The Quiet Earth

James Bartle

Sam Pillsbury

Scénografie:

Josephine Ford

+3* a máme tu jednu starší postapokalyptickou scifárnu z Nového Zélandu a kupodivu musím říct, že nebyla vůbec špatná. Minimálně první půlhodinka měla velmi slušnou atmosféru a představoval jsem si jak, bych se choval na jeho místě sám. Od filmu nečekejte žádné extra akce, a když tak jen v komorních duchu. Hlavní je, že zmizení lidí je vysvětleno, takže po skončení Vám nebude vrtat hlavou o co tam vlastně šlo - jak to občas bývá:-) [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](8.12.2016)

• Gaskin

Přiznám se, že jsem nějakou dobu uvažoval, zda-li si nemám film pustit znovu. Že jsem tam třeba něco nepochopil. Že ta pointa nemá silně jen vypadat, že silná třeba je. Že v tom filmu je třeba víc než jen výprava a jakoževznešená myšlenka.. Ale jako vždy, i tentokrát se mi po zběžném prolistování několika scén potvrzuje původní předpoklad - a sice že jde o bezduchou slátaninu, která se nám snaží v "příjemném" prostředí naservírovat pár rádobyhlubokých myšlenek. Když už se pokouším vysvětlit původ apokalypsy, měl bych to udělat tak, aby to dávalo alespoň nějaký smysl. Stejně "nepropracované" mi příjde uvedení přeživších postav, které tam "prostě jsou" - pokud nezbaštíme, že neumřeli proto, že umřeli, nebo co je to za pytlovinu. Za zmínku stojí, že je prvních 36 minut opravdu skvělých - pokud vypustíme hrdinovo okamžité zjištění, k čemu došlo - jakobychom ho přeslechli. Procházení ruin, auta poházená po silnicích, šílenství z neodvratné samoty a podobně.. Vše je do jistého momentu (36 minut a 43 sekund od začátku filmu) skvěle v duchu last-man postap filmů, kterých je ovšem zoufale málo. Dvě hvězdičky za skvělou první třetinu filmu.(3.6.2009)

Tento zaujímavý sfi-fi film som pred dávnymi rokmi (15?) videl ešte ako malý v TV a veľmi sa mi páčil. Dlho sa snažím zistiť ako sa volal. Až VĎAKA CSFD sa mi to podarilo. Najzaujímavejší je ten nápad. Jedného dňa sa Zac Hobson zobudí a zistí, že zostal na svete sám. Vydá sa hľadať niekoho, kto tiež prežil a zároveň sa snaží zistiť čo sa to stalo. Vie že robil na nejakom vládnom projekte s miznutím a predtým ako sa osamotený prebral sa pokúsil o samovraždu.(8.1.2004)

Vzbudil jsem se. Slunce žhne, všude je ticho. Rádio mlčí, telefony jakbysmet. Ulice je prázdná. Jsem sám. Úplně sám na světě... Takhle nějak se cítí Zac v samotném úvodu. Podezřelý klid se po projížďce městem přelije spíše v duševní neklid; vše se zdá být opuštěné v jediném okamžiku. Příjezd na vědecké pracoviště. Proč je tu najednou mrtvola? Na čem Zac pracoval? Ovlivnila jeho práce samotný chod vesmíru? Úvod je snímán civilně, prakticky bez hudby, všudypřítomné ticho umocňuje silnou sugesci prázdného světa. Vozidla volně stojící na silnici i mimo ní, prázdná benzínka, místnost zahalená parou z konvice, která už k plnění šálků nebyla použita, tekoucí voda v opuštěném domě... a kdo ví, jestli se ve scéně se spadlým letadlem neinspiroval Spielberg a spol. při točení Války světů. Jakmile Zac definitivně ví, jak se věci mají, začíná "jednat" - scény, v nichž v dámské noční košilce, s pumpovací brokovnicí v ruce, likviduje v kostele ukřižovaného Ježíše, nebo pořádá proslov ke kartonovému lidu z balkónku svého nového luxusního sídla, za zvuků jásotu z magnetofonových pásek, patří k nejsilnějším vůbec. Jenže Zac není úplně sám. Potkává Joanne a štěstí z nalezení živé duše těm dvěma věříme. Později naráží ještě na Apiho a trojice je kompletní. Dialogy a dedukce postav jsou chvílemi dosti bizarní, stáčejí se především ke hře na Boha, ke skutečnostem, co se vlastně stalo, jaké následky mohlo mít to záhadné cosi, na čem pracoval Zac, a jakou roli by v tom všem mohla hrát smrt. Zajímavost bohužel v závěrečné třetině klesá. Boj o primárního samce mi nijak přesvědčivý nepřišel, i když roli v opuštěném světě, kde se pohybují tři postavy s pošramocenou psychikou, určitě hraje. A pořád, pořád je tu to zvláštní cosi, kvůli čemu je všechno jinak... vše eskaluje k závěrečnému pokusu, který se odehraje ne zcela podle plánu... Přichází legendární závěrečná scenérie, s již běžícími titulky a definitivním zjištěním diváka, že vše bylo trochu jinak... Velmi zvláštní, neklidný a nejednoznačný postapokalyptický film. 9/10(9.1.2008)

Ticho na zemi je taková neakční Já, legenda, která musí těžit hlavně z atmosféry vylidněných a pustých ulic různých měst a silnic, což se daří celkem slušně, jenže zároveň to neni nic, co by nějak přímo uchvátilo nebo poslalo do kolen a s postupem času a s přibýváním postav a nezodpovězených otázek mi to přišlo už takový nevyužitý, nevysvětlený a nedodělaný. Ovšem herci skvělý, to se musí nechat(22.7.2008)

• - Scéna, v ktorej Bruno Lawrence bezcieľne blúdi prázdnymi ulicami a hrá na saxofón, je odkazom na jeho detstvo, keď ukradol jeden saxofón a neskôr ho kvôli výčitkám svedomia vrátil. (Karush)

• - Počas autonehody sme mali možnosť vidieť na kapote auta producenta Sama Pillsburyho, ktorý zoradil vedľa seba všetky kreditné karty. Považoval to za menší vtip, lebo celý svoj osobný úver vložil do filmu. (Karush)

• - Letecké nešťastie bolo natočené v opustenej továrni na výrobu umelých hnojív. (Karush)