Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

"Nechť žije klitoris!" ... Aneb ten nejvíce autentický intimní portrét o nespoutanosti mládí, jaký byl kdy natočen - s nefalšovanými upřímnými motivy a familiárními rématy, z nichž vás jak zabolí u srdce, tak mimoděk zahřeje - ať už zde hrají prim problematiky pojednávající o vzájemné sebedůvěře či konvertování napříč přátelstvím, sexuální dychtivosti a promiskuitě, anebo toužebné vůli po kontinuální bezmezné svobodě... Majstr Cuarón zde skrze svou osobitou sofistikovanou poetiku (věcný vypravěč, jízlivě absurdní nadsázka, magické podvodní záběry) opětovně uplatňuje fakt, že je jedním z nejlepších (nezaměňovat ve smyslu nejznámějších) režisérů současnosti. No a finální satisfakce je tak geniálně vypointovaná, že jste v průběhu sledování neměli nejmenší ponětí o tom, že se v podstatě jedná o skvostný etalon queer cinema! .... Verdikt: vrchol (nejenom mexického) filmového realismu! 91%(22.2.2020)

Potvrdilo se mi to, co jsem si myslel už dříve. Mexická jízda je nejlepším filmem Alfonsa Cuaróna a nic na tom nezmění ani jeho poslední snímek Gravitace. Pamatuju si, jak jsem byl před deseti lety šokován z toho, co všechno jsem v Mexické jízdě viděl. Po letech lze zodpovědně prohlásit, že Mexická jízda neztratila svůj energický a revoltující náboj, precizní kamera Emanula Lubezkiho perfektně zachycuje atmosféru a krásu mexické krajiny a celé je to skvostně zrežírované. Chemie mezi ústředním hereckým trojúhelníkem je úžasná. Je to krásné, je to upřímné a hlavně - je to absolutně geniální.(14.10.2013)

Největší sílou Mexické jízdy je její krystalická přirozenost. Nejdená se o jeden z mnoha vykonstruovaných road movie, nepotřebuje notně šokující pomocnou dramatickou linku. Přesto dojme, pohladí, nažhaví. Pro mě to byl silný prožitek, jelikož Mexická jízda je slepencem historek, které jsem slyšel během let od svých přátel. Je pro mě symbolem volnosti (svobody) a černou tečkou promarněné šance užít si spousty příjemných maličkostí. I když, jak nad tím teď uvažuju, nikdy není pozdě.(23.5.2006)

Mexická jízda je divokou a opravdovou jízdou, ze které nesrší jakákoliv prvoplánovost, a při sledování jsem neměla pocit, že je vše vyumělkované a jakési "nachystané." Nevyhýbá se žádným záběrům, je provokativní a není v ní zdrženlivost. Příběh prosycený erotikou, prosluněný ostrými mexickými paprsky, provoněný sálajícím vzduchem, a ovíjený větrem. Ostrý, odvážný a pikantní scénář, nezapomenutelní a famózní Gael Garcia Bernal a Diego Luna. Ti se zde zhostí rolí chlapců, kteří před sebou mají představu možnosti, že výlet na neexistující pláž by mohli strávit užíváním si s krásnou Španělkou Luisou v podání excelující Maribel Verdú. Setkání s ní a tato cesta jim však zcela změní život, a vrátí se z ní odlišní a o mnoho vyspělejší. Mexiko, jeho temperament, bezstarostnost, horkokrevnost, smyslnost a vášnivost. Mládí a přátelství a jeho obrovská zranitelnost. Síla života a jeho neustálá křehkost. Toto vše z Mexické jízdy doslova sálá. Ukázkově natočený a zahraný snímek o životě, přátelství, zážitcích a jedné velké jízdě, po níž se změní vše, čím tímto snímek začal. "Život je jako pěna. Tak si ho užijme jako moře."(28.8.2006)

Ohliadnutie za krásnym obdobím bujarej mladosti, strácajúcej sa v opare marihuanového dymu, tequily a nepretržitej sexuálnej žiadostivosti. Zdanlivo večné pubertálne priateľstvo dvoch mladíkov, ktorí priberú so sebou krásnu zrelú ženu, zobrazené cez banálny príbeh cesty, s neustálym erotickým dusnom, ktorá je zároveň predelom od puberty k dospelosti od bezstarostného užívania sa života k uvedomeniu si konečnosti života. Sálajúca životnosť (živelnosť) a prirodzenosť konania postáv v pomerne pekne zrežírovanom filme má však niekoľko slabších miest: v kontexte filmu nezrozumiteľné politické narážky, rozťahanosť niektorých scén (napr. kúpania sa pri mori, hádky o tom kto s kým súložil).(26.1.2005)

• - Ve filmu nezazní jiná hudba, než z rádia nebo různých přehrávačů. V pozadí žádnou neuslyšíme. (džanik)

• - Ceny (výběr): MFF Benátky 2001: nejlepší scénář, Cena Marcella Mastroianniho, MFF Valdivia 2001: nejlepší herec (Bernal, Luna), Independent Spirit Awards 2003: nejlepší zahraniční film, MFF Havana 2001: Cena FIPRESCI, MFF Zlín 2002: Zlatý střevíček. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Kvůli nerozpačitému zobrazení sexuality měl film v několika státech problémy se zařazením do kategorie přístupnosti. (Rosalinda)