Tabu intersexuality: Mezi gendery

(festivalový název)
  • Německo Tabu Intersexualität - Menschen zwischen den Geschlechtern (více)
všechny plakáty

Čtyřletá Inge se narodila s nejasným biologickým pohlavím. Její chromozomální DNA je mužská, vnitřní pohlavní orgány ženské, vnější genitálie mají jak ženské, tak mužské znaky. Lékaři rodičům doporučili korektivní operaci, po které by Inge alespoň navenek splňovala znaky pouze jednoho biologického pohlaví a jednoho genderu. Rodiče ale odmítli. Čekají na okamžik, kdy se Inge sama rozhodne pro jednu ze dvou možností, nebo pro jejich úplné odmítnutí. Zatím se zdá, že se Inge hlásí k oběma genderům. Ať už je to při výběru plavek nebo během dětských her ve školce. Německý dokument Tabu intersexuality režisérky Britty Julie Dombrowe odhaluje opomíjené téma intersexuality jako biologické anomálie, která je z pohledu naší současné západní společnosti palčivým problémem. Na vině nejsou překvapivě společenské a kulturní předsudky spojované s alternativními sexuálními orientacemi, barvou pleti nebo etnickou příslušností, nýbrž genderová a pohlavní nezařaditelnost jedince. Žijeme totiž v kultuře, která onu zařaditelnost a jasnou identifikaci člověka vyžaduje. Souhlas intersexuálního člověka s oním zařazením je ale často tím nejméně podstatným faktorem, na kterém členům společnosti záleží. (Academia Film Olomouc)