Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Alfonso, Alfonso, to byla tedy jízda! S klukama mávaly hormony všude, kde to jen bylo možné i nemožné (ty skokanský prkna jsi mohl s přehledem vypustit, to bylo už moc kách) a pak jsi jim ještě naservíroval rozběsněnou a zklamanou Luisu, která potřebovala nutně zmizet a na všechno zapomenout. A začala nevšední mexická jízda, kde mě toho zase tolik nepřekvapilo, jako závěrečné finále, ale ono se to dalo vlastně předvídat, když jsem si to pak zpětně všechno promítla. Jinak exteriéry jsem vnímala také a ta Nebeská brána byla kouzelná, ach jo, jen jeden den by mně tam stačil ke spokojenosti, ale bez těch zvířátek. A pak zcela kontrastní, všudypřítomné odpadky kolem silnic, tak to byl zase dost frustrující pohled. Kde jsi Boca del Cielo ? - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(10.4.2015)

Julio a Tenoche si před starší Tenochovou sestřenicí vymýšlejí, že pojedou na výlet do „Nebeské brány“. Když se však dívka neočekávaně ozve, že by též ráda jela, vydají se na cestu. Na první pohled teenagerská zábava, jíž dominují řeči o sexu a sex samotný, při bližším ohledání nesmírně upřímný film se sociálním přesahem a závěrečným odhalením, které změní pohled na veškeré zdánlivě banální řeči i činy hrdinů. „Celé Mexiko čiší životem!“, říká Ana a není od věci říci, že velmi živoucí je i tento film. Vynikne i kamera Emmanuela Lubezkiho, který se uplatnil v Hollywoodu nasnímáním několika výtvarně opulentních filmů (Ospalá díra, Řada neuvěřitelných příhod). Snad to bylo pochopení pro mladého diváka, které Cuarónovi vyneslo zakázku režírovat ceněného Harry Pottera a vězně z Azkabanu.(16.8.2005)

Snímek hodnotitelsky dosti rozporuplný, co se z mé strany týče. Už dříve jsem o něm slyšel a četl pozitivní kritiku a tak jsem se odhodlal a musel ho zkouknout. A to co jsem dostal se vůbec neshodovalo s tím, co jsem očekával. Dosti mě zklamali oba hlavní herci - Bernal i Luna - působili dost protivně a jejich jednání se mi občas zdálo dost přitažené za vlasy. Zato Maribel Verdú se ukázala v tom nejlepším světle - její výkon si hned získal moji pozornost. Celý příběh je vystavěn celkem stabilně a scénář je pestrý a pikantní. A ty občasné mluvené zásahy do děje dodaly filmu originalitu. Inu můj oblíbený film to nebude, ale co se kvality týče, tak jde o nadprůměrný snímek z mnoha hledisek.(13.5.2010)

(1001) Asi mě nikdy nepřestane fascinovat, jak jsou ti kluci dobří a přesní. Nicméně čím jsem starší, tím pro mě začíná být tento film o něčem úplně jiném než dřív. Dřív to byla otázka, podle čeho si člověk vybírá, do čeho se zamiluje. Dnes to ještě neumím pojmenovat, ale můžu snad říct, že mimo jiné o tom, podle čeho si člověk vybírá, komu se svěří s nejniternějšími věcmi.(10.3.2010)

Z odretými ušami za ****. Nezáväzný život mexických teenagerov je predsa len o hodný kus bláznivejší ako na Slovensku. Pichať kamošovu babenku je trochu sila, a oni ešte ostanú naďalej kamaráti......ale možno som už starý a dnes je všetko inak....Výborná pointa ma ale presvedčila o vyššom hodnotení. A s kamarátmi sme tiež spolu neonanovali nad herečkami....:), nehovoriac o homosexuálnej scéne.(2.8.2009)

• - Kvůli nerozpačitému zobrazení sexuality měl film v několika státech problémy se zařazením do kategorie přístupnosti. (Rosalinda)

• - Diego Luna má ve filmu obřezaný penis. Ve skutečnosti obřezaný není. (Kulmon)

• - Ceny (výběr): MFF Benátky 2001: nejlepší scénář, Cena Marcella Mastroianniho, MFF Valdivia 2001: nejlepší herec (Bernal, Luna), Independent Spirit Awards 2003: nejlepší zahraniční film, MFF Havana 2001: Cena FIPRESCI, MFF Zlín 2002: Zlatý střevíček. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)