloktoré životopisné filmy sú tak hodnoverné, pretože kvôly filmovému spracovaniu obsahujú množstvo domyslených častí a historických nezrovnalostí . Práve túto časť tento film zvládol dokonale. Dokumentárno hrané zobrazenie deja dobre vyvážené a výkon Benedicta Cumberbatcha v role Vincenta skutočne skvelý. ()

Pacco 

všechny recenze uživatele

deprese jak sviňa - "Every word spoken by the actors in this film was taken directly from the letters of Vincent Van Gogh and from the correspondence and testimony of those around him." Asi tak, všechno funguje ve stylu Klíče, k určování trpaslíků, ale daleko zlovolnější, pomalejší a enormě fascinující cestou (= pro mě, neboť jsme neviděla zatím žádnou jinou inscenaci Van Goghova života). Ben Cumberbatch nevypadá jak Van Gogh (!) a během jeho hereckého projevu na to úplně zapomenete…vím, že jsem žehrala na jeho historické postavy, ale….but well, v jeho typu herectví je něco, co naplňuje postavy duchem oné doby a já nevím jak to dělá…jeden z mála hraných dokumentů, kde jsem obrečela závěr (5* jsem nedala jen protože bych byla podezřelá jako Cumberbitch). ()

aniiicka 

všechny recenze uživatele

Jeho malby jsou nádherné. Vždycky jsem tohoto jedinečného umělce obdivovala, proto bylo velmi smutné sledovat detailně jeho nelehký životní osud. Jsem však velmi ráda, že jsem si tento vynikající dokument vyhledala. Vyprávění formou dopisů, které si vyměňovali s bratrem Theem bylo intimním nahlédnutím Van Goghovi osobnosti. Bratr byl možná jediný, kdo mu kdy rozuměl. Během příběhu se herci střídají v přednesu obsahu své korespondence, výklad pak doplňuje příjemný vypravěč, který nám podává okolní informace a vše je podkresleno krásnou hudbou a ukázkami maleb ve skvělém kvalitním rozlišení - a to jak od Vincenta, tak od dalších umělců, kteří jej v jeho práci ovlivnili. Malby Van Gogha zde skutečně působí tak živě, že je vážně požitek je sledovat. Celek pak na mě hluboce zapůsobil. Když Van Gogh četl úryvek Johna Keatse nebo obdivoval Turnerovy západy slunce, byla jsem, jak by se řeklo - deeply moved. :) Benedict Cumberbatch byl skvělý. Četla jsem zde, že se Van Goghovi příliš nepodobal, ale myslím, že svým zajímavým hereckým zjevem jej ztvárnil výborně a například u scén, kdy popisuje bratrovi své pocity z prostředí ústavu, kam byl Van Gogh umístěn po známé příhodě s jeho uchem, jsem málem ani nedýchala. Stejně tak když v depresích promlouval textem dopisů k divákovi. Dále se mi líbilo i jeho expresivní vyjádření malířových tvořivých období, kdy byl Vincent Van Gogh popisován jako umělec velkých vášní a nadšení. Při obdivu barev, krajiny, slunce,...postavu nikdy nepřehrával, což by bylo vzhledem k celkové dramatičnosti příběhu snadné. No, upřímně já vím proč mám pana Cumberbatche v oblíbených hercích (a podezření s fanynkování mi vůbec nevadí, proč skrývat obdiv :) ). Spojení všeho, včetně závěru, který mě už kompletně emočně rozebral - mi nedává jinou možnost než tento počin ohodnotit pěti hvězdami. Nyní mě také nesmírně těší, že po vidění tohoto dokumentu vím, alespoň u jeho známějších obrazů, kdy přibližně byly namalovány a co ho momentálně ovlivnilo. :) A ty barvy, všude tak jasné barvy :) Mou nejoblíběnější malbou je asi Hvězdná noc nad Rhonou (1888). A jen pro závěrečnou informaci, celý dokument nebo jednotlivé kratší klipy jsou na youtube......I wish they would only take me as I am...... http://www.youtube.com/watch?v=QQRDGdhe7WI * http://www.youtube.com/watch?v=MIDkTBl9pfg&feature=plcp ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama