Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Cuarón je vynikající filmař a tahle letní road-movie je toho dalším důkazem. Ústřední trojice postav a jejich vzájemná interakce je bez debat na pět hvězdiček, ale třeba časté narážky na mexickou politickou scénu jsou pro mne opravdu španělská vesnice. A sex? Mexičani jsou prostě trochu temperamentnější a nedělají kolem toho takové caviky jako jejich severní sousedé.(14.1.2005)

(ne)splněné chlapecké fantazie v precizním Cuarónově balení s nemalou dávkou nahoty (či erotiky), která zde ale vůbec nepůsobí samoúčelně, právě naopak.. je to o životě, o dospívání, o sexu.. a přestože se v závěru možná trochu zbytečně hraje na vážnější notu, tak chybí jen kousek, abych dal plný počet..(9.10.2013)

Typicky južanské - hravé, nespútané, energické a rýchle. Cuarón poňal svoj snímok presne podľa naturely svojho národa. Nemá to síce žiaden chytľavý dej, ale zabával som sa na niektorých jednotlivých situáciách, hlavne keď boli v spojitosti so sexom (toho tu teda bolo dosť). Záver sa potom snažil dať príbehu akýsi punc pointy, no na mňa to po emotívnej stránke nejak výraznejšie nezaúčinkovalo. Na druhú stranu som ani nečakal nič prevratného, takže celkom spokojnosť, lepší priemer. 65/100(27.10.2017)

Alfonso, Alfonso, to byla tedy jízda! S klukama mávaly hormony všude, kde to jen bylo možné i nemožné (ty skokanský prkna jsi mohl s přehledem vypustit, to bylo už moc kách) a pak jsi jim ještě naservíroval rozběsněnou a zklamanou Luisu, která potřebovala nutně zmizet a na všechno zapomenout. A začala nevšední mexická jízda, kde mě toho zase tolik nepřekvapilo, jako závěrečné finále, ale ono se to dalo vlastně předvídat, když jsem si to pak zpětně všechno promítla. Jinak exteriéry jsem vnímala také a ta Nebeská brána byla kouzelná, ach jo, jen jeden den by mně tam stačil ke spokojenosti, ale bez těch zvířátek. A pak zcela kontrastní, všudypřítomné odpadky kolem silnic, tak to byl zase dost frustrující pohled. Kde jsi Boca del Cielo ? - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(10.4.2015)

Ohliadnutie za krásnym obdobím bujarej mladosti, strácajúcej sa v opare marihuanového dymu, tequily a nepretržitej sexuálnej žiadostivosti. Zdanlivo večné pubertálne priateľstvo dvoch mladíkov, ktorí priberú so sebou krásnu zrelú ženu, zobrazené cez banálny príbeh cesty, s neustálym erotickým dusnom, ktorá je zároveň predelom od puberty k dospelosti od bezstarostného užívania sa života k uvedomeniu si konečnosti života. Sálajúca životnosť (živelnosť) a prirodzenosť konania postáv v pomerne pekne zrežírovanom filme má však niekoľko slabších miest: v kontexte filmu nezrozumiteľné politické narážky, rozťahanosť niektorých scén (napr. kúpania sa pri mori, hádky o tom kto s kým súložil).(26.1.2005)

• - Film byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář a na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. (Rosalinda)

• - Fráze "Y tu mamá también" (originální název filmu) sama o sobě není nadávkou (“A tvoji matku taky“), psána však určitým způsobem nebo v určité souvislosti vyslovena je jednou z nejhorších nadávek v mexické španělštině. (džanik)

• - Závěrečná scéna, kde hlavní hrdinové mluví po letech u kávy byla natočena jako první. (Kulmon)