Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Bojuju v sobě s rozpačitými pocity, které mi tento silně naturalistický snímek nabídl. Chvílemi jsem se přistihla, že zírám s otevřenou pusou na to, jakým způsobem ti kluci jeli svůj téměř dospělý život - pařby, sex, bezstarostnost. Bez přetvářky, bez jakýchkoliv zábran, bez obalu a s veškerou upřímností mi Cuarón naservíroval jednu velkou šou. Jsem se dokonce přistihla, že sem tam cudně klopím oči u otevřeně nabídnutých lechtivých scén. Prostě jsem si v tom okamžiku připadala jako bych někoho šmírovala :-) Vzápětí jsem si ale hned vynadala do trapek a donutila jsem se dál zírat na to nespoutané mládí. Kluci a holko ... smekám, bravo a díky! Byli jste vážně skvělí! Závěr filmu jsem sice nečekala, ale nijak mě nepřekvapil. Spíš mi došel ten hlubší rozměr celého toho výletu. (Challenge tour 2015)(7.4.2015)

Závěr, který měl asi diváka dostat, mi paradoxně pokazil celý film - považuju ho za laciný scenáristický trik, který používají autoři blbých seriálů, aby z toho udělali trochu větší drámo. Takže gratuluju, v tomto případě způsobili, že neuchopitelný, organicky košatý příběh lze najednou popsat jednou větou s jedním velkým spoilerem. Letní sexuální taškařice si čtyři hvězdy nezaslouží.(27.9.2012)

Mexická jízda je pěkně dusná road movie po všech stránkách. U nejedné ze scén se divák zpotí stejně jako 3 hlavní hrdinové v káře uhánějící vyprahlou a prášící krajinou. Erotické dusno by se dalo krájet, stejně jako řevnivost mezi Juliem a Tenochem. Herecké výkony chvilkami zaváněli amatéřinou, což kupodivu umocnilo dojem opravdovosti. Za závěr jsem přidal o hvězdu víc. * * * *(9.1.2012)

Scénář: Alfonso Cuarón, Carlos Cuarón .. Zajímavá road movie, kde nakonec každý spal s každou.. Jejich ani její "desatero" není nakonec dodrženo. Bla bla... Ale v situaci v jaké byla Luisa bych asi udělal to samé, vše nechal za sebou a ty poslední dny si také užil!(14.1.2005)

Kdo umí španělsky, přijde si na svý, protože ten mexický slang - tzv. chilango -, který Julio a tenoch mluví, je úplně boží. Právě kvůli němu jsem to viděl asi 20x a vždycky jsem se bavil, jako bych to viděl poprvý. Sledovat to v češtině, asi by mě to nijak nezaujalo, ale to mexické výrazivo je prostě boží. A taky se hodí - jednou jsem v Lucerna Music Baru narazil na přiopilého Mexičana, který se okolo sebe rozháněl a pokřikoval na nerozumící domorodce všlijaké sprosťárny, tak jsem mu jednu "oplatil" - ten zůstal stát jako malej Jarda, možná tam stojí ještě teď :)(30.5.2006)

• - Fráze "Y tu mamá también" (originální název filmu) sama o sobě není nadávkou (“A tvoji matku taky“), psána však určitým způsobem nebo v určité souvislosti vyslovena je jednou z nejhorších nadávek v mexické španělštině. (džanik)

• - Příjmení všech hlavních postav (Zapata, Iturbide, Carranza) jsou jména důležitých postav v mexické historii. (Kulmon)

• - Gael Garcia Bernal v rozhovoru odhalil, že kapky proslulé značky na umývání vlasů byly ve filmu užity jako sperma v masturbačbí scéně Julia Zapaty a Tenocha Iturbide v bazenu. (Kulmon)