Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Mexická jízda je divokou a opravdovou jízdou, ze které nesrší jakákoliv prvoplánovost, a při sledování jsem neměla pocit, že je vše vyumělkované a jakési "nachystané." Nevyhýbá se žádným záběrům, je provokativní a není v ní zdrženlivost. Příběh prosycený erotikou, prosluněný ostrými mexickými paprsky, provoněný sálajícím vzduchem, a ovíjený větrem. Ostrý, odvážný a pikantní scénář, nezapomenutelní a famózní Gael Garcia Bernal a Diego Luna. Ti se zde zhostí rolí chlapců, kteří před sebou mají představu možnosti, že výlet na neexistující pláž by mohli strávit užíváním si s krásnou Španělkou Luisou v podání excelující Maribel Verdú. Setkání s ní a tato cesta jim však zcela změní život, a vrátí se z ní odlišní a o mnoho vyspělejší. Mexiko, jeho temperament, bezstarostnost, horkokrevnost, smyslnost a vášnivost. Mládí a přátelství a jeho obrovská zranitelnost. Síla života a jeho neustálá křehkost. Toto vše z Mexické jízdy doslova sálá. Ukázkově natočený a zahraný snímek o životě, přátelství, zážitcích a jedné velké jízdě, po níž se změní vše, čím tímto snímek začal. "Život je jako pěna. Tak si ho užijme jako moře."(28.8.2006)

Potvrdilo se mi to, co jsem si myslel už dříve. Mexická jízda je nejlepším filmem Alfonsa Cuaróna a nic na tom nezmění ani jeho poslední snímek Gravitace. Pamatuju si, jak jsem byl před deseti lety šokován z toho, co všechno jsem v Mexické jízdě viděl. Po letech lze zodpovědně prohlásit, že Mexická jízda neztratila svůj energický a revoltující náboj, precizní kamera Emanula Lubezkiho perfektně zachycuje atmosféru a krásu mexické krajiny a celé je to skvostně zrežírované. Chemie mezi ústředním hereckým trojúhelníkem je úžasná. Je to krásné, je to upřímné a hlavně - je to absolutně geniální.(14.10.2013)

Alfonso, Alfonso, to byla tedy jízda! S klukama mávaly hormony všude, kde to jen bylo možné i nemožné (ty skokanský prkna jsi mohl s přehledem vypustit, to bylo už moc kách) a pak jsi jim ještě naservíroval rozběsněnou a zklamanou Luisu, která potřebovala nutně zmizet a na všechno zapomenout. A začala nevšední mexická jízda, kde mě toho zase tolik nepřekvapilo, jako závěrečné finále, ale ono se to dalo vlastně předvídat, když jsem si to pak zpětně všechno promítla. Jinak exteriéry jsem vnímala také a ta Nebeská brána byla kouzelná, ach jo, jen jeden den by mně tam stačil ke spokojenosti, ale bez těch zvířátek. A pak zcela kontrastní, všudypřítomné odpadky kolem silnic, tak to byl zase dost frustrující pohled. Kde jsi Boca del Cielo ? - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(10.4.2015)

Kdo umí španělsky, přijde si na svý, protože ten mexický slang - tzv. chilango -, který Julio a tenoch mluví, je úplně boží. Právě kvůli němu jsem to viděl asi 20x a vždycky jsem se bavil, jako bych to viděl poprvý. Sledovat to v češtině, asi by mě to nijak nezaujalo, ale to mexické výrazivo je prostě boží. A taky se hodí - jednou jsem v Lucerna Music Baru narazil na přiopilého Mexičana, který se okolo sebe rozháněl a pokřikoval na nerozumící domorodce všlijaké sprosťárny, tak jsem mu jednu "oplatil" - ten zůstal stát jako malej Jarda, možná tam stojí ještě teď :)(30.5.2006)

Tak tohle mě dostalo. Kontroverzní otevřená komedie jako tahle stojí opravdu za shlédnutí. Určitě stojí za zmíňku pár hlášek: "Udělej se rychle, ať mám něco tvého s sebou." nebo "Stojim za hovno." "Neříkej to, jsi opilý Miláčku." Vyspal jsem se s jinou." "Cože?" "No, vždyť jsem říkal, že stojím za hovno."(1.10.2011)

• - Film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář a na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. (Rosalinda)

• - Právě díky tomuto mezinárodně úspěšnému snímku byla Cuarónovi studiem Warner Bros. svěřena režie filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004). (Pavlínka9)

• - V červnu 2001 film zlomil mexický kasovní rekord, když za první týden promítání vynesl 2,2 miliónu dolarů. (džanik)