Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Závěr, který měl asi diváka dostat, mi paradoxně pokazil celý film - považuju ho za laciný scenáristický trik, který používají autoři blbých seriálů, aby z toho udělali trochu větší drámo. Takže gratuluju, v tomto případě způsobili, že neuchopitelný, organicky košatý příběh lze najednou popsat jednou větou s jedním velkým spoilerem. Letní sexuální taškařice si čtyři hvězdy nezaslouží.(27.9.2012)

(ne)splněné chlapecké fantazie v precizním Cuarónově balení s nemalou dávkou nahoty (či erotiky), která zde ale vůbec nepůsobí samoúčelně, právě naopak.. je to o životě, o dospívání, o sexu.. a přestože se v závěru možná trochu zbytečně hraje na vážnější notu, tak chybí jen kousek, abych dal plný počet..(9.10.2013)

Tuctové příběhy bývají nejsilnější... V podstatě stále váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, jelikož mě snímek nijak výrazně nestrhl, ale na druhé straně proti němu nic zásadního nemám. Tu vzrušující a otevřené, onde zase vážné a hluboké, avšak IMHO nic neřešící (alespoň mě to tak připadalo), a to je někdy potřeba, jelikož např. úsloví ŽIVOT JE JAKO PĚNA, TAK SI HO UŽIJME JAKO MOŘE, mi neříkají vůbec nic.(17.1.2005)

Cuarón je vynikající filmař a tahle letní road-movie je toho dalším důkazem. Ústřední trojice postav a jejich vzájemná interakce je bez debat na pět hvězdiček, ale třeba časté narážky na mexickou politickou scénu jsou pro mne opravdu španělská vesnice. A sex? Mexičani jsou prostě trochu temperamentnější a nedělají kolem toho takové caviky jako jejich severní sousedé.(14.1.2005)

Jak mám asi ohodnotit reklamu na život?! Celkem mě to sežralo, takže dojmy ze mě budou plout zřejmě pomalu. Musím se přiznat, že z kraje mi byli oba hlavní aktéři krajně nesympatičtí a dost dlouho mi trvalo, než jsem si k nim vybudoval cestu. Stejně jsem se během sledování nezbavil toho, že se mi oba pletli. Myslím si však, že to nebylo až tak podstatné. Od okamžiku, kdy se hlavní trojice vydá na cestu, je to naprostá paráda, kterou jsem sledoval se zatajeným dechem. Připadal jsem si skoro jako 4. cestující. Příběh má obrovskou hloubku a vstupy vypravěče jsou naprosto famózní. Strašně mě fascinovaly okamžiky, kdy se hrdinové v jednom okamžiku cítili jako páni světa, kteří byli plní štěstí a žádný sen nebyl dost vysoko. Takové momenty jsou hrozně nebezpečné, protože zpravidla následuje tvrdý pád, procitnutí do reality. Strašně se mi líbí, jak tuhle situaci zachytil třeba Stanley Kubrick To jistě zažil a zažívá každý. Život by se dal popsat sinusoidou. Na tento snímek to sedí luxusně. Takové to moudro, či pointa je úplně jasná. Je třeba užívat si každý den, jako by byl tím posledním. Jsem rád, že jsem dostal možnost doprovodit hrdiny alespoň prostřednictvím obrazovky. Touto cestou bych rád poděkoval za tip. Podobné snímky mám moc rád. Dodají člověku hromadu pozitivní energie, ze které může pár následujících dnů neomezeně čerpat. Kdo má alespoň trošku rád život, ten bude mít rád i tento film. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatele ytheri.(30.12.2015)

• - V červnu 2001 film zlomil mexický kasovní rekord, když za první týden promítání vynesl 2,2 miliónu dolarů. (džanik)

• - Gael Garcia Bernal v rozhovoru odhalil, že kapky proslulé značky na umývání vlasů byly ve filmu užity jako sperma v masturbačbí scéně Julia Zapaty a Tenocha Iturbide v bazenu. (Kulmon)

• - Příjmení všech hlavních postav (Zapata, Iturbide, Carranza) jsou jména důležitých postav v mexické historii. (Kulmon)