The Quiet Earth

James Bartle

Sam Pillsbury

Scénografie:

Josephine Ford

Film o mé oblíbené dětské fantazii - že jsem sám na Zemi. Tedy ne že bych přál všem ostatním lidem smrt a chtěl vidět jejich nafouklé mrtvoly válet se po ulicích, jen jsem zkrátka chtěl, aby... aby zmizeli a abych měl celý svět jenom sám pro sebe. Nemusel bych do školy, mohl bych si dělat co bych chtěl, mohl bych chodit po obchodech a brát si co bych chtěl, třeba astronomický dalekohled AD 800 za výlohou na pražské Národní třídě, nad kterým jsem pravidelně slintával jako Pavlovův pes. Musela by samozřejmě fungovat elektřina, téct voda a podobně. Vlastně možná bych k sobě snesl i dvě spolužačky ze třídy, do kterých jsem byl platonicky zamilovaný... Eh, jak je to dětství bolestně blbé... Nemusím snad říkat, že tenhle film je přece jen trochu úplně o něčem jiném. Třeba náš chlápek není vůbec rád že je na světě sám, naopak, a dělá všechno pro to, aby někoho našel, protože samotnému mu hrabe. Prostě stádní ovce, blbec. A když potom potká milou slečnu, která navíc ještě vypadá jako finalistka Miss Redhead, tak už vůbec nechápu o co mu jde. Já bych s ní rajzoval po Zélandu a byl bych v pohodě. Ale on si nedá pokoj, dokud ještě nenajde jednoho Maora se zapařenýma koulema v kožených kalhotech, takže hned máme na světě jeden takový novozélandský trojúhelník... Zajímavé scífko, příjemně osmdesátkové.(6.6.2015)

Jestli nenocujete někde uprostřed Sahary, tak vás určitě nemůže potkat to samé, co vědce Zaca ze snímku The Quiet Earth, který se jednoho dne probudí a zjistí, že se zřejmě stal posledním zástupcem lidské rasy na Zemi. Je tedy logické, že prakticky celý film stojí na jediném herci a pokřivené psychologii jeho postavy, ale tak kdo z nás by se neprohlásil prezidentem celé planety? (což je mimochodem parádní scéna a nesmím zapomenout na hledání Boha za pomoci brokovnice v kostele). Pak přicházejí na scénu další přeživší a člověk začíná kroutit hlavou nad jejich chováním. The Quiet Earth je zajímavý snímek se slušnými hereckými výkony a řadou zajímavých scén, ale i přes svoji délku (zhruba 90 minut) je až moc rozvleklý.(26.3.2008)

Velice dobrý film, kterému se daří velmi efektně znázornit to, jak by vypadal svět poté, co by na něm zůstal jenom jeden člověk. Anebo jen pár lidí. Ten úvod je skutečně výborný a chování jediného člověka pochopitelné, pokud se vžijete do jeho situace, což v tomto případě není tak těžké. Finále je trochu zvláštní, ale v případě sci-fi až tolik ne.(30.3.2015)

Nápadom a atmosférou zaujímavé, ale príbehovo nedotiahnuté sci-fi. A postavy sa tu miestami chovajú veľmi zvláštne. Geoff Murphy je pútavý postapokalyptik, ale mizerný psychológ. Popcornovka I Am Legend nie je práve inteligentnejšia, ale je aspoň zábavnejšia a na nič sa nehrá.(10.10.2008)

Namíchat tohle s "Já legenda", vznikl by asi jeden z nejlepších sci-fi filmů historie. Scénáristicky daleko vynalézavější a méně odhadnutelné (v "Já legenda" neřešíte příčiny a vývoj a spíše se kocháte úžasným digitálním postapokalyptickým světem, zatímco tady máte dostatek prostoru pro hru - průběžné kombinace "proč se stalo" a predikce "jak to vlastně bude" a občas vás scénář příjemně překvapí - třeba nahým zadečkem(!)), herecky stejně dobré a ve vícero postavách, příjemná komorní atmosféra není na závěr dosti neurvale rozbita a akční prvek je rozumně potlačen, digitání efekty zčásti nahrazuje výborná kamera a dost náročná výprava (elektronické vybavení superlaboratoře ovšem zcela odpovídá počítačům osmdesátých lét a vzbudí hodně neshovívavý úsměv). Škoda posledních pár minut, závěr je po té psychologicky hodně nevypočitatelné mezihře hrubě standardní a okoukaný.(27.9.2009)

• - Film byl natočen podle románu „The Quiet Earth“ od novozélandského spisovatele Craig Harrisona. (Haniczka)

• - Scéna, v ktorej Bruno Lawrence bezcieľne blúdi prázdnymi ulicami a hrá na saxofón, je odkazom na jeho detstvo, keď ukradol jeden saxofón a neskôr ho kvôli výčitkám svedomia vrátil. (Karush)

• - Počas autonehody sme mali možnosť vidieť na kapote auta producenta Sama Pillsburyho, ktorý zoradil vedľa seba všetky kreditné karty. Považoval to za menší vtip, lebo celý svoj osobný úver vložil do filmu. (Karush)