The Quiet Earth

John Charles

Sam Pillsbury

Scénografie:

Josephine Ford

Velmi nápaditý film se skvělou myšlenkou a velmi dobrým zpracováním. Děj je plný zvratů, a i když se právě skoro nic zásadního neděje, napětí roste a roste až do úplného finále. Konec, některými nazývaný "Saturn rising", pro mě byl nečekaný a velmi oslňující. Hudební motiv je také povedený a do filmu se skvěle hodí. Opravdu hodně zajímavé scifi, které stojí za zhlédnutí.(11.5.2011)

The Quiet Earth nám ponúka pohľad na ľudoprázdny svet z ktorého ľudia proste odrazu zmizli a to uprostred nejakej činnosti ktorú práve vykonávali. A tak samotár prebudený do nového rána nachádza v susednom dome napr. idúcu rýchlo varnú kanvicu, vytekajúcu vodu, horiacu budovu alebo spadnuté lietadlo. Vracia sa do práce, kde zisťuje že bol spustený tajný projekt, ktorý zdá sa nefungoval tak ako mal a že je vlastne ešte stále v chode. Keď nevie nikoho nájsť nahrá v rozhlasovej stanici stále sa opakujúcu správu s jeho adresou. Ale prečo sa nepresťahovať rovno do kráľovského apartmánu? Po čase sa však objavia ďalší dvaja preživší a spolu zisťujú že v čase spustenia projektu všetci traja nejakým spôsobom zomreli ale experiment ich vlastne ako jediných prebudil späť. Svetom však stále otriasajú anomálie a tak sa rozhodnú celú elektráreň kde bol tento projekt spustený zničiť... Vynikajúci film po ktorého skončení, na rozdiel od I Am Legend, som bol nadmieru spokojný.(10.5.2008)

Čo sa mi páčilo na novozélandskom filme od budúceho režiséra dvojok Mladých pušiek a Prepadnutia v Pacifiku? Hlavne herci a atmosféra. Atmosféra rána, keď sa zobudíte a zistíte, že ste pravdepodobne posledný žijúci človek na planéte. Prechádzate sa ulicami a nikde nikto. Prespávate v hoteloch, kradnete autá, všade plno benzínu a jedla. Tu sa niekto zjavne inšpiroval nielen o 14 rokov starším The Omega Manom s Charltonom Hestonom, ale i zombies romerovkami pojednávajúcimi o tom, že na svete je čoraz menej ľudí a čoraz viac ticha. Akurát s tým rozdielom, že hrdinovi v podstate nič nehrozí. Žiadnu upíri, mutanti, ani živí mŕtvi. To bude niekomu vadiť, ja som ale práveže už veľmi dlho chcel vidieť nejaký film z podobného rangu, kde by mali postavy celý svet len sami pre seba a len tak by sa v ňom motali a nebojovali by o každodenné, krvavé prežitie. Pochopiteľne, na jeden celovečerák by „žiaden“ dej (asi?) nestačil, takže v istom momente sa predsa len začne „niečo“ diať a na scénu prichádza čosi ako scenár. Stále sa to nikam neponáhľa, ale už to aspoň trocha pripomína dej. A to paradoxne je väčšia nuda, než začiatok, kedy sa ozaj nedialo NIČ. Ku koncu už som sa trochu strácal.(24.1.2018)

Kdo by netoužil být na světě sám? Kdo by nechtěl okusit tu nekonečnou svobodu? Kdo by nechtěl dělat bez dovolení všechno možné? myslím si že každý, ale každý by po tom zjistil, že i když dovedou lidé nasrat, je jejich společnost pro život nesmírně důležitá. A to se přesně snaží říct tento film. Trochu zvláštně pojaté sci-fi s lehce depresivní a poutavou atmosférou není asi pro každého. Někoho může odradit tak jako mě divné chování postav a trochu nečekaný závěrečný zvrat nutící k zamyšlení. Já jsem až zas tak uchvácen nebyl, ale určitě ten film má mnoho co do sebe, to nepopírám. P.STen plakát je fantastickej!(27.2.2010)

Treba si dať pozor, čo od filmu očakávate. Ak sa pozeráte nadšene na zaujímavý plagát, tak na niečo také zabudnite. Ticho na zemi je film, ktorého obsah zhrnutý hore presne vyjadruje, ako film bude vyzerať a čo od neho čakať vzhľadom na rozpočet. Hlavná postava chodí po vyprahnutom meste, hrabe mu z toho, potom stretne ďalších preživších, riešia typicky ľudské problémy ako napr. sex s poslednou ženou na zemi atď. Záver je dosť divný, neviem, či nevznikol práve kvôli tomu, aby sprevádzal film zaujímavý plagát.(25.6.2012)

• - Film je natočený na základe zážitku jedného amerického turistu na Novom Zélande, ktorý prišiel do centra Aucklandu v nedeľu ráno a nikde nikoho nebolo. Novozélanďania totiž majú vo zvyku na víkend odcestovať. (Karush)

• - Letecké nešťastie bolo natočené v opustenej továrni na výrobu umelých hnojív. (Karush)

• - Scéna, v ktorej Bruno Lawrence bezcieľne blúdi prázdnymi ulicami a hrá na saxofón, je odkazom na jeho detstvo, keď ukradol jeden saxofón a neskôr ho kvôli výčitkám svedomia vrátil. (Karush)