Aurora - sen o osvobození

(neoficiální název)
  • Itálie Aurora: Il sogno della liberazione (více)
všechny plakáty
Itálie, 2011, 72 min

Príbeh dievčaťa, ktoré sa stane súčasťou skupiny zameranej na oslobodenie zvierat používaných na pokusy v laboratóriách. Tak sa začína cesta Aurory vo svete, kde spravodlivosť nemá nič spoločné so zákonom a tam, kde boj za slobodu je to najdôležitejšie. (whack)

whack

Film je glorifikujúci, čiernobiely – presne taký, aký mám rád. Pre pokusy na zvieratách v 21. storočí nie je miesto, keď už existuje milión alternatív. Malá skupinka mladých aktivistiek a aktivistov je zobrazená celkom reálne, jednoducho a výstižne. Žiadne nepotrebné superefekty, drsné hlášky a zápletky hodné superhrdinov. Je veľmi pozitívne, že hnutie za práva zvierat sa v posledných rokoch konečne začalo dostávať aj do filmov. ()

Khalesi

Ten, kto čaká filmársky skvost s vysokým rozpočtom, alebo brilantným hereckým obsadením, či dychberúcimi výkonmi, bude sklamaný. Nie je pravda, že by bol film dogmatickým. Myslím, že tvorcovia sa snažili priblížiť problematiku zneužívania zvierat v pokusných laboratóriách a to tou najšetrnejšou cestou, akú ešte môže priemerný divák ustáť, bez toho, aby aktivistov hneď neodsúdil, či nepovažoval za fanatikov. Pritom však v citlivejších jedincoch môže ľahko zasiať semienko pochybnosti, ktoré by mohlo vyklíčiť v niečo veľmi prospešného. Film nám odhalí cestu mladej študentky, ktorá bola vlastne len obyčajnou šedou myškou a ničím zvláštnym sa neodlišovala od ostatných, až do chvíle, kým sa nezoznámila so skupinkou aktivistov, ktorí jej ukázali druhú-temnejšiu stranu mince. Dievčina prechádza duchovnou premenou a kompletne prestavia svoj hodnotový systém. Zmení názor a úhol pohľadu na svet v ktorom do teraz vyrastala. Žiaľ, za svoje presvedčenie zaplatí najvyššou cenou! Nehodnotím film z umeleckého hľadiska, pretože tak ani nebol mienený. Hodnotím ho z hľadiska posolstva, ktoré v sebe má. Musím preto dať plný počet a budem dúfať, že filmov s touto tématikou bude pribúdať. ()

MA.KI

Naivní a hloupá agitační pohádka, jejíž scénárista se utápí v dogmatickém, černobílém vidění světa a není tudíž schopen jakkoliv zajímavě podat svědectví anebo vyvolat debatu o kontroverzním tématu zneužívání zvířat k laboratorním pokusům. ()

Santiago.

Tak toto je opravdu oříšek :). Herecké výkony chabé, děj jakbysmet, celé to působí strašně amatérsky, není to ani vtipné, navíc šíleně naivní až hloupé... na pohled je tam všechno špatně, ale přesto na tom filmu je něco takového milého, je z něj cítit takové to kouzlo (snad to čisté nepochybné přesvědčení, že dělám tu nejlepší věc?), které často jiným byť dokonale zvládnutým filmům chybí. Hodnocení se pro tentokráte zdržím :). ()